Προς το περιεχόμενο

Η Nikon ανακοίνωσε την D3400, την πρώτη entry-level dSLR της με always-on Bluetooth


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε οι "επαγγελματίες" που γράφετε θα συνέλθετε λίγο???

 

Υπάρχει ΛΟΓΟΣ που η φ/μηχανή ειναι ελαφρότερη απο την προηγούμενη (3300) και οχι,να μην πάει στην D300s 

ειναι ΒΑΡΙΑ και θα μείνει στη ντουλάπα... (για iso δεν γράφω κάν...)

 

Το ξέρω,μερικοί νιώθετε επαγγελματίες μονο με D750 + nikkor 24-70 f/2.8

όχι όλοι όμως..Απλά δεχτείτε το 

 

Ο άλλος θέλει ένα μηχανάκι τελευταίας τεχνολογίας να κάνει κανα κλίκ να γουστάρει,δεν θέλει να κάνει γάμο,συνέδρια,μοδα,still life 

να μπεί στη Vogue,να βγει για άστρα κλπ κλπ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 4Κ στα κινητά δεν είναι μούφα... ειδικά όσα έχουν 12ΜΡ αισθητήρες χρησιμοποιούν όλο τον αισθητήρα τους, τραβώντας "φωτογραφία" σε κάθε frame. Αντίθετα πολλές DSLR στο βίντεο ΔΕΝ χρησιμοποιούν όλο τον αισθητήρα και η ποιότητα είναι σαφώς χειρότερη από αυτό που περιμένεις. Νομίζω αυτό έχει να κάνει βασικά με την επεξεργαστική ισχύ και, κακά τα ψέμματα, τα κινητά έχουν μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ από μια τυπική DSLR. Για να μην πω ότι μάλλον έχουν ξοδευτεί και περισσότερα χρήματα για την ανάπτυξη της φωτογραφίας τους... Οι πωλήσεις των smartphones είναι 400δις$ το χρόνο ενώ των DSLR λίγες δεκάδες δις και μειώνονται. Είμαι σίγουρος ότι περισσότερο R&D πέφτει στη φωτογραφία του Iphone από οποιοδήποτε Nikon προιόν για παράδειγμα.

 

Στο τέλος, δεν ξέρω πόσο καλό είναι το autofocus στην D3400 αλλά στη δικιά μου D3100 με τον VR φακό είναι επιεικώς μέτριο. Αργό, θορυβώδες και πολλές φορές παλέυει να πιάσει το φόκους. Το μέσο κινητό είναι πολύ καλύτερο και το S7 δεν μπορεί να το πιάσει μάλλον καμία φωτογραφική μηχανή και είναι με απόλυτα κριτήρια περίπου τέλειο. Για τον μέσο χρήστη, στις περισσότερες περιπτώσεις το video με το S7 ή άλλο καλό κινητό θα είναι καλύτερο και αυτό νομίζω λέει πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πορεύομαι απο το 2005 με μια μεταχειρισμενη D40 6mp και μεταχειρισμενους manual Ai-S απο ebay (105/1.8, 85/f2, 28/2.8) και οι εκτυπωσεις που παιρνω σε 20x25εκ ειναι εξαιρετικες ακομα και σε 800-1200 iso. Ο κοκος και ο θορυβος βγαζει ματι στην οθονη του pc αλλα στην εκτυπωση δεν φαινεται κατι.

 

Μια D300 που δοκιμασα εδωσε καλυτερα αποτελεσματα με τους φακους αλλα εχοντας και μια F100 στην κατοχη μου, δυσκολευομαι να δωσω ξανα λεφτα για οχι FF μηχανη.

 

Για διακοπες με παιδι χρησιμοποιω το note 3 και ονειρευομαι μια fuji X100T

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύγκριση πρέπει να γίνεται με το μοντέλο της εταιρίας που αντικαθιστά κι όχι με τα smartphones. Συγκριτικά με την D3300, τα λίγα extra χαρακτηριστικά της D3400 (μειωμένο βάρος, διπλάσια μπαταρία, bluetooth) κατά την γνώμη μου δεν δικαιολογούν την διαφορά στο κόστος, αλλά ούτε και την ανάγκη για καινούριο μοντέλο.

 

Το να συγκρίνεις smartphones με DSLR είναι σαν να συγκρίνεις βούρτες με...Οι entry level dslr απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν ερασιτεχνικά με την φωτογραφία, να μάθουν λίγα πράγματα παραπάνω για το αντικείμενο και να εντρυφήσουν σε αυτό. Δεν είναι για να την κουβαλάς μαζί στην καφετέρια και να τραβάς selfies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο τέλος, δεν ξέρω πόσο καλό είναι το autofocus στην D3400 αλλά στη δικιά μου D3100 με τον VR φακό είναι επιεικώς μέτριο. Αργό, θορυβώδες και πολλές φορές παλέυει να πιάσει το φόκους. Το μέσο κινητό είναι πολύ καλύτερο και το S7 δεν μπορεί να το πιάσει μάλλον καμία φωτογραφική μηχανή και είναι με απόλυτα κριτήρια περίπου τέλειο. Για τον μέσο χρήστη, στις περισσότερες περιπτώσεις το video με το S7 ή άλλο καλό κινητό θα είναι καλύτερο και αυτό νομίζω λέει πολλά

 

 

Φιλε μου μην κανεις το λαθος και συγκρινεις το af των κινητων μεταξυ dslr με κινητου. Τα κινητα με τους λιλιπουτειους αισθητηρες και ευρυγωνιους φακους,απλα τα εχουν ολα νέτα. Οι φωτογραφιες των κινητων δεν ειναι ανεστιαστες γιατι πολυ απλα το βαθος πεδιου ειναι σχεδον απειρο. Με οτι αυτο συνεπαγεται για την ποιοτητα εικονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία - ερώτημα - quiz:

 

Με πόσα ευρώ χαμηλότερα της canon 750d είναι επιλογή αυτή η nikon για εσάς μη μετράτε προϋπάρχοντες φακούς, μόνο σαν kit; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4Κ στα κινητά δεν είναι μούφα... ειδικά όσα έχουν 12ΜΡ αισθητήρες χρησιμοποιούν όλο τον αισθητήρα τους, τραβώντας "φωτογραφία" σε κάθε frame. Αντίθετα πολλές DSLR στο βίντεο ΔΕΝ χρησιμοποιούν όλο τον αισθητήρα και η ποιότητα είναι σαφώς χειρότερη από αυτό που περιμένεις. Νομίζω αυτό έχει να κάνει βασικά με την επεξεργαστική ισχύ και, κακά τα ψέμματα, τα κινητά έχουν μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ από μια τυπική DSLR. Για να μην πω ότι μάλλον έχουν ξοδευτεί και περισσότερα χρήματα για την ανάπτυξη της φωτογραφίας τους... Οι πωλήσεις των smartphones είναι 400δις$ το χρόνο ενώ των DSLR λίγες δεκάδες δις και μειώνονται. Είμαι σίγουρος ότι περισσότερο R&D πέφτει στη φωτογραφία του Iphone από οποιοδήποτε Nikon προιόν για παράδειγμα.

 

Στο τέλος, δεν ξέρω πόσο καλό είναι το autofocus στην D3400 αλλά στη δικιά μου D3100 με τον VR φακό είναι επιεικώς μέτριο. Αργό, θορυβώδες και πολλές φορές παλέυει να πιάσει το φόκους. Το μέσο κινητό είναι πολύ καλύτερο και το S7 δεν μπορεί να το πιάσει μάλλον καμία φωτογραφική μηχανή και είναι με απόλυτα κριτήρια περίπου τέλειο. Για τον μέσο χρήστη, στις περισσότερες περιπτώσεις το video με το S7 ή άλλο καλό κινητό θα είναι καλύτερο και αυτό νομίζω λέει πολλά

στα κινητά δεν είναι μούφα,είναι καρά μούφα και ο 12mp αισθητήρας που έχει το κινητό δεν πιάνει μία σε σχέση με αυτόν μιας dslr, επίσης έχω lumia 640 με 8mp και βίντεο 1080p@30fps και η sony αρχαία βιντεοκάμερα μου με 720p ανάλυση τραβάει χίλιες φορές καλύτερα.

το 4Κ για να σου κάνει δουλειά πρέπει να έχεις αντίστοιχο hardware που να αξιοποιηθεί η δυνατότητα αυτή.

τώρα για το βίντεο των φωτογραφικών μηχανών δεν καταλαβαίνω τον λόγο που σκάτε μερικοί,σου δίνει 1080p με αξιοπρεπέστατη εικόνα και αμφιβάλω αν όλοι εσείς που κράζετε έχετε έστω και 4Κ τηλεόραση να δείτε το περιεχόμενο,και αν έχετε και είστε και "επαγγελματίες" πολύ απλά ΠΑΡΤΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ επειδή τα μαρκετίστικα κόλπα πιάνουν στους ανίδεους καταναλωτές δεν σημαίνει ότι πρέπει να πιάνουν και σε αυτούς που δουλεύουν πάνω σε αυτά.

και για να γίνω πιο σαφής το να έχεις κινητό με 4k ανάλυση είναι σαν να βάζεις αεροτομές απο φόρμουλα σε σμαρτάκι.....δηλαδή δεν θα κάνουν ποτέ δουλειά γιατί το αμάξι πάει μέχρι 120 όπως και τα κινητά που θαυμάζετε δεν έχουν ούτε τους αισθητηρες ούτε τα οπτικά ούτε ένα σωρό πράγματα που έχουν οι dslr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε αμφιβολίες μπείτε youtube και δείτε βίντεο. Εφόσον υπάρχει καλός φωτισμός τα καλά κινητά τραβάνε τέλειο βίντεο. Οκ χάνουν λίγο σε dynamic range αλλά το μη εκπαιδευμένο μάτι συνήθως δεν καταλαβαίνει ποια είναι η DSLR και ποιό το κινητό, και μάλιστα προτιμά συνήθως την εικόνα του κινητού.

 

Η δική μου εμπειρία, και πολλών άλλων είναι ότι τα χρήματα τoυ entry DSLR κιτ δεν αξίζουν. Για πραγματικά καλές φωτογραφίες θέλεις καλό φακό και αυτοί κάνουν 1 χιλιάρικο+. Αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις τέτοια επένδυση, όντως θα δεις φώτο που θα σε κάνουν να χαζεύεις. Αλλιώς οι φακοί παραμορφώνουν και δεν έχουν καλή ανάλυση (και ας είναι 36 ή 50ΜΡ η DSLR). Αυτό δεν το κάνουν με οφθαλμοφανή τρόπο, απλά οι φωτογραφίες βγαίνουν "OK" χωρίς το κάτι παραπάνω που να δικαιολογεί την επένδυση και το βάρος που κουβαλάς μαζί σου.

 

edit: Για την ιστορία το μέγιστο bitrate σε βίντεο της D3300 (και μάλλον ίδιο θα είναι για την D3400) είναι 37Μbps ενώ ενός S7 είναι 45Mbps. ...και είμαι σίγουρος ότι η συμπίεση στο smartphone είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε αμφιβολίες μπείτε youtube και δείτε βίντεο. Εφόσον υπάρχει καλός φωτισμός τα καλά κινητά τραβάνε τέλειο βίντεο. Οκ χάνουν λίγο σε dynamic range αλλά το μη εκπαιδευμένο μάτι συνήθως δεν καταλαβαίνει ποια είναι η DSLR και ποιό το κινητό, και μάλιστα προτιμά συνήθως την εικόνα του κινητού.

 

Η δική μου εμπειρία, και πολλών άλλων είναι ότι τα χρήματα τoυ entry DSLR κιτ δεν αξίζουν. Για πραγματικά καλές φωτογραφίες θέλεις καλό φακό και αυτοί κάνουν 1 χιλιάρικο+. Αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις τέτοια επένδυση, όντως θα δεις φώτο που θα σε κάνουν να χαζεύεις. Αλλιώς οι φακοί παραμορφώνουν και δεν έχουν καλή ανάλυση (και ας είναι 36 ή 50ΜΡ η DSLR). Αυτό δεν το κάνουν με οφθαλμοφανή τρόπο, απλά οι φωτογραφίες βγαίνουν "OK" χωρίς το κάτι παραπάνω που να δικαιολογεί την επένδυση και το βάρος που κουβαλάς μαζί σου.

 

edit: Για την ιστορία το μέγιστο bitrate σε βίντεο της D3300 (και μάλλον ίδιο θα είναι για την D3400) είναι 37Μbps ενώ ενός S7 είναι 45Mbps. ...και είμαι σίγουρος ότι η συμπίεση στο smartphone είναι καλύτερη.

 λές ότι τραβάνε τέλειο βίντεο σε σχέση με μια φωτογραφική μηχανή,δεν θα κάτσω να ξανά αναλύσω τις διαφορές αλλά ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ αν θες τέλειο βίντεο που σιγά μην τραβάει το κινητό καλύτερα,πας σε βιντεοκάμερα όχι σε φωτογραφική μηχανή...

και πως ξέρεις εσύ ότι προτιμάει την εικόνα του κινητού,έκανες έρευνα και το έψαξες? αν ναι παρέθεσε στοιχεία αλλιώς λες λόγια του αέρα και τίποτα παραπάνω επίσης λες και πολλών άλλων ,ποιοί είναι αυτοί οι άλλοι ? 

και τι συγκρίνεις στην συμπίεση τα Mbps το ένα είναι σε 4k και το άλλο σε 1080p και που συμπέρανες ότι το κινητό θα συμπιέζει καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...