Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia X Compact. Το νέο “μικρό” δεν είναι πια ναυαρχίδα [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό το τηλέφωνο έχει 3 πράγματα που το κάνουν ξεχωριστό:

 

1 είναι άσχημο

2 είναι όντως άσχημο

3 δεν φτάνουν τα 2 παραπάνω άλλα συν τοις άλλοις είναι και άσχημο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 2,5 χρονια ειπα να παρω ενα νεο κινητο . Αυτα που ειχα βαλει στο ματι ειναι το s7 το νεο 5αρι νεξους και φυσικα το compact . Απογοητευτικα απο το τελευταιο και απλα περιμενω να δω το νεο νεξους για να αποφασισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους η Sony ακουσε τον κοσμο και ανεβασε την μνημη ram απο τα 2gb στα 3gb.Κριμα ομως που για να γινει αυτο επρεπε να κοψει απο ολα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ πιστεύω ότι είναι υπερβολικά άσχημος και παντελώς αδιάφορος ο σχεδιασμός της sony;

 

Υ.Γ.

Είχα παλαιότερα z3 compact το οποίο το πήρα για το μέγεθος, την αυτονομία και το πορτοκαλί χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όντως χάλια σχεδιασμός αλλά εγώ θα το έπαιρνα αν είχε λογική τιμή μιας που δεν παίζουν άλλα σε αυτό το μέγεθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ πιστεύω ότι είναι υπερβολικά άσχημος και παντελώς αδιάφορος ο σχεδιασμός της sony;

 

Υ.Γ.

Είχα παλαιότερα z3 compact το οποίο το πήρα για το μέγεθος, την αυτονομία και το πορτοκαλί χρώμα.

Για αυτόν τον λόγο ήθελα να πάρω και εγώ το z3 compact.... Και για αυτό το λόγο πλέον περιμένω το redmi 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Keysmith και για πες μας ρε φίλε ένα 4.5 ίντσες κινητό με Καλά χαρακτηριστικά γύρω στα 250ευρώ??Δεν νομίζω να υπάρχει και δυστυχώς όλες η εταιρίες έχουν ξεχάσεις της 4.5 ίντσες και οδηγουμαστε προς phablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις αλλά γιατί να μην πάρω το Redmi Note 3 Pro που είνια 70% φθηνότερο, έχει 1080P οθόνη και φοράει το ίδιο chipset με το Sony;

 

Επειδη το miu είναι απαίσιο, η μπαταρία μέτρια όπως και η κάμερα και ανήκει σε τελείως διαφορετική κατηγορία (phablet/Compact). Έλεος πια με τα fanboys της xiaomi που ο,τι και να τους πεις νομίζουν ότι το redmi note 3 είναι η λύση σε όλα και καλύπτει κάθε ανάγκη. Έχει περάσει από τα χέρια μου το κινητό αρκετές φορές (Το έχουν 2 φίλοι μου) και το μόνο που με εξέπληξε ήταν ότι τα ελληνικά μαγαζιά παίρνανε άλλη rom η οποία είναι γεμάτη bloatware (ακόμα και clean master είχε) και η xiaomi δεν κάνει κάτι για αυτό , αν θες να το φτιάξεις πρέπει να μπεις στην διαδικασία να ανοιξεις τον bootloader να του φλασαρεις άλλη ρομ κτλ. Το ένα από τα δύο κινητά μάλιστα βγήκε και τελείως ελαττωματικο και ακόμα είναι στο service. Οπότε το κινητό αν δεν το παραγγείλεις από Κίνα (αυτό περιλαμβάνει όλα τα προβλήματα που μπορεί να υπάρξουν σε περίπτωση που θες service) και δεν είσαι πρόθυμος να φλασαρεις ρομ κτλ δεν αξίζει.

 

*Σε ένα guide για το πώς θα ξεφορτωθείς το bloatware έλεγε πως έπρεπε να στειλεις ένα email γραμμένο στα κινέζικα για να ανοίξει ο bootloader και κάτι τέτοια, ο,τι να 'ναι εταιρία. Vfm συσκευές αλλά μέχρι εκεί, μην την θεοποιησουμε κιόλας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το miu είναι απαίσιο, η μπαταρία μέτρια όπως και η κάμερα και ανήκει σε τελείως διαφορετική κατηγορία (phablet/Compact). Έλεος πια με τα fanboys της xiaomi που ο,τι και να τους πεις νομίζουν ότι το redmi note 3 είναι η λύση σε όλα και καλύπτει κάθε ανάγκη.....

Θα συμφωνησω οτι ειναι αλλη κατηγορια τηλεφωνου και κακως αναφερεται σε αυτο το αρθρο. Επισης εχεις δικιο οταν λες οτι το τηλεφωνο δεν αξιζει αν δεν εισαι προθυμος να μπεις στην διαδικασια να φλασαρεις καθαρη ρομ. Απο εκει και περα τα υπολοιπα που γραφεις ειναι ειτε υποκειμενικα ή τελειως λαθος.

Προσωπικα θεωρω το MIUI το καλυτερο και πιο ομορφο android UI που εχω δοκιμασει και το οτι στο xda βρισκεις ports απο MIUI σχεδον για ολα τα τηλεφωνα κατι σημαινει.. Μαλλον αρεσει και σε αλλους.

Η μπαταρια του ειναι απο τις καλυτερες της αγορας. 8+ ωρες SOT. Απο που κι ως που μετρια?

Η καμερα δεν ειναι το δυνατο του σημειο αλλα και παλι θεωρω οτι ικανοποιει την μεγαλη πλειοψηφια των χρηστων. Σιγουρα αν θελεις την καλυτερη καμερα για συνθηκες χαμηλου φωτισμου κτλ πας αλλου (και πληρωνεις αναλογα).

Επαναλαμβανω οτι αν δεν εχεις καμια ορεξη να ασχοληθεις με το τηλεφωνο και θελεις να δουλευει τελεια out of the box τοτε δεν πρεπει να παρεις xiaomi. Αν ασχοληθεις τοτε εχεις ενα τηλεφωνο που κοστιζει 180 ευρω και ειναι κατα την αποψη μου ειναι καλυτερο απο τηλεφωνα που στην ελληνικη αγορα κοστιζουν αρκετα παραπανω.

 

Sony δωσε καμια αδεια να ξεκλειδωσουμε bootloader στο Xperia ion (που ειναι παρατημενο σε kit-kat, κλειδωμενο και θελει 3 δευτερολεπτα για να ανοιξει τον dialer) μπας και βαλουμε καμια custom rom κι αναστησουμε το κινητακι κι ασε τα mid range των 500 ευρω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...