Προς το περιεχόμενο

Κάπως έτσι θα λειτουργεί η διπλή κάμερα στο iPhone 7 Plus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για μένα το διάλειμμα ίσως αποδειχτεί σύντομο, μια και πάλι απόψε το s7 αποφάσισε να μην μπει σε deep sleep, χάνοντας ένα 25% μπαταρίας, αναγκάζοντάς με να φορτίζω βιαστικά το πρωί λίγο πριν φύγω για δουλειά. Αλλά εντάξει, μου δίνει την ευκαιρία να βγάζω τα μάτια μου στο xda για μια λύση που δεν έχει βρεθεί ακόμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μπα, μονο αν εχω ξεμεινει στη δουλεια τα βλεπω καμια φορα.

Για εμενα το σημαντικοτερο ενδιαφερον θα ειναι ο A10 επεξεργαστης.

 

Εδω ποσο εχει ξεφυγει η apple απο το 2012 σε single-core performance που ειναι βασικο σε μια mobile συσκευη,

Apple cpu performance σε single-core geekbench απο το 2012-2015:

6qy6fr.jpg

 

Qualcomm/samsung cpu performance σε single-core geekbench απο το 2012-2016:

fveovs.jpg

 

 

 

Με το Α10, η apple μπορει να εχει σχεδον διπλασιο single-core cpu performance το 2016 απο τις προτασεις qualcomm/samsung του 2016. Σε 1-2 χρονια θα αρχισει να χτυπαει και τους intel core m.

 

Yeap. Το γεγονός ότι η Apple, παρότι εταιρεία που βασίζεται στο marketing, κατανοεί ότι είναι ανοησία να βάλεις 8 πυρήνες σε ένα κινητό είναι πολύ θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε haHa, επειδή όπως το πάμε θ' αρχίσουμε να... μπινελικωνόμαστε για τις ρημάδες τις οθόνες και δεν το θέλω, (ήδη αρχίσαμε τις σποντούλες ο ένας για τον άλλο) θα λήξω το θέμα με έναν ενδιαφέροντα τρόπο, ώστε να καταλάβεις εύκολα σε ποιο σημείο στέκομαι.

 

Θα δεχτώ ότι η οθόνες των S6, S7 & Note 7 είναι ανώτερες από των iPhone 6 & 6S. Ωραία; 

 

Που είναι οι υπόλοιπες; ^_^

 

Για να μπορέσω να χαρακτηρίσω μία τεχνολογία καλύτερη από μία άλλη (OLED vs IPS LCD) θα πρέπει όχι μόνο να έχω αρκετά δείγματα, αλλά θα πρέπει να αυτά να έχουν μία αξιόλογη διαφορά. Τόσα χρόνια βλέπουμε ότι η μία οθόνη καταφέρνει καλύτερα αυτό, η άλλη καλύτερα το άλλο, η παράλλη καλύτερα κάτι διαφορετικό. Βλέπουμε εξαιρετικές IPS LCD, όπως και εξαιρετικές OLED. Βλέπουμε IPS με "ξεπλυμένα" χρώματα, όπως και OLED που "το ροζ το δείχνουν φούξια", όπως έγραψα σε προηγούμενο post.

 

Ή με άλλα λόγια, βλέπουμε κονταροχτύπημα, χωρίς σαφή υπεροχή για μία από τις δύο τεχνολογίες.

 

Σαφώς και δεν γίνεται να πω ότι π.χ. οι OLED δείχνουν πιο σωστά τα χρώματα, όταν η πλειοψηφία αυτών δεν το κάνει, παρά μόνο έχουμε 2-3 "διαμάντια" που τα καταφέρνουν καλύτερα από τις κορυφαίες LCD.

 

Τα μόνα σαφή πλεονεκτήματα των OLED είναι το πολύ καλύτερο μαύρο (με συνέπεια την καλύτερη αντίθεση), η μικρότερη κατανάλωση ενέργειας και η δυνατότητα κατασκευής σε πιο "περίεργες" μορφές. Τα Edge μοντέλα ας πούμε, δε θα μπορούσαν να υπάρξουν με IPS LCD οθόνη.

 

Στους υπόλοιπους τομείς όμως (χρωματική απόδοση, λευκό, φωτεινότητα, καθαρότητα) δεν υπάρχει σαφή ενωτερότητα. Υπάρχουν δείγματα με εξαιρετικές επιδόσεις (που και αυτά δεν έχουν καμιά τρομερή διαφορά), όπως το S7 για το οποίο σκοτωνόμαστε, τα οποία σίγουρα δεν είναι αρκετά για να "δώσουν το στέμα" στην τεχνολογία OLED, όταν οι περισσότερες υλοποιήσεις πάσχουν.

 

Θα επιμείνω λοιπόν στο ότι ίσως σε 1-2 χρόνια να "πάρει τα σκήπτρα" η OLED τεχνολογία, αν και εφόσον "κερδίσει" την IPS LCD στους περισσότερους τομείς και στις περισσότερες υλοποιήσεις. Μέχρι τώρα μόνο ως "proof-of-concept" μπορώ να την αντιμετωπίσω.

 

Για να "κερδίσεις" πρέπει να ΞΕΦΥΓΕΙΣ, όχι να παίξεις στα ίσια ή άντε λίγο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε haHa, επειδή όπως το πάμε θ' αρχίσουμε να... μπινελικωνόμαστε για τις ρημάδες τις οθόνες και δεν το θέλω, (ήδη αρχίσαμε τις σποντούλες ο ένας για τον άλλο) θα λήξω το θέμα με έναν ενδιαφέροντα τρόπο, ώστε να καταλάβεις εύκολα σε ποιο σημείο στέκομαι.

 

Θα δεχτώ ότι η οθόνες των S6, S7 & Note 7 είναι ανώτερες από των iPhone 6 & 6S. Ωραία; 

 

Που είναι οι υπόλοιπες; ^_^

 

Αυτο ακριβως ηταν το point : υπαρχουν καλυτερες τρεχουσες υλοποιησεις σε AMOLED.

 

Εσυ στην αρχη εγραφες το αντιθετο:

Όταν κρίνουμε μία τεχνολογία κοιτάμε και τις υλοποιήσεις της, όχι μόνο το spec sheet. Πράγματι μία OLED μπορεί να αναπαράγει περισσότερα χρώματα από μία IPS LCD, οι τρέχουσες υλοποιήσεις όμως υστερούν. Το ίδιο ισχύει και για την φωτεινότητα ή τη θέαση υπό έντονη ηλιοφάνεια: πολλά υποσχόμενες, αλλά μέχρι τώρα nope.

 
Φυσικα δεν ισχυει ουτε αυτο που εγραφες:

Το συμπέρασμα είναι ότι το 2016, όποιος θέλει μια "οθονάρα" με σοβαρή απόδοση όπως χαρακτηριστικά λένε κάποιοι, θα πρέπει αναγκαστικά να στραφεί σε κάποιο iPhone, ή άλλη ναυαρχίδα με IPS LCD οθόνη. Εάν πάλι τον νοιάζουν περισσότερο τα εντυπωσιακά χρώματα για το τραπεζάκι της καφετέριας, ακόμα κι αν το ροζ το δείχνει φούξια, ε, ας πάρει AMOLED.

 

Το οτι αρχισες να μιλας με υφος για να καλυψεις αυτα τα πραγματα που δεν ισχυουν, δειχνει πολλα.

 

Εν κατακλειδη:

Σε amoled μπορεις να εχεις υψηλοτερη φωτεινοτητα, καλυτερη θεαση υπο εντονη ηλιοφανεια, καλυτερη χρωματατικη ακριβεια (κ αυτο δεν εχει τοσο να κανει με την τεχνολογγια οθονης, οσο με το calibration), καλυτερη αντιθεση, καλυτερες γωνιες θεασης κλπ.

 

Οπως ειπωθηκε και προηγουμενως:

Ναι ειναι καλυτερες οι amoled.

Κανενας δεν ειπε οτι ειναι ΠΑΝΤΟΥ καλυτερες, αλλα συνολικα ειναι καλυτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα το διάλειμμα ίσως αποδειχτεί σύντομο, μια και πάλι απόψε το s7 αποφάσισε να μην μπει σε deep sleep, χάνοντας ένα 25% μπαταρίας, αναγκάζοντάς με να φορτίζω βιαστικά το πρωί λίγο πριν φύγω για δουλειά. Αλλά εντάξει, μου δίνει την ευκαιρία να βγάζω τα μάτια μου στο xda για μια λύση που δεν έχει βρεθεί ακόμα...

Ενταξει το δικο μου δεν ειναι ναυαρχιδα αλλα αυτα τα θεματα του λειτουργικου..

Εφαρμογες καμια σχεση. 2 φορες πιο καλογραμμενες στο apple store.

Ακουω μουσικη απο web radio , με παιρνουν τηλ το σηκωνω και ακουω και το συνομιλητη και τη μουσικη μαζι, δε σταματα!!!!

 

Το προγραμμα επεξεργασιας των φωτο αρκετα καλυτερο κ πιο ευχρηστο στο μηλο.

 

Το mail δεν λειτουργει με real time ειδοποιησεις, παρα μου ρχονται πολλα μαζι μετα απο καποια ωρα.

 

Στο facebook καποιες φορες σκρολαροντας δε κανει refresh τα νεα ποστ.

 

Το πληκτρολογιο... το t9 του εχει μεινει σε αλλα χρονια. Καμια σχεση με το πως λειτουργει η προβλεψη στο μηλο.

 

Ανοιχτο λογισμικο το ανδροιδ...κατεβασα κι εγω την ενημερωση για την 6 αλλα μετα διαβασα οτι καποιοι εθχαν θεματα στη μπαταρια και δε θελω να τη βαλω. Ψαχνω κι εγω λοιπον σ αυτο το ανοιχτο λογισμικο το αρχειο που κατεβηκε για να το σβησω και δεν υπαρχει. Μουχαχαχα "ανοιχτο" με knox και για κει που σ αφηνουν.

 

Κερσορας κειμενου... προσπαθεις να το βαλεις σε συγκεκριμενο σημειο για να διορθωσεις πχ ενα γραμμα , και καποιες φορες θελει 2-3 προσπαθειες. Που σαν το μηλαρακι που ανταποκρινεται τοσο καλα οπου βαζεις το δαχτυλο σου.

 

Οι ρυθμισεις παντα γινονται reload στην αρχη τους ακομα κ αν δεν εχεις καμια εφαρμογη ανοιχτη. Στο ios στο multitasking κιολας, οταν πας πισω στις ρυθμισεις σε βγαζει στο μενου που ησουν πριν.

 

Ram ram ram. Συσκευη με 2γιγα τη ρουφα καργα. Με μια μονο εφαρμογη ανοιχτη και ειναι στο 60-65% δεσμευμενη. Οση ραμ και να βαζουν σ αυτο το λειτουργικο, παντα οριακη θα ειναι. Το βλεπα στις ανδροιδ ναυαρχιδες μου το βλεπω και τωρα.

 

Αν δεν επεφτε τζαμπα στα χερια μου, εγω δε θα δινα ποτε λεφτα για ανδροιδ συσκευη.

 

Εχει θεματα το λειουργικι κι ο,τι συσκευες κι αν βγαζουν, αργα ή γρηγορα θα φαινονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα σαφή πλεονεκτήματα των OLED είναι το πολύ καλύτερο μαύρο (με συνέπεια την καλύτερη αντίθεση), η μικρότερη κατανάλωση ενέργειας και η δυνατότητα κατασκευής σε πιο "περίεργες" μορφές. Τα Edge μοντέλα ας πούμε, δε θα μπορούσαν να υπάρξουν με IPS LCD οθόνη.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη συμφωνούμε στα οφθαλμοφανή. Οι oled των τελευταίων Samsung Galaxy είναι οι καλύτερες οθόνες ever. Και δεν είναι μόνο αυτά που αναφέρεις, είναι και οι γωνίες θέασης, η χρωματική απόδοση κ.α.. Μέχρι πριν από 3 χρόνια που δεν είχαν λύσει κάποια προβλήματα, μπορούσε κανείς να πει ότι οι IPS LCD τις κοιτάνε στα μάτια. Σήμερα, όμως, που οι LCD έχουν από καιρό πιάσει ταβάνι και οι OLED συνεχίζουν να βελτιώνονται, δεν μπορείς πια να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fake. Τα κινητά με το παραπάνω λειτουργικό σύστημα έχουν κόκκινη θύρα στο κάτω μέρος. Επίσης βγάζει μπουρμπουλήθρες μέσα στο νερό πράγμα αδύνατο αφού τα Leaks δείχνανε αδιαβροχοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη συμφωνούμε στα οφθαλμοφανή. Οι oled των τελευταίων Samsung Galaxy είναι οι καλύτερες οθόνες ever. Και δεν είναι μόνο αυτά που αναφέρεις, είναι και οι γωνίες θέασης, η χρωματική απόδοση κ.α.. Μέχρι πριν από 3 χρόνια που δεν είχαν λύσει κάποια προβλήματα, μπορούσε κανείς να πει ότι οι IPS LCD τις κοιτάνε στα μάτια. Σήμερα, όμως, που οι LCD έχουν από καιρό πιάσουν ταβάνι και οι OLED συνεχίζουν να βελτιώνονται, δεν μπορείς πια να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.

+1

 

To περιεργο ειναι οτι παρολο τα στοιχεια συνεχιζε ο συμφορουμιτης Haldol να ισχυριζεται το αντιθετο(μεχρι το τελευταιο ποστ) και μαλιστα με ιδιαιτερα επιθετικο υφος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερσορας κειμενου... προσπαθεις να το βαλεις σε συγκεκριμενο σημειο για να διορθωσεις πχ ενα γραμμα , και καποιες φορες θελει 2-3 προσπαθειες. Που σαν το μηλαρακι που ανταποκρινεται τοσο καλα οπου βαζεις το δαχτυλο σου.

 

ΜΠΡΑΒΟ. Γιατί ποτέ κανείς δεν το έχει σχολιάσει αυτό; Μιλάμε για ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΟΣ στον τρόπο επιλογής κειμένου μεταξύ iOs και Android.

 

Για να μπω πάλι σε haha_mode (σε αγαπώ), ας ελπίσουμε σύντομα το Android, ακολουθώντας ξανά τις εξελίξεις που χαράζει το iOs, να καταφέρει να προσφέρει στους χρήστες του ένα σωστό και λειτουργικό τρόπο επιλογής και διαχείρισης κειμένου, βελτιώνοντας, έτσι την παραγωγικότητα και προσφέροντάς τους δυνατότητες που οι iOs users απολαμβάνουν χρόνια τώρα. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα το διάλειμμα ίσως αποδειχτεί σύντομο, μια και πάλι απόψε το s7 αποφάσισε να μην μπει σε deep sleep, χάνοντας ένα 25% μπαταρίας, αναγκάζοντάς με να φορτίζω βιαστικά το πρωί λίγο πριν φύγω για δουλειά. Αλλά εντάξει, μου δίνει την ευκαιρία να βγάζω τα μάτια μου στο xda για μια λύση που δεν έχει βρεθεί ακόμα...

Ασχετο με το θεμα σου, αλλα απορω γιατι δεν φορτιζετε το κινητο σας κατα τη διαρκεια της νυχτας;

 

Σας βγαζει παντα ανετα και 2η μερα;

 

Εγω παντα το φορτιζω τη νυχτα για να εχει 100% το πρωι ωστε να ειμαι σιγουρος οτι θα βγαλει την ημερα ακομα και αν πρεπει πχ να εχω ανοιχτο το gps 4 ωρες.

ΜΠΡΑΒΟ. Γιατί ποτέ κανείς δεν το έχει σχολιάσει αυτό; Μιλάμε για ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΟΣ στον τρόπο επιλογής κειμένου μεταξύ iOs και Android.

 

Για να μπω πάλι σε haha_mode (σε αγαπώ), ας ελπίσουμε σύντομα το Android, ακολουθώντας ξανά τις εξελίξεις που χαράζει το iOs, να καταφέρει να προσφέρει στους χρήστες του ένα σωστό και λειτουργικό τρόπο επιλογής και διαχείρισης κειμένου, βελτιώνοντας, έτσι την παραγωγικότητα και προσφέροντάς τους δυνατότητες που οι iOs users απολαμβάνουν χρόνια τώρα. :-D

+1, χρειαζεται βελτιωση το android στην επιλογη κειμενου και ας ειναι πολυ μπροστα στο θεμα πληκτρολογησης.

 

Ας παρει κατι και το android απο το iOS!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με το θεμα σου, αλλα απορω γιατι δεν φορτιζεται το κινητο σας κατα τη διαρκεια της νυχτας;

 

Σας βγαζει παντα ανετα και 2η μερα;

 

Εγω παντα το φορτιζω τη νυχτα για να εχει 100% το πρωι ωστε να ειμαι σιγουρτος οτι θα βγαλει την ημερα ακομα και αν πρεπει πχ να εχω ανοιχτο το gps 4 ωρες.

+1, χρειαζεται βελτιωση το android στην επιλογη κειμενου και ας ειναι πολυ μπροστα στο θεμα πληκτρολογησης.

 

Ας παρει κατι και το android απο το iOS!  :-D

Μου βγάζει από 1 έως 1μιση μέρα max (εξαρτάται από τη χρήση και από τα κέφια του android system ή του deep sleep). Το θέμα είναι, όμως, ότι δεν αφήνω το κινητό στην πρίζα όλο το βράδυ, όταν φορτίσει το βγάζω. Αυτό μπορεί να συμβεί λίγο πριν κοιμηθώ, αν το έχω βάλει για φόρτιση λίγο νωρίτερα, ή αν για κάποιο λόγο ξυπνήσω. Στο iOs τίποτα από όλα αυτά δε σε απασχολούν. 2 με 3% όλο το βράδυ θα χάσει και αντίστοιχα χαμηλή είναι η κατανάλωση οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας που η οθόνη είναι κλειστή.

 

Για το άλλο θέμα, μπορώ να σκεφτώ μερικές... δεκάδες πραγμάτων που πρέπει οπωσδήποτε να αντιγράψει το Android από το iOs (οπωσδήποτε τα πάντα από το Spotlight).

 

Η Samsung αντιγράφει στεγνά τα multimedia apps του iOs. Πχ, πρόσφατα η εφαρμογή Άλμπουμ Συλλογή έγινε πιστό αντίγραφο της αντίστοιχης εφαρμογής του iOs. Οι αθεόφοβοι αντέγραψαν μέχρι και το ανούσιο "εφέ" που πιάνεις με τα δυο δάχτυλα μια φωτογραφία και την περιστρέφεις καθώς την κάνεις zoom out (τα δυο δάχτυλα συγκλίνουν) και την επανατοποθετείς στη λίστα! Αντέγραψαν, επίσης, στεγνά τις live photos που η προβολή τους, βέβαια, λόγω έλλειψης force touch, λειτουργεί βλακωδώς. Και άλλα πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγάζει από 1 έως 1μιση μέρα max (εξαρτάται από τη χρήση και από τα κέφια του android system ή του deep sleep). Το θέμα είναι, όμως, ότι δεν αφήνω το κινητό στην πρίζα όλο το βράδυ, όταν φορτίσει το βγάζω. Αυτό μπορεί να συμβεί λίγο πριν κοιμηθώ, αν το έχω βάλει για φόρτιση λίγο νωρίτερα, ή αν για κάποιο λόγο ξυπνήσω. Στο iOs τίποτα από όλα αυτά δε σε απασχολούν. 2 με 3% όλο το βράδυ θα χάσει και αντίστοιχα χαμηλή είναι η κατανάλωση οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας που η οθόνη είναι κλειστή.

Οκ, εγω το βαζω στον ασυρματο φορτιστη την ωρα που κλεινω τα φωτα και ξαπλωνω. Οποτε με νοιαζει να εχει μπαταρια που διαρκει απο το πρωι μεχρι εκεινη την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το mail δεν λειτουργει με real time ειδοποιησεις, παρα μου ρχονται πολλα μαζι μετα απο καποια ωρα.

 

 

Το πληκτρολογιο... το t9 του εχει μεινει σε αλλα χρονια. Καμια σχεση με το πως λειτουργει η προβλεψη στο μηλο.

 

Παραπληροφόρηση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη συμφωνούμε στα οφθαλμοφανή. Οι oled των τελευταίων Samsung Galaxy είναι οι καλύτερες οθόνες ever. Και δεν είναι μόνο αυτά που αναφέρεις, είναι και οι γωνίες θέασης, η χρωματική απόδοση κ.α.. Μέχρι πριν από 3 χρόνια που δεν είχαν λύσει κάποια προβλήματα, μπορούσε κανείς να πει ότι οι IPS LCD τις κοιτάνε στα μάτια. Σήμερα, όμως, που οι LCD έχουν από καιρό πιάσει ταβάνι και οι OLED συνεχίζουν να βελτιώνονται, δεν μπορείς πια να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.

 

Δείχνουν να είναι καλύτερες σε αρκετά πράγματα, αλλά δε κάνουν το "μπαμ" που θα σκοτώσει τις IPS. Αυτό λέω και στον haHa. Και άλλωστε -όσο περίεργο και να είναι- και αυτές (ενν. οι IPS) συνεχίζουν να βελτιώνονται. Χαρακτηριστικό δείγμα το iPad Pro 9,7". Υπάρχει ακόμα χώρος για βελτίωση, αν και δε διαφωνώ στο ότι πλησιάζουμε το "ταβάνι" για τις IPS.

 

Αυτο ακριβως ηταν το point : υπαρχουν καλυτερες τρεχουσες υλοποιησεις σε AMOLED.

 

Εσυ στην αρχη εγραφες το αντιθετο:

 
Φυσικα δεν ισχυει ουτε αυτο που εγραφες:

 

Το οτι αρχισες να μιλας με υφος για να καλυψεις αυτα τα πραγματα που δεν ισχυουν, δειχνει πολλα.

 

Εν κατακλειδη:

Σε amoled μπορεις να εχεις υψηλοτερη φωτεινοτητα, καλυτερη θεαση υπο εντονη ηλιοφανεια, καλυτερη χρωματατικη ακριβεια (κ αυτο δεν εχει τοσο να κανει με την τεχνολογγια οθονης, οσο με το calibration), καλυτερη αντιθεση, καλυτερες γωνιες θεασης κλπ.

 

Άρχισα να μιλάω με ύφος διότι δεν μου αρέσει να διαβάζω μηδενιστικές απόψεις που προσβάλλουν τη νοημοσύνη μου. Υποστήριζες ουσιαστικά ότι η μόνη επιλογή για καλή οθόνη το '16 είναι η OLED, ενώ σου έδειξα ότι ακόμα και αν είναι ελαφρώς υποδεέστερες στα σημεία, οι IPS τις κοντράρουν στα ίσια. Ή με άλλα λόγια, όπως θέλει καλή οθόνη, μπορεί να στραφεί σε οποιαδήποτε από τις δύο τεχνολογίες, ενώ περισσότερο θα πρέπει να εστιάσει στην υλοποίηση.

 

Όλα αυτά που γράφεις ("σε AMOLED μπορείς να έχεις τάδε, τάδε, τάδε") ισχύουν και ανάποδα. Και σε πολλές IPS μπορείς να έχεις όλα αυτά σε μεγαλύτερο βαθμό από πολλές OLED. Δεν έχουμε φτάσει στο σημείο που οι OLED θα "αδειάζουν" τις IPS για πλάκα, ώστε να μιλήσουμε για σαφή ανωτερότητα. Σήμερα μπορείς να βρεις εξαιρετικές υλοποιήσεις και των δύο, όπως και σκάρτες υλοποιήσεις και των δύο.

 

Η τεχνολογία των OLED είναι πολλά υποσχόμενη φυσικά, και μάλλον θα "ταβανιάσει" πολύ πιο μετά από τις IPS, ξεπερνώντας τες εύκολα. Αλλά δεν είμαστε σ' αυτό το σημείο ακόμα ούτε για πλάκα.

 

Πρόσεχε τι γράφεις, διότι πέρα από εμένα, τον kirileman ή όποιον άλλο "μας αρέσει" αυτό το πράγμα και το ψάχνουμε (είτε συμφωνούμε ή όχι με τον καθένα εδώ μέσα), πολλοί θα ερμηνεύσουν τα γραφόμενά σου ως "οι OLED γαμάνε, οι IPS είναι χάλια" και θα πετάξουν λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...