Προς το περιεχόμενο

Επέκταση διαθεσιμότητας του Xiaomi Mi Band 2


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Η Xiaomi ξεκινά την ευρεία διάθεση του Mi Band 2 στην Κίνα ύστερα από ένα περιορισμένο λανσάρισμα τον προηγούμενο μήνα, με την Ινδία να είναι ο επόμενος σταθμός για το δημοφιλές wristband της κινεζικής εταιρείας.

 

Το Mi Band 2 έρχεται να αντικαταστήσει το υπερεπιτυχημένο Mi Band, φέρνοντας νέας χαρακτηριστικά που ζητούσαν οι χρήστες. Το κυριότερο από αυτά είναι η παρουσία OLED touch οθόνης που εμφανίζει πληροφορίες όπως την ώρα, τα βήματα που έχετε κάνει, το αποτέλεσμα μέτρησης των καρδιακών παλμών σας, την κατανάλωση θερμίδων κ.α.

 

Xiaomi-Mi-Band-2_1.jpg

 

Σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο, το Mi Band 2 υπολογίζει με μεγαλύτερη ακρίβεια όλα τα δεδομένα γύρω από την καθημερινή σας δραστηριότητα όπως τον αριθμό βημάτων που κάνετε κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά και τους καρδιακούς σας παλμούς. Στα δεδομένα που μετράει, περιλαμβάνονται στοιχεία για τον ύπνο σας ενώ όλα τα δεδομένα εμφανίζονται με τη συμβατή εφαρμογή της Xiaomi για την πλατφόρμα του Android και σύντομα του iOS. Αν μάλιστα έχετε και smartphone της Xiaomi, το Mi Band 2 μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο πιστοποίησης έτσι ώστε να γίνεται αυτόματα το ξεκλείδωμα της συσκευής μόλις πλησιάσετε το wristband στη συσκευή. Μία άλλη δυνατότητα που παρέχει το Mi Band 2 με smartphones είναι η εμφάνιση των ειδοποιήσεων που έχετε λάβει και η ενημέρωση για τυχόν τηλεφωνικές κλήσεις που δεν απαντήσατε.

 

Τέλος το Xiaomi Mi Band 2 είναι αδιάβροχο, προστατεύεται από τη σκόνη, με αυτονομία περίπου 2 ημερών. H τιμή και αυτού του μοντέλου είναι άκρως ανταγωνιστική αφού κυμαίνεται στα €30, ένα από τα φθηνότερα wristbands της αγοράς.

post-1-0-14733600-1470836912_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει κανεις να μας πει κατά πόσο είναι ακριβές στην μετρηση βηματων και στους καρδιακους παλμους ;

εγώ το 1 έχω που στα βήματα τα πήγαινε καλά (το 2 υποτίθεται έχει καλύτερο υπολογισμό)

για καρδιακούς δεν ξέρω , σίγουρα έιναι καλύτερο από το 1s που λέγαν ότι είχε θέματα αλλά θεωρητικά θα βελτιωθεί κι άλλο (όσο βγαίνει νέο firmware) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω εγω εδω και μια βδομαδα..

Κατ αρχας η αυτονομια του πρεπει να ξεπερνα τις 20 ημερες και οχι τις δυο που αναφερεται παραπανω (σε χρηση 7 ημερων εχει πεσει απο το 100% στο 75%)

Οσο αφορα κανει σαφως καλυτερους υπολογισμους απο το 1s σε ολες τις κατηγοριες.

Το αδιαβροχο ισχυει μονο σε νερο βρυσης ή ντουζ.. Σε καμια περιπτωση για κολυμπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω εγω εδω και μια βδομαδα..

Κατ αρχας η αυτονομια του πρεπει να ξεπερνα τις 20 ημερες και οχι τις δυο που αναφερεται παραπανω (σε χρηση 7 ημερων εχει πεσει απο το 100% στο 75%)

Οσο αφορα κανει σαφως καλυτερους υπολογισμους απο το 1s σε ολες τις κατηγοριες.

Το αδιαβροχο ισχυει μονο σε νερο βρυσης ή ντουζ.. Σε καμια περιπτωση για κολυμπι

 

Οσον αφορά την αδιαβροχοποίηση, έχω το 1s και κολυμπάω κανονικά στη θάλασσα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έστω ότι είσαι στα "ρηχά" και το κινητό σου έξω στις μπροστά ξαπλόστρες, δλδ έστω ότι πιάνει σήμα bluetooth, θα σε δονάει μέσα στη θάλασσα; δεν παίζει κανένας κίνδυνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έστω ότι είσαι στα "ρηχά" και το κινητό σου έξω στις μπροστά ξαπλόστρες, δλδ έστω ότι πιάνει σήμα bluetooth, θα σε δονάει μέσα στη θάλασσα; δεν παίζει κανένας κίνδυνος;

 

αν υποθεσουμε οτι κολυμπας μαζι με καρχαριες τοτε μεγαλος

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγω το 1s και εκανα κατα λαθος μακροβουτια μαζι του. Αγχωθηκα οταν το συνειδητοποιησα αλλα οταν βγηκα ειδα οτι επαιζε κανονικα. Ενας γνωστος που βουτηξε σαν εμενα το χαλασε. Γενικα ειναι splash proof, οχι water proof/resistant.

 

Περιμενω κι εγω να πεσει η τιμη στο 2 για να το παρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το miband 1 (όχι το 1s)πάνω από 6 μήνες, στο ντουζ μαζί, στη θάλασσα το ίδιο (εντάξει δεν πάω και στο πάτο!).. δεν έχει καταλάβει το παραμικρό και ουσιαστικά δεν βγαίνει από το χέρι μου παρά μόνο 1 φορά / 40-45 μέρες για φόρτιση.

 

Το καλοβλέπω το miband 2 αλλά περιμένω να πέσει η τιμή λίγο ακόμη και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω από 25 Ιουλίου. Πήγα διακοπές και το φορούσα διαρκώς και στη θάλασσα. Ακόμη και για ψαροντούφεκο πήγα 2 φορές βουτόντας στα 5-6 μέτρα. Κανένα πρόβλημα απολύτως.

Η μέτρησή του στα βήματα είναι πιο ακριβής από αυτή του τηλεφώνου.

Στους δε καρδιακούς παλμούς, αρχικά με ενόχλησε ότι με το στάνταρ app του, μπορούσε να μετρήσει μόνο on demand. Όμως ψάχνοντάς στο στο internet, είδα ότι υπάρχει ένα άλλο app (επι πληρωμή) το οποίο παρέχει διαρκή λήψη καρδιακών παλμών. Έτσι, το αγόρασα, το εγκατέστησα και πλέον έχω την πολυπόθητη ολοήμερη μέτρηση και επίσης μπόρεσα και το σύνδεσα με το runtastic app ώστε να έχω καρδιακό ρυθμό και μέσα στο runtastic.

Η αυτονομία ποικίλει. Όταν ενεργοποιήσει κανείς το sleep assistant (που δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει, απλά αναφέρει βελτιωμένη ανάλυση ύπνου) και επίσης το διαρκές heart rate, τότε κρατάει ένα 12ήμερο περίπου. Επίσης εξαρτάται από το πόσα alerts του βάζει κανείς και άλλα πολλά. Στη βασική του ρύθμιση πρέπει να κρατάει κανένα μήνα. 

Το smart fit app που βρίσκεται στο google play, συγχρονίζει με το google fit. Ενώ το άλλο που κυκλοφορεί εκτός google play (xiaomi app store), ναι μεν είναι πιο νέο πάντοτε, αλλά δεν προσφέρει google fit.

Επίσης, το αυτόματο ξεκλείδωμα, δεν είναι μόνο για τα xiaomi κινητά, αλλά για όλα. Αρκεί να το δηλώσεις στις ρυθμίσεις του smart unlock στο android.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω από 25 Ιουλίου. Πήγα διακοπές και το φορούσα διαρκώς και στη θάλασσα. Ακόμη και για ψαροντούφεκο πήγα 2 φορές βουτόντας στα 5-6 μέτρα. Κανένα πρόβλημα απολύτως.

Η μέτρησή του στα βήματα είναι πιο ακριβής από αυτή του τηλεφώνου.

Στους δε καρδιακούς παλμούς, αρχικά με ενόχλησε ότι με το στάνταρ app του, μπορούσε να μετρήσει μόνο on demand. Όμως ψάχνοντάς στο στο internet, είδα ότι υπάρχει ένα άλλο app (επι πληρωμή) το οποίο παρέχει διαρκή λήψη καρδιακών παλμών. Έτσι, το αγόρασα, το εγκατέστησα και πλέον έχω την πολυπόθητη ολοήμερη μέτρηση και επίσης μπόρεσα και το σύνδεσα με το runtastic app ώστε να έχω καρδιακό ρυθμό και μέσα στο runtastic.

Η αυτονομία ποικίλει. Όταν ενεργοποιήσει κανείς το sleep assistant (που δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει, απλά αναφέρει βελτιωμένη ανάλυση ύπνου) και επίσης το διαρκές heart rate, τότε κρατάει ένα 12ήμερο περίπου. Επίσης εξαρτάται από το πόσα alerts του βάζει κανείς και άλλα πολλά. Στη βασική του ρύθμιση πρέπει να κρατάει κανένα μήνα. 

Το smart fit app που βρίσκεται στο google play, συγχρονίζει με το google fit. Ενώ το άλλο που κυκλοφορεί εκτός google play (xiaomi app store), ναι μεν είναι πιο νέο πάντοτε, αλλά δεν προσφέρει google fit.

Επίσης, το αυτόματο ξεκλείδωμα, δεν είναι μόνο για τα xiaomi κινητά, αλλά για όλα. Αρκεί να το δηλώσεις στις ρυθμίσεις του smart unlock στο android.

 

Ποίο app χρησιμοποιείς για τη συνεχή καταγραφή των καρδιακών παλμών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...