Προς το περιεχόμενο

Η νέα διαφήμιση του iPad Pro, το παρουσιάζει ως ένα πλήρη υπολογιστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα μπορει οσοι ξερουν απο τεχνολογια να γελανε που ενα μεγαλο κινητο με πληκτρολογιο πλασαρεται σαν λαπτοπ αλλα οι πελατες της apple δε μπορουν να καταλαβουν διαφορα.

 

Οι πελατες τις apple αγοραζουν μακ γιατι it just works (το δουλεμα εις βαρος τους) ναι ναι παιδια ειναι λαπτοπ , πωπω τι ωραιο λαπτοπ αα ειναι και σερβερ γιατι ειναι βασισμενο στο unix , πωπω τι ωραιος σερβερ

 

για μισο βλεπεις και ταινιες αρα ειναι και τηλεοραση γουαου

 

οο ακους και μουσικη αρα ειναι και στερεοφωνικο!!! αν ειχε και ροδες θα ηταν και αυτοκινητο

Επιστήμονας
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ουτε τα macbook pro retina ειχαν cd-drive. Ουτε το iPad Pro εχει usb. Τροφη για σκεψη. Ο ορος υπολογιστης αλλάζει. Ολα στο cloud.

Λίγη προσοχή με το cloud δε βλάπτει. Εκτός αν εννοείς τοπικό NAS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι επιστήμονες και αναλυτές του insomnia για ακόμη μια φορά έδωσαν ρέστα με τα σχόλια μίσους. Το ότι πιλότοι, γιατροί, χειρούργοι, βαριές βιομηχανίες και πολλοί ακόμη ανά τον κόσμο χρησιμοποιούν iPad για την εργασία τους, τους κάνει ηλίθιους, πρόβατα, άσχετους, κλπ. και απλά το iPad είναι μια φορητή και πανάκριβη παιχνιδομηχανή, όπως γράφτηκε και πιο πάνω...

 

I rest my case...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα διαφήμιση του iPad Pro, το παρουσιάζει ως ένα πλήρη υπολογιστή

Καλά κάνει, αφού για τον περισσότερο κόσμο είναι (χωρίς να λάβουμε υπόψη το κόστος). Πόσο μάλλον όταν οι πάντες χρησιμοποιούν smartphone για τις καθημερινές τους ανάγκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε τα macbook pro retina ειχαν cd-drive. Ουτε το iPad Pro εχει usb. Τροφη για σκεψη. Ο ορος υπολογιστης αλλάζει. Ολα στο cloud.

 

Ε και? Το 5% δεν όρίζει το υπόλοιπο της αγοράς. Επειδή είναι πιο διαδεδομένο δεν σημαίνει ότι καθορίζει την αγορά. Την αγορά την καθορίζει η Intel με τις προδιαγραφές που θέτει για τα laptop (βλ Ultrabook) και χωρίς αυτή το MacBook θα ήταν όνειρο θερινής νυκτός. Όπως και το Surface αντίστοιχα. Ο όρος υπολογιστής δεν αλλάζει. Όσο θα υπάρχει ανάγκη για τεράστια επεξεργαστική ισχύ και δουλειές (προσομοιώσεις, άνοιγμα εξειδικευμένων προγραμμάτων κλπ) ο υπολογιστής είναι μια συγκεκριμένη έννοια.

 

Φυσικά! Αν έχεις πάρει iPad μόνο για παιχνιδομηχανή δεν έκανες καλή αγορά.

Έχω iPad απ' το 2011. Κάνω ένα σωρό πράγματα, έχω μειώσει τη χρήση του Desktop πάνω από 50% και δεν έχω παίξει ούτε δευτερόλεπτο. Κάτι δεν κάνω καλά κατά τη γνώμη σου. Εγώ πάλι πιστεύω ότι το ποσοστό χρήσης του iPad για παιχνίδια είναι εξαιρετικά μικρό. Μου φαίνεται ότι το iPad αντικαθιστά ένα μεγάλο μέρος των εργασιών του υπολογιστή, χωρίς να πρέπει να κάτσεις αναγκαστικά στο Desktop και πολύ συχνά αρκετά πιο γρήγορα, πιο ήσυχα και πιο οικονομικά. Υπ' όψιν ότι το θέμα του κόστους δεν με ενδιαφέρει. Για κάποιους μπορεί να είναι ακριβό ειδικά αν το αγοράζουν για παιχνιδομηχανή.

 

Προφανώς το 50% ήταν web surf και έλεγχος mail (άθλιο UI στο iOS), αλλά και πιο απλές δουλειές.

 

Όλοι οι επιστήμονες και αναλυτές του insomnia για ακόμη μια φορά έδωσαν ρέστα με τα σχόλια μίσους. Το ότι πιλότοι, γιατροί, χειρούργοι, βαριές βιομηχανίες και πολλοί ακόμη ανά τον κόσμο χρησιμοποιούν iPad για την εργασία τους, τους κάνει ηλίθιους, πρόβατα, άσχετους, κλπ. και απλά το iPad είναι μια φορητή και πανάκριβη παιχνιδομηχανή, όπως γράφτηκε και πιο πάνω...

 

I rest my case...

 

Πες μας πως ο πιλότος (wtf? στο αεροπλάνο τρέχει προγράμματα?) ή ο γιατρός (πάλι wtf? εξειδικευμένες ιατρικές εφαρμογές προσομοιώσεων καρδιακών βαλβίδων δεν υπάρχουν καν σε Mac και υπάρχουν σε εφαρμογή?) ή οι βαριές βιομηχανίες (εδώ γελάω απλά, δεδομένου ότι τα περισσότερα προγράμματα τρέχουν σε Windows στον έλεγχο μηχανημάτων) χρησιμοποιούν το iPad πέραν της καθημερινής ενασχόλησης με web και σερφάρισμα?

 

Που και σε αυτό, με ένα vero tab (Windows 10) ρίχνω στα αυτιά στο iPad, έχοντας εφαρμογή Onedrive, Metro Commander, Edge και το καλύτερο email - calendar (θα έλεγα Google Calendar αλλά δεν με βόλεψε σε κάποια πράγματα) client και κάνω τα πάντα ταχύτατα, και όλα αυτά με 200 ευρώ.

 

Καλό είναι για βασικά πράγματα (web, games) αλλά όταν μπορείς να έχεις το πλήρες πακέτο στα χέρια σου, γιατί να προτιμήσεις κάτι που είναι απλά πιο όμορφο και ελαφρύ (που και πάλι στην κατηγορία παίρνεις Surface Pro 4 με καλύτερο pen, καλύτερα υλικά και πιο ελαφρύ) και ξενοιάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχει φτάσει ακόμα στο σημείο να αντικαταστήσει το desktop, ούτε μπορεί να δικαιολογήσει την τιμή του. Με αυτά τα λεφτά, παίρνω MacBook Air ή MacBook Pro και έχω πλήρη πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας πως ο πιλότος (wtf? στο αεροπλάνο τρέχει προγράμματα?) ή ο γιατρός (πάλι wtf? εξειδικευμένες ιατρικές εφαρμογές προσομοιώσεων καρδιακών βαλβίδων δεν υπάρχουν καν σε Mac και υπάρχουν σε εφαρμογή?) ή οι βαριές βιομηχανίες (εδώ γελάω απλά, δεδομένου ότι τα περισσότερα προγράμματα τρέχουν σε Windows στον έλεγχο μηχανημάτων) χρησιμοποιούν το iPad πέραν της καθημερινής ενασχόλησης με web και σερφάρισμα?

 

Οι πιλότοι έχουν αντικαταστήσει τους χάρτες και τα ημερολόγια πτήσης με εφαρμογές στο iPad ξέρεις...

Επίσης τα iPad έχουν πάρει επίσημα το Green Light από την F.A.A. για χρήση στο πιλοτήριο...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Cockpit_iPads

http://edition.cnn.com/2011/TECH/innovation/02/28/FAA.approves.iPads/index.html

 

Επιγραμματικά: ForeFlight Mobile, Garmin Pilot, LogTen Pro, κλπ. Ψάξε iOS aviation apps και θα δεις...

 

Γιατροί: Epocrates, UpToDate, Doximity, κλπ.

 

Επίσης, εγχείριση με iPad και εφαρμογή AR...

 

http://appleinsider.com/articles/13/08/21/doctor-completes-liver-surgery-with-aid-of-ipad-augmented-reality-app

 

Βιομηχανία: PLC & HMI με έλεγχο απο εφαρμογές σε iOS σου λένε κάτι??

 

Θα το ξαναγράψω. Μιλάω για τον υπόλοιπο κόσμο (ανεπτυγμένο). Αν περιμένεις να βρεις δείγματα στην Ελλάδα, ατύχησες. Αλλά το να είσαι τόσο σίγουρος, χωρίς να έχεις ψάξει κάτι, δηλώνει ΑΠΛΑ άγνοια ή το ότι είσαι ένας ακόμη Apple Hater που τα ξέρει όλα και κάνει τα ΠΑΝΤΑ με οτιδήποτε άλλο, που φυσικά είναι καλύτερο απο οποιαδήποτε Apple συσκευή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιλότοι έχουν αντικαταστήσει τους χάρτες και τα ημερολόγια πτήσης με εφαρμογές στο iPad ξέρεις...

Επίσης τα iPad έχουν πάρει επίσημα το Green Light από την F.A.A. για χρήση στο πιλοτήριο...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Cockpit_iPads

http://edition.cnn.com/2011/TECH/innovation/02/28/FAA.approves.iPads/index.html

 

Επιγραμματικά: ForeFlight Mobile, Garmin Pilot, LogTen Pro, κλπ. Ψάξε iOS aviation apps και θα δεις...

 

Γιατροί: Epocrates, UpToDate, Doximity, κλπ.

 

Επίσης, εγχείριση με iPad και εφαρμογή AR...

 

http://appleinsider.com/articles/13/08/21/doctor-completes-liver-surgery-with-aid-of-ipad-augmented-reality-app

 

Βιομηχανία: PLC & HMI με έλεγχο απο εφαρμογές σε iOS σου λένε κάτι??

 

Θα το ξαναγράψω. Μιλάω για τον υπόλοιπο κόσμο (ανεπτυγμένο). Αν περιμένεις να βρεις δείγματα στην Ελλάδα, ατύχησες. Αλλά το να είσαι τόσο σίγουρος, χωρίς να έχεις ψάξει κάτι, δηλώνει ΑΠΛΑ άγνοια ή το ότι είσαι ένας ακόμη Apple Hater που τα ξέρει όλα και κάνει τα ΠΑΝΤΑ με οτιδήποτε άλλο, που φυσικά είναι καλύτερο απο οποιαδήποτε Apple συσκευή...

 

Αφού είσαι ψαγμένος και θες να μιλήσουμε εξειδικευμένα. Πες μου εφαρμογή αντίστοιχη με προσομοιωτή χρωμάτων για την κατασκευή και την εφαρμογή αλλά και τον συνδυασμό χρωμάτων σε γυαλιά ηλίου και μυωπίας. Κάτι πολύ διαδομένο που χρησιμοποιούμε στο πανεπιστήμιο φτιάχνοντας απλά δύο μακροεντολές στο Excel, που το κουβαλάω μαζί μου μονίμως με το tablet κάνοντας προσομοίωση on the fly, αλλάζοντας παραμέτρους κατά το δοκούν έχοντας πρόσβαση στα αρχεία μου. Επίσης, θα ήθελα να μου πείς κάποιο πρόγραμμα εφαρμογής και επεξεργασίας διαγραμμάτων παντός τύπου που να είναι καλύτερο από το Origin 8.1 (το χρησιμοποιούν σε πάρα πολλά ινστιτούτα στο εξωτερικά)! Πες μου και κάτι ακόμα. Βρες μου μερικά προγράμματα που χρησιμοποιούμε (οι, για εσένα, πίσω από τον κόσμο καθ' ότι ζούμε στην Ελλάδα) σε πανεπιστήμιο και έχουν να κάνουν με επεξεργασία δεδομένων από οπτικές μετρήσεις, μαγνητόμετρα, μικροσκόπια. Διότι εμάς οι καθηγητές κυκλοφορούν με Windows Tablet σχετικά ακριβά και όχι με iPad. Επίσης, προσφάτα πήγα Κορέα. Μάντεψε, όλο το πανεπιστήμιο με τα windows tablet. Μα γιατί?

 

Α και που είσαι. Μιας και είσαι και των αεροπλάνων σου έχω και εγώ ένα Link:

 

https://news.microsoft.com/2013/01/04/u-s-army-u-s-air-force-and-disa-expand-access-to-microsoft-technologies-through-cost-saving-modernization-agreement/#sm.00000l412awunactdtgs1ceh4nrsm

 

Μου αναφέρεις ένα κατεβατό με εφαρμογές τρίτων που έγραψαν, και που όλοι ξέρουμε ότι χρησιμοποιούν χάρτες δορυφορικούς από άλλες υπηρεσίες. Tο τι κάνει ο πιλότος στον ελέυθερο του χρόνο ή πως θα χρησιμοποιήσει το iPad μέσα στο πιλοτήριο είναι δικό του θέμα. Το ένα και αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι ένα, όσο και να θες να μου κάνεις τον εξειδικευμένο: Ότι κάνεις, το κάνεις καλύτερα με ένα Windows tablet, και το iPad είναι καλό για καθημερινή χρήση ΜΟΝΟ. Και φυσικά και είμαι σίγουρος γιατί δεν θα κουβαλάω μια συσκευή πάνω μου που κάνει μισά πράγματα. Επίσης, μιας και μου παραθέτεις εφαρμογές, βάσεις δεδομένων ουσιαστικά, και μου πετάς και παραδείγματα με AR (τη στιγμή που η μεγαλύτερη συνεργασία είναι NASA - Microsoft για το HOLOLENS στο διάστημα) είναι τουλάχιστον αστείο. Επίσης, τα καλύτερα προγράμματα διαχείρησης πελατών (επι πληρωμή) με βάση εδομένων είναι αποκλειστικά για Windows.

 

Επίσης, από το άρθρο σου "The latest decision applies only to Executive Jet Management". Αδερφέ μας δουλεύεις? Οι άλλοι διαχειρίζονται τα προγράμματα και φτιάχνουν ειδικές εκδόσεις Windows για τον στρατό της Αμερικής και μόνο, και εσύ μου αναφέρεις μια εφαρμογή που κάνανε διαθέσιμη μόνο για την πλοήγηση αεροπλάνων υψηλούς κύρους? Όσο για τις Ιατρικές εφαρμογές, έλα σε ένα γραφείο που πάω καθημερινά, για να την διαχείρηση πελατών αλλά και την έρευνα σε βιοιατρικά μέλη του σώματος να μου δείξεις τι χρησιμοποιούν. Γιατί εγώ στον χώρο του πανεπιστημίου (λόγω έρευνας) μάλλον κάτι κάνω λάθος. Πες μου αν είναι να το πώ και στους καθηγητές να σε ευχαριστήσουμε. Γιατί φαίνεται είμαστε άσχετοι, ανίδεοι και κομπάζουμε και για αυτά κιόλας, αφού δεν μας κάνει ένα tablet που έχει περιορισμένες δυνατότητες.

 

Apple hater δεν είμαι. Μου τη δίνει η κοροιδία και το ότι μερικοί σαν και εσένα (που προφανώς κάνεις την δουλειά με κάτι τέτοιο) νομίζετε ότι είναι κάτι το καταπληκτικό και κάνεις τα πάντα με αυτό. Και ναι σε αυτόν τον τομέα στη Ελλάδα φίλε μου είμαστε πολύ καλύτερα από πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης. Οπότε, αν μερικά πράγματα δεν τα ξέρεις καλύτερα να μη μιλάς. Απασχολούμαι με μηχανήματα χιλιάδων ευρώ (XRR - XRD, VSM, AFM, UV - Vis) που κάνουν πραγματικότητα δεδομένα σαν και αυτά χρησιμοποιούν οι παραπάνω εφαρμογές, οπότε μη μου ες τι είναι καλύτερο, σε παρακαλώ. Για να εξαχθούν αυτά τα δεδομένα και να χρησιμοποιηθούν - επεξεργαστούν από κάτι άλλο δεν σε βοηθάει κανένα iPad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έτσι κ αλλιώς, όποιος δε συμφωνεί, πως αυτό το πραγματάκι  ΔΕΝ μπορεί να αντικαταστήσει ένα laptop (εκτός από κάποιες δουλείες μόνο...) βαφτίζεται ως Hater Κλπ ... τουλάχιστον να τρολλάρουμε να το ευχαριστηθούμε....

http://www.skroutz.gr/c/1608/thikes-tablet.html?keyphrase=%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BF+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+tablet

 

Υπάρχουν και πολλά πληκτρολόγιο για ipad :P

 

http://www.skroutz.gr/c/1608/thikes-tablet.html?from=most-popular&keyphrase=%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BF+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+tablet+ipad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπολογιστης με arm επεξεργαστη.. ναι οκ apple με επεισες..

 

φυσικα καποιος που δεν ξερει και δει την διαφήμιση θα το τσιμπήσει γιατι θα νομιζει πως πηρε πραγματικα 2 σε 1..

Επεξ/σία από hackerW32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κάνεις, το κάνεις καλύτερα με ένα Windows tablet, και το iPad είναι καλό για καθημερινή χρήση ΜΟΝΟ.

Για αρκετούς όμως, το iPadPro παραμένει καλύτερο από το windows tablet, για καθημερινή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω κομπιουτερακι τσεπης Casio απο το 2005. Κανω ενα σωρο πραγματα, εχω μειωση τη χρηση Desktop πανω απο 90% και δεν εχω παιξει ουτε δευτερολεπτο.

Αν δεν καταλαβες το point... το αν θα μειωσεις τη χρηση desktop δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα, καθως αναλογως του τι εκανες στο desktop θα μειωθει και η χρηση του. Το ιδιο μπορουμε να πουμε και για ενα κομπιουτερακι Casio αν το μονο που κανεις στο Desktop ειναι να το εχεις για αριθμομηχανη.

Κι αυτό σημαίνει ότι το iPad δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια πανάκριβη παιχνιδομηχανή;

Και ναι, το ότι το iPad αντικατέστησε το 50% της χρήση του υπολογιστή χωρίς να παίζω παιχνίδια είναι σοβαρότατο επιχείρημα στο ότι το iPad δεν είναι μόνο παιχνιδομηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα ipad3 αλλα το πουλησα πριν καποια χρονια και το μετανοιωσα. Με κουραζει να ασχολουμαι συνεχεια με το iphone6s μου. Ειναι πολυ μικρο για το σπιτι για gadget καναπε. Νομιζω οτι γιαυτα που το θελω, το ipad pro 12.9 ειναι ιδανικο για μενα για το σπιτι-καναπε. Εχω δοκιμασει και καποια samsung tab στην πορεια αλλα το λειτουργικο τους μου την εσπασε. Γιαυτα που κανω (serfing, social media, email, παιχνιδακια, ote go, novago, word/excel/powerpoint, photoshop, ημερολογια, ατζεντα) ειναι ιδανικο για τον καναπε μου. Για μενα στοχος αγορας πλεον ειναι το ipad pro 2 12.9 τον Σεπτεμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...