Προς το περιεχόμενο

Πως θα πουσάρω λίγο ακόμα


ata1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν Barton 2500+ πάνω σε μια shuttle me via kt333 και τον τρέχω στα 12,5χ166.Οι μνήμες μου είναι ddr 400Mhz. Στα 170 Mhz στα windows μου έκανε restart και μετά ακόμα και στην κανονική συχνότητα που το έβαλα έκανε πάλι restart με αποτέλεσμα η μόνη λύση το format.Επειδή ψιλοβαριέμαι και άλλο format είπα να ρωτήσω πριν πειραματιστώ και άλλο.Μπορώ να δώσω λίγο ακόμα fsb ή καλύτερα υπάρχει κάποιος τρόπος η μητρική μου να δώσει πολλαπλασιαστή πάνω απο΄ 12,5?Το bios τώρα φτάνει μέχρι 12,5.Πάνω στην ψύκτρα του chipset έχω βάλει ανεμιστηράκι αλλά δεν βλέπω να κάνει τπτ.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να βάλω και νέα ψύκτρα στο chipset? Εγώ νόμιζα με το ανεμιστηράκι θα πήγαινε κανά 175. Anyway υπάρχει τρόπος να βάλω πολλαπλασιαστή πάνω από 12,5(πχ με άλλο bios) ή δεν γίνεται αυτό γενικά?Νομίζω ότι ο πολλαπλασιαστής με αυτή τη μητρική είναι ο μόνος τρόπος.Πάντως η cpu πέτυχε πολύ καλό κομμάτι η temp δεν ανεβαίνει με τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχα δεί κάτι πειραγμένα bios αλλά δεν θυμάμαι για ποιές μητρικές ήταν.

Όσο γι αυτό που λές για τη θερμοκρασία που δεν ανεβαίνει.συμβαίνει και σε μένα!Έχω AthlonXP 2200+ και απο τα 1,8GHz το δουλεύω εδώ και ερκετό καιρό στα 1984ΜΗz.To ωραίο είναι οτι δουλεύει στούς 40οC,kai είναι θερμοκρασία που δείχνει το bios.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως το bios φιλε μου δειχνει οτι θελει, υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις ακομη και στα ιδια boards του ιδιο κατασκευαστη...απλα δειχνουν οτι θελουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...