Προς το περιεχόμενο

ROM για Xiaomi Redmi Note 3 pro


DragonlordP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Μόλις πήρα το συγκεκριμένο κινητό μέσω ελληνικού καταστήματος (για να μην έχω την ευθύνη να το στέλνω Κίνα αν πάθει κάτι και επειδή μου ερχόταν περίπου ίδια τιμή, επειδή αγοράστηκε για εταιρεία, δηλαδή χωρίς ΦΠΑ). Τώρα λοιπόν που έφτασε στα χέρια μου και ήρθε η ώρα να περάσω προγράμματα κλπ, είδα σε διάφορες συζητήσεις που οι περισσότεροι προτείνουν την ελληνική rom. Η rom που έχει τώρα πρέπει να είναι custom, γιατί έχει πχ και τον Apus launcher. Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι λίγο μην έχω θέμα με την εγγύηση, αν και πήρα στο κατάστημα και μου είπαν ότι συνήθως οι κινέζοι δεν δημιουργούν θέμα για αλλαγή rom (αλλά αν την αλλάξω το κάνω με δική μου ευθύνη). Τέσπα, επειδή οι πληροφορίες για αυτό το κινητό είναι σκόρπιες σε πολλά threads, θα ήθελα να κάνω μερικές συγκεκριμένες ερωτήσεις:

α) Τι προτείνετε; Να κρατήσω τη rom που έχει πάνω ή να περάσω την ελληνική;

β) Πού βρίσκω την ελληνική;

γ) Έχει περάσει κανείς την ελληνική rom και στη συνέχεια να έχει χρειαστεί να το στείλει Κίνα για επισκευή; Υπήρχε πρόβλημα; Πρακτικά δηλαδή αν περάσω άλλη rom την ξεχνάω την εγγύηση ή όχι;

δ) Όποιες άλλες συμβουλές για το στήσιμο του κινητού καλοδεχούμενες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει γιατί έχω ήδη κακή εμπειρία από ένα ΖΤΕ που είχα πάρει παλιότερα από Κίνα... γι'αυτό αναρωτιόμουν αν υπάρχουν χρήστες που συγκεκριμένα άλλαξαν rom σε xiaomi και χρειάστηκε στη συνέχεια να το στείλουν πίσω για επισκευή...

 

Αν δε σε ενδιαφέρει η εγγύηση ψάξου με τη cm13, θα δεις κυριολεκτικά τότε τηλέφωνο σου σε επίπεδο Nexus 5x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει γιατί έχω ήδη κακή εμπειρία από ένα ΖΤΕ που είχα πάρει παλιότερα από Κίνα... γι'αυτό αναρωτιόμουν αν υπάρχουν χρήστες που συγκεκριμένα άλλαξαν rom σε xiaomi και χρειάστηκε στη συνέχεια να το στείλουν πίσω για επισκευή...

στο πρώτο σκέλος ας πούμε ναι σχεδόν όλοι - που ξέρουν - άλλαξαν ρομ

στο δεύτερο θα έπρεπε να το ξεκαθαρίσεις πρώτα με το μαγαζί που το πήρες , θεωρητικά όλοι το δέχονται

το gearbest , ξέρω, ότι έγραφε "αν αλλαχθεί η ρομ χάνεται η εγγύηση"

 

οπότε εσύ το πήρες από ελληνικό μαγαζί και σου είπε κάτι του στυλ "οκ το πήρες από μένα αλλά νίπτω τα χέρια μου αν σου πει τίποτα ο κινέζος από τον οποίο το πήρα εγώ" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ναι. Μου είπε ότι γενικά δεν έχει προκύψει θέμα ως τώρα, αλλά ότι δεν παίρνει και την ευθύνη αν του πει τίποτα ο κινέζος προμηθευτής του σε περίπτωση που χρειαστεί επισκευή.

 

στο πρώτο σκέλος ας πούμε ναι σχεδόν όλοι - που ξέρουν - άλλαξαν ρομ

στο δεύτερο θα έπρεπε να το ξεκαθαρίσεις πρώτα με το μαγαζί που το πήρες , θεωρητικά όλοι το δέχονται

το gearbest , ξέρω, ότι έγραφε "αν αλλαχθεί η ρομ χάνεται η εγγύηση"

 

οπότε εσύ το πήρες από ελληνικό μαγαζί και σου είπε κάτι του στυλ "οκ το πήρες από μένα αλλά νίπτω τα χέρια μου αν σου πει τίποτα ο κινέζος από τον οποίο το πήρα εγώ" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σιγά σιγά βρίσκω άκρη (είχε μία global έκδοση, λογικά unofficial, με ξεκλείδωτο bootloader και μία μισο-μετάφραση σε ελληνικά) και επειδή αναφέρθηκε το cm13 που το είχα στο προηγούμενο κινητό μου και ήμουν ευχαριστημένος. Ανάμεσα σε ελληνική miui rom και cm13 τι να προτιμήσω; Σχετικά με την εγγύηση, δεν θα είναι καλύτερα αν πάθει κάτι το κινητό και πρέπει να πάει Κίνα να έχει miui rom -έστω και την ελληνική- από το να έχει cm13; Εννοώ σε σχέση με το πόσο πιθανό είναι το κινέζικο κατάστημα να αρνηθεί την τήρηση της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε ενδιαφέρει η εγγύηση ψάξου με τη cm13, θα δεις κυριολεκτικά τότε τηλέφωνο σου σε επίπεδο Nexus 5x

Υπάρχει στο miui.gr οδηγός για cm13?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...