Προς το περιεχόμενο

προβλημα στα δισκοφρενα ποδηλατου


smoke0man2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια σκεφτομαι να πηγαινω πλεον στο τει με το παλιο ποδηλατο π εχω απο γυμνασιο και να αφησω το αυτοκινητο...αλλα λογο αχρηστιας τοσο καιρο εχει προβληματα./..

πρεπει οπωςδηποτε να αλλαξω τακακια στα φρενα..και μπροστινο λαστιχο

αλλα αυτα ειναι σχετικα..απο που μπορω να τα βρω? φθηνα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλεις οπωσδήποτε τακάκια, λάστιχα (και τα δύο). Μπορεί να μην είναι λιωμένα, αλλά μετά από χρόνια έχουν ξεραθεί. Δεν είναι ασφαλή. Τα πετάς όπως τα 'πιασες. Εννοείται πως πρέπει να κοιτάξεις την κατάσταση όλων των περιφερειακών (αλυσίδα, κασέτα, φύλλα, ντεραγιέ, κλπ) διότι μπορεί να έχει αναπτυχθεί σκουριά ή κάποια δυσλειτουργία.

 

Σίγουρα θα χρειάζεται ένα "γενικό service" (καθάρισμα, γρασάρισμα, ρυθμίσεις ή/και ακτινολογήσεις) για να μπορέσει να κινηθεί αξιοπρεπώς, εάν είναι παρατημένο.

 

Με κάτω από 100 ευρώ δε τη γλυτώνεις πιστεύω.

 

Τώρα στο θέμα του αμαξιού... εάν δε το θες, πούλα το. Το να το κρατήσεις και αυτό σε ακινησία είναι πολύ κακή ιδέα. Πέραν του ότι θα ρημάξει και αυτό (και το να "αναστηλώσεις" αμάξι κοστίζει πολύ παραπάνω από ότι ένα ποδήλατο) δε θα γλυτώσεις και τα πάγια έξοδά του (τέλη κυκλοφορίας & ασφάλεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια σκεφτομαι να πηγαινω πλεον στο τει με το παλιο ποδηλατο π εχω απο γυμνασιο και να αφησω το αυτοκινητο...αλλα λογο αχρηστιας τοσο καιρο εχει προβληματα./..

πρεπει οπωςδηποτε να αλλαξω τακακια στα φρενα..και μπροστινο λαστιχο

αλλα αυτα ειναι σχετικα..απο που μπορω να τα βρω? φθηνα?

 

αν ξέρεις να ταλλάζεις μονος σου υπαρχουν αρκετα eshop online να ψωνίσεις. αλλιως το πας στο ποδηλαταδικο της γειτονιας, ρωτας μια τιμη και προχωρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις οπωσδήποτε τακάκια, λάστιχα (και τα δύο). Μπορεί να μην είναι λιωμένα, αλλά μετά από χρόνια έχουν ξεραθεί. Δεν είναι ασφαλή. Τα πετάς όπως τα 'πιασες. Εννοείται πως πρέπει να κοιτάξεις την κατάσταση όλων των περιφερειακών (αλυσίδα, κασέτα, φύλλα, ντεραγιέ, κλπ) διότι μπορεί να έχει αναπτυχθεί σκουριά ή κάποια δυσλειτουργία.

 

Σίγουρα θα χρειάζεται ένα "γενικό service" (καθάρισμα, γρασάρισμα, ρυθμίσεις ή/και ακτινολογήσεις) για να μπορέσει να κινηθεί αξιοπρεπώς, εάν είναι παρατημένο.

 

Με κάτω από 100 ευρώ δε τη γλυτώνεις πιστεύω.

 

Τώρα στο θέμα του αμαξιού... εάν δε το θες, πούλα το. Το να το κρατήσεις και αυτό σε ακινησία είναι πολύ κακή ιδέα. Πέραν του ότι θα ρημάξει και αυτό (και το να "αναστηλώσεις" αμάξι κοστίζει πολύ παραπάνω από ότι ένα ποδήλατο) δε θα γλυτώσεις και τα πάγια έξοδά του (τέλη κυκλοφορίας & ασφάλεια).

φιλε το αμαξι θα το παρει ο πατερας μου

τα ανταλακτικα που μπορω να βρω φθηνα ?

ειναι πολυ ευκολο να αλλαξω λαστιχο και τακακια

αλλα δεν ξερω απο που

και τι μοντελα..πρεπει να παρω

αν ξέρεις να ταλλάζεις μονος σου υπαρχουν αρκετα eshop online να ψωνίσεις. αλλιως το πας στο ποδηλαταδικο της γειτονιας, ρωτας μια τιμη και προχωρας.

μονος μου ? σαν πια λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανταλλακτικά ψάξε στο ίντερνετ. Ένα γκουγκλάρισμα για "λάστιχο ποδηλάτου" θα σου βγάλει άπειρα καταστήματα. :) Συγκρίνεις και τιμές και παραγγέλνεις.

 

Λάστιχο + τακάκια όντως αλλάζεις σε λίγα λεπτά μόνος σου. Δεν είναι κάτι. Τα υπόλοιπα δε ξέρω κατά πόσο γνωρίζεις να τα κάνεις (π.χ. ρύθμιση ντεραγιέ, ή ακτινολόγηση). Οπότε την επίσκεψη σε μαγαζί δε νομίζω να την γλυτώνεις (πόσο μάλλον αφού λες κιόλας ότι δε γνωρίζεις τι ανταλλακτικά χρειάζεσαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανταλλακτικά ψάξε στο ίντερνετ. Ένα γκουγκλάρισμα για "λάστιχο ποδηλάτου" θα σου βγάλει άπειρα καταστήματα. :) Συγκρίνεις και τιμές και παραγγέλνεις.

 

Λάστιχο + τακάκια όντως αλλάζεις σε λίγα λεπτά μόνος σου. Δεν είναι κάτι. Τα υπόλοιπα δε ξέρω κατά πόσο γνωρίζεις να τα κάνεις (π.χ. ρύθμιση ντεραγιέ, ή ακτινολόγηση). Οπότε την επίσκεψη σε μαγαζί δε νομίζω να την γλυτώνεις (πόσο μάλλον αφού λες κιόλας ότι δε γνωρίζεις τι ανταλλακτικά χρειάζεσαι).

(π.χ. ρύθμιση ντεραγιέ, ή ακτινολόγηση) ? αυτο πως γινεται γνωριζεις ? κοιατω μηπως και τα γλιτωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βρεις βιντεο στο youtube. το ντεραγιε μπρος πισω ειναι ψιλοευκολο. ακτινολογιση καλυτερα μη κανεις μονος σου. α) θες ενα εργαλειακι β) μπορεις ευκολα να κανεις τον τροχο πουτ@ν@ και να κανεις 8αρια στο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βρεις βιντεο στο youtube. το ντεραγιε μπρος πισω ειναι ψιλοευκολο. ακτινολογιση καλυτερα μη κανεις μονος σου. α) θες ενα εργαλειακι β) μπορεις ευκολα να κανεις τον τροχο πουτ@ν@ και να κανεις 8αρια στο δρομο.

δεν ειναι τοσο δυσκολη η ακτινολογηση 

στην ουσια το πισω και το μεσαιο ντεραγιε τι κανει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντεραγιέ είναι ο μηχανισμός που "διώχνει" την αλυσίδα από τη θέση της, ώστε να πάει σε διπλανό γρανάζι για να αλλάξεις ταχύτητα. Εάν δεν είναι ρυθμισμένο σωστά μπορεί να "χάσεις" καμιά ταχύτητα (να την πηδάει) ή να κάνει το γνωστό κλακ-κλακ-κλακ ενώ οδηγείς και να δυσκολεύεται να αλλάξει.

 

Αλλά η ρύθμιση αυτού είναι piece of cake. Η ακτινολόγηση είναι πιο ζόρι, κι ας φαίνεται εύκολη στο video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αναφερω οτι εχθες το βραδυ το πηγα σε εναν ποδηλατα για να μου φουσκωσει τα λαστιχα και του λεω τα δισκοφρενα τριζουν αλλα πιανουν

και μου ριχνει αντισκουριακο.. και απο τοτε μονο τριζουν δε πιανουν

επισης μου λεει μπορστα σου εβαλα 60 βαρ και 40 βαρ πισω αερα...

ενω απο οτι διαβασα θελει 5βαρ αποκλιση η μπορστα με την πισω...

και μαλλον γι αυτο μου σχιστηκε το λαστιχο...


Το ντεραγιέ είναι ο μηχανισμός που "διώχνει" την αλυσίδα από τη θέση της, ώστε να πάει σε διπλανό γρανάζι για να αλλάξεις ταχύτητα. Εάν δεν είναι ρυθμισμένο σωστά μπορεί να "χάσεις" καμιά ταχύτητα (να την πηδάει) ή να κάνει το γνωστό κλακ-κλακ-κλακ ενώ οδηγείς και να δυσκολεύεται να αλλάξει.

 

Αλλά η ρύθμιση αυτού είναι piece of cake. Η ακτινολόγηση είναι πιο ζόρι, κι ας φαίνεται εύκολη στο video.

υπαρχει καποιο βιντεακι για να το ριθμισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως εισαι ξηλώνεις τα τακακια απο τα δισκοφρενα και τα πετάς και καθαρίζεις εξωφρενικά καλα τους δισκούς! ε αν ειναι δυνατόν να ρίξει αντισκωριακό στα φρένα, ναρκωτικά παιρνει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως εισαι ξηλώνεις τα τακακια απο τα δισκοφρενα και τα πετάς και καθαρίζεις εξωφρενικά καλα τους δισκούς! ε αν ειναι δυνατόν να ρίξει αντισκωριακό στα φρένα, ναρκωτικά παιρνει;;

καινουργιος ητανε μολις ανοιξε...

το καταλαβα οτι εκανε μαλακια..αλλα λεω κατι θα ηξερε... να παω να του πω να μου τα πληρωσει ?

επειδη με επριξαν οτι μεσα στο σπιτι τα λαστιχα του ποδηλατου αφηνουν βρωμιες.. σκεφτηκα να παρω σταντ για τον τοιχο 

αλλα δεν ξερω.. ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2

1.http://www.bikemall.gr/ventura-vasi-toixoy-skeletoy-430210.html

2. http://www.bikemall.gr/peruzzo-vasi-toixou-orizontia-344.html

εκτος εαν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει δύο... απλά πόδια επίπλων και τα έχω βιδώσει στον τοίχο. Στην μεριά που πατάει ο οριζόντιος σωλήνας έχω κολλήσει ταινία καουτσούκ να μην είναι μέταλλο - μέταλλο για να μην γρατσουνιέται το ποδήλατο. Κόστος κάτω από 10€.

 

Εναλλακτικά αν δεν έχεις ταινία καουτσούκ (εγώ είχα) κόλλα μία παλιά σαμπρέλα.

 

Βέβαια εγώ το 'χω στην αποθήκη κρεμασμένο, οπότε δε με νοιάζει και τόσο η αισθητική. Αν το έβαζα σπίτι ίσως να έπαιρνα κάποια βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα ειναι μεσα σε σπιτι...ενταξει καταλαβα τι λεσ... αλλα/.//


τα εβγαλα τα δισκοφρενα...τιγκα στο αντισκουριακα ..τα καθαρισα.. και ιδου?

https://drive.google.com/drive/folders/0B-rvk-BPMhTKVDZ2eUYtRFBSWkU

δεν μπορω να βρω ? των κωδικο τους ετσι ωστε να παρω καινουργια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη θα παω να παρω ανταλακτικα και πανω στα τακακια δεν γραφει τπτ

πως τα ζηταω? μονο απανω στο δυσκοφρενο γραφει 160 promax

και  ειδα οτι το λαστιχο ειναι 26  αλλα χρειζεται κατι αλλο ?παρακαλω χρειαζομαι αμεσα τη βοηθειας σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...