Προς το περιεχόμενο

Desktop για WoW game


Krateros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Εν όψει του νέου expansion Legion για το WoW, λέω να αγοράσω νέο desktop που θα προορίζεται για αυτή τη χρήση αποκλειστικά και σπανίως παρακολούθηση ταινιών.

Από ότι έχω διαβάσει η Blizzard έχει ανεβάσει αισθητά τα requirements γι αυτό το expansion, παρόλα αυτά όμως άκουσα ότι είναι χαμηλότερα από άλλα games (shooters για παράδειγμα).

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: μέχρι 500~600 ευρώ

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή: Gaming WoW

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: τιποτα ιδαίτερο, 

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? Οθόνη δεν χρειάζεται προς το παρον, υπάρχει μια Samsung 23" 1080p

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Θα προτίμουσα από ένα αλλά αν οι διαφορές στην τιμή είναι σημαντικές από διαφορετικά 

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Στο κατάστημα

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? Όχι

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? Οχι, θα κρατηθεί έτσι για 2 χρόνια τουλάχιστον

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) Όχι

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? Όχι

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: Κανένα

 

Με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω (το WoW πάντα) στα 1080p, Ultra settings me 60+fps.

Θα προτιμούσα το Tower να είναι Mini η Midi γιατί έχω σκοπό να μπορώ να το μεταφέρω που και που.

 

Θεώρήστε με πολύ ερασιτέχνη στα περί hardware και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!

 

Δύο ερωτήσεις βασικά.

Ο i3 είναι αρκετά δυνατός για gaming;

Και 2ον μήπως θα ήταν καλύτερα 4gb μνήμη στη GPU?

 

Δε θα με πείραζε αν ανέβαινε λίγο το ποσό αν θα είχα σημαντική διαφορά στις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι επιλογές του τονυ.

Να γράψω κι εγω μια άποψη σε ορισμένα ζητήματα!

Λοιπόν μπορείς να δοκιμασεις την GeForce 750 Ti (προτείνω την υλοποίηση της Gigabyte για το σύστημα ψύξης). Ειναι φθηνότερη (ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ) απο του κρατερου, δηλαδή πλέον γύρω στα 130 ευρώ (αν θυμάμαι καλα τόσο είχε στα cosmodata). Δε θα έχεις πρόβλημα για το wow αφού αυτή προτείνεται απο την εταιρία (recommended requirements). Οι i3 ειναι σίγουρα καλοί. Τώρα αν ρωτάς για πιο σκληρά πράγματα απο το wow (και πλέον υπάρχουν πολλά) τότε θα σε απογοητευσουν οι δυο πυρήνες (αν και το hyper threading νομίζω σώζει την κατάσταση). Οπως και να εχει ένας καλός τετραπυρηνος ενδείκνυται περισσότερο. Αν θες να βάλεις κάποια λεφτά νομίζω οτι ένας καινούργιος i5 (πχ 6500) θα σε καλύψει πολυ! Ο 6500 και ο αρκετά καλύτερος 6600Κ έρχονται κάτω απο 250 ευρώ. Φυσικα ο Κ ισως να ειναι υπερβολή αφού δε θα κανεις overclock.

Τέλος, σίγουρα όχι 4αρα ram. Δυστυχώς τα καινούργια παιχνίδια ειναι πολυ απαιτητικά! Η ράμ που σου προτείνει ο τονυ ειναι πολυ ωραία, νομίζω οτι πρεπει να μείνεις με αυτήν !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

1. Ο i3 είναι αρκετά δυνατός για gaming;

2. Και 2ον μήπως θα ήταν καλύτερα 4gb μνήμη στη GPU?

1. Πάρε μια γεύση από τις επιδόσεις του ι3 εδώ!

2. Σ' αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει κάποια με 4GB VRAM, αν θες περίμενε τέλος Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου την RX 460.

 

 

Ωραίες οι επιλογές του τονυ.

Να γράψω κι εγω μια άποψη σε ορισμένα ζητήματα!

Λοιπόν μπορείς να δοκιμασεις την GeForce 750 Ti (προτείνω την υλοποίηση της Gigabyte για το σύστημα ψύξης). Ειναι φθηνότερη (ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ) απο του κρατερου, δηλαδή πλέον γύρω στα 130 ευρώ (αν θυμάμαι καλα τόσο είχε στα cosmodata). Δε θα έχεις πρόβλημα για το wow αφού αυτή προτείνεται απο την εταιρία (recommended requirements). Οι i3 ειναι σίγουρα καλοί. Τώρα αν ρωτάς για πιο σκληρά πράγματα απο το wow (και πλέον υπάρχουν πολλά) τότε θα σε απογοητευσουν οι δυο πυρήνες (αν και το hyper threading νομίζω σώζει την κατάσταση). Οπως και να εχει ένας καλός τετραπυρηνος ενδείκνυται περισσότερο. Αν θες να βάλεις κάποια λεφτά νομίζω οτι ένας καινούργιος i5 (πχ 6500) θα σε καλύψει πολυ! Ο 6500 και ο αρκετά καλύτερος 6600Κ έρχονται κάτω απο 250 ευρώ. Φυσικα ο Κ ισως να ειναι υπερβολή αφού δε θα κανεις overclock.

Τέλος, σίγουρα όχι 4αρα ram. Δυστυχώς τα καινούργια παιχνίδια ειναι πολυ απαιτητικά! Η ράμ που σου προτείνει ο τονυ ειναι πολυ ωραία, νομίζω οτι πρεπει να μείνεις με αυτήν !

Όχι, ότι δεν θα τον καλύψει η 750 Τι, αλλά αφού μπορεί ας πάει στην 950, να του μείνει κιόλας, αν θελήσει κάποια στιγμή να παίξει κάποιο πιο "βαρύ" παιχνίδι.

Σε παροτρύνω να δεις το link με τις επιδόσεις του ι3. Θεωρώ για την δουλειά που τον θέλει ο ι3 είναι ιδανικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτι ειναι mini ITX και η καρτα γραφικων πολυ ακριβη στο eshop.

Kουτι http://www.e-shop.gr/case-coolermaster-nse-200-kkn1-n200-black-p-PER.807699  (αρκετα μαζεμενο και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης)

GPU https://www.skroutz.gr/s/7388178/Gigabyte-GeForce-GTX950-2GB-GV-N950WF2OC-2GD.html

Eπισης για 5 ευρω θα προτιμουσα να μπει ο 6100 αντι για τον 6098p, καθαρα για λογους μεταπωλησης αν καποια στιγμη θελησει να αναβαθμισει.

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i3-6100-370ghz-lga1151-box-p-PER.558503

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτα τα κουτακια.. 


Case: επιλογες:


  1. https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=3918357%2C6112618
  2. http://www.e-shop.gr/case-zalman-z3-plus-atx-midi-tower-white-p-PER.811668
  3. http://www.e-shop.gr/case-supercase-250-usb-30-black-red-window-p-PER.816369

Αν εχεις καποιο ατομο να στα συρναμολογησει και τα παρεις απο διαφορα καταστηματα θα παρεις καλυτερα πραγματα και πιθανον budget για gtx 960


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δες και αυτα τα κουτακια.. 

Case: επιλογες:

  1. https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=3918357%2C6112618
  2. http://www.e-shop.gr/case-zalman-z3-plus-atx-midi-tower-white-p-PER.811668
  3. http://www.e-shop.gr/case-supercase-250-usb-30-black-red-window-p-PER.816369

Αν εχεις καποιο ατομο να στα συρναμολογησει και τα παρεις απο διαφορα καταστηματα θα παρεις καλυτερα πραγματα και πιθανον budget για gtx 960

 

1. Καλά αλλά PSU πάνω, δεν ξέρω τι παίζει με τις θερμοκρασίες. Έχουν 80mm πίσω!

2. Μεγάλο σε μέγεθος σε σχέση με το CM που είπε ο Σπύρος!

3. Γιατί το έβαλες αυτό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πάει στον i3 6100 και οχι στον ι3 6098p, το WoW ζορίζει τον επεξεργαστή ,όχι την κάρτα γραφικών. ο 6100 είναι δυνατότερος στην ιδια τιμη (skourtz ) .Ultra settings με 60 fps  δύσκολα θα δεις. Αν ενοεις σε raid/bg.Γιατί το engine του WoW είναι πανάρχαιο και δεν αξιοποιεί το σύστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καλά αλλά PSU πάνω, δεν ξέρω τι παίζει με τις θερμοκρασίες. Έχουν 80mm πίσω!

2. Μεγάλο σε μέγεθος σε σχέση με το CM που είπε ο Σπύρος!

3. Γιατί το έβαλες αυτό?

  1. Δεν θα υπαρχει θεμα με θερμοκρασιες..και ας ειναι πανω το psu.εξαλου οτι μικρο και να παρει σιγουρα θα ειναι ανεβασμενος σε θερμοκρασιες σε σχεση με αλλα
  2. ειπε και mid ομως,δεν ξερω προταση κανω να το δει και ας αποφασισει..
  3. το εβαλα σε περιπτωση που αποφασισει να παρει μονο απο eshop σε κατι πιο οικονομικο αν θελει να σωσει φραγκα.. δεν ειναι τοσο κακο στα λεφτα του..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τονυ ειδα μερικα benchmarks και είναι αρκετα δυνατος. Τοτε δε το συζηταμε αν ειναι και φθηνοτερος...

Επισης απαντησα για ραμ ενω ρωταγε ο κρατερος για vram (ο,τι να ναι). Οπως και να χει νομιζω οτι τα 2 gb ειναι οκ προς το παρον, αλλα αν το συστημα ειναι γενικα για παιχνιδια θα περιμενα κι εγω τις καινουργιες τις amd (με τα 2 θα μπορεις να παιζεις ο,τι θες σε μια αξιοπρεπη καρτα γραφικων, απλως οχι στην καλυτερη ποιοτητα).

Μιας και η συζητηση το φερε στα κουτια το aero-500 νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πάει στον i3 6100 και οχι στον ι3 6098p, το WoW ζορίζει τον επεξεργαστή ,όχι την κάρτα γραφικών. ο 6100 είναι δυνατότερος στην ιδια τιμη (skourtz ) .Ultra settings με 60 fps  δύσκολα θα δεις. Αν ενοεις σε raid/bg.Γιατί το engine του WoW είναι πανάρχαιο και δεν αξιοποιεί το σύστημα. 

 

Έχεις δίκιο μου φαινεται.

Διάβασα και καποια ξενα σαιτ και λιγο πολυ λενε αυτο που λες..

Τοσο καιρό παίζω με laptop συνδεδεμενο σε εξωτ. οθονη και ειπα να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου γιατι βαρεθηκα  να βλεπω τα fps να κυμαινονται από 10 έως 30.

Επειδη η αγορά θα γίνει τέλοσ Αυγούστου-αρχες Σεπτεμβρίου ίσως πέσουν μέχρι τότε λίγο οι τιμές και ανέβω λίγο (έως πολύ) κατηγορία.

Με i5 6600 (240 ευρω στο σκρουτζ), nvidia 960 gtx (άλλα τόσα) και ανάλογη m/b δε βελτιώνεται πολύ το σύστημα?

Θα πετάει η πάλι ετσι και ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

[...]

Επειδη η αγορά θα γίνει τέλοσ Αυγούστου-αρχες Σεπτεμβρίου ίσως πέσουν μέχρι τότε λίγο οι τιμές και ανέβω λίγο (έως πολύ) κατηγορία.

Με i5 6600 (240 ευρω στο σκρουτζ), nvidia 960 gtx (άλλα τόσα) και ανάλογη m/b δε βελτιώνεται πολύ το σύστημα?

Θα πετάει η πάλι ετσι και ετσι?

Αν θες να πας σε ι5, θα πας στον 6500, δεν χρειάζεται ο 6600! Μέχρι τον Σεπτέμβρη θα έχουν κυκλοφορήσει οι νέεες κάρτες, και στα 240 που λες παίρνεις κάποια RX 470, λογικά πάντα! Με τα υπόλοιπα κομμάτια να είναι τα ίδια. Έχε στον νού σου ότι τα eshop το πρότεινα λόγω  συναρμολόγησης χωρίς έξτρα κόστος.

Επεξ/σία από cpttony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, επανερχομαι στα θέμα!

Σκοπέυω την εβδομάδα που μας έρχεται να προχωρήσω στην αγορά και αποφάσισα να διαθέσω παραπάνω χρήματα τελικά για να αντέξει λίγο στο χρόνο αλλά και για να έχει καλύτερες επιδόσεις.

 

Αυτά στα οποία σκέφτομαι να καταλήξω είναι τα παρακάτω:

 

i5-6600

Nvidia GTX 1060

16gb DDR4 Ram

Samsung 850 Evo 250gb

 

Τώρα προκύπτουν πολλές ερωτήσεις...

 

1ον, δε ξέρω ποια motherboard..Εχω χρησιμοποιήσει Asus παλιά και ήμουν ευχαριστημένος αλλά δε είμαι σίγουρος. Ειδα μια στο σκρουτζ http://www.skroutz.gr/s/8546746/Asus-B150i-Pro-Gaming-Aura.html Ποια η άποψη σας;

 

2ον, θα προτιμούσα case σε στυλ HTPC για να είναι πιο διακριτικό και εύκολο στη μεταφορά. Σημαντικό όμως να μη ζεστένεται! Καμμία πρόταση;

 

3ον, για τη GPU ποια υλοποίηση ταιρίαζει καλυτερα αφού δε θα κάνω overclock; τα φωτα σας και παλι!

 

4ον, ερώτηση τελείως αρχαρίου...χρείαζομαι κάρτα δικτύου για ethernet και wifi ή έιναι πλεόν ενσωματωμένη πάνω στη mtheboard;;;; 

 

5ον και τελευταίο, δεν έχω ιδέα για ανεμιστήρες και ότι άλλο μένει. Βασική αρχή ότι δε θα κάνω overclock γιατί φοβάμαι υψηλές θερμοκρασίες.

 

Επειδή το PC αυτό θα το φτιάξω και μετά θα φύγει εκτός Ελλάδας είναι βασικό για μένα να μην έχω προβλήματα ασυμβατότητας, κρασαρίσματα κλπ.

Αν γίνει κάτι τέτοιο δε θα μπορώ να το φτιάξω και θα μου μείνει για κομοδίνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το PC αυτό θα το φτιάξω και μετά θα φύγει εκτός Ελλάδας είναι βασικό για μένα να μην έχω προβλήματα ασυμβατότητας, κρασαρίσματα κλπ.

Αν γίνει κάτι τέτοιο δε θα μπορώ να το φτιάξω και θα μου μείνει για κομοδίνο...

Ηδη το σκεπτικο σου εχει καποια κενα αλλα θα τα παραβλεψω και θα παω στο ζουμι.

Φτιαξε το κατ ευθειαν εκει που θα πας, θα κοστισει σιγουρα λιγοτερο και θα γλυτωσεις και το κοστος της μεταφορας του εκει.

Σε ποια χωρα θα πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...