Προς το περιεχόμενο

Η Corning υπερασπίζεται το Gorilla Glass 5 μετά τα πρώτα scratch tests στο Galaxy Note7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα γενικα τι να λεμε, οτι και αν ειναι θα το φαμε στη μαπα θελουμε δε θελουμε ,τα γκοριλα μπαινουν παντου (στις περισσοτερες μαρκες-φλαγκσιπ κινητα) εκτος απο τη μειοψηφια των εταιριων που χρησιμοποιουν κατωτερης ποιοτητας γυαλι σε σχεση με τα γκοριλα,,.οποτε δεν εχει και πολυ νοημα να το πολυσυζηταμε καλο κακο αυτο ειναι και ο ανταγωνισμος χειροτερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης γιατι μαλωνετε ολοι σα μικρα παιδια για αιφονε και ανδροιδ ο καθενας αγοραζει αυτο που γουσταρει -δικα του ειναι τα λεφτα να τα ξοδεψει οπως νομιζει- και στη τελικη οι μονοι που κερδιζουν απο τετοιες κοντρες ειναι οι εταιριες οχι ο καταναλωτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς οι πωλήσεις των iPhone συνεχίζουν να αυξάνονται (σε τεμάχια) οπότε το μέλλον δε φαίνεται σκούρο όπως λες. Το αν θα πέσουμε στο 5% της αγοράς λίγο μας απασχολεί. Αυτό που μας απασχολεί είναι να συνεχίσουμε να μπορούμε να απολαμβάνουμε τις συσκευές μας και να μην κάνει μονοπώλιο η Google με την πατάτα της. Κατά τ' άλλα ας πάει και στο 95% το Android, εφόσον εμείς θα συνεχίσουμε να μπορούμε να έχουμε αυτό που μας αρέσει.

μιλας σε εναν ανθρωπο που μεχρι και το iphone 6 το ειχα DAY1 για να μην σου πω απο την προηγουμενη εβδομαδα που πηγαινανε στις αποθηκες οπως επισης και τα note και τα galaxy ... εχεις αποδειξεις οτι πουλαει παραπανω συσκευες? γιατι εγω ξερω οτι τους εμειναν οι μισες οθονες που παραγγειλαν απο LG-SAMSUNG και λοιποι κατασκευαστες....αυτο που σου λεω εγω ειναι ερευνα.. μπορεις να το checkαρεις και στο διπλανο site myphone πρωτοσελιδο να δεις και τα στοιχεια σε πινακες! σαφως και θα εχεις να παρεις συσκευη και ο ανταγωνισμος ειναι παντα θεμιτος γιατι ολοι γινοντε καλυτεροι... μπορει να βαλουν και μυαλο εκει στην Apple και να σεβαστουν τα λεφτα του κοσμακι και να δωσουν και τα νομιμα βαση νομου που δικαιουτε ο καταναλωτης και δεν τηρουν....ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΝ σε ενα open based kernel και λειτουργικο με περιτυλιγμα και κορδελα iOS.

 

edit...sorry αναφερεσαι σε παραγγελιες συσκευων....το θεμα ειναι τι εχει πουλησει ομως....

Μπράβο το 6s μια χαρά το πατάει κάτω το Note 7 και να σκεφτείς είναι και ενός έτους τηλέφωνο, και το άλλο μόλις κυκλοφόρησε φαντάσου τι έχει να γίνει και όταν κυκλοφορήσει το iPhone 7 και αρχίσουν τα tests με τα διάφορα andoidoειδη θα γελάσουν και τα κουφώματα από τις πόρτες....

 

 

και όπως λενε τα πιτσιρίκια στο νηπιαγωγείο "κάτσε ρε δεν θα φωνάξω τον θείο μου που είναι αστυνόμος και ξέρει και καράτε....τότε θα σου δείξω εγώ."

 

Βρε και Nougat και πραλίνα και νουτέλα να βάλει πάλι πισω σκονη θα τρωει

Φιλε εισαι εκτος....θα το πω αλλη μια φορα....η οθονη που φοραει το xiami και λοιπά κινεζικα που περνουν πρωτιες οπως και του iphone παιζουν σε FULL HD αναλυση......τα SAMSUNG εχουν QUAD HD...Δηλαδη διπλασια αναλυση.....αρα και ενα παιδακι γυμνασιου καταλαβαινει οτι ακομα και στα ιδια σκορ μεταξυ των συσκευων το samsung εχει διπλασια δυναμη.....και σαφως και στο ματι σου βλεπεις την διπλασια ποιοτητα....ΑΡΑ ακυρο το σκορ... απλα αναρωτησου ο Βασιλιας των bench γιατι ειναι το xiami? απλα γιατι φοραει οτι το s7 αλλα με FHD οθονη... ;)

Δεν έχω iphone αλλά μην ξεχνάς ότι το galaxy είναι 8πυρηνο με 4 γιγα ραμ....ενώ το μήλο 2πυρηνο με 2 γιγα ραμ...

Kabamaru συμφωνω....ομως μην ξεχνας 2 πραγματα....η APPLE δεν κατασκευαζει.....παραγγελνει οθονες επεξεργαστες απο SAMSUNG GSM κεραιες απο αλλες εταιρειες , μνημη απο SAMSUNG παλι (γιαυτο παιζει να το δουμε το 7αρι με 256gb μνημη...γιατι οι μακακες τις samsung ερευνησαν και πληρωσαν για να βγουν αυτα τα τσιπακια στην αγορα και να τα πουλησει στην APPLE) .... το μονο που σχεδιαζει ειναι το περιβλημα+ καποιες ιδεες που κατοχυρωνει και αναθετει σε αλλους να υλοποιησουν...και δινει την δουλεια σε κινεζους να τα συναρμολογησουν.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να συγκρινεις λοιπον εταιρειες ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΕΣ οπως LG SAMMY IBM κοκ που εχουν τμηματα ερευνας και πληρωνουν για να παει η τεχνολογια μπροστα με την APPLE.... if you know what i mean.... ;)

 

 

---------------------------

 

 

Τεσπα...ας αφησουμε λιγο το offtopic... δε ξερω τι χαζομαρα καναν αυτοι εκει με τα gorilla glass απλα το μονο που θα πω ειναι οτι συμφωνα με την "αντοχη των υλικων" (μαθημα τεχνολογικο που σαφως κανενας εδω μεσα λογικα δε ξερει,μονο μηχανικοι κτλ) ενα γυαλι με την ιδιοτητα στον κραδασμο να μην σπαει σε σχεση με ενα αλλο ειναι επειδη ειναι πιο μαλακο...

εξου και οτι μετα απο 50 τουμπες το note7 δεν σπαει η οθονη του....σε σχεση με το s7 που φοραει το προηγουμενο gorilla glass..

 

πιο αλπο παραδειγμα....ολοι μας ξερουμε τις βελτιωσεις στα αμαξια... τα σφυριλατα πιστονια.

τα σφυριλατα πιστονια σε σχεση με τα cast ειναι πιο μαλακα...γιαυτο και εχουν περισσοτερες αντοχες σε θερμοκρασιες και καταπονεσεις και αντεχουν παραπανω ιπποδυναμεις.. επειδη αποροφαν σε σχεση με το cast που ειναι πιο κουτσουρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να λες ότι έχει διπλάσια ανάλυση και να λένε τα νούμερα τα ιδια, αλλά αφού τα ppi δεν ειναι διπλάσια δεν μας ενδιαφέρει ειναι απλά λιγο παραπανω καν δε τα πιανει το μάτι και θυσιάζει και επιδόσεις που δεν έχει αλλά λέμε τωρα :P

ελπίζω να τσατησα κόσμο δεν με ενδιαφέρει καν αυτό το θέμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να λες ότι έχει διπλάσια ανάλυση και να λένε τα νούμερα τα ιδια, αλλά αφού τα ppi δεν ειναι διπλάσια δεν μας ενδιαφέρει ειναι απλά λιγο παραπανω καν δε τα πιανει το μάτι και θυσιάζει και επιδόσεις που δεν έχει αλλά λέμε τωρα :P

ελπίζω να τσατησα κόσμο δεν με ενδιαφέρει καν αυτό το θέμα :P

 

δεν ειναι μονο το ppi αλλα και παλι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους... το 6αρι εχει 326 , το 6αρι το plus 400 ενω το samsung 577.

 

πχ στην tv η 980 GTX στα 1920*1080 ειναι ιδια απο την 1080 GTX στα 2560*1440 ?? Γελαν και οι πετρες.. :P

 

βαλε διπλα διπλα το s7 edge με QHD με της SONY Ζ5 με την 4Κ οθονη και ελα ξανα πες μου αν το ματι σου το πιανει η οχι.... :P θα νιωθεις οτι το sammy το ψωνισες απο ερασιτεχνη μπακαλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε άραξε απλά να τρολαρω ήθελα ούτως η άλλος και της δυο συσκευές θαύμα θαυμάζω είτε iPhone είτε Samsung αν και πρόβατο isheep ομόλογο πολυ πίσω η Apple :P εγω εχω τα 400ppi :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε άραξε απλά να τρολαρω ήθελα ούτως η άλλος και της δυο συσκευές θαύμα θαυμάζω είτε iPhone είτε Samsung αν και πρόβατο isheep ομόλογο πολυ πίσω η Apple :P εγω εχω τα 400ppi :P

ναι βρε κουβεντα να γινετε... εμενα μου εχει λειψει το solomon's boneyard απο το iOS... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το σενάριο δεν είναι κινητό στην τσάντα, αλλά ανταπόκριση των δύο γενεών Gorilla Glass 4 και 5 σε πάτημα με διαφορετικής σκληρότητας μύτες. Για να είναι αντικειμενική αυτή η σύγκριση, θα πρέπει η πίεση που ασκείται να είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις. Με την ίδια μύτη, ένα ελαφρύ άγγιγμα μπορεί να μην προκαλέσει ζημιά στο S7 αλλά ένα πολύ δυνατό να χαράξει το Note. Από το βίντεο όμως δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε πόσο ελαφρύ/δυνατό είναι το scratchάρισμα.

 

Το ζήτημα είναι ότι ο εκπρόσωπος της Corning στη συνέντευξή του είχε «αμυντική στάση». Αν το βίντεο κατέληγε σε λάθος αποτέλεσμα και άρα αν δεν είχε κάτι από το οποίο να «αμυνθεί», τότε δεν θα είχε «αμυντική στασή». Θα είχε άλλου είδους στάση.

 

 

Μόνο εγώ είμαι ο "μοναδικός" που το smartphone του το έχει σε κυριλέ θήκη, του φοράει screen protector και παρόλα αυτά δεν το πετάει μαζί με κλειδιά κτλ; Ασχέτως αν θεωρητικά δεν θα πάθει κάτι λόγω του gorilla glass.

 

Δεν ξέρω ρε guys, όλα αυτά τα βίντεο με τα τεστ έχουν μεγάλη δόση υπερβολής και πάνε να βγάλουν κατευθείαν σκάρτη μια συσκευή στο οτιδήποτε.. Θυμάμαι τότε τι είχε γίνει με το bendgate. Τόσοι γνωστοι μου είχαν τότε το iPhone, όλοι τα έβαζαν κωλοτσεπη αλλά γενικά πρόσεχαν, και η συσκευή δεν έπαθε ποτέ τίποτα.. Οκ,να αντέχουν οι συσκευές όσο το δυνατόν περισσότερο, αλλά ρε φίλε, τι περιμένεις δηλαδή να γίνει; Να το πετάξεις με την οθόνη από τον 3ο και να αντέξει; Ελεος πια με αυτά.

 

Υπάρχουν δύο σχολές. Η μία λέει ότι από τη στιγμή που δίνω 600 ευρώ για κινητό, τότε κάνω το παν για να το προστατεύσω. Η άλλη λέει ότι από τη στιγμή που δίνω 600 ευρώ για κινητό, τότε δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο και άρα αυτοί που το έφτιαξαν πρέπει να έχουν κάνει το παν για να προστατεύεται.

 

Προσωπικά, είμαι κάπου ανάμεσα. Εννοείται ότι στο κινητό μου φοράω θήκη και tempered glass, αλλά από εκεί και πέρα, δεν αγοράζω κινητό για να το έχω σε χρηματοκιβώτιο, το αγοράζω για να το χρησιμοποιώ σε καταστάσεις πραγματικού κόσμου. Και ο δικός μου κόσμος, έχει σκόνες, έχει λάδια, έχει πεσίματα. Όπου και τα «μέτρα προστασίας» τα οποία λαμβάνω πολλές φορές δεν είναι αρκετά. Προς το παρόν, οθόνη κινητού δεν έχω σπάσει/γρατζουνίσει. Μικροεκδορές στο σώμα όμως, δεν τις έχω γλυτώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο καναλι εχει ξεσκεπασει αρκετες απατεωνοσυσκευες παντως ....

 

Huawei Nexus 6p 

HTC One M9

Xiaomi Mi5

Xiaomi Redmi Note 3

  

Ωπ , τα περισσοτερα ειναι κινεζικα ,μα πως αφου οι εξυπνοι αγοραζουν κινεζικα και αυτοι που δεν εχουν ιδεα απο smartphone iphone ....

 

Καλά σύγκρινε κινητό 200 Ε με το 700. Ότι πληρώνεις παίρνεις και παίρνεις πολύ παραπάνω από Value με Xiaomi

 

Αν βάλεις Screen Protector καλής ποιοτητας τίποτα δεν χάνεις από αυτά mate. Τόσα χρόνια βάζω στις συσκευές μου θήκες /screen protectors από Spigen, και όλα είναι πολύ καλής ποιότητας. Βέβαια ότι πληρώνεις παίρνεις. Άλλο Puro και οι λοιπές μάρκες και άλλο Spigen.

 

Θα συμφωνήσω και με τα παραπάνω. Τόσα χρόνια ζητάγατε να φύγει το πλαστικό από τις συσκευές της Samsung. Ε εδώ και περίπου 3 χρόνια σας έχει δώσει γυαλί,αλουμινιο, που προφανώς όσο όμορφο είναι τόσο πιο μαγνήτης γίνεται στην δαχτυλια και προφανώς περισσότερο επιρρεπής στο πέσιμο.

 

Δεν καταλαβαίνω αλήθεια τι ψάχνετε..

 

Να το φτιάξω λίγο στα γρήγορα;

 

Spartphone από αδαμαντιο, indestructible, αδιάβροχο, αντοχή στην χλεπα από γυφτάκι, water resistant/proof μέχρι 20000 μέτρα κάτω από την θάλασσα, 4Κ display, 10000mah μπαταρία,(τουλάχιστον), 8core(σας φτάνει;)8Gb ram. Να στοιχίζει το πολύ μέχρι 200 ευρώ. Καλά ειναι εκει;

 

Α και για να μην ξεχάσω.. Απαραίτητη προϋπόθεση να έχει το σηματάκι της apple πίσω. Ήμαστε Οκ τώρα;

 

Πες τα αδελφέ κάποιοι εδω μέσα θα μας τρελάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο σχολές. Η μία λέει ότι από τη στιγμή που δίνω 600 ευρώ για κινητό, τότε κάνω το παν για να το προστατεύσω. Η άλλη λέει ότι από τη στιγμή που δίνω 600 ευρώ για κινητό, τότε δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο και άρα αυτοί που το έφτιαξαν πρέπει να έχουν κάνει το παν για να προστατεύεται.

 

Προσωπικά, είμαι κάπου ανάμεσα. Εννοείται ότι στο κινητό μου φοράω θήκη και tempered glass, αλλά από εκεί και πέρα, δεν αγοράζω κινητό για να το έχω σε χρηματοκιβώτιο, το αγοράζω για να το χρησιμοποιώ σε καταστάσεις πραγματικού κόσμου. Και ο δικός μου κόσμος, έχει σκόνες, έχει λάδια, έχει πεσίματα. Όπου και τα «μέτρα προστασίας» τα οποία λαμβάνω πολλές φορές δεν είναι αρκετά. Προς το παρόν, οθόνη κινητού δεν έχω σπάσει/γρατζουνίσει. Μικροεκδορές στο σώμα όμως, δεν τις έχω γλυτώσει.

+1 mate. Η αλήθεια είναι όπως την περιέγραψες. Άκρη δεν βρίσκεις. Και εγω θα ήθελα το note 4 που έχω, να το έχω εκτός θήκης και χωρίς screen protector. Έλα μου όμως που στην καθημερινή μου χρήση όσο προσεχτικός και αν είμαι ξέρω ότι και τις τούμπες του ενδέχεται να φάει, (και τις έχει φάει) και την γρατζουνιά στην οθόνη παίζει να φάει, οπότε το καλύπτω όσο μπορώ και ας ξέρω ότι ενδεχομένως να αντέξει και μια και δυο και δεκαπέντε πτώσεις. Μπορεί να μην αντέξει και καμια υπόψιν. Κανεις και σε κανένα βίντεο δεν μπορει να ισχυριστεί ότι θα πετάξεις μια συσκευή από διαφορετικά ύψη (λογικά ύψη πάντα) και με διαφορετική γωνία, σε διαφορετική επιφάνεια και η συσκευή σίγουρα θα αντέξει το impact.

 

Οι συσκευές στοιχίζουν κακά τα ψέματα μια μικρή περιουσία, καλό θα ήταν imo πέρα της προστασίας που μας παρέχει η ίδια η εταιρεία με τα υλικά που έχουν οι συσκευές της, να τα προσέχουμε και εμείς με την σειρά μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω τοσα σχολια...και πραγματικα κανενας δεν ειδε θετικο σε ολο αυτο?Με ενα screen protector απο την λαϊκη..εχεις τελειωσει με τις γρατζουνιες,εκει που ειναι το μεγαλο θεμα ειναι να μην το κλαις μετα απο πτωση!! Αν το εκαναν πιο "πλαστικο" και εχει 40% οπως ειπαν μεγαλυτερη ανθεκτικοτητα στις πτωσεις,τοτε καθιστε καποιοι να κλαιγεστε γιατι χαρασετε απο την 3η κλιμακα Μος και οχι απο την 5η... ΕΛΕΟΣ κολλημενα μυαλα!!

 

 

Ναι, μόνο που το note 7 δεν ειναι ανθεκτικό ουτε στις πτώσεις. Αυτό μάλλον δεν οφείλεται στο GG5 τόσο άλλα στο edge screen που έχουν βάλει,

 

Υπάρχουν ήδη βιντεακα με drop tests που το γυαλί σπάει με την μια από 1 μέτρο ύψος!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...