Προς το περιεχόμενο

Factorio [PC]


greg4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, LongTom είπε

Και έπειτα θα πέσεις στα βαριά, αλά angels & bob mods και θα σε βρούμε σε κανένα χαντάκι με αφρισμένο στόμα....:P

Δεν απέχω και πολύ. Το παιχνίδι είναι ναρκωτικό και έχει ΠΑΡΑ μα πάρα πολλά πρακτικά πράγματα να μάθεις. Μια περίληψη του πώς έχει πάει το πρώτο playthrough, που το ξεκίνησα μην έχοντας ιδέα.

Προσπαθώ να φτιάξω μια κυκλική γραμμή όπου εισροές = εκροές και να μην ξεχειλίζει.

Αποτυγχάνω παταγωδώς. Στο ενδιάμεσο βλέπω κάποια let's play για να πάρω ιδέες, δε μου αρέσει το main bus αλλά μου αρέσουν τα smelting arrays.

Τρώω κάποιο διάστημα σκοτώνοντας ζουζούνια, όπου σφαίρες - όπλα - πολυβολεία φτιάχτηκαν είτε με πρόχειρες γραμμές είτε με crafting.

Έχοντας εγκαταλείψει τη λογική της λούπας (κάπως πρέπει να γίνεται όμως, δε μπορεί...) ξανασχεδιάζω τις γραμμές για red - green science bottles. Καταλήγω στο να έχω ανεξάρτητες γραμμές για το κάθε αντικείμενο μαζικής παραγωγής και απλά να κόβω με ψαλίδια τις πρώτες ύλες.

Αποφασίζω να βρω πετρέλαιο γιατί θα χρειαστώ θείο και βρίσκω. Μου την πέφτουν οι Αμερικάνοι Δεν έχω ιδέα από τη γραμμή παραγωγής του αλλά αρχίζω και εξετάζω τους σιδηρόδρομους. Παράλληλα αναδιοργανώνω τις γραμμές μου σε copper - steel - iron arrays, με splitters κλπ, φτιάχνω φωτοβολταϊκά γιατί σέβομαι το περιβάλλον και καταργώ τις ξύλινες κολώνες της ΔΕΗ βάζοντας είτε μεσαίες μεταλλικές είτε πυλώνες για μεγάλες αποστάσεις.

Τελειώνω ΟΛΕΣ τις τεχνολογίες που μπορώ να ερευνήσω μόνο με red - green. ΔΕΝ έχω απολύτως τίποτα σα γραμμή παραγωγής για military science - για την ακρίβεια δεν έχω τίποτα σε γραμμή πέρα από την έρμη επιστήμη. Έχω στόχο να φέρω θείο και να φτιάξω ένα δεύτερο εργοστάσιο εκεί που είναι το πετρέλαιο, όπου σε λογική απόσταση έχει και κάρβουνο, και να στήσω μια γραμμή τρένου.

Κοιτάζω τι πρέπει να κατασκευάσω και πως και με πιάνουν τα κλάματα. Βλέπω τα blueprints ενός τύπου στο Internet και με πιάνουν τα γέλια.

Αύριο έπεται συνέχεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι πολύ χαρούμενος. Έστησα το πρώτο μου τρένο. Θα μεταφέρει πλαστικά και θείο γύρω από μια λίμνη. Τι χαρά! Περιμένω να φορτώσει.

Κάνω οικολογικό πρώτο playthrough όπου προσπαθώ να αντικαταστήσω τους καυστήρες κάρβουνου με ηλιακούς συλλέκτες και να κυρίως να μην κόβω σχεδόν ποτέ δέντρα. Αυτό δημιουργεί προφανή προβλήματα όταν βάζω γραμμές τρένου αλλά δε με νοιάζει και τόσο. Νιώθω άσχημα και τα κόβω μόνο όταν πραγματικά δεν υπάρχει εναλλακτική.

Πρέπει να σημειωθεί ότι τα tutorials για τις διάφορες πλευρές του παιχνιδιού υπάρχουν αλλά ξεκλειδώνουν στο πρώτο playthrough, όταν ο παίκτης ολοκληρώσει τη σχετική έρευνα. Είναι αρκετά απλά και ξεκάθαρα αλλά μέχρι να το καταλάβω ψαχνόμουν να βγάλω άκρη. Αυτά για τα τρένα με βοήθησαν πολύ για τα βασικά πράγματα που ήθελα. Το ότι δε μπορείς να φυτέψεις δέντρα ή δε βγαίνουν μόνα τους στο vanilla είναι αρνητικό κατ'εμέ, αν και προφανώς υπάρχουν mods.

Τώρα έχω επεκτείνει τη βάση μου και έχω στήσει μόνιμες γραμμές παραγωγής για τα βασικά, και στοχεύω σε δύο πράγματα. Το πρώτο είναι να στήσω την πετρελαϊκή γραμμή παραγωγής σωστά, και άρα να μάθω να συνδυάζω αγωγούς, δεξαμενές, αντλίες κλπ. Το άλλο να αρχίσω - επιτέλους - να παράγω μπλε μπουκάλια για έρευνα ώστε να προχωρήσω. Το ευχάριστο είναι πως οι Zerg δε με έχουν ενοχλήσει ιδιαίτερα, μετά τις πρώτες εκκαθαρίσεις, αλλά δε μολύνω και πάρα πολύ. Αν φτιάξω και συσσωρευτές θα βελτιωθούν πολύ τα πράγματα και το ηλιακό χωριό μου δε θα πηγαίνει για ύπνο τη νύχτα.

Τελικά αυτό που ήθελα να κάνω ελέγχοντας τους ρυθμούς παραγωγής των μπουκαλιών γίνεται πολύ εύκολα με ηλεκτρονικό κύκλωμα, αλλά η γνώση μου απέχει αρκετά. Ελπίζω να μην έχω να λύσω φρακάρισμα.

Εμπρός λοιπόν καλό μου τσαφτσούφ!

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερμάτισα (εδώ γελάμε) το Factorio, μετά από 60+ ώρες καθαρού παιχνιδιού. Ο πραγματικός χρόνος είναι 30 επιπλέον ώρες.

Ό,τι και να πω για το παιχνίδι είναι λίγο, απλά κάπου κουράστηκα. Το πρώτο playthrough ήταν δοκιμαστικό και, όπως είπα προηγουμένως, το έπαιξα τελείως λάθος. Όταν άρχισα να προσέχω παραπάνω ratios κλπ τα πράγματα πήγαν πιο ομαλά αλλά οι αδυναμίες της βάσης μου έβγαιναν στην επιφάνεια αρκετά συχνά. Ακόμα και έτσι υπάρχουν ολόκληρα τμήματα του παιχνιδιού που δεν έπιασα, όπως τα κυκλώματα, τα ρομπότ (αυτοματοποίηση) και δορυφόροι. Ήθελα να το τερματίσω και από ένα σημείο και μετά, αν και είχα τελειώσει σχεδόν όλες τις τεχνολογίες, έφτιαξα τον πύραυλο και τέρμα. Πήρα και δυο σχετικά σπάνια achievements, το να τελειώσω το παιχνίδι χωρίς λέιζερ και χωρις logistics. Θα ασχοληθώ σε επόμενο playthrough.

Κάτι άλλο - και σύμπτωμα της εποχής - είναι πως το παιχνίδι είναι αδύνατο να εξερευνηθεί ολόκληρο από ένα άτομο. Ο κόπος που χρειάζεται για να ξεκοκαλίσει κανείς το gameplay (αναλογίες, κυκλώματα, εισροές - εκροές και τόσα άλλα) είναι τεράστιος, οπότε τα let's play, τα forum, το Cheat Sheet, το Wiki κλπ είναι μονόδρομος. Αυτό μου αφήνει μια πικρή γεύση χωρίς να μειώνει σε τίποτα το παιχνίδ. Έχω συνηθίσει να λύνω προβλήματα μόνος μου, και εδώ δε μπορώ να το κάνω γιατί είναι υπερβολικά περίπλοκο για ένα μόνο άτομο.

Καθώς σε λίγο καιρό θα κυκλοφορήσει και επίσημα, υπάρχει πιθανότητα έκπτωσης. Ακόμα και full price όμως αξίζει με τα χίλια.

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MariaLog είπε

το demo εχει καθολου content? αξιζει να το κατεβασω?

Φυσικά και αξίζει. Θα πάρεις μια καλή ιδέα από game mechanics και θα δεις αν σου αρέσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αρκετό περιεχόμενο και υπάρχουν πολλά Let's Play και οδηγοί για αρχάριους. Με την κυκλοφορία θα βελτιωθούν και τα γραφικά, με πολλά εικονίδια και μοντέλα να επανασχεδιάζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, MariaLog είπε

ακουω πολλα καλα λογια. δε ξερω αν μου αρεσει αλλα το demo ειναι οτι πρεπει για να το δω

Είναι εξαιρετικό, αλλά τελείως niche παιχνίδι. 

Σίγουρα δεν είναι για όλους. 

Αλλά εάν τέτοια παιχνίδια είναι του γούστου σου θα κολλήσεις άγρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το Factorio θα αποκτήσει expansion!

Και όχι μόνο αυτό, θα είναι τόσο μεγάλο όσο το βασικό παιχνίδι και θα τιμολογείται στα 30 δολλάρια. Οι developers συγκρίνουν τις αλλαγές με την απόφαση να εισάγουν τρένα. Το expansion θα βασίζεται στην επερχόμενη έκδοση 1.2 και ο παίκτης θα μπορεί να το απενεργοποιήσει.

https://www.pcgamesn.com/factorio/expansion-size-price

https://www.factorio.com/blog/post/fff-367

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tobajara είπε

Το Factorio θα αποκτήσει expansion!

Και όχι μόνο αυτό, θα είναι τόσο μεγάλο όσο το βασικό παιχνίδι και θα τιμολογείται στα 30 δολλάρια. Οι developers συγκρίνουν τις αλλαγές με την απόφαση να εισάγουν τρένα. Το expansion θα βασίζεται στην επερχόμενη έκδοση 1.2 και ο παίκτης θα μπορεί να το απενεργοποιήσει.

https://www.pcgamesn.com/factorio/expansion-size-price

https://www.factorio.com/blog/post/fff-367

Αφού σου άρεσε τόσο το Factorio πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, το Oxygen Not Inlcuded.

Παρόμοια φιλοσοφία, διαφορετική εκτέλεση, απίστευτο βάθος και χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...