Προς το περιεχόμενο

Ο εξωπλανήτης Proxima b "μοιάζει" με τη Γη και βρίσκεται στη γειτονιά μας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεκαοκτώ χρόνια περίπου μέχρι να φτάσεις; Δε βαριέσαι, καλά είναι κι εδώ.

18 χρονια να φτασεις, συμφωνα με τη θεωρια της σχετικοτητας θα περνουσαν και καμια 20αρα χιλιαδες στη γη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι ρε φιλε εννοειται αυτο οτι αν δεν εχουμε τουλαχιστον την ταχυτητα του φωτος(σιγα μην την εχουμε ποτε)δεν παμε πουθενα.Που και παλι κατι που υποτιθεται οτι ειναι κοντα, ας πουμε 50 ετη φωτος,θα πρεπει να ταξιδεψουμε 50 χρονια... Και παει λεγοντας...

    Στην ουσια μονο αν βρεθουν εθελοντες ταξιδιωτες και να καταφερουν να φτιαξουν τεραστια διαστημοπλοια που να ζει μια μικρη κοινωνια εκει και να πηγαινει καπου χωρις γυρισμο φυσικα για οσο διαρκεσει.. Με διαβιωση, γεννησεις,θανατους και εκπαιδευση των νεοτερων και παει λεγοντας..

50 ετη φωτος δε μπορεις να τα κανεις καν σε 50 χρονια. Εχεις την επιταχυνση που θα κρατησει κανα 2-3 αλλο τοσο η επιβραδυνση. Αμα θες να κουβαλησεις και καυσιμα για να ερθεις πισω 140 χρονων *2 ο χρονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για να καταλαβουμε ποση ειναι η αποσταση του απο εμας: εαν η αποσταση Γης-Ηλιου πουμε οτι ειναι 1 εκατοστο τοτε αυτος ο πλανητης απεχει 6,4 χιλιομετρα..

 

Εγω έβγαλα 16753 km...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σώπα ρε επιστήμονα,αυτά που λες για τις ταχύτητες του φωτός και τον χρόνο είναι θεωρίες χωρίς καμία απόδειξη.....

άσε το holywood να καλπάζει όσο θέλει αλλά εμείς στην πραγματικότητα ζούμε,αν εσύ θες να πιστεύεις ότι θεωρίες βγάζει ο καθένας πρόβλημα σου αλλά μην περιμένεις να σε πάρει στα σοβαρά κανένας όταν μου λες ότι θα πάει 4 έτη φωτός κάτι και εμείς θα το ζήσουμε 4 χρόνια και αυτοί κάτι δευτερόλεπτα έλεος πια.

Ελπιζω οτι κανεις πλακα...δεν μπορει...πλακα κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι, το οτι για πιθανή ζωή στον αστερισμό του άλφα κεντάυρου υπάρχει απο πολύ παλιά όταν οι σχεδόν πρωτόγονοι προγονοί μας πίστευαν οτι κάπου εκεί ζουν ,πως να το πω ..... οι κατασκευαστές μας ή οι δικοί τους πρόγονοι ,πολύ περίεργο για να το φανταστείς εκείνη την εποχή ........ απο την ζωή του ανθρώπου στην γη λείπει ένα κομμάτι ιστορίας ,κάτι που ίσως να έχουν κρύψει ηθελημένα ή σαν κάποιος να το έσβησε για να ξεκινήσουμε σαν είδος απο την αρχή σε ένα καινούργιο σπίτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω οτι κανεις πλακα...δεν μπορει...πλακα κανεις

δεν κάνω εγώ πλάκα, ο φίλος κάνει πλάκα που μιλάει για πράγματα που δεν τα ξέρουν/τεκμηριώσει ούτε επιστήμονες και τα στηρίζει με τέτοια σιγουριά.

ο καθένας μπορεί να καλπάζει η φαντασία του και να ονειρεύεται διάφορα αλλά με το να ψαχτεις δεν γίνεσαι επιστήμονας και εδώ είμαστε σε τεχνολογικό φορουμ όχι στην στις πύλες του ανεξήγητου που μιλάνε για φαντάσματα,εξωγήινους και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σώπα ρε επιστήμονα,αυτά που λες για τις ταχύτητες του φωτός και τον χρόνο είναι θεωρίες χωρίς καμία απόδειξη.....

άσε το holywood να καλπάζει όσο θέλει αλλά εμείς στην πραγματικότητα ζούμε,αν εσύ θες να πιστεύεις ότι θεωρίες βγάζει ο καθένας πρόβλημα σου αλλά μην περιμένεις να σε πάρει στα σοβαρά κανένας όταν μου λες ότι θα πάει 4 έτη φωτός κάτι και εμείς θα το ζήσουμε 4 χρόνια και αυτοί κάτι δευτερόλεπτα έλεος πια.

 

Πόσο μπροστά είμαστε..

 

Καταρρίψαμε ΚΑΙ τη σχετικοτητα! :-D :-D :-D

 

I love insomnia!!! :wub:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 ετη φωτος δε μπορεις να τα κανεις καν σε 50 χρονια. Εχεις την επιταχυνση που θα κρατησει κανα 2-3 αλλο τοσο η επιβραδυνση. Αμα θες να κουβαλησεις και καυσιμα για να ερθεις πισω 140 χρονων *2 ο χρονος.

 

 

Φιλε μου οκ αλλα επειδη ολα ειναι θεωρητικα κι απλα  λεμε ο καθεις την αποψη-γνωμη του, τοτε οσο πιθανο ειναι να φτασουμε την ταχυτητα του φωτος αλλο τοσο πιθανο ειναι να την ξεπερασουμε κιολας!Αρα κερδιζουμε απο εκει τον χαμενο χρονο επιταχυνσης-επιβραδυνσης..

 

Επισης και να μην ξεπερασουμε την ταχυτητα του φωτος, ποιος μου λεει οτι μεχρι τοτε δεν θα εχουμε βρει τεχνολογιες που να γινεται πιο αμεσα η επιταχυνση-επιβραδυνση. Απλα ξανα λεω οτι ολα ειναι θεωρητικα και το τι λεμε εμεις σε σχεση με το τι ισχυει και θα γινει τελικα, αστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορίνα σαν μηχανολόγος μπορώ να σου πω πως όλες οι εξισώσεις που περιγράφουν καταστάσεις έχουν βγει απο πειράματα και μετρήσεις και μοντελοποιήθηκαν σε εξισώσεις για να μπορείς να υπολογίζεις κάποια πράγματα......

τώρα τι μετρήσεις πήρανε με την ταχύτητα του φωτός μου λές ? η έχει γίνει κάτι? ότι δεν έχει αποδειχθεί ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ αλλά απλά εικασίες. 

για το time dilation ναι έχει αποδειχθεί ότι οι δορυφόροι στο διάστημα έχουν μια απόκλιση milisec ανα έτος και πως η βαρύτητα επιδρά στον χρόνο αλλά δεν έχει αποδειχθεί ποτέ για την ταχύτητα του φωτός γιατί πολύ απλά δεν φτάσαμε ποτέ ως εκεί.

Και εγω ειμαι mechatronics engineer. Ε και? Τι σχεση εχει αυτο? Εγω σου παρεθεσα δυο πραγματα που καλο θα ηταν να διαβασεις. Μαλιστα η διαστολη του χρονου ειναι ενα αποδεδειγμενο φαινομενο. Για του λογου το αληθες στο CERN εχουνε κανει αρκετα πειραματα πανω σε αυτο απο το 1950. 

Το οτι καποια πραγματα δεν ειναι αποδεδειγμενα εργαστηριακα δεν τα καθιστα ανοησιες. Απο τη στιγμη που η ταχυτητα του φωτος ειναι παγκοσμια σταθερα και δεν αλλαζει οποιος και να ειναι ο παρατηρητης, οπου και να βρισκεται αυτος σημαινει οτι μπορουμε να υπολογισουμε/προβλεψουμε φαινομενα μεσα απο τα μαθηματικα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι, το οτι για πιθανή ζωή στον αστερισμό του άλφα κεντάυρου υπάρχει απο πολύ παλιά όταν οι σχεδόν πρωτόγονοι προγονοί μας πίστευαν οτι κάπου εκεί ζουν ,πως να το πω ..... οι κατασκευαστές μας ή οι δικοί τους πρόγονοι ,πολύ περίεργο για να το φανταστείς εκείνη την εποχή ........ απο την ζωή του ανθρώπου στην γη λείπει ένα κομμάτι ιστορίας ,κάτι που ίσως να έχουν κρύψει ηθελημένα ή σαν κάποιος να το έσβησε για να ξεκινήσουμε σαν είδος απο την αρχή σε ένα καινούργιο σπίτι .

Μακη μου, ενημερωνω αμεσα τους συναδελφους να μεισουν το μιγμα στον ψεκασμο, προφανος πιανει πολυ εντονα καποιους πολιτες και αρχιζουν τις γνωστες αηδιες. Εβαλε καποιο αποκαλυπτικο ρεπορταζ η Ελευθερη Ωρα περι αρχαιων και μυστικων γνωσεων; Η ειναι απο καθαρα δικες σου μελετες αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κάνω εγώ πλάκα, ο φίλος κάνει πλάκα που μιλάει για πράγματα που δεν τα ξέρουν/τεκμηριώσει ούτε επιστήμονες και τα στηρίζει με τέτοια σιγουριά.

ο καθένας μπορεί να καλπάζει η φαντασία του και να ονειρεύεται διάφορα αλλά με το να ψαχτεις δεν γίνεσαι επιστήμονας και εδώ είμαστε σε τεχνολογικό φορουμ όχι στην στις πύλες του ανεξήγητου που μιλάνε για φαντάσματα,εξωγήινους και τέτοια.

Δεν εχουν τεκμηριωσει οι επιστημονες την ειδικη σχετικοτητα? Σε ποιο πλανητη? Σε ποια δεκαετια? Που ζεις? 

 

Καταρχας, σορρυ που θα στο πω, αλλα κρινοντας απτο προηγουμενο σου ποστ περι "αποδειξης" δεν εχεις και ιδιαιτερη σχεση με τον τομεα της επιστημης, και δεν με νοιαζει τι πτυχιο εχεις ή τι πτυχιο λες οτι εχεις. Η επιστημη δεν αποδεικνυει, δεν δουλευει με αποδειξεις, δουλευει με θεωριες και μοντελα. Οτι στοιχεια εχουμε επαληθευουν τη θεωρια της σχετικοτητας. Οσο για το αν εχουν γινει πειραματα, μπορω να σου linkaro 1562, αλλα google εχεις, τα βρισκεις και μονος σου.

 

Οσον αφορα τους δορυφορους που ανεφερες, δεν εχουν σχεση με την ειδικη σχετικοτητα αλλα με την γενικη, που εχει να κανει με τη βαρυτητα και το χωροχρονο και οχι με την ταχυτητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και σε κανα δυο χρονακια λεει, η nasa λαμβανει μηνυμα σε αγνωστη γλωσσα απ την κατευθυνση του Proxima B. Ε ρε γλεντια !!

 

 

 

https://physicsgg.me/2016/08/30/%ce%bf%ce%b9-%cf%86%ce%ae%ce%bc%ce%b5%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%bf-%ce%bc%cf%85%cf%83%cf%84%ce%b7%cf%81%ce%b9%cf%8e%ce%b4%ce%b5%cf%82-%ce%b5%ce%be%cf%89%ce%b3%ce%ae%ce%b9%ce%bd%ce%bf/

 

Χοχοχοχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...