Προς το περιεχόμενο

Δεν εκρήγνυται μόνο η μπαταρία του Galaxy note 7


enjoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα μερικοί θα πούνε ότι πάλι διαμαρτύρομαι. Αλλά αυτό είναι πραγματικά σοβαρό. Είχαμε πάρει το συγκεκριμένο tablet MLS 3g shot πριν δυο χρόνια αν θυμάμαι καλά. Πριν ένα χρόνο μας είχε παρουσιάσει πρόβλημα μετά από φόρτιση να σταματάει στο android logo και να μην μπαίνει. Τελικώς με τα χίλια ζόρια και με πολλές αντιρρήσεις από MLS ενω ήταν εντός εγγύησης μας έκανε την χάρη η εταιρεία και το έφτιαξε (έχω αναφέρει Link.png Site: τοθέμα αυτό παλιότερα ). Τώρα όμως πριν από λίγο που γράφω έγινε έκρηξη μπαταρίας του συγκεκριμένου Tablet.

 

Μου είχε πει πριν η γυναίκα μου ότι δεν ανοίγει το tablet, το κοίταξα λίγο έβαλα ένα συνδετήρα στο reset γιατί  πολλές φορές παλιότερα το έπιανε και δεν άνοιγε αλλά μετά από ένα reset έφτιαχνε. Τώρα βέβαια δεν έπιασε, παρατήρησα όμως ότι αν και φαινόταν σαν να ανάβε έβλεπα μια μαυρη οθόνη. Ούτε οι συνδυασμοί κουμπιών λειτουργούσαν. Διάβασα λοιπόν ότι μάλλον θα έχει χαλαρώσει κανένα καλώδιο της οθόνης. Λέω να το ανοίξω να βγάλω το καλώδιο της οθόνης και να το ξαναβάλω για να φτιάξει, μιας για να το πάω πάλι στην MLS να μου το φτιάξουν φέξε μου και γλίστρησα παρότι πρέπει να είναι ακόμα στην εγγύηση των δυο χρόνων. Έβγαλα το πάνω καπάκι ξεβίδωσα μετά δυο βιδούλες αλλά ίσα ίσα που  είχα  βγάλει το τελευταίο πίσω καπάκι της συσκευής και δημιουργείται βραχυκύκλωμα. Αμέσως αρχίζουν να βγαίνουν παρα πολλοι καπνοί από το tablet. Εγώ τρόμαξα, το τοποθέτησα κάτω και μετα με προσοχή το έβγαλα έξω από το σπίτι.  Ευχαριστώ το θεόπου δεν ήταν κοντα ο μικρός μου γιος.Περιττό να σας πω πόσο πολύ μύριζε το δωμάτιο και το ταμπλετ έκαιγε πάρα πολύ. Δεν ξέρω και πως να το καθαρίσω εκεί που έπεσε. (ξερει κανείς??? li-poly ήταν η μπαταρία δεν ξέρω αν χύθηκε τίποτα αλλά είχε πολλά μαύρα μικρά σαν αποκαΐδια κάτω).

 

Το τάμπλετ όταν το άνοιγα δεν ήταν καν στην πρίζα, δεν το φόρτιζα. Καλό είναι να προσέχουμε πάρα πολύ με τα κινητά και τα ταμπλετ. Αλλά πάντως ενώ έχω ανοίξει πολλές συσκευες (ταμπλετ, κινητά, UPS, PC) για να συνδέσω καλώδια να αλλάξω μπαταρία, στήσιμο υπολογιστή κτλ τέτοιο ο πράγμα πρώτη φορά μου συμβαίνει. H MLS πρεπει να ξανακοιτάξει πολύ την ποιότητα των συσκευών της. Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο μιας και εγώ προσπάθησα να το φτιάξω από μόνος μου.

 

 

post-79326-0-43356500-1473022759_thumb.jpg

post-79326-0-72920600-1473022773_thumb.jpg

post-79326-0-66696700-1473022786_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μλς να προσεξει περισσοτερο την ποιοτητα των συσκευων της.... Ναι,στο εργοστασιο στα οινοφυτα.... Κινεζους αγοραζει φιλε και απλα παταει την φιρμα της πανω τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα wow. Η mls ειναι λιγο για τα πανηγυρια, οχι μονο στον τομεα της ποιοτητας, αλλα τελος παντων. Παλι καλα να λες που δεν εκανε τεραστια εκρηξη οπως θα μπορουσε να κανει (π.χ. να βγαινουν φωτιες απο την μπαταρια) και που την γλιτωσες με λιγους καπνους και οχι με καποιο εγκαυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να τονίσω ότι η μπαταρία είναι αυτή που είχε πάνω από την αρχή που το πήραμε από την MLS, που μάλλον καμιά κινέζικη θα ήταν μέτριας ποιότητας. Τουλάχιστον η MLS εφόσον θέλει να αντέξει στο χώρο πρέπει οπωσδήποτε να ελέγχει τις συσκευες που τις έρχονται από Κίνα. Η συνδεσμολογία είναι πολύ σημαντική δεν μπορεί με το άνοιγμα του πίσω καπακιού (δεν είχα προλάβει καν να το ανοίξω) να πιάνει βραχυκύκλωμα! Ευτυχώς έγκαυμα δεν έπαθα αλλά οι καπνοί που βγήκαν ήταν πολλοί. Πρέπει να έκανε μια πολύ μικρή έκρηξη αν έκανε μεγάλη μάλλον θα είχε λαμπαδιάσει το σπίτι αφού αρχικά το είχα πάνω σε ξύλινο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο είναι οι περιπτώσεις....

 

Ή πανω στην προσπάθεια αποσυναρμολόγισης του ταμπλετ, έστω και καταλαθος τρύπησες την μπαταρία.....

 

Ή ειχε φουσκώσει η μπαταρία (εξού και τα προβλήματα) και με το ανοιγμα έσκασε....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πριν βγουν οι καπνοί είδα λάμψη κάτι σαν βραχυκύκλωμα. Τώρα όσον αφορά το καθάρισμα, το καθάρισα με απλό σαπούνι και νερό. Κάπου διάβασα και έριξα και λίγο σόδα στο σημείο και μετά σφουγγάρισα μόνο με νερό βεβαια. Δεν ξέρω αν έκανα σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιε μου φιλε, γνωριμε, συμμαθητη, θαμωνα,

η υγρασια αντιδρα με τα υγρα της μπαταριας λιθιου.

Αρκει η υγρασια απο την ατμοσφαιρα να αρχισει να φουσκωνει σιγα-σιγα και στο τελος ΜΠΟΥΜ.

 

Μαλλον την τρυπησες με αιχμηρο αντικειμενο. Περασες κι ενα σφουγκαρισμα για καθαριοτητα (δεν εχει βρωμια εσωτερικα το ταμπλετ, δεν εχει ροη αερα). Τελος παντων εγινε ζημια. Παλι καλα που δε στραβωθηκες.

 

Ελπιζω να εμαθες απο το παθημα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιε μου φιλε, γνωριμε, συμμαθητη, θαμωνα,

η υγρασια αντιδρα με τα υγρα της μπαταριας λιθιου.

Αρκει η υγρασια απο την ατμοσφαιρα να αρχισει να φουσκωνει σιγα-σιγα και στο τελος ΜΠΟΥΜ.

 

Μαλλον την τρυπησες με αιχμηρο αντικειμενο. Περασες κι ενα σφουγκαρισμα για καθαριοτητα (δεν εχει βρωμια εσωτερικα το ταμπλετ, δεν εχει ροη αερα). Τελος παντων εγινε ζημια. Παλι καλα που δε στραβωθηκες.

 

Ελπιζω να εμαθες απο το παθημα σου.

Ο φιλος λεει το χωρο καθαρισε που χυθηκαν τα υγρα της μπαταριας, τα πλακακια κατω στο σπιτι, όχι μεσα το ταμπλετ με νερο και σαπουνι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για καθάρισμα του χώρου που τοποθέτησα το ταμπλετ εννοώ, κάτω δηλαδή στα πλακάκια. Αν και το πιο ενοχλητικό ήταν η μυρωδιά και η καπνιά που έβγαζε μετά το δωμάτιο. Άφησα ορθάνοιχτα για δυο μέρες παράθυρα πόρτες και ξεβρώμισε. Ευτυχώς την γλιτώσαμε με ένα δυο τσιμπιματάκια από κουνούπια μόνο. Το ότι τρυπήθηκε η μπαταρία είναι και αυτό αρκετά πιθανό. Μάλιστα λόγω του προβλήματος (black screen) παίζει να ήταν και ανοιχτό, σε λειτουργία το ταμπλετ χωρίς να το πάρω είδηση. Γενικά το συγκεκριμένο έβγαζε αρκετά προβλήματα, αρκετές φορές έκλεινε και δεν άνοιγε παρα μόνο με reset. Η μπαταρία πάντως αν τρυπήθηκε, τρυπήθηκε πολύ ευκολά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι μπαταριες εχουν μια διαρκεια ζωης πεπερασμενη. Μετα συνηθως αρχιζουν και παραμορφωνονται (φουσκωνουν, βγαζουν υγρα κλπ αναλογως τον τυπο). Και μπαταρια του MacBookPro μου φουσκωσε. Οταν φουσκωνει σιγουρα υπαρχει μια μικρη περιπτωςη να δημιουργηθει βραχυκυκλωμα. Ηλεκτρικο φορτιο υπαρχει μεσα στο κυκλωμα παντα αφου το βγαλουμε απο την πριζα. Γι αυτο πριν να ανοιξεις καποια συσκευη την βγαζεις απο την πριζα και πατας το κουμπι για να ανοιξει πρωτα (φυσικα δεν θα ανοιξει αλλα θα φυγει ο συσωρευμενος στατικος ηλεκτρισμος. Πριν να ανοιξουμε ηλεκτρονικη συσκευη (αλλα και κατα την διαρκεια της επισκευης) γειωνομαστε και αποφορτιζουμε επισης απο στατικο ηλεκτρισμο το σωμα μας και τα εργαλεια μας. Θα εχετε παρατηρησει φυσικα οτι το πρασινο λαμπακι στο τροφοδοτικο μας παραμενει για αρκετη ωρα αφου το βγαλουμε απο την πριζα. Πιθανοτατα στη. Συγκεκριμενη περιπτωση η μπαταρια ηταν τελειωμενη και ετοιμη να φουσκωσει αλλα εσωτερικα του μηχανηματος να μην ειχε χωρο. Ανοιγοντας το καπακι "ανοιξε" και η μπαταρια και εγινε το βραχυκυκλωμα λογω της υπαρχουσας παραμενουσας τασης στα κυκλωματα. Δεν μπορω να κατηγορησω την MLS για οτι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η Mls τι σου φταίει αν εσύ δεν έχεις ιδέα και σκαλίζεις ??? και μπαταρία αυτοκίνητου αν την βραχυκυκλώσεις θα εκραγεί!!

 

 

όποια μπαταριά όποιας συσκευής και να βραχυκυκλώσεις μπορεί να αρπάξει φωτιά και να σκάσει  με το ρεύμα που θα περάσει από μέσα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...