Προς το περιεχόμενο

How - to - Eshop


liodos1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Σωστά , είναι πλεονέκτημα η δοκιμή , άλλα η τιμή που διαθέτει το προϊόν το εκάστοτε κατάστημα είναι μειονέκτημα 

 

2) Μπορεί και να κάνω και λαθος  στην ηλικία , άλλα ( εγώ θεωρώ ) οτι ειναι δυσκολότερο για το γυναικειο  κοινο ( για την πλειοψηφία ) να μπει στην διαδικασία να αγοράσει απο εξω απο οτι το αντρικό κοινό , λογο μη ενδιαφεροντος και μη ενασχόλησης τοσο με το internet .

 

3) για 2-3 κομμάτια μπορεί να μην αξίζει και το κόστος  μεταφορικών + αντικαταβολης να υπερβαίνει το ποσο της αξιας τον πραγμάτων πχ η γυναίκα δεν θα πάρει 3 προϊόντα, εχει κανει απο ιντερνετικο μαγαζί 70ε παραγγελία , μπορεί να φαίνεται η διαφορά στην ποσότητα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) Σωστά , είναι πλεονέκτημα η δοκιμή , άλλα η τιμή που διαθέτει το προϊόν το εκάστοτε κατάστημα είναι μειονέκτημα 

 

2) Μπορεί και να κάνω και λαθος  στην ηλικία , άλλα ( εγώ θεωρώ ) οτι ειναι δυσκολότερο για το γυναικειο  κοινο να μπει στην διαδικασία να αγοράσει απο εξω απο οτι το αντρικό κοινό , λογο μη ενδιαφεροντος και μη ενασχόλησης τοσο με το internet .

 

 

 

 

3) για 2-3 κομμάτια μπορεί να μην αξίζει και το κόστος  μεταφορικών + αντικαταβολης να υπερβαίνει το ποσο της αξιας τον πραγμάτων πχ η γυναίκα δεν θα πάρει 3 προϊόντα, εχει κανει απο ιντερνετικο μαγαζί 70ε παραγγελία , μπορεί να φαίνεται η διαφορά στην ποσότητα . 

2. Οι νεαρες ηλικίες είναι που ασχολούνται περισσότερο με το ιντερνετ κ διαδικτυακές αγορές ,αν έχεις προϊόντα από ebay να είσαι σίγουρος ότι θα τα εντοπίσουν με ότι αυτό συνεπάγεται

 

3. Μην περιμένεις αγορές αξίας 70€ σε κάθε παραγγελία για προϊόντα με μέση αξία 5€ , ενα λογικό καλάθι θα είναι περίπου στα 20-25€ (4-5 προϊόντα) άρα η τιμή θα πρέπει να είναι αρκετά δελεαστική για να σε προτιμήσουν από το φυσικό κατάστημα ή να έχεις "μοναδικά" σχέδια προϊόντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε διαφοροποιηθείς δε νομίζω ότι έχεις ελπίδες. Απ την άλλη και η νοοτροπία "πάω για το μεροκάματο" είναι εξαρχής λάθος και δείχνει και το μέγεθος που θα έχει η επιχείρηση και το ταβάνι της. Καλώς ή κακώς αν δεν κάνεις κάτι πάνω σε αντικείμενο που το κατέχεις και έχεις λιώσει/ψάχνεσαι συνεχώς, θα φυτοζωείς κι επομένως καλύτερα να μην κάνεις καθόλου το βήμα, καθότι μόνο ζημιωμένος μπορείς να βγεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκα το εξης σημερα , μπορω  να βαλω εδρα την βουλγαρια για το Eshop για να αποφυγω το συνεταιρισμο με τον Τσιπρα? , καπου διαβασα , για την φορολογια , εισφορες , κοστος ζωης , εργατικα χερια και "κουφαθηκα" οντας προσφατο θυμα της κρισης . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Η μεταπώληση πραγμάτων (ειδικά κινέζικων) που βρίσκει κάποιος στο Ebay με 0,5 στα 3€ δεν είναι καλή ιδέα για την φήμη ηλεκτρονικού καταστήματος

 

Ποιά 3€, εδώ πρόσφατα πέτυχα κάτι δαχτυλιδάκια, σέτ των 8, τα πήρα απο ebay $1.5, free shipping, και μετά απο 20 μέρες τα βλέπω στο fb 20€ τα 4, (μάλλον σπάσανε το σέτ στη μέση, who knows) και οι χαζοκοπελίτσες πέφτανε σάν τις μύγες. Το ίδιο με μπουφάν, ebay $20, εδώ 75€. Είπαμε οτι η επιχείρηση έχει έξοδα, αλλα με 75 παίρνεις πολύ καλύτερη ποιότητα (απο Ελλάδα πάντα).

Σκεφτηκα το εξης σημερα , μπορω  να βαλω εδρα την βουλγαρια για το Eshop για να αποφυγω το συνεταιρισμο με τον Τσιπρα? , καπου διαβασα , για την φορολογια , εισφορες , κοστος ζωης , εργατικα χερια και "κουφαθηκα" οντας προσφατο θυμα της κρισης .

 

Αν βγάλεις άκρη πές το μου κι εμένα, το σκέφτομαι σοβαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά 3€, εδώ πρόσφατα πέτυχα κάτι δαχτυλιδάκια, σέτ των 8, τα πήρα απο ebay $1.5, free shipping, και μετά απο 20 μέρες τα βλέπω στο fb 20€ τα 4, (μάλλον σπάσανε το σέτ στη μέση, who knows) και οι χαζοκοπελίτσες πέφτανε σάν τις μύγες. Το ίδιο με μπουφάν, ebay $20, εδώ 75€. Είπαμε οτι η επιχείρηση έχει έξοδα, αλλα με 75 παίρνεις πολύ καλύτερη ποιότητα (απο Ελλάδα πάντα).

 

 

Τέτοιες τιμές βλέπω και εγω και απορώ , σίγουρα δεν μπορείς να το συγκρινεις με κατι ελαφρώς ποιο επώνυμο η με κατι που θα παρεις απο ενα ποιο μεγάλο μαγαζι , αλλα με το ιδιο σκεπτικό πας στο 1ε shop η στο "κινεζικό" μαγαζί με ρούχα , ξέρεις οτι αυτό που θα πάρεις ειναι μαπα άλλα παρόλα αυτά χαίρεσαι που έδωσες 5ε και πήρες μια πρόχειρη μπλούζα .

 

 

Αν βγάλεις άκρη πές το μου κι εμένα, το σκέφτομαι σοβαρά.

 

θα στο πω οταν βγαλω, και εγω το σκέφτομαι σοβαρά , αφου δεν εχω τι αλλο να κάνω , ας βρω ενα τρόπο να φύγω απο το αδιέξοδο της ανεργίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ξέρεις οτι αυτό που θα πάρεις ειναι μαπα άλλα παρόλα αυτά χαίρεσαι που έδωσες 5ε και πήρες μια πρόχειρη μπλούζα.

 

 Αυτό ακριβώς.

 

Για τα δαχτυλίδια, σε παρόμοια περίπτωση ρώτησα την κυρία που τα πουλούσε, και η απάντηση ήταν οτι του ebay είναι οι απομιμήσεις, ενώ τα δικά τους είναι απο το αυθεντικό κινέζικο εργοστάσιο. Και οτι μαυρίζουνε, αλλα τους παίρνει λίγο παραπάνω. B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτό ακριβώς.

 

Για τα δαχτυλίδια, σε παρόμοια περίπτωση ρώτησα την κυρία που τα πουλούσε, και η απάντηση ήταν οτι του ebay είναι οι απομιμήσεις, ενώ τα δικά τους είναι απο το αυθεντικό κινέζικο εργοστάσιο. Και οτι μαυρίζουνε, αλλα τους παίρνει λίγο παραπάνω. B)

 

Αυθεντικο κινεζικο εργοστασιο , χαχα  :P οπως καθε γυναικα , η δικια μου εχει θεμα με τετοια πραγματακια , τα περισσοτερα ειναι αγορασμενα απο αυθεντικο κινεζο μεταπωλητη ( μαγαζι με φο μπιζου , και αυτα μαυριζουν , just sayin ) , κατα τα αλλα εχω φαει το ιντερνετ , δν  βρισκω περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με την εδρα στην βουλγαρια. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πάρω μια μια τις εταιρείες που προσφέρουν αυτή την υπηρεσία και θα συγκρίνω αυτά που μου λένε. Για ΕΠΕ βρήκα προσφορά 850€, αλλα για ατομική τίποτα μέχρι στιγμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν το κάνετε μέσω ebay;

 

Έτοιμη πλατφόρμα είναι με μεγάλη απήχηση

Γιατί εκεί δεν μπορείς να έχεις κέρδος νομίζω. Αφού από ebay, aliexpress θα τα παίρνουν, δεν μπορούν να τα μεταπουλάνε με κέρδος πάλι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλλον θα πάρω μια μια τις εταιρείες που προσφέρουν αυτή την υπηρεσία και θα συγκρίνω αυτά που μου λένε. Για ΕΠΕ βρήκα προσφορά 850€, αλλα για ατομική τίποτα μέχρι στιγμής.

 

 

Εταιρεία στην Βουλγαρία με αποθήκη και αποστολή από Ελλάδα δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εκεί δεν μπορείς να έχεις κέρδος νομίζω. Αφού από ebay, aliexpress θα τα παίρνουν, δεν μπορούν να τα μεταπουλάνε με κέρδος πάλι εκεί.

 

Κατάλαβα

 

Πολύ πρόχειρα δύο προοπτικές βλέπω

 

1) Το επιχειρηματικό πλάνο δεν βγαίνει. Γιατί δεν υπάρχει αρκετό, ικανοποιητικό περιθώριο κέρδους. Ενώ για "να βγει", θα πρέπει να καταλήξει παράνομος (οπού και πάλι παίζεται αν "θα βγαίνει" ή όχι, με παραπάνω ρίσκο/άγχος). Προσωπική μου άποψη, θα απέφευγα την παρανομία.

 

2) Μία έξτρα ενδιάμεση διαδικασία που να αιτιολογεί μεγαλύτερη τιμή. Για παράδειγμα αγοράζει μπλούζες χονδρική, τους κολλάει μια στάμπα και τις μεταπουλάει. Όμως, δεν μιλάμε για μπλούζες εδώ αλλά για είδη ομορφιάς. Οπότε δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει κάτι παρόμοιο στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

 

My 2 cents αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα και εδώ αδιέξοδο, έτσι?

Εγώ το βλέπω πάρα πολύ δύσκολο να βγάλεις λεφτά από κάτι τέτοιο. Να ήσουν σε κανένα τουριστικό μέρος και να άνοιγες κανονικό μαγαζί με τέτοια καλύτερο θα μου φαινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...