Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για φωτοβολταικό


vagos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα! Οπως γραφω και στον τίτλο θα ήθελα να ρωτήσω καποια πράγματα σχετικά με την σύνδεση ενός φωτοβολταικού για να φορτιζει μια μπαταρία μεσω ενός ρυθμιστή! Εχω ενα κύκλωματάκι το οπόιο καταναλώνει 25-30mA ρεύμα και θέλω να δουλευει 24 ωρες το 24ωρο. Μετα απο κάποιους υπολογισμους που έκανα κατέληξα σε ενα φωτοβολταικο πάνελ 20-25W με μεγιστο ρευμα φορτισης οπως λεει 1,25A + εναν ρυθμιστη φόρτισης για συστημα 12V μεχρι 5Α. πριν τα αγορασω εψαξα και διαβασα αρκετα πραγματα στο ιντερνετ οπως τα 20-25W ειναι η μεγιστη ισχυς που μπορει να αποδωσει το πανελ σε μεγιστη ηλιοφανεια. οπως επισης πχ τον χειμωνα το πανελ θα εχει ισως αποδοση και κατω απ το μισο της ονομαστικης τιμης. Με βαση τους υπολογισμους που εκανα πιστευα οτι το πανελ θα καλυψει τις αναγκες μου μιας και ειναι μικρες.

 

Χρησιμοποιω μια μπαταρια αυτοκιητου 55Ah στο συστημα και με τον τροπο αυτο ηθελα να την κραταω φορτισμενη. Τωρα ή εχω κανει λαθος στους υπολογισμους μου και χρειαζομουν μεγαλυτερο πανελ για να το καταφερω η εχω κανει λαθος στην συνδεση. Με βαση το μανουαλ του ρυθμιστή εχω συνδεσει τα + και  - του πανελ και μπαταριας στις καταλληλες υποδοχες και στον ρυθμιστη φορτισης περισσευουν αλλες δυο υποδοχες που γραφει οτι συνδεονται εκει τα φορτία.(παραθετω και μια φωτο απ το μανουλ)

 

Σε καποια σαιτ ομως που μπαινω βλεπω πχ οτι πανω στη μπαταρια συνδεουν και τον ρυθμιστη φορτισης αλλα και τα ινβερτερ, στη περιπτωση αυτη τα ινβερτερ δεν εινια τα φορτια?  εγω στο δικο μου συστημα εχω συνδεσει το κυκλωμα που θελω να τροφοδοτω στην υποδοχη του ρυθμιστη που λεει "Loads" και οχι πανω στη μπαταρια. Μηπως η συνδεση μου εινια λαθος η απλα το πανελ δεν μπορει να καλυψει τις ανγκες μου? Φυσικα δεν περιμενω το πανελ μου να φορτισει μια μπαταρια καλη ωρα σαν τη δικη μου απ το μηδεν γιατι θα χρειαστουν μερες ηλιοφανειας, απλα να ανπληρωνει την καταναλωση που θα εχω την νυχτα.

 

 

 

 

 

 

 

 

post-290955-0-18570400-1473539638_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή σύνδεση στην φωτο είναι σωστή, ο ρυθμιστής φροντίζει να φορτίζει την μπαταρία και να τροφοδοτεί το φορτίο όταν το πάνελ έχει περισσότερη ισχύ από την κατανάλωση του φορτίου όταν αυτό δεν ισχύει τότε σταδιακά και όσο το πάνελ χάνει ισχύ ο ρυθμιστής στρέφεται προς την μπαταρία, ή μπαταρία και το πάνελ που λες ειναι αρκετά για αυτήν την κατανάλωση που εχεις, το ινβερτερ δεν σου χρειάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση. Ναι, το ινβερτερ το ανεφερα απλα σαν παραδειγμα που βλεπω την συνδεση του στο ιντερνετ, δεν εχω ινβερτερ. Επομενως αν η συνδεση μου ειναι σωστη τι αλλο μπορει να συμβαινει και η μπαταρια ξεφορτιζει.. Οταν την εβαλα πρωτη φορα στη συστημα ηταν 100% φορτισμενη, αλλα σταδιακα οσο περνουσαν οι μερες αντι να την κραταει φορτισμενη αυτη ξεφορτιζε. Οταν το εστησα το πανελ εδωσα μια κληση, μετρησα το ρευμα φορτισης και στηριξα το πανελ στο σημειο που ειχα μεγαλυτερο ρευμα, αυτα τα εκανα γυρω στις 1-2 το μεσημερι. Σκεφτηκα να βαλω ενα πανελ ακομα παράλληλα αλλα με βαση τους υπολογισμους επρεπε να με καλυπτει και αυτο απο μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δεις αν ο κοντρολερ εχει τις προδιαγραφές για να φορτίζει σωστά αυτην την μπαταρια, εξαρτάται βέβαια και πόσες ώρες την ημέρα έχεις ήλιο στο πάνελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βαση τα νουμερα,εισαι μια χαρα.αλλα το πανελ υπολογιζε το για 12αρι,οχι 25αρι.....αν η καταναλωση του κυκλωματος του ειναι οντως ,τοση οση λες,με την συγκεκριμενη μπαταρια εχεις αυτονομια ανω των δυο βδομαδων.μετα ενα καλο φορτισμα.κατα δευτερης,ο ρυθμιστης ειναι mppt ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δεις αν ο κοντρολερ εχει τις προδιαγραφές για να φορτίζει σωστά αυτην την μπαταρια, εξαρτάται βέβαια και πόσες ώρες την ημέρα έχεις ήλιο στο πάνελ

 

Οταν αγορασα τον ρυθμιστη ρωτησα τον πωλητη και μου ειπε πως κανει για την δουλεια που θελω. 

 

 

με βαση τα νουμερα,εισαι μια χαρα.αλλα το πανελ υπολογιζε το για 12αρι,οχι 25αρι.....αν η καταναλωση του κυκλωματος του ειναι οντως ,τοση οση λες,με την συγκεκριμενη μπαταρια εχεις αυτονομια ανω των δυο βδομαδων.μετα ενα καλο φορτισμα.κατα δευτερης,ο ρυθμιστης ειναι mppt ή οχι?

 

Οταν λες να το υπολογιζω 12αρι? Δηλαδη σε μεγιστη ηλιοφανεια θα εχω αποδοση 12w? Η καταναλωση του κυκλωματος που τροφοδοτω οντως ειναι τοση, Ναι με γεματη μπαταρια εχω αυτονομια και περισσοτερο αλλα κατα τη διαρκεια των ημερων αυτων οι ενδειξεις του ρυθμιστη στο επιπεδο φορτισης της μπαταριας πεφτουν σταδιακα αντι να την κραταει φορτισμενη. Οχι ο ρυθμιστης εινια των 25 ευρω δεν ειναι mppt, ο πωλητητης μου τον εδωσε για pwm, αλλα τωρα που ξανα κοιταω το μανουαλ του δεν βλεπω να το αναφερει καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...