Προς το περιεχόμενο

Apple Watch Series 2: Πιο γρήγορο, αδιάβροχο, και με GPS δέκτη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεκαοκτώ μήνες μετά την παρουσίαση του πρώτου της smartwatch, η Apple προχωρά σήμερα στην ανακοίνωση του διαδόχου του, του Apple Watch Series 2.

Έχοντας αποκτήσει την κορυφή των έξυπνων ρολογιών και περίπου το 10% των χρηστών του iPhone, το νέο Apple Watch διαθέτει παρόμοια εμφάνιση με τον προκάτοχό του όμως σύμφωνα με την εταιρεία, στο εσωτερικό υπάρχουν σημαντικές αλλαγές. Μία από τις σημαντικότερες είναι η αντοχή του Apple Watch Series 2 στο νερό αφού είναι πλέον αδιάβροχο, με τον κάτοχό του να μπορεί να το χρησιμοποιήσει ακόμα και στη θάλασσα και σε βάθος 50 μέτρων.

 

Οι αλλαγές επεκτείνονται και στο εσωτερικό, με την παρουσία του Apple S2 chipset με διπύρηνο επεξεργαστή με 50% καλύτερες επιδόσεις από το πρώτο μοντέλο και GPU, δύο φορές πιο γρήγορη από το πρώτο μοντέλο. Η δεύτερη γενιά της οθόνης παραμένει στο ίδιο μέγεθος όμως η φωτεινότητά της διπλασιάζεται.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Το Apple Watch Series 2 τρέχει την έκδοση 3.0 του Apple Watch, και μία από τις νέες εφαρμογές που θα είναι διαθέσιμες με την κυκλοφορία θα είναι το Nike Run, επεκτείνοντας τις διαθέσιμες επιλογές για όσους χρησιμοποιούν τη συσκευή για την άσκησή τους.

 

Ανάμεσα στα μοντέλα που θα κυκλοφορήσει η Apple, περιλαμβάνεται και μια έκδοση κατασκευασμένη από κεραμικό υλικό ενώ θα διατεθούν και νέες επιλογές στα λουράκια, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται και δημιουργίες της Hermes.

 

 

Η τιμή του Apple Watch Series 2 ξεκινά από τα $369 ενώ το πρώτο μοντέλο αναβαθμίζεται με τον ίδιο διπύρηνο επεξεργαστή, και μετονομάζεται σε Apple Watch Series 1. Η κυκλοφορία και των δύο μοντέλων θα πραγματοποιηθεί στις 16 Σεπτεμβρίου.

 

Ενημέρωση 23:46: Το Apple Watch Series 2 θα κυκλοφορήσει στη χώρα μας στις 23 Σεπτεμβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσωπικά μου είναι τόσο αδιάφορο και αστείο που βαριέμαι και να γράψω κάτι αρνητικό.. βλέποντας τη παρουσίαση είμαι πλέον σίγουρος ότι μας δουλεύουν...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και χρήστης Apple πάνω από 15 χρόνια, το Watch είναι το πιο άχρηστο προϊόν της για μένα προσωπικά. Μετά και από αυτή την παρουσίαση, βλέπω τα αυτόματα Seiko Kinetic και Casio Tough Solar που δουλεύουν με την κίνηση και με το φως αντίστοιχα και γελάω.

 

Πως είναι δυνατόν εκεί που έχεις ένα ρολόι για να ΜΗ ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ, να αποκτάς άλλο ένα πονοκέφαλο στο να ΜΗ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ στη συσκευή που σου δείχνει την ώρα; Μόνο όσοι είναι τόσο πυρότουβλα και λόγω σανού και προβατοποίησης θα μας πουν καθώς θα μας βρίσουν που δεν σπαταλήσαμε 400€ να αγοράσουμε ένα ενώ με τα ίδια χρήματα αγοράζουμε ένα Αυτόματο ρολόι που θα κρατήσει τουλάχιστον 10 χρόνια χωρίς service και θα αξίζει τα ίδια χρήματα τότε αν όχι περισσότερα.

 

Καλό βράδυ και μην ξεχάσετε να βάλετε το Apple Watch να φορτίσει για να μπορείτε το πρωί όταν πάτε να δουλέψετε για να το ξεχρεώσετε, να μη μείνετε από μπαταρία.

 

Υ.Γ. Δεν έχω κανένα προσωπικό θέμα με όσους το χρειάζονται λόγω δουλειάς ή άλλου λόγου που δικαιολογεί την αγορά τέτοιας συσκευής γενικότερα. Το θέμα μου είναι με όσους αγοράζουν οποιοδήποτε gadget χωρίς καν να μπούν στον κόπο και να σκεφτούν τη χρήση του και το "γιατί".

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευπρόσδεκτες όλες οι αλλαγές. Αδιαβροχοποίηση, GPS και αρκετά ταχύτερο H/W, με καινούρια κάσα από νέο υλικό. Not bad. Ήταν που ήταν το πιο επιτυχημένο smartwatch, (ακολουθώντας τα χνάρια του iPhone στα smartphones) τώρα έγινε ακόμα καλύτερο.

 

Βέβαια σε ένα σημαντικό θέμα -την μπαταρία- δεν εστίασαν καθόλου. Μάλλον δεν άλλαξε τίποτα εκέι.

 

Για εμένα προσωπικά, με αυτονομία 1-2 ημερών ακόμα ΔΕΝ είναι ελκυστικό. Άλλοι όμως το βρίσκουν πολύ χρήσιμο gadget.

 

Και, μιας και η μέρα σήμερα σήκωσε αρκετό τσακωμό σε διαμάχη OLED vs IPS, τολμώ να πω ότι οι OLED μου έδειξαν τα δόντια τους, με φωτεινότητα 1000 nits στο νέο Watch, τη στιγμή που η -κατά γενική ομολογία- καλύτερη OLED οθόνη αυτή τη στιγμή, αυτή του Galaxy S7 Edge, "ανεβαίνει" περίπου ως τα μισά. Well done!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και χρήστης Apple πάνω από 15 χρόνια, το Watch είναι το πιο άχρηστο προϊόν της για μένα προσωπικά. Μετά και από αυτή την παρουσίαση, βλέπω τα αυτόματα Seiko Kinetic και Casio Tough Solar που δουλεύουν με την κίνηση και με το φως αντίστοιχα και γελάω.

 

Πως είναι δυνατόν εκεί που έχεις ένα ρολόι για να ΜΗ ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ, να αποκτάς άλλο ένα πονοκέφαλο στο να ΜΗ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ στη συσκευή που σου δείχνει την ώρα; Μόνο όσοι είναι τόσο πυρότουβλα και λόγω σανού και προβατοποίησης θα μας πουν καθώς θα μας βρίσουν που δεν σπαταλήσαμε 400€ να αγοράσουμε ένα ενώ με τα ίδια χρήματα αγοράζουμε ένα Αυτόματο ρολόι που θα κρατήσει τουλάχιστον 10 χρόνια χωρίς service και θα αξίζει τα ίδια χρήματα τότε αν όχι περισσότερα.

 

Καλό βράδυ και μην ξεχάσετε να βάλετε το Apple Watch να φορτίσει για να μπορείτε το πρωί όταν πάτε να δουλέψετε για να το ξεχρεώσετε, να μη μείνετε από μπαταρία.

 

Υ.Γ. Δεν έχω κανένα προσωπικό θέμα με όσους το χρειάζονται λόγω δουλειάς ή άλλου λόγου που δικαιολογεί την αγορά τέτοιας συσκευής γενικότερα. Το θέμα μου είναι με όσους αγοράζουν οποιοδήποτε gadget χωρίς καν να μπούν στον κόπο και να σκεφτούν τη χρήση του και το "γιατί".

 

 

Αν είχες καταλάβει ότι τα smartwatch γενικά δεν είναι για να δείχνουν την ώρα, αλλά δείχνουν ΚΑΙ την ώρα, δεν θα έχανες ώρα να γράψεις όλο αυτό το περιττό κατεβατό.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και χρήστης Apple πάνω από 15 χρόνια, το Watch είναι το πιο άχρηστο προϊόν της για μένα προσωπικά. Μετά και από αυτή την παρουσίαση, βλέπω τα αυτόματα Seiko Kinetic και Casio Tough Solar που δουλεύουν με την κίνηση και με το φως αντίστοιχα και γελάω.

 

Πως είναι δυνατόν εκεί που έχεις ένα ρολόι για να ΜΗ ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ, να αποκτάς άλλο ένα πονοκέφαλο στο να ΜΗ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ στη συσκευή που σου δείχνει την ώρα; Μόνο όσοι είναι τόσο πυρότουβλα και λόγω σανού και προβατοποίησης θα μας πουν καθώς θα μας βρίσουν που δεν σπαταλήσαμε 400€ να αγοράσουμε ένα ενώ με τα ίδια χρήματα αγοράζουμε ένα Αυτόματο ρολόι που θα κρατήσει τουλάχιστον 10 χρόνια χωρίς service και θα αξίζει τα ίδια χρήματα τότε αν όχι περισσότερα.

 

Καλό βράδυ και μην ξεχάσετε να βάλετε το Apple Watch να φορτίσει για να μπορείτε το πρωί όταν πάτε να δουλέψετε για να το ξεχρεώσετε, να μη μείνετε από μπαταρία.

 

Υ.Γ. Δεν έχω κανένα προσωπικό θέμα με όσους το χρειάζονται λόγω δουλειάς ή άλλου λόγου που δικαιολογεί την αγορά τέτοιας συσκευής γενικότερα. Το θέμα μου είναι με όσους αγοράζουν οποιοδήποτε gadget χωρίς καν να μπούν στον κόπο και να σκεφτούν τη χρήση του και το "γιατί".

εχεις θεμα με αυτους που το αγοραζουν απλα επειδη μπορουν? και απο απλη περιεργια

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...