Προς το περιεχόμενο

USB 3 controller


th3ofilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγορασω αυτον http://www.e-shop.gr/sharkoon-usb-30-host-controller-card-p-PER.801044

αλλα δεν ξερω αν θα εχω προβλημα με τα pci lanes του cpu (i3-2100,P8H67M) ξερετε αν θα μου "κοψει"

pci lanes απο την vga???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω αυτον http://www.e-shop.gr/sharkoon-usb-30-host-controller-card-p-PER.801044

αλλα δεν ξερω αν θα εχω προβλημα με τα pci lanes του cpu (i3-2100,P8H67M) ξερετε αν θα μου "κοψει"

pci lanes απο την vga???

μεσα στο Manual αν δεις σου λεει για τις  pci express και ποιες μοιραζονται Lanes Με αλλες ή αν βαλεις πχ 2 Pci express χ16  αν θα παιξουν χ 16 ή οχι.εσενα βεβαια δεν ειναι χ16 η usb 3 απλα στο αναφερω για να καταλαβεις.κοιτας το manual και βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να του κοψει παντως lanes, και παει απο τα 16 στα 8 η διαφορα σε επιδοσεις ειναι αμελητεα , περιπου 1-2%

απλα αν εχει πολλες Pci express μπορει να το βαλει σε μια που να μην του κοβει καθολου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και για αυτο αλλα ετσι και αλλιως δεν χωραει καπου αλλου μονο στην 2η pci που ειναι για crossfire. Να την παρω να την βαλω εκει ή θα εχω θεμα λετε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκδοσεις των καρτων την Sharkoon και Transcend (που ειναι ουσιαστικα ιδιες καρτες), εχουν και SATA τροφοδοσια (που ειναι πολυ καλυτερο, γιατι το molex μπαινει και βγαινει δυσκολα).

 

H Transcend μαλιστα εχει και molex και sata power connector. Φανταζομαι και η Sharkoon θα ειναι το ιδιο.

 

latest firmware:

http://station-drivers.com/index.php?option=com_remository&Itemid=353&func=fileinfo&id=1348&lang=fr

 

Δοκιμασμενο στην Transcend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 4άρα πάντως δεν παίρνει απο την 16άρα γιατί τρέχει απο το SB συνήθως. Μόνο αν είναι 16-0 γίνονται 8-8 σε μερικές μητρικές.

 

Η 4άρες και κάτω δεν έχουν καμια σχέση με την γραφικών. Για μάρκες που ρωτάς δεν γνωρίζω, αλλά τα pcb αν είναι ίδια είναι απλός ίδιος ΟΕΜ και άλλο όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο δοκιμασμενες νομιζω ειναι η Sharkoon και Transcend και εχουν το ιδιο τσιπακι: Renesas/Nec uPD720201/720202

 

Εγω εχω δοκιμασμενη την Transcend, η οποια δουλευει μια χαρα, και οπως ανεφερα για τροφοδοσια ειχε και molex και sata υποδοχη. Συν νομιζω οτι εχει 2 χρονια εγγυηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα την βαλω στην δευτερη pci express που ειναι για crossfire θα παιξει κανονικα ετσι ?

Ναι οντως δεν ειχα δει την εγγυηση εννοειτε παω για transcend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...