Προς το περιεχόμενο

$1 δισεκατομμύριο θα στοιχίσει στην Samsung η ανάκληση του Galaxy Note7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επαναλαμβάνω. Πόσο σίγουρος μπορεί να νιώσει ο αγοραστής του διορθωμένου note 7 κοντά στη συσκευή του; Υπάρχει ζήτημα εμπιστοσύνης, όχι ως προς την εταιρεία, αλλά ουσιαστικής εμπιστοσύνης προς τη συσκευή του σε σχέση με την ασφάλειά του. Εγώ δε θα την αγόραζα, όσες διαβεβαιώσεις και να μου έδιναν. Δε θα είχα πρόβλημα να αγοράσω το note 8 με τη σιγουριά ότι η εταιρεία θα πρόσεχε διπλά μετά το προηγούμενο στραπάτσο, αλλά το Note 7 δε θα το έπαιρνε ούτε δωρεάν.

 

Κοίταξε να δεις εγώ πως το βλέπω. Σκόπευα να το αγοράσω την ερχόμενη άνοιξη οπότε θέμα παρτίδας δεν θα είχα ανεξαρτήτως των προβλημάτων που παρουσιάζονται στις πρώτες παρτίδες έστω κι αν τώρα έχουμε να κάνουμε με ένα πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Μακάρι να φοβούνται ολοένα και περισσότεροι ώστε να μπορέσω να το αποκτήσω σε χαμηλότερη τιμή γιατί τα τελευταία 2 χρόνια οι τιμές των Samsung δεν πέφτουν όπως έπεφταν. Δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο Note μπορώ να αγοράσω. Μέχρι τότε λοιπόν θα υπάρχει ένα τεράστιο δείγμα για να δω ότι όλα είναι ασφαλή.

 

Είναι ένα τεράστιο πλήγμα για το image μιας εταιρίας και με αφορά μέχρι το σημείο που όπως είπα μπορώ να αγοράσω μόνο Note και θέλω να τα πηγαίνει καλά η εταιρεία ώστε να συνεχίζει να βγάζει τέτοιες συσκευές. Άλλωστε μέχρι το τωρινό φιάσκο η Samsung έβγαζε απροβλημάτιστες συσκευές σε τεχνικά προβλήματα σε σύγκριση με τον όγκο πωλήσεων που έχει, άλλο τι διατείνονται τα διάφορα trolls και λοιποί γλείφτες της εταιρίας του Cupertino. Από εκεί και πέρα δεν έχω μετοχές και μακάρι να το πουλάει σε τιμή-ξεφτίλα για να το αγοράσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπερβολικό μου φαίνεται το 1.000.000.000 

 

Μάλλον θα βάλανε μέσα και την θεωρητική απώλεια κέρδους λόγω της φήμης... αλλά όλα αυτά ειναι υποθέσεις ειδικά όταν γίνονται τόσο νωρίς...

 

Δεν παίζει να μιλάνε πάντως για καθαρό κόστος όπως και να έχει γιατι 1.000.000.000 για 2.500.000 συσκευές σημαίνει πως το κόστος για κάθε συσκευή ανέρχεται στα 400 δολάρια...

 

πόσα μεταφορικά και πόσο κόστος πια έχει μια μπαταρία και τα μεροκάματα για να τις αλλάξουν; 

 

βέβαια το ανθρώπινο δυναμικό στο εργοστάσιο που θα τις αλλάξει θα ασχολείται με αυτό και όχι με κάτι άλλο (που η παραγωγή αυτού του "κάτι άλλο" θα απόφερε κέρδη) αλλά και πάλι 400 δολάρια πολλά ειναι ρε παιδιά κόψτε κάτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύλληπτα ποσά. Αλλά όντως για τέτοιες μεγάλες εταιρείες ειναι... εκ των όρχεων μια θριξ. Πιο πολύ κλονίζει το ιματζ της.

Μάλλον ούτε μια αμοιβάδα πάνω στην μια νιφάδα πιτυρίδας της τριχός των όρχεων της 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ούτε μια αμοιβάδα πάνω στην μια νιφάδα πιτυρίδας της τριχός των όρχεων της 

 

Tι θες να πεις ?οτι το note 7 βγηκε κατα λάθος απο το στρατιωτικό τμήμα της Samsung? :-D  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλα αυτά έρχονται μερικές ημέρες μετά από την ανακοίνωση της Samsung ότι σχεδιάζει να πουλάει "επισκευασμενες" συσκευές. Άρα ήξεραν την καταιγίδα που έρχεται και η σκέψη είναι ο έλεγχος και η επαναπροωθηση της ίδιας συσκευής στην αγορά. Συμπερασματικα λοιπόν οι απώλειες για την εταιρεία θα είναι μικρότερες και εμείς θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε ένα υπέροχο τηλέφωνο μισοτιμης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύλληπτα ποσά. Αλλά όντως για τέτοιες μεγάλες εταιρείες ειναι... εκ των όρχεων μια θριξ. Πιο πολύ κλονίζει το ιματζ της.

 

1 δις ειναι μεγαλη ζημια. δεν εχει σημασια ποσο μεγαλη ειναι μια εταιρεια. καθε επενδυση της αντιμετωπιζεται ξεχωριστα, με τα δικα της εσοδα-εξοδα,κτλ. για το mobile τμημα, ξεχωριστα και μεμονωμενα, ενα δις ζημια δεν ειναι αμειλητεο ποσο, ασχετως αν θα καλυφθει απο το αποθεματικο τους.

θα πεσουν κεφαλια στην Samsung υστερα απο αυτο το φιασκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούτε τι λέτε; Θα αποκτήσουμε ένα υπέροχο τηλέφωνο μισοτιμής. Ευτυχώς γιατί θα πέσει έτσι η τιμή και θα το πάρω φτηνότερα γιατί δεν μπορώ να πάρω ακριβό κινητό. Τα Trolls του Cupertino. Μρπάβο στην Samsung.. Μάλιστα εμένα φίλτατοι αν μου τύχαινε να αγοράσω Day One Κινητό και να μάθω ότι σκάνε οι μπαταρίες και ότι πρέπει να το πάω πίσω και δεν ξέρω γω τι άλλες δικαιολογίες, δεν θα αγόραζα ξανά  από τέτοια εταιρία γιατί φαίνονται τα Quality Control που κάνουν από κει, σιγά μην της έλεγα και μπράβο. 800€ συσκευή και τέτοια κατάντια.


1 δις ειναι μεγαλη ζημια. δεν εχει σημασια ποσο μεγαλη ειναι μια εταιρεια. καθε επενδυση της αντιμετωπιζεται ξεχωριστα, με τα δικα της εσοδα-εξοδα,κτλ. για το mobile τμημα, ξεχωριστα και μεμονωμενα, ενα δις ειναι τεραστια ζημια.

Επίσης χάνοντας ένα δίς μία εταιρία, χάνουν και οι μέτοχοι οπότε έχει συνέπειες και κατρακύλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις εγώ πως το βλέπω. Σκόπευα να το αγοράσω την ερχόμενη άνοιξη οπότε θέμα παρτίδας δεν θα είχα ανεξαρτήτως των προβλημάτων που παρουσιάζονται στις πρώτες παρτίδες έστω κι αν τώρα έχουμε να κάνουμε με ένα πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Μακάρι να φοβούνται ολοένα και περισσότεροι ώστε να μπορέσω να το αποκτήσω σε χαμηλότερη τιμή γιατί τα τελευταία 2 χρόνια οι τιμές των Samsung δεν πέφτουν όπως έπεφταν. Δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο Note μπορώ να αγοράσω. Μέχρι τότε λοιπόν θα υπάρχει ένα τεράστιο δείγμα για να δω ότι όλα είναι ασφαλή.

 

Είναι ένα τεράστιο πλήγμα για το image μιας εταιρίας και με αφορά μέχρι το σημείο που όπως είπα μπορώ να αγοράσω μόνο Note και θέλω να τα πηγαίνει καλά η εταιρεία ώστε να συνεχίζει να βγάζει τέτοιες συσκευές. Άλλωστε μέχρι το τωρινό φιάσκο η Samsung έβγαζε απροβλημάτιστες συσκευές σε τεχνικά προβλήματα σε σύγκριση με τον όγκο πωλήσεων που έχει, άλλο τι διατείνονται τα διάφορα trolls και λοιποί γλείφτες της εταιρίας του Cupertino. Από εκεί και πέρα δεν έχω μετοχές και μακάρι να το πουλάει σε τιμή-ξεφτίλα για να το αγοράσω.

 

 

μέχρι το τωρινό φιάσκο η Samsung έβγαζε απροβλημάτιστες συσκευές σε τεχνικά προβλήματα σε σύγκριση με τον όγκο πωλήσεων που έχει, άλλο τι διατείνονται τα διάφορα trolls και λοιποί γλείφτες της εταιρίας του Cupertino.

 

 

να ξερες ποσο δικιο εχεις .... παιδες αλλοι οι γλειφτες κ αλλοι φαν να ξερετε .. οι γλειφτες οντως ολο κραζουν μονο τους αλλους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι επικροτείτε τόσο πολύ τη Samsung, εμπρός. Αγοράστε το Note 7 και πείτε μας ότι δεν θα σας έρχονται σκέψεις στο μυαλό κάθε φορά που θα το βάζετε στην πρίζα να φορτίσει και θα χρειαστεί να πάτε σε άλλο δωμάτιο η να πέσετε να κοιμηθείτε.

Πολύ ωραία τα παλαμάκια σας εδώ για την εταιριάρα με τη φοβερή στάση στους πελάτες της, αλλά να το δούμε και στην πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...