Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αγαπά το Linux και το δείχνει


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bαλλε antergos με Gnome 3, mate η KDE και οταν πραγματικα ασχοληθεις για κανεναν μηνα μαζι του, εδω ειμαστε να μου πεις. Τρεχει Linux με gnome 3 η κοπελα μου και δεν γυρισε ποτε πισω! Φαντασου!

 

Να στο θεσω και αλλιως. Πιστευεις πως ειμαι Fan Boy? Ας εφτιαχνε η Microsoft κατι καλυτερο να με κερδιζε. Δεν αγαπησα το Linux γιατι ξυπνησα μια μερα και ειπα πως θα το ερωτευτω. Προφανως εκανε καποια πραγματα για να με κερδισει και με κερδισε με το σπαθι του!

 

Υπαρχουν δεκαδες αλλα γραφικα και δεν εχεις δει ουτε την σταγονα στον ωκεανο του Linux. Σειρα σου τωρα να μου μιλησεις για τα "υπεροχα" windows

 

Έχω δουλέψει sys admin από τα τέλη της δεκαετίας το 90, διατηρώ δεκάδες προσωπικούς servers και όπως είπε κι ένας φίλος πιο κάτω, αν δεν τρέχεις Gentoo (ή άντε και Funtoo), τα υπόλοιπα είναι φλωριές.

 

Οπότε μπορώ να σου πω ξεκάθαρα. Είσαι ένα απλώς ένα fan boy και μάλιστα βαριά περίπτωση.

 

Οι Window Managers και γενικότερα τα DE είναι απογοητευτικά. 423894 χρόνια και ακόμα τα ίδιο άθλιο UX. Το καλό είναι ότι έχουν το nerd factor, μπορείς να παραμετροποιήσεις πάρα πολλά πράγματα. Το κακό είναι ότι συνέπεια αυτού και του αναγκαστικά υποδεέστερου integration σε σχέση με την δουλειά που κάνουν MS και Apple, το experience είναι clunky ... at best. Όσο για το Gnome που χαίρεσαι, προφανώς δεν παρατηρείς τις αντίστοιχες mailing lists για να δεις τα μαύρα χάλια και τον ιδρώτα που χύνουν οι devs μπας και ξεπεράσουν τις στρεβλώσεις.

 

Πίσω στην σπηλιά σου τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου δεν υπαρχει καλυτερο OS (πλην windw) οτι cnfg ο καθενας γινεται καλυτερο και προσαρμοζει στις αναγκες μας

Εγω ξεκινισα με Kurumin ενα brazil made linux και μπορω να πω οτι δοκιμαζω κατα καιρους conectiva, open suse, red hat, sun Solaris, EKAATY linux, kalango linux,

Debian , gentoo eσπασα το κεφαλι μου με αυτο μου αρεσει το slackware για τα γουστα μου

Ομως δυστηχως παιζω πολλα παιχνιδια κυριος online και RPG, υπαρχει και στο μενου μου το win με καλυτερο το 98se και μετα το XP σημερα εχω τα win7.

Η MS τα πηγαινε ενα παρα ενα τα συστηματα

Win 95 ετσι και ετσι

Win 98 χαλι μαυρο

Win 98 se καλο

Win server 2000 χαλι μαυρο

Win xp καλο

Win vista χαλι μαυρο

Win 7 καλο

Win 10 χαλι μαυρο

Για οσους λενε τα βιστα καλα και τα 10 οτι ειναι καλα μαλλον για την χρηση σας καλο ειναι αλλα δεν βλεπετε περα ενα παραθυρο η δεν ξερεται τη συμβαινει πισω απο το desktop και startmenu

Τωρα ενα +1 σε εσπασαν το κεφαλι τους για drivers απο hardware της MS κυριος καρτες δυκτιου

Και +1 σε αυτους που βαζαμε ενα σωρο εντολες σε live DVD linux για μην κρασαρει στο live

 

Kernel panic

Noacpi

Noapic VGA=xxxxxx

Start x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει sys admin από τα τέλη της δεκαετίας το 90, διατηρώ δεκάδες προσωπικούς servers και όπως είπε κι ένας φίλος πιο κάτω, αν δεν τρέχεις Gentoo (ή άντε και Funtoo), τα υπόλοιπα είναι φλωριές.

 

Οπότε μπορώ να σου πω ξεκάθαρα. Είσαι ένα απλώς ένα fan boy και μάλιστα βαριά περίπτωση.

 

Οι Window Managers και γενικότερα τα DE είναι απογοητευτικά. 423894 χρόνια και ακόμα τα ίδιο άθλιο UX. Το καλό είναι ότι έχουν το nerd factor, μπορείς να παραμετροποιήσεις πάρα πολλά πράγματα. Το κακό είναι ότι συνέπεια αυτού και του αναγκαστικά υποδεέστερου integration σε σχέση με την δουλειά που κάνουν MS και Apple, το experience είναι clunky ... at best. Όσο για το Gnome που χαίρεσαι, προφανώς δεν παρατηρείς τις αντίστοιχες mailing lists για να δεις τα μαύρα χάλια και τον ιδρώτα που χύνουν οι devs μπας και ξεπεράσουν τις στρεβλώσεις.

 

Πίσω στην σπηλιά σου τώρα. 

 

Ξαναπαμε απο την αρχη. Δες την υπογραφη μου. Ναι. Εχεις δικιο. Το γραφικο των 10 γαμαει. Ειναι  το καλυτερο. Και η λογικη ειναι πως ειναι αυτο και δεξου το. Προφανως και δενει ποιο σωστα με τα Windows γιατι ειναι το μονο!

 

Και δεν σου ειπα πως δεν εχουν bugs και θεματα αλλα μην μου εκθιαζεις τα windows να χαρεις. Αν ξερεις απο υπολογιστες οπως λες, ξερεις πως μαγκα μου τα Unix γαμανε. Για το stability, το security, το portability, την ελευθερια και αν εισαι και λιγο μαζοχα οπως εγω και για την δυσκολια που εχουν.

 

Επισεις επιασα pc για πρωτη φορα στα 18 μου και δεν ηξερα πως ανοιγει. Gentoo εστησα στα 20 μου και μαλιστα με custom kernel. Το ετρεχα για κανεναν χρονο. Μετα ειπα να σοβαρευτω. Οποτε ξαναγυρναμε στο βημα ενα. Κοιτα την υπογραφη μου. Μαντεψε ποιον προσπαθει να ακολουθησει το portage του Gentoo και γιατι εχει και Flags. Eγω απλα πηγα στο pure Unix :P

 

Και ειμαι fan boy. Δεν στο αρνηθηκα. Και μεγαλο μαλιστα. Αλλα οπως ειπα και στην πρωτη σελιδα, με κερδισε με το σπαθι του.

 

Επισεις ας μιλησουμε για την τιμη. Ποσο κανει το Linux? Ετσι μπραβο. Αν το κατηγορεις για τα bugs του, τοτε ειναι σαν να μην σεβεσαι τον κοπο πολλων μα παρα πολλων ανθρωπων που στο εφτιαξαν τσαμπα!

 

Στην Microsoft πληρωνονται τον πατο τους, σου χρεωνουν το κουστουμι 200 ευρω και ουτε το nfs δεν τρεχει σωστα στα 10αρια την τελευταια φορα που το κοιταξα! Η μηπως αυτο δεν εχει bugs? H ειναι λιγοτερα?

 

Τελος μπορεις να χρησιμοποιεις οτι θελεις, αλλα η μαγκια ειναι να παραδεχεσαι την αληθεια. Οπως εγω εχω windows 10 στο κινητο γιατι πιστευω πως μεχρι 200 ευρω, τα windows mobile σπερνουν στα κινητα και παντα τα υποστηριζω εκει. Εσυ? Συνεχιζεις να λες οτι τα 10αρια ειναι το ωραιοτερο ποιημα της φυσης στα αυτια μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γνωμη μου δεν υπαρχει καλυτερο OS (πλην windw) οτι cnfg ο καθενας γινεται καλυτερο και προσαρμοζει στις αναγκες μας

Εγω ξεκινισα με Kurumin ενα brazil made linux και μπορω να πω οτι δοκιμαζω κατα καιρους conectiva, open suse, red hat, sun Solaris, EKAATY linux, kalango linux,

Debian , gentoo eσπασα το κεφαλι μου με αυτο μου αρεσει το slackware για τα γουστα μου

Ομως δυστηχως παιζω πολλα παιχνιδια κυριος online και RPG, υπαρχει και στο μενου μου το win με καλυτερο το 98se και μετα το XP σημερα εχω τα win7.

Η MS τα πηγαινε ενα παρα ενα τα συστηματα

Win 95 ετσι και ετσι

Win 98 χαλι μαυρο

Win 98 se καλο

Win server 2000 χαλι μαυρο

Win xp καλο

Win vista χαλι μαυρο

Win 7 καλο

Win 10 χαλι μαυρο

Για οσους λενε τα βιστα καλα και τα 10 οτι ειναι καλα μαλλον για την χρηση σας καλο ειναι αλλα δεν βλεπετε περα ενα παραθυρο η δεν ξερεται τη συμβαινει πισω απο το desktop και startmenu

Τωρα ενα +1 σε εσπασαν το κεφαλι τους για drivers απο hardware της MS κυριος καρτες δυκτιου

Και +1 σε αυτους που βαζαμε ενα σωρο εντολες σε live DVD linux για μην κρασαρει στο live

Τα 8 που πήγαν?

 

Τα XP καλά πριν τα SP? lol

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα λογια σου και μονο καταλαβαινω πως η επαφη σου με τους υπολογιστες ειναι σε βρεφικο επιπεδο. Πρωτα απο ολα ειναι το Linux. Eιναι πυρηνας. Δεν ειναι πολλα. Ειναι ενα.

 

Κατσε να θυμηθω... Linux τρεχουν στην Νasa, στο Cern, σε πανεπιστιμια, σε δορυφορoυς, σε supercomputers απο αυτους που κανουν προσομειωση hypernova και απο τους αλλους που ψαχνουν ποσο ειναι το Π, σε τραπεζικα συστηματα, σε πυραυλικα συστηματα, σε ρανταρ, σε χρηματηστιρια και σε οτιδηποτε μπορει να εχει τσιπακια.

 

Ναι εχεις δικιο. Τρεχει μονο στο raspberry

καταρχάς η απαντησή σου είναι τελείως άστοχη γιατί μιλάω προφανώς για τα distros.Και κατά δεύτερον μιλάω για επαγγελματίες ελεύθερους που τα windows σου παρέχουν τα καλύτερα λογισμικά σε σύγκριση με τα ανάλογα distros που είναι ελλιπές αρκέτα για τον μέσο καταναλωτή.Αν δεν κατάλαβες που το πήγα καλό θα ήταν να ρώταγες πρώτα πριν βιαστείς να απαντήσεις.Το τι κάνει η NASA και κάθε NASA που χρησιμοποιεί Linux που είναι λογικό αφού ασχολείται με ρομποτική δεν με ενδιαφέρει, αλλά μιλάμε για το μέσο καταναλώτη που βρίσκετε εδώ και θέλει να κάνει την δουλειά του.Δεν θα χρησιμοποιούσε εμπορικό λογισμικό η NASA για ρομποτική.Καποιος άλλος εχει βρεφικό επίπεδο μάλλον.Στο desktop που προσπαθείς να μας πείσεις με τις photo που αμφιβάλω αν είναι δικές σου 2-3% των ανθρώπων  χρησιμοποιούν  Linux γι αυτό και δεν υπάρχει ενδιαφέρον για ανάπτυξη λογισμικού

Τα μελε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς η απαντησή σου είναι τελείως άστοχη γιατί μιλάω προφανώς για τα distros.Και κατά δεύτερον μιλάω για επαγγελματίες ελεύθερους που τα windows σου παρέχουν τα καλύτερα λογισμικά σε σύγκριση με τα ανάλογα distros που είναι ελλιπές αρκέτα για τον μέσο καταναλωτή.Αν δεν κατάλαβες που το πήγα καλό θα ήταν να ρώταγες πρώτα πριν βιαστείς να απαντήσεις.Το τι κάνει η NASA και κάθε NASA που χρησιμοποιεί Linux που είναι λογικό αφού ασχολείται με ρομποτική δεν με ενδιαφέρει, αλλά μιλάμε για το μέσο καταναλώτη που βρίσκετε εδώ και θέλει να κάνει την δουλειά του.Δεν θα χρησιμοποιούσε εμπορικό λογισμικό η NASA για ρομποτική.Καποιος άλλος εχει βρεφικό επίπεδο μάλλον.Στο desktop που προσπαθείς να μας πείσεις με τις photo που αμφιβάλω αν είναι δικές σου 2-3% των ανθρώπων  χρησιμοποιούν  Linux γι αυτό και δεν υπάρχει ενδιαφέρον για ανάπτυξη λογισμικού

Τα μελε

 

Μπες στο FreeBSD forum. Το ιδιο username εχω και εκει. Δες στο section Xorg - Screenshots. Θα δεις πολλα δικα μου εκει. Μερικα απο αυτα που παρεθεσα εδω, βρισκονται και εκει. Επισεις αν παρατηρουσες λιγο, ολες οι δικες μου ειναι FreeBSD και ξεκινανε με το ember στο bash.

 

Εχω χιλιαδες ελατωματα αλλα ψευτης δεν ειμαι. Οταν λεω οτι αυτο ειναι δικο μου, ειναι δικο μου. Δεν εχω κανενα λογο να το παιξω καποιος.

 

Επισεις για ολους οσους τρεχεται windows. Eγω εχω τρεξει windows και πολλες φορες και εχω και εναν δισκο με 10αρια στο σπιτι για οταν θελω να παιξω κανενα game.

Εσεις εχετε τρεξει Linux? Και αν ναι, ηταν καποτε προσφατα η πριν 40 χρονια? Γιατι οταν κραζουμε η λεμε μπραβο για κατι, να το λεμε στην πραξη. Οχι επειδη ετσι διαβασαμε η μας ειπαν απο καπου.

 

Ααααααα. Ξεχασα το βασικοτερο. Εδω και 10 χρονια ειμαι ορκισμενος Unixas. Ειμαι ο ανθρωπος που αν πεθανει το Unix, θα σταματησω την πληροφορικη. Οποτε μαζι μου προκοπη δεν θα βρειτε και οτι και να πειτε, δεν προκειται να με πεισετε. Τουλαχιστον κανετε μια προσπαθεια να πεισετε τους αλλους.

Και οχι. Εγω δεν ειμαι το κλασσικο Fan Boy. Τρεχω Unix ολα τα χρονια που ασχολουμαι με υπολογιστες απο επιλογη και ειμαι ο τερμα κομπλεξικος, στενομυαλος Unixας που ζει μονο για να βαρει εντολες. Οποτε...

 

Αλλα μην σας πουλαει η Microsoft τις πολλαπλες επιφανειες για καινοτομια στα 200 ευρω. Εδω τις εχουμε απο το οταν το Linux απεκτησε γραφικα πριν 20 χρονια και το εχουμε και δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο FreeBSD forum. Το ιδιο username εχω και εκει. Δες στο section Xorg - Screenshots. Θα δεις πολλα δικα μου εκει. Μερικα απο αυτα που παρεθεσα εδω, βρισκονται και εκει. Επισεις αν παρατηρουσες λιγο, ολες οι δικες μου ειναι FreeBSD και ξεκινανε με το ember στο bash.

 

Εχω χιλιαδες ελατωματα αλλα ψευτης δεν ειμαι. Οταν λεω οτι αυτο ειναι δικο μου, ειναι δικο μου. Δεν εχω κανενα λογο να το παιξω καποιος.

 

Επισεις για ολους οσους τρεχεται windows. Eγω εχω τρεξει windows και πολλες φορες και εχω και εναν δισκο με 10αρια στο σπιτι για οταν θελω να παιξω κανενα game.

Εσεις εχετε τρεξει Linux? Και αν ναι, ηταν καποτε προσφατα η πριν 40 χρονια? Γιατι οταν κραζουμε η λεμε μπραβο για κατι, να το λεμε στην πραξη. Οχι επειδη ετσι διαβασαμε η μας ειπαν απο καπου.

 

Ααααααα. Ξεχασα το βασικοτερο. Εδω και 10 χρονια ειμαι ορκισμενος Unixas. Ειμαι ο ανθρωπος που αν πεθανει το Unix, θα σταματησω την πληροφορικη. Οποτε μαζι μου προκοπη δεν θα βρειτε και οτι και να πειτε, δεν προκειται να με πεισετε. Τουλαχιστον κανετε μια προσπαθεια να πεισετε τους αλλους.

Και οχι. Εγω δεν ειμαι το κλασσικο Fan Boy. Τρεχω Unix ολα τα χρονια που ασχολουμαι με υπολογιστες απο επιλογη και ειμαι ο τερμα κομπλεξικος, στενομυαλος Unixας που ζει μονο για να βαρει εντολες. Οποτε...

 

Αλλα μην σας πουλαει η Microsoft τις πολλαπλες επιφανειες για καινοτομια στα 200 ευρω. Εδω τις εχουμε απο το οταν το Linux απεκτησε γραφικα πριν 20 χρονια και το εχουμε και δωρεαν

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι τα Linux distro είναι κατώτερα (άλλωστε είναι και free και κάνουν την δουλειά τους)απλά είναι εμφανές ότι το κοινό προτιμάει windows (μιλάω για απλό χρήστη που κατά 70 % θέλει να παιξει παιχνίδια η θέλει να χρησιμοποιήσει photoshop fl studio και άλλα πολλά προγράμματα. Εγώ που θα κυκλοφορήσω σε λίγο καιρό την εφαρμογή μου θα είναι μόνο σε windows γιατί απλά είναι μικρά τα ποσόστα που ενδιαφέρονται για Linux.Εντάξει κάποιος που το αξίζει γιατί να μην πληρωθεί;Έχει να θρέψει οικογένειες η Microsoft.Όπως και η adobe.Ισως να είμαι εγώ, αλλά μόνο σε close source προγράμματα βλέπω σωστή εξέλιξη.

Χρησιμοποιώ συχνά Kali Linux γιατί αυτό το distro κανει κάτι που δεν κανουν τα windows.    

Όπως μου είχαν πεί οι καθηγητές της πληροφορικής,βρισκόμαστε σε μια εποχή που τα windows και το android(Linux kernel) είναι must για τον μέσο χρήστη.Δήλαδη δύσκολα τα αποφεύγεις αυτά τα λειτουργικά.

Μακάρι να τα πούλαγε ποιο φθηνά τα windows και ας υπάρχουν student φθηνές εκδόσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα thread Με την μαλακια που λεγετε Linux.... απειρες ασυμβατοτητες απειρα update για να δουλεψουν.

 

Δεν μας ενδιαφερει αν εχουν στην NASA Linux η MS-DOS η ιδια η Microsoft χρονια τα εχει στα συστηματα της, απλα δεν παιζουν για τον μεσο χρηστη.

 

Ποτε δεν προκειται να γινει λειτουργικο με μεγαλο μεριδιο της αγορας γιατι δεν παιζουν παιχνιδια, το 80% ολων τον επεξεργαστων-καρτες γραφικων ειναι για τα παιχνιδια.

 

Και για να μην πεταχτεις και πεις τα 10+ που δεν κανουν τα Windows θα σου απαντησω οτι τρεχω και τα 2, και παραδεχομαι οτι οι απαιτησεις τους ειναι μηδαμινες γι αυτα που προσφερουν, αλλα λειτουργικο ολοκληρομενο δεν ειναι.

 

Πανε οι εποχες απο Windows 3.1 και την συνεχεια τους που βαραγες Blue screen, προσωπικα Blue εχω να δω πολλα χρονια, και μονο σε Overclock βλεπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα thread Με την μαλακια που λεγετε Linux.... απειρες ασυμβατοτητες απειρα update για να δουλεψουν.

 

Ελα μου? Ισως καποτε να ισχυει η ασυμβατοτητα με το hardware οσο ισχυε και καποτε το bluescreen of death. Πλεον ποια βλεπουν σχεδον οτι hardware οπως σταματησαν και τα BSOD.

 

το 80% ολων τον επεξεργαστων-καρτες γραφικων ειναι για τα παιχνιδια.

 

Παρντον? Με ισχυρους επεξεργαστες και καρτες, οι ανθρωποι δεν παιζουν μονο παιχνιδια. Κανουν και αυτο αλλα οχι μονο αυτο. Οτιδηποτε με multimedia θελει γερη καρτα γραφικων και επεξεργαστη. Ακομα και ενα μεγαλο project στο autocad η να φτιαξεις μια ταινια, η animation (γενικα ειναι πολλα)

 

αλλα λειτουργικο ολοκληρομενο δεν ειναι.

 

Καταλαβαινω πως το εννοεις αλλα ετσι ειναι η φυση του. Αν στο δωσουν σαν τα mac, θα το πεις ολοκληρωμενο αλλα θα εχεις χασει ολο το ζουμι.

Αν επιλεξεις μια διανομη που εστιαζει στο stability, θα εχεις σπανια updates και θα ειναι τερας ευσταθιας. Αλλα μην περιμενεις την εκδοση που βγηκε χτες στο gimp πχ.

Aν ομως θες καθε καινουργια εκδοση που βγαινει, βαζεις μια Bleeding edge διανομη. Θα εχεις συνεχεια updates και συνεχεια καλουδια. Αλλα μην απαιτεις σταθεροτητα γιατι θα εχεις και συνεχεια bugs.

 

Αυτα ειναι επιλογες. Το Debian πχ σε ξεκιναει απο την stable και εσυ γυρνας τα repos αν θελεις τα ποιο προσφατα αλλα unstable.

 

Γενικα αν δεν αφιερωσεις χρονο στο Linux δουλεια δεν γινεται. Ειναι πολυ ποιο ευκολο να το κατηγορησεις οτι δεν κανει αυτο η εκεινο. Αλλα ξερεις τι λεει ενα παλιο καλο ρητο? Το Unix μπορει να κανει οσα μπορει ο χρηστης του!

Κοινως αν εχεις τις γνωσεις, κανεις κυριολεκτικα τα παντα.

 

Και κακα τα ψεματα. Βαζω και εμενα μεσα σε αυτο. Ουτε κολλαει, ουτε δεν κανει. Απλα δεν εχουμε τις γνωσεις για να το φτασουμε τοσο βαθια. Ουτε καν εγω που το λιωνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μου? Ισως καποτε να ισχυει η ασυμβατοτητα με το hardware οσο ισχυε και καποτε το bluescreen of death. Πλεον ποια βλεπουν σχεδον οτι hardware οπως σταματησαν και τα BSOD.

 

 

Παρντον? Με ισχυρους επεξεργαστες και καρτες, οι ανθρωποι δεν παιζουν μονο παιχνιδια. Κανουν και αυτο αλλα οχι μονο αυτο. Οτιδηποτε με multimedia θελει γερη καρτα γραφικων και επεξεργαστη. Ακομα και ενα μεγαλο project στο autocad η να φτιαξεις μια ταινια, η animation (γενικα ειναι πολλα)

 

 

Καταλαβαινω πως το εννοεις αλλα ετσι ειναι η φυση του. Αν στο δωσουν σαν τα mac, θα το πεις ολοκληρωμενο αλλα θα εχεις χασει ολο το ζουμι.

Αν επιλεξεις μια διανομη που εστιαζει στο stability, θα εχεις σπανια updates και θα ειναι τερας ευσταθιας. Αλλα μην περιμενεις την εκδοση που βγηκε χτες στο gimp πχ.

Aν ομως θες καθε καινουργια εκδοση που βγαινει, βαζεις μια Bleeding edge διανομη. Θα εχεις συνεχεια updates και συνεχεια καλουδια. Αλλα μην απαιτεις σταθεροτητα γιατι θα εχεις και συνεχεια bugs.

 

Αυτα ειναι επιλογες. Το Debian πχ σε ξεκιναει απο την stable και εσυ γυρνας τα repos αν θελεις τα ποιο προσφατα αλλα unstable.

Ναι ειδα και την σταθεροτητα του Unix στο Αndroid και το optimaze Που κανουν, σε λιγο τα 16GB ram σε κοινητο θα ειναι λιγο....

 

Καλα αμα βρεις κανενα να εχει 6core και καμια GTX 980+ για να κανει προγραμματα να μου το πεις, για το παιχνιδι γινεται ο λογος και τιποτα παραπανω.

 

Οσο για τα Linux ξερεις ποσες φορες ενοιωθα μαλακας, οταν εγραφα στο Ubuntu.gr για να κανουμε-βρουμε λυση με παιδια που οντως ασχολουνται με προγραμματισμο,για να δουλεψουν καρτες γραφικων?

 

ΜS-DOS και βαλε το terminal, Και γραψε 2 σελιδες εντολες.

 

Απεχουμε πολυ....

 

Οσο για το PC Μου το εχω μονο για Overclocking Και Bench φιλε, δεν με ενδιαφερει τιποτα αλλο.

 

Για παιχνδια εχω PS που ειναι στο UNIX Πανω και αυτο.

 

Y.Γ μιας και λενε για το UNIX Και ολοι εχουν μια επαφη με αυτο λογο Android, Μπορεις να μου πεις γιατι χανει κατα κρατος απο το OS και σε λιγο η Sammy ανακοινωσε 3Ghz στον 8895 επεξεργαστη της?

 

Γιατι optimazation Δεν βλεπω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...