Προς το περιεχόμενο

Η LG αποκάλυψε την Ultra HD οθόνη 24UD58-B στις 24 ίντσες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε γενικές γραμμές θα είναι πάντως ίδια η καλύτερη η ποιότητα, αυτό κρατάω.

Αν έκανα αγορά θα ήθελα όλα αυτά να τα δω από κοντά.

 

Είναι παράξενα τα πράγματα. Με λίγα λεφτά παραπάνω παίρνεις Dell 27άρα 1440p.

Καταλαβαίνω ωστόσο ότι γενικά η ανάλυση 1440p είναι ας πούμε λίγο στο περιθώριο.

Πιο πολύ 1080p και 4k αναλύσεις σαν να φαίνονται πιο onstage. Αυτή την εντύπωση έχω.

 

Αν είχα πάντως σήμερα να επιλέξω 27αρα 1440p και 24αρα 4Κ στα ίδια λεφτά με αντίστοιχης ποιότητας πάνελ θα διάλεγα σίγουρα την πρώτη κυρίως για το ότι η 2η θα μου δώσει μεν την επιφάνεια εργασίας της 1ης με το ανάλογο scaling, θα με αναγκάσει όμως να κάθομαι πολύ πιο κοντά της και να έχω λιγότερη ελευθερία κινήσεων.

 

Ωστόσο απ' ότι φαίνεται τα επόμενα χρόνια οτιδήποτε πάνω από 200€ σε οθόνη θα έχει 4Κ ανάλυση και το 1080p θα μας αφήσει χρόνους, όπως ξεκίνησε από φέτος και με τις τηλεόρασεις. Οπότε το δίλημμα θα είναι 24άρα ή 27άρα ή 32αρα 4Κ με 250 ή 500€ ή 1000€ αντίστοιχα. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωστόσο απ' ότι φαίνεται τα επόμενα χρόνια οτιδήποτε πάνω από 200€ σε οθόνη θα έχει 4Κ ανάλυση και το 1080p θα μας αφήσει χρόνους, όπως ξεκίνησε από φέτος και με τις τηλεόρασεις. Οπότε το δίλημμα θα είναι 24άρα ή 27άρα ή 32αρα 4Κ με 250 ή 500€ ή 1000€ αντίστοιχα. ;)

Αυτό που είχα και εγώ στο μυαλό μου.

Οπότε έχουμε λίγο καιρό ακόμα.

Ιδανικά να ενσωμάτωναν και τις δύο τεχνολογίες Sync και όλα τέλεια.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω η ανάλυση τέλεια, αλλά τελικά δεν εκπέμπουν καν κανάλια με τέτοιο σήμα και αυτό θα συμβεί εδώ μετά από 5 χρόνια οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν ξέρω αν φταίει που έχω γεράσει, ή αν κάποιοι έχουν μάτια μεγεθυντικούς-φακούς αλλά είχα πάρει για το γραφείο ένα 24αρι 4Κ Dell και ειλικρινά ήταν πολύ κουραστικό στην native ανάλυση. Μετα από κανα διήμερο το γύρισα σε upscaled 1080p γιατί μου είχε πετάξει τα μάτια έξω. Ισως φταίει και που έχω μάθει να κάθομαι αρκετά πίσω και να έχω το monitor σε απόσταση, αλλά πραγματικά δεν με βόλεψε και το σούταρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις γεράσει, είναι απόλυτα λογικό. Έπρεπε να ανεβάσεις το DPI Scaling.

 

To ειχα ανεβάσει, αλλά αυτό βοηθάει μόνο στο desktop των windows. Στο autocad και σε άλλες εφαρμογες η εργαλειοθήκη φαινοταν μικροσκοπική και στις κατόψεις έπρεπε να ζουμάρω για να διαβάσω τις επιγραφές. Ισως μετά από λίγο καιρό να το συνήθιζα, δεν ξέρω, αλλά ειλικρινά αυτή η ανάλυση χρειάζεται τουλάχιστον 27αρα οθόνη για να είναι πρακτική. Εγω προσωπικά η επόμενη UHD που θα πάρω θα είναι 32αρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ειχα ανεβάσει, αλλά αυτό βοηθάει μόνο στο desktop των windows. Στο autocad και σε άλλες εφαρμογες η εργαλειοθήκη φαινοταν μικροσκοπική και στις κατόψεις έπρεπε να ζουμάρω για να διαβάσω τις επιγραφές. Ισως μετά από λίγο καιρό να το συνήθιζα, δεν ξέρω, αλλά ειλικρινά αυτή η ανάλυση χρειάζεται τουλάχιστον 27αρα οθόνη για να είναι πρακτική. Εγω προσωπικά η επόμενη UHD που θα πάρω θα είναι 32αρα. 

Μάλιστα.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Σου απάντηση με βάση αυτά που λέγονται εδώ σχετικά με τις 24άρες με 4K ανάλυση. Πίστευα ότι γίνεται αυτό που περιγράφεις παραπάνω, αλλά κάποιοι έλεγαν ότι δεν συμβαίνει. Άρα άχρηστες οι 24άρες 4K.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...