Προς το περιεχόμενο

Υποψία χρήσης νερού από το κοινόχρηστο ρολόι σε διαμέρισμα, από διαχειρίστρια πολυκατοικίας.


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, δεν είναι τρολοτόπικ και χρειάζομαι συμβουλές σχετικά με το πώς μπορώ να το εντοπίσω.

 

Η κατάσταση έχει ως εξής:

 

Σε παραθαλάσσια περιοχή της Αττικής στην οποία υπάρχουν ακόμα βόθροι, όλοι πληρώνουμε το ποσοστό μας για το άδειασμα του βόθρου μας, σύμφωνα με το πόσο νερό έχει γράψει ο μετρητής του νερού μας, ακόμα κι αν αυτό δεν καταλήξει στο βόθρο (πχ όταν πλένουμε τις βεράντες ή ποτίζουμε τα λουλούδια μας).

 

Εκτός από τους ατομικούς μας μετρητές, υπάρχει και εκείνος του κοινόχρηστου νερού (πότισμα κλπ). Το θέμα που έχω είναι το ότι, ενώ εγώ κάνω ελάχιστη χρήση νερού στο συγκεκριμένο χώρο, πληρώνω το μεγαλύτερο ποσοστό κάθε φορά που αδειάζει ο βόθρος (κάθε μήνα, τουλάχιστον μια φορά, με κόστος 110 ευρώ), ενώ πάντα μα πάντα, η διαχειρίστρια πληρώνει για το δικό της διαμέρισμα ελάχιστα ευρώ, αν και στο σπίτι της μένουν 5 άνθρωποι, βάζει πλυντήρια, μαγειρεύει, κλπ. Δηλαδή το δικό της ρολόι γράφει ελάχιστα κυβικά, το δικό μου πολλά (έλεγξα με υδραυλικό το ρολόι, το σπίτι μου και το κοινόχρηστο και δεν υπάρχει διαρροή), και το κοινόχρηστο επίσης γράφει πολλά κυβικά ακόμα και το χειμώνα που δεν ποτίζει κανείς. Εκτός από αυτό, όποτε εκείνοι είναι στο σπίτι τους, ακούω κάθε λίγο και λιγάκι τον ήχο κάποιας ηλεκτρικής αντλίας, σαν κι αυτές που βάζουμε σε δεξαμενές και πηγάδια για να τραβάμε νερό. Όταν λείπουν, δεν ακούμε καμία απολύτως αντλία. Εν τω μεταξύ, όποτε ανοίξω το καπάκι στο δρόμο για να δω τα ρολόγια ή έχω μάστορα, η κυρία βγαίνει με τον άντρα της κατευθείαν και αρχίζει τις έντονες ερωτήσεις, λέγοντας ότι φέρει την ευθύνη και θα πρέπει να την ενημερώνω.

 

Είναι τεχνικά εφικτό να έχει κάνει πατέντα η κυρία, και να παίρνει νερό ΚΑΙ από το κοινόχρηστο ρολόι, ή ακόμα και από το δικό μου, στέλνοντάς το σε κάποια δεξαμενούλα στη βεράντα της, μέσω του κήπου που είναι γεμάτος δέντρα και χώμα και το σπίτι της είναι ακριβώς από πάνω από αυτόν;

 

Ενώ ο Δήμος μετράει κάθε τέσσερις μήνες τα ρολόγια του νερου, τα κυβικά που πληρώνω στο λογαριασμό νερού, είναι ούτως ή άλλως πολύ λιγότερα σε σχέση με αυτά που μου βγάζει στα κοινόχρηστα, και όταν τα αμφισβητώ σύμφωνα με το λογαριασμό μου, εκείνη λέει ότι ο Δήμος δεν μετράει τίποτα και γράφει εικονικούς αριθμούς, κατά προσέγγιση, κάτι το οποίο επιβεβαίωσα ότι δεν ισχύει πηγαίνοντας ο ίδιος εκεί.

 

Στη συνέλευση που ζήτησα εγώ να γίνει, πρότεινα προσωπικά να αναθέσουμε σε εταιρεία τη διαχείριση της πολυκατοικίας και την έκδοση κοινοχρήστων. Όλη η υπόλοιπη πολυκατοικία έπεσε να με φάει, γιατί η διαχειρίστρια φροντίζει (με μανία) τον κήπο, ποτίζοντάς τον κάθε μέρα μόνη της. Εντάξει, όλοι οι υπόλοιποι είναι τέρμα φραγκάτοι υπερήλικες, δεν το ψάχνουν καθόλου και άρχισαν και τις ειρωνίες σχετικά με το ποσό για το οποίο διαμαρτύρομαι. Εννοείται ότι δεν δέχεται κουβέντα περί αμφισβήτησης του ποσού των κοινοχρήστων στο θέμα του νερού, και έχω φτάσει να πληρώνω πλέον 150άρια σε σπίτι χωρίς κεντρική θέρμανση (έχω αυτόνομη με ατομικό λέβητα στη βεράντα μου) στο οποίο πηγαίνω κυρίως μόνο για να κοιμηθώ, ενώ όλα τα άλλα διαμερίσματα πληρώνουν το 1/4 του ποσού αυτού. Πρόσφατα γίναμε μπίλιες επειδή της είχα καθυστερήσει ένα ποσό των 150 ευρώ γιατί ήμουν στο Λονδίνο για ένα μήνα, και με ξεφτίλισε σε όλη την πολυκατοικία, ενώ τα κράταγα στο χέρι μου για να της τα δώσω. Της είπα ότι θα βρω τι παίζει με το νερό και από τότε άρχισε να πλένεται (εκείνη και η οικογένειά της) στην κοινόχρηστη ντουζιέρα που έχουμε στον κήπο, κάθε μέρα, με το μαγιό τους, με κρύο νερό! Για τα υπόλοιπα, το μηχανάκι που σας έγραψα, ακούγεται πλέον σχεδόν κάθε μισή ώρα.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ, γιατί πριν από λίγο μου έριξε χαρτάκι (χειρόγραφο κιόλας) για κοινόχρηστα 220 ευρώ στρογγυλά, χρεώνοντάς μου από τα 220 του βοθρατζή, τα 170. For the record, η κυρία είναι λογίστρια (και κούκλα, ομολογουμένως, με άντρα πίθηκα-μάγκα wow που το παίζει ιστορία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη έγκυρη μέτρηση είναι το ρολοϊ του σπιτιού σου. Αν όπως λές, έχεις μικρότερη κατανάλωση απο τους υπολοίπους, είναι αδιανόητο να πληρώνεις τα περισσότερα απ'ολους. Πως είναι δυνατόν να πληρώνεις το 78% του ποσού για τον βόθρο; Πόσα διαμερίσματα είστε;

 

Τι μπορείς να κάνεις; Απλά μην πληρώνεις. Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα. Και σε περίπτωση που πάει νομικά, επικαλέσου τις μετρήσεις τις ΕΥΔΑΠ.

 

ΥΓ: Όσο για το ότι γεμίζει ο βόθρος, ΚΑΘΕ μήνα, μου φαίνεται απιστευτο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη έγκυρη μέτρηση είναι το ρολοϊ του σπιτιού σου. Αν όπως λές, έχεις μικρότερη κατανάλωση απο τους υπολοίπους, είναι αδιανόητο να πληρώνεις τα περισσότερα απ'ολα.

 

Τι μπορείς να κάνεις; Απλά μην πληρώνεις. Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα. Και σε περίπτωση που πάει νομικά, επικαλέσου τις μετρήσεις τις ΕΥΔΑΠ.

 

Εδώ δεν είναι ΕΥΔΑΠ. Ο Δήμος διαχειρίζεται το νερό. Εγώ θέλω να δω αν μου κλέβουν νερό με πατέντα. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ακούω πιεστικό μηχάνημα που αντλεί νερό όταν εκείνη είναι σπίτι της. Δεν γίνεται οικογένεια με 3 παιδιά και καθημερινή λάτρα να πληρώνει λιγότερα από τα μισά σε σχέση με εμένα που κάνω τρεις φορές την εβδομάδα που μένω εκεί ένα ντους και πάω μια-δύο φορές τουαλέτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αν είναι ΕΥΔΑΠ ή δήμος. Το βασικό είναι τι λέει ο επίσημος μετρητής.

 

Απο τη στιγμή λοιπόν που η κυρία, δεν λαμβάνει υπόψιν της τους μετρητές, πως στο καλό βγάζει τα ποσοστά που πρέπει να πληρώσει κάθε διαμέρισμα; Απο που προκύπτουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως βγαζει χρεωση με τα χιλιοστα του καθε διαμερισματος , και το δικο σου ειναι μεγαλυτερο απο εκεινης; παντως οτι κλεβουν κλεβουν ειναι κοινο μυστικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαμερίσματά μας είναι ακριβώς τα ίδια. Δεν ξέρω πώς να εξηγήσω τη διαφορά στα κυβικά. Αυτή υποστηρίζει ότι η διαφορά προκύπτει από το γεγονός ότι μετράνε κάθε 4 μήνες, ενώ εκείνη βγάζει κοινόχρηστα κάθε μήνα, και υποστηρίζει ότι βάζουν τυχαία νούμερα, βάσει προηγούμενων καταναλώσεων. Νερό δεν έχω πληρώσει ποτέ πάνω από 25 ευρώ. Τώρα πώς γεμίζω το βόθρο χωρίς να μένω εκεί, ειλικρινά δεν ξέρω.

 

Όσο για το ότι γεμίζει ο βόθρος, ο κατασκευαστής τον έκανε απόλυτα στεγανό χωρίς τις γνωστές "τρυπούλες". Όχι μόνο γεμίζει, αλλά έρχεται δύο φορές το βυτίο το μήνα και το περισσότερο το πληρώνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι κανει. Σταματά να πληρωνεις κ παιξτο τρελίτσα μεχρι να βγει ακρη. Πλάκα θα είχε να μπορούσες να βάλεις κάπως μετα το ρολόι ενα έντονο χρωμα και να μη χρησιμοποιήσεις εσυ νερό να δούμε πως θα βγει η μπουγάδα της ή η μάπα της πάντως...

 

Για να καταλάβεις αν σε κλέβει κλείσε τα παντα ατο σπίτι σου και παρακολουθα αν γυρνάει το ρολόι. Τωρα εφόσον σε παρακολουθεί αυτη που το παρακολουθείς βρες καποια λύση (πχ ασύρματη κάμερα με led και μπαταρίες)-σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε ολο και καποια καλη ιδεα θα ακουστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μπερδεύτηκα.

για νερό πληρώνεις κανονικά (ελάχιστα από τους άλλους) και στο βόθρο σε χρεώνει περισσότερα;

 

πάντως απο τη στιγμή που ένας βόθρος γεμίσει, μετά είναι άστα να πανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια δηλαδή, η τύπισα απλά βάζει ποσοστά συμμετοχής στον καθένα, ότι της κατέβει. Κάτι που φαίνεται και απο το χειρόγραφο χαρτάκι που απλά αναφέρει ένα σύνολο και το δικό σου μερίδιο.....

 

Σταμάτα να πληρώνεις άμεσα, γιατί σε έχουν πιάσει κοροϊδο για τα καλά.....

 

ΥΓ: Το κοινόχρηστο ρολοϊ απλά σκέψου, οτι δεν θα έπρεπε να το λαμβάνουν καθόλου υπόψιν, καθώς ισομερίζεται σε όλα τα διαμερίσματα. Συνεπώς, το ποσοστό συμμετοχής δεν επηρρεάζεται απο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι κανει. Σταματά να πληρωνεις κ παιξτο τρελίτσα μεχρι να βγει ακρη. Πλάκα θα είχε να μπορούσες να βάλεις κάπως μετα το ρολόι ενα έντονο χρωμα και να μη χρησιμοποιήσεις εσυ νερό να δούμε πως θα βγει η μπουγάδα της ή η μάπα της πάντως...

 

Για να καταλάβεις αν σε κλέβει κλείσε τα παντα ατο σπίτι σου και παρακολουθα αν γυρνάει το ρολόι. Τωρα εφόσον σε παρακολουθεί αυτη που το παρακολουθείς βρες καποια λύση (πχ ασύρματη κάμερα με led και μπαταρίες)-σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε ολο και καποια καλη ιδεα θα ακουστεί

 

Δεν μπορώ να μην πληρώσω γιατί θα με κυνηγήσει όλη η πολυκατοικία. Είναι περίεργη η φάση εδώ, είμαι ο νεώτερος (με διαφορά) και μόλις αμφισβητήσω οτιδήποτε γίνονται στρατός απέναντί μου. Η κυρία έχει καταφέρει να κάνει ό,τι γουστάρει. Πρόσφατα έκλεισε και ένα μπαλκόνι της, κάνοντάς το δωμάτιο. Δεν της μίλησε κανείς. Όταν με είδε ότι το κοίταξα, χωρίς να πω τίποτα, μου είπε "στην περιουσία μου κάνω ό,τι θέλω", πολύ συγκεκριμένο στιλάκι. 

 

Εγώ επιμένω να ρωτάω για το πιεστικό που ακούω, του οποίου τον ήχο ξέρω καλά γιατί είμαι νησιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια δηλαδή, η τύπισα απλά βάζει ποσοστά συμμετοχής στον καθένα, ότι της κατέβει. Κάτι που φαίνεται και απο το χειρόγραφο χαρτάκι που απλά αναφέρει ένα σύνολο και το δικό σου μερίδιο.....

 

Σταμάτα να πληρώνεις άμεσα, γιατί σε έχουν πιάσει κοροϊδο για τα καλά.....

 

ΥΓ: Το κοινόχρηστο ρολοϊ απλά σκέψου, οτι δεν θα έπρεπε να το λαμβάνουν καθόλου υπόψιν, καθώς ισομερίζεται σε όλα τα διαμερίσματα. Συνεπώς, το ποσοστό συμμετοχής δεν επηρρεάζεται απο αυτό.

 

 

Το ρολόι μου γράφει αυτό που γράφουν και οι πίνακες που κρατάει αυτή αρχείο. Ο λογαριασμός όμως του νερού λέει άλλα, λιγότερα ως καταναλωθέντα κυβικά. To θέμα επίσης, είναι ότι εγώ δεν χρησιμοποιώ τόσο νερό, γιατί πολύ απλά δεν μένει κανείς στο σπίτι. Το χρησιμοποιώ μόνο για ύπνο που είμαι πολύ κουρασμένος να γυρίσω στο σπίτι μου, λόγω απόστασης. Ούτε μαγειρεύω καν. Σουβλάκια παίρνω. Από τη στιγμή που ελεγμένα δεν έχω διαρροή πουθενά και το ρολόι δουλεύει σωστά, κάποιος μου παίρνει το νερό. Τουλάχιστον εγώ, αυτό καταλαβαίνω. Και ξαναλέω, ακούω αντλία συνέχεια από το σπίτι της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και γίνονται στρατός όλοι απεναντί σου, καθώς όλοι βολεύονται αφού πληρώνεις το 80% του ποσού. Το οτι είσαι ο πιο νέος, δεν λέει τίποτα.

 

Στο κάτω κάτω, τι θα σου κάνουν δηλαδή; Θα σου κόψουν την καλημέρα;

 

Πως γίνεται να υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ του λογαριασμού και το ρολογιού; Με έχεις μπερδέψει.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να μην πας για κανα μήνα σε αυτό το σπίτι; Αν ναι, κλείσε την κεντρική σου βάνα στο σπίτι, και δες τι θα σου πει τον επόμενο μήνα η μανταμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και γίνονται στρατός όλοι απεναντί σου, καθώς όλοι βολεύονται αφού πληρώνεις το 80% του ποσού. Το οτι είσαι ο πιο νέος, δεν λέει τίποτα.

 

Στο κάτω κάτω, τι θα σου κάνουν δηλαδή; Θα σου κόψουν την καλημέρα;

 

Θα κάνουν αυτό που κάνουν τώρα, από τη στιγμή που με είδαν ότι εναντιώθηκα σ' όλο αυτό το έργο. Συνεχόμενα σουτ από τις βεράντες τους, και μούτρα ατελείωτα. Τώρα που μένω εδώ για 2 εβδομάδες, έρχονται κάποιοι φίλοι και πίνουμε ένα ποτό στη βεράντα. Ε, όλο σουτ φωνάζουν, πριν πάει 12. Γενικώς εδώ έμπλεξα με την πολυκατοικία. Ολόκληρο διαμέρισμα αυθαίρετο, ενώ ήταν θέσεις πάρκινγκ. Είχα ανοίξει θέμα γι' αυτό πολύ παλιά. Η διαχειρίστρια παρκάρει δύο αυτοκίνητα ενώ δικαιούται μια θέση, "γιατί δεν πρέπει η Mercedes να μένει στο δρόμο", κλίκα όλη η πολυκατοικία με την γερουσία να έχει ξανανιώσει κάνοντας κουμάντο, και συνεχή έξοδα. Ό,τι τους καπνίσει. Προχτές αγόρασαν γλάστρα για την είσοδο (άδεια), 90 ευρώ ρε φίλε! Μια γλάστρα 90 ευρώ. Έχουν αγοράσει όλη τη σειρά της κάρχερ, έβαλαν led παντού χωρίς να ρωτήσουν (350 ευρώ οι λάμπες) και τώρα αλλάζουν όλη την είσοδο, με θωρακισμένη πόρτα, επειδή έχουν πλειοψηφία και "καλά κάνει το κορίτσι που αναβαθμίζει τα σπίτια μας". Έχω τρελλαθεί με δαύτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε λιγο μπαγκραου. Μενεις εκει μονιμα; ειναι εξοχικο; παιζει δυνατοτητα να κλεισεις την βανα σου χωρις να το παρουν χαμπαρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...