Προς το περιεχόμενο

Έπαθλο 200.000 δολαρίων σε όποιον αποδείξει ότι το MS-DOS της Microsoft αποτελεί προϊόν αντιγραφής


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Windows (Νοέμβριος 1985) είχανε αντιγράψει το ΙΒΜ Topview (Μάρτιος 1985) και το Gem Desktop (Φεβρουάριος 1985), το οποίο είχε αντιγράψει το Mac OS (Ιανουάριος 1984).

 

Μετά το τηλέφωνο, τα ρολόγια, τις υπηρεσίες, την μουσική, τις φωτογραφικές μηχανές σε τηλέφωνα, τις οθόνες αφής, τα tablet, τις γραφίδες σε tablet, τώρα reinvented και τα OS. Και δεν σταματάμε εδώ.

 

Σε λίγο καιρό έρχεται reinvented car, reinvented fridge και reinvented oven. Πολύ δουλειά εκεί στην Apple έχει πέσει για να καλύψουν τα χρόνια που ήταν στον πάτο, πριν βρέθει ο Bill Gates να βοηθήσει τον φίλο Jobs.

 

Υγ. Το μόνο reinvented ήταν το marketing και δεν το αμφισβητεί κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι επιμενουν να λενε οτι εκλεψε ενω ειναι γνωστο οτι το αγορασε απο τη Seattle Computer Products.

 

Ο Tim Paterson το εγραψε για την SCP (τοτε το ονομασε qdos) και σιγουρα ειχε ως προτυπο το cp/m. Το αν εγραψε ολο τον κωδικα η τον εκλεψε αυτος ειναι αλλη υποθεση αλλα ισως και απλως να το εγραψε με παρομοιο τροπο που το linux ειναι σχεδιασμενο με προτυπο το Unix αλλα με original κωδικα.

 

Επισης γνωστο οτι ο ιδιος ο Gates ειχε προτεινει στην IBM να αγορασει το cp/m απο τον Kildall αλλα δεν τα βρηκαν. Επειδη πιεζαν οι χρονοι στην IBM ο Gates ανελαβει να τους βρει OS και με μεγαλη κωλοφαρδια τα καταφερε.

 

Σιγουρα πολλα στην πληροφορικη κριθηκαν εκεινες τις μερες, αλλα σχετικα με το θεμα, κλεψια δεν νομιζω οτι υφισταται, σιγουρα απο τη  μερια του Gates και ισως καθολου γενικως 

 

 Ο Paul Allen συνιδρητης της microsoft γνωριζε τον Tim Paterson, ο οποιος οπως σωστα λες ειχε φτιαξει ενα λειτουργικο συστημα QDos το οποιο ηταν βασισμενο στο  cp/m της Digital Research. Αν θυμαμαι καλα απο αυτα που εχω διαβασει το αγορασαν για 50.000$ ποσο που για την εποχη δεν ηταν και μικρο. 

 

Για τα υπολοιπα που λες δεν ειμαι σιγουρος. Εχω διαβασει οτι και ο kildall και ο Gates πηγαν στην IBM για να πουλησουν το λειτουργικο τους. Καποιο περιστατικο ομως το οποιο δεν θυμαμαι εκανε να χασει την δουλεια ο kildall. 

 

Τωρα τοσα χρονια μετα τι ψαχνουν... δεν εχει σημασια. Αν υπηρχε copyright infringement ας το εψαχναν τοτε. Τωρα απο που να ζητησουν τα ρεστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που το Mac OS ειχε αντιγραψει απο την Xerox. Δεν ανακαλυψατε τον τροχο εσεις στην Apple. 

 

 

Σε παρακαλω, οχι κλεψανε, αγορασανε και αυτοι (οντως) εναντι πινακιου φακης :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που το Mac OS ειχε αντιγραψει απο την Xerox. Δεν ανακαλυψατε τον τροχο εσεις στην Apple. 

 

Το μονο που εξελιξε τα παντα στην μορφη που λειτουργουμε υπολογιστες σημερα ηταν το Workbench της Amiga. Λειτουργικο που εκανε παπαδες απο το 1985 με πραγματικο multitasking και ενα σωρο αλλα. Ουτε τα πρωιμα Windows μια δεκαετια μετα δεν το φτανανε.

 

Απευθύνεσαι σε εμένα λες και είμαι fan της Apple, ενώ την ΜΙΣΩ. Αρα το συμπέρασμα που έβγαλες, ξαναβάλτο από εκεί που.. βγήκε.

 

Δεύτερον, η Apple αντέγραψε το MOUSE από την Xerox και όχι το ΟS ούτε το GUI. To οποίο ποντίκι σχεδιάστηκε για τον Xerox  Alto ο οποίος.. για μάντεψε; ΔΕΝ είχε λειτουργικό! Είχε ενα σύνολο εφαρμογών (BravoGypsy, Neptune, κ.α. τα οποία τρέχανε ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ και φυσικά όχι ταυτόχρονα.), και όχι O.S. με την έννοια του λειτουργικού συστήματος, oι οποίες ως GUI δεν είχαν καμία σχέση με το MAC OS.

 

Όσο για το Workbench, το πιο unfriendly GUI λειτουργικό ever δεν έκανε πραγματικό Multitasking. Preemptive έκανε και αυτό ούτε καν σωστά. Λυπάμαι που θα στεναχωρηθείς, αλλά το STOS/GEM ήταν σαφώς καλύτερο, ταχύτερο, και χωρίς bugs. Το πρώτο home που έκανε σωστό preemtive multitasking ήταν ο Acorn A3000, και όχι η Αmiga, η οποία βέβαια ήταν θαυμάσιο μηχάνημα για 3D και graphics για την εποχή της και γενικά σαν workstation.

 

Αυτές τις εποχές εγώ δεν τις "διάβασα" στο wikipedia, τις έζησα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα υπολοιπα που λες δεν ειμαι σιγουρος. Εχω διαβασει οτι και ο kildall και ο Gates πηγαν στην IBM για να πουλησουν το λειτουργικο τους. Καποιο περιστατικο ομως το οποιο δεν θυμαμαι εκανε να χασει την δουλεια ο kildall. 

 

Και εγω δεν ξερω τα γεγονοτα ακριβως για το πως εχασε τη δουλεια. Αλλα σιγουρα πρωτη τους επιλογη ηταν το cp/m και το qdos η λυση αναγκης. Με το qdos επισης ο Gates εκμεταλλευτηκε την κατασταση με το να κρατησει τα δικαιωματα και να επιτρεψει ετσι σε ολη τη βιομηχανια των συμβατων κλωνων να αναπτυχθει.

Γι αυτο ειπα οτι πολλα κριθηκαν τοτε απο ενα τυχαιο γεγονος. Αν ειχαν καταφερει να αγορασουν το cp/m μπορει να μην υπηρχαν IBM συμβατοι τωρα και αυτο ειχε τεραστιες προεκτασεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθύνεσαι σε εμένα λες και είμαι fan της Apple, ενώ την ΜΙΣΩ. Αρα το συμπέρασμα που έβγαλες, ξαναβάλτο από εκεί που.. βγήκε.

 

Δεύτερον, η Apple αντέγραψε το MOUSE από την Xerox και όχι το ΟS ούτε το GUI. To οποίο ποντίκι σχεδιάστηκε για τον Xerox  Alto ο οποίος.. για μάντεψε; ΔΕΝ είχε λειτουργικό! Είχε ενα σύνολο εφαρμογών (BravoGypsy, Neptune, κ.α. τα οποία τρέχανε ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ και φυσικά όχι ταυτόχρονα.), και όχι O.S. με την έννοια του λειτουργικού συστήματος, oι οποίες ως GUI δεν είχαν καμία σχέση με το MAC OS.

 

Όσο για το Workbench, το πιο unfriendly GUI λειτουργικό ever δεν έκανε πραγματικό Multitasking. Preemptive έκανε και αυτό ούτε καν σωστά. Λυπάμαι που θα στεναχωρηθείς, αλλά το STOS/GEM ήταν σαφώς καλύτερο, ταχύτερο, και χωρίς bugs.

 

Αυτές τις εποχές εγώ δεν τις "διάβασα" στο wikipedia, τις έζησα.

 

Πως φαινεται πως δεν δουλεψες ποτε σου με Amiga. Να ηταν η ζηλεια ψωρα φιλε με τα Atari. Μιλας για STOS/GEM που ετρεχαν ενα task καθε φορα, εναντι σε Amiga OS/Workbench που εβλεπε και χρησιμοποιουσε οτι κουμπωνε επανω της (hardware accelerator, μνημη κλπ)? Συγκρινεις την Amiga του φτωχου με το πενιχρο hardware? Δεν φτανανε τα φραγκα να παρεις Amiga? Ξερω ξερω, δεν πειραζει..  "κακια Amiga αφου δεν μπορω να σε παρω θα σε μισω". :) Ξυδι φιλε! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαινεται πως δεν δουλεψες ποτε σου με Amiga. Να ηταν η ζηλεια ψωρα φιλε με τα Atari. Μιλας για STOS/GEM που ετρεχαν ενα task καθε φορα, εναντι σε Amiga OS/Workbench που εβλεπε και χρησιμοποιουσε οτι κουμπωνε επανω της (hardware accelerator, μνημη κλπ)? Συγκρινεις την Amiga του φτωχου με το πενιχρο hardware? Δεν φτανανε τα φραγκα να παρεις Amiga? Ξερω ξερω, δεν πειραζει..  "κακια Amiga αφου δεν μπορω να σε παρω θα σε μισω". :) Ξυδι φιλε! 

 

Θες να αρχίσουμε τις εξυπνάδες; Οκ.

Πρώτον, PREEMPTIVE MULTITASKING έκανε και ο ST. Και η Amiga ΕΝΑ task την φορά εκτελούσε. ΑΥΤΟ ακριβώς είναι το preemptive multitasking. Χρησιμοποιεί content switching με έναν πρωτόγονο software scheduler. 

 

Δεύτερον o ST δεν χρησιμοποιούσε ότιδήποτε κούμπωνε πάνω του;

Ποιός είχε πρώτος laser printer?

Ποιός είχε midi?

Ποιός είχε DTP software την εποχή που η μόνη εναλλακτική για DTP ηταν ο MAC?

Ποιός είχε MSDOS emulator που δούλευε σωστά και ανεκτά γρήγορα (pc ditto)? 

 

Είχα και 520 STFM, είχα και Amiga με Video Toaster και Screamer πάνω. Όταν δούλευα Imagine 3D της Impulse και Lightwave μάλλον ήσουν ακόμα αγέννητος.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τα υπολοιπα που λες δεν ειμαι σιγουρος. Εχω διαβασει οτι και ο kildall και ο Gates πηγαν στην IBM για να πουλησουν το λειτουργικο τους. Καποιο περιστατικο ομως το οποιο δεν θυμαμαι εκανε να χασει την δουλεια ο kildall. 

 

 

Και γω κάτι τέτοιο θυμάμαι. Ήταν να αγοράσει η ΙΒΜ από τον kildall αλλα ένα περιστατικό που συνεβει (νομίζω άργησε να πάει στο ραντεβού), αγορασαν από τον Gates. Είχα βρει στο Υοutube ένα βίντεο που έλεγε όλη την ιστορία, αλλα δεν το θυμάμαι τώρα· πέρασε καιρός! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να αρχίσουμε τις εξυπνάδες; Οκ.

Πρώτον, PREEMPTIVE MULTITASKING έκανε και ο ST. Και η Amiga ΕΝΑ task την φορά εκτελούσε. ΑΥΤΟ ακριβώς είναι το preemptive multitasking. Χρησιμοποιεί content switching με έναν πρωτόγονο software scheduler. 

 

Δεύτερον o ST δεν χρησιμοποιούσε ότιδήποτε κούμπωνε πάνω του;

Ποιός είχε πρώτος laser printer?

Ποιός είχε midi?

Ποιός είχε DTP software την εποχή που η μόνη εναλλακτική για DTP ηταν ο MAC?

Ποιός είχε MSDOS emulator που δούλευε σωστά και ανεκτά γρήγορα (pc ditto)? 

 

Είχα και 520 STFM, είχα και Amiga με Video Toaster και Screamer πάνω. Όταν δούλευα Imagine 3D της Impulse και Lightwave μάλλον ήσουν ακόμα αγέννητος.

 

 

Ενταξει ρε μαθουσαλα νικησες..  εσυ παρκαρες το αμαξι στο sunnyvale και πηγαινες για δουλεια εκει τελη 70/αρχες 80, και μιλουσες στο διαλειμα με φιλαρακια σε παραδιπλα εταιρειες για το τι συνεβαινε. Που να τα μαθαινες στην Ελλαδα του τοτε αυτα? Αλοιμονο. Ας ειναι καλα η wikipedia φιλαρακι..  ηξερες οταν πηρες ST τι ειναι το preemptive και τι σου προσεφερε. 

 

Μιλας για επεκταση στον ST..  τι επεκταση..  εδω για να βαλεις μνημες ηθελε να τον στειλεις αντιπροσωπεια η να εχεις φιλο ηλεκτρονικο που να ξερει τι του γινοταν. Σοβαρα τα γραφεις αυτα που λες η σου ξεφευγουν? 

 

Αλλα ξεχασα, εσυ δεν εμαθες για το Palo Alto απο wikipedia, αφου το εζησες οπως λες, και τα ειδες ολα εκει οταν πηγες για καφε στην Xerox. Μηπως ειδες και τον Αγιο Βασιλη? Δουλευες και 3D software σε Amiga να πουμε και δεν "ετυχε" να εκτιμησεις το multitasking της Amiga, αλλα λιμπιστηκες την ακραδαντη σταθεροτητα του ST. Τι ετρεχες με 512kb τοτε? Ακομα και το Cubase ηθελε να κανεις εγχειρηση τον ST να του βαλεις 1mb και μονοχρωμο για να τρεξει.  Ασε μας ρε φιλε και δεν εχουμε πιει καφε ακομα. Οτι πεις παντως, να μην σε στεναχωρουμε κιολας. Στα Atari ST χρωσταμε τα παντα! Να ειχε και καυσωνα εξω να ελεγα! :)  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows (Νοέμβριος 1985) είχανε αντιγράψει το ΙΒΜ Topview (Μάρτιος 1985) και το Gem Desktop (Φεβρουάριος 1985), το οποίο είχε αντιγράψει το Mac OS (Ιανουάριος 1984).

το οποίο mac os είχε αντιγράψει στοιχεία μαζί με το ποντίκι απο την xerox λίγο νωρίτερα (άτομα απο το Xerox PARC group δούλεψαν στις πρώτες εκδόσεις του mac os)

 

edit

o όρος "αντιγράψει" εννοείται σε εισαγωγικά, τίποτα παράνομο δεν είχε γίνει, την παρανομία την είχε κάνει το GEM βασικά, μία από τις πρώτες μηνύσεις για γραφικό περιβάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω κάτι τέτοιο θυμάμαι. Ήταν να αγοράσει η ΙΒΜ από τον kildall αλλα ένα περιστατικό που συνεβει (νομίζω άργησε να πάει στο ραντεβού), αγορασαν από τον Gates. Είχα βρει στο Υοutube ένα βίντεο που έλεγε όλη την ιστορία, αλλα δεν το θυμάμαι τώρα· πέρασε καιρός! :)

 

Pirates of the silicon valley (?) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...