Προς το περιεχόμενο

Ενα κλασσικο προβλημα (;;)


Sartiv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας,

 

Θα ηθελα για αλλη μια φορα την πολυτιμη σας συμβουλη!

 

Το μεσημερι καθως επαιζα το Grim Dawn, μυριζα εντονα κατι σαν καμενο κοντα στον υπολογιστη. Αρον αρον ετρεξα το HWMonitor, το οποιο εδειξε φυσιολογικες θερμοκρασιες γενικως.

 

57 βαθμοι Κελσιου το CPU (AMD FX 6300 3.5GHZ),

40 βαθμοι Κελσιου η καρτα γραφικων (Asus Radeon R9 270)

 

οποτε συνεχισα το παιξιμο, και μετα απο 5 λεπτα ξαφνικα κλεινει ο υπολογιστης. Μετα δοκιμασα να το εκκινησω, απολυτως τιποτα.

 

Ανοιγω τον υπολογιστη, ακουμπαω το τροφοδοτικο και εκαιγε πραγματικα και μου φανηκε πως προερχοταν απο κει η μυρωδια. ΟΜΩΣ!! Παρατηρω αναμμενα τα φωτακια της μητρικης καρτας καθως και της καρτας γραφικων.

Παρολα αυτα, αλλαζω το τροφοδοτικο με αυτο του παλιου μου pc, ακριβως το ιδιο αποτελεσμα. (δηλαδη δεν ξεκινουσε παρα τα αναμμενα φωτακια που αναφερα)

 

Να σημειωθει πως καθε φορα που πατουσα το power button, οι ανεμιστηρες μετακινουνταν κατα 1-2 εκατοστα σαν να πηραν στιγμαιο ρευμα.

 

Επειτα εβγαλα μια - μια τις μνημες μου (2 x 4GB) , ακομα και τις 2, τιποτα, ουτε ακουστηκε κανενα beep.

 

Καπου εδω χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Τι να κανω; Ειναι θεμα μητρικης καρτας; θεμα επεξεργαστη; θεμα καρτα γραφικων;

 

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι η μητρικη καρτα, καποια δυσλειτουργια και ας αναβει το φωτακι...

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

εντιτ: δεν μπορω να αλλαξω τη μητρικη καρτα. Εχω δευτερη καρτα γραφικων αλλα δε νομιζω να ειναι αυτος ο λογος καθως φαινεται να παιρνει ρευμα (αναβει το φωτακι). Η μητρικη μου καρτα ΔΕΝ διαθετει ενσωματωμενη καρτα γραφικων παρεμπινοντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό, το είχα φανταστεί πριν καν το αναφέρεις. Φωνάζει. Ή κάποιο πρόβλημα στην τροφοδοσία γενικά.

 

Τι μάρκα είναι? Αυτό που κάνει με το στιγμιαίο ρεύμα προκαλεί κάπου βραχυκύκλωμα και σβήνει. Ας ελπίσουμε να μην πήρε κάτι μαζί του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thermaltake TR2-550, το εχω πολλα χρονια.

 

ΟΜΩΣ πως εξηγεις το γεγονος οτι δε δουλεψε ουτε με το αλλο τροφοδοτικο (CX430 430W), και αυτη τη στιγμη το CX430 τροφοδοτει το παλιο pc που χρησιμοποιω τωρα;

 

Αυτο το βραχυκυκλωμα που μου εξηγησες, μου κινει σοβαρες υποψιες οτι σιγουρα η μητρικη καρτα εχει θεμα. :(

 

Μαλλον πως θα πρεπει να παω τον υπολογιστη σε μαγαζι για διαγνωση (εχω εγγυηση παντως για τη μητρικη καρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να αποσυνδέσεις το 4πινο απο τον επεξεργαστή.

 

Και πες μας αν θα κλείσει στο δευτερόλεπτο πάλι. Φυσικά δεν θα έχεις εικόνα. Αν δεν κλείσει όπως πριν άρπαξαν τα vrm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, παταω πρωτα το power button και παλι οι ανεμιστηρες δουλευουν για δεκατα του δευτερολεπτου (με αναμμενα τα φωτακια παντα στη μητρικη καρτα),

 

μετα βγαζω το καλωδιο 4-pin του CPU, και κανει ακριβως τα ιδια. Δηλαδη για δεκατα του δευτερολεπτου δουλεουν οι ανεμιστηρες και μετα τιποτα.

 

Τι σημαινει αυτο;

 

Να σημειωθει πως  ΟΤΑΝ κλεινω το διακοπτη του τροφοδοτικου και το ανοιγω, και παταω το power button, συμβαινει αυτο που σου εξηγησα. Αν ξαναπατησω το power button, ΤΙΠΟΤΑ δε γινεται. Πρεπει να κλεισω το διακοπτη του τροφοδοτικου και να το ανοιξω ξανα.

 

Δεν ξερω αν βοηθαει αυτο.

 

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει, κάπου γίνεται βραχυκύκλωμα. Με το κλείσιμο απο πίσω το "ξεχνάει" το τροφοδοτικό για αυτό ξαναδίνει ρεύμα.

 

Το γεγονός ότι κλεινει πάλι μας λέει ότι δεν είναι/περιορίζεται στα vrm του επεξεργαστή.

Μήπως παρέδωσαν τα vrm της κάρτας και το κάνει εκεί? Δοκίμασε χωρίς gpu αν θα κλείσει.

 

Ποντάρω αν βγάλεις την κάρτα δεν θα κλεισει σε δέκατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ.. εβγαλα και τη καρτα γραφικων (ενω το καλωδιο του επεξεργαστη ειναι off), συνεχιζει τα ιδια. Δηλαδη οι ανεμιστηρες να δουλεουν για 1 δευτερολεπτο.

 

Μενει η μητρικη καρτα ε; και ας αναβει το φωτακι του.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου κάνει βραχυκύκλωμα. Άσε μόνο την μητρική, ούτε δίσκους, ούτε fan, τίποτα. Και πες μας.

 

Δοκίμασε έτσι και με το άλλο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαζη απορια: Αν βγαλω και τους fan, πως θα καταλαβω αν εχει θεμα εφοσον δε κινουνται οι ανεμιστηρες;

 

εντιτ: βασικα προφανως πλεον δε ειναι στο χερι μου, θα το παω τελικα σε μαγαζι για διαγνωση.

 

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου, το εκτιμω πραγματικα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι σχετικο τωρα. Επειδη πριν απο 3 μερες εκανα φορματ, και εβαλα τα drivers των dvd , και δεν τα εχω κανει αναβαθμιση (το ειχα σκοπο) υπαρχει περιπτωση να ειναι ο λογος που καηκε, οποιο να ειναι αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...