Προς το περιεχόμενο

Γιατι εχω τοσα partition;


aris 90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω ενα λαπτοπ dell insiron 3000 και μου εχουν δημιουργηθει πολλα partiotion και δεν ξερω πια να κρατησω και πια να σβησω αυτα ειναι κρυφα φαινονται μονο απο στο disk managment 

Εχω κανει δυο φορματ σε αυτο το λαπτοπ απο το recovery και ενα partition ειναι το linux και το αλλο τα windows τα υπολοιπα τι ειναι ?

Παραθετω την παρακατω φωτο 

partitions_photo.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1ο το 500αρι το κρατας , ειναι για να boot-αρουν τα windows.

Τα αλλα που λενε recovery προφανως το κρατας.

Το τελευταιο ειναι το c:\ , τα windows..το κρατας.

 

Τα υπολοιπα λογικα εχουν σχεση με το λινουξ , τι ειναι τι ομως μυρισα τα νυχια μου και δεν μου ειπαν κατι.

 

Τρεξε αυτο -> https://www.dropbox.com/s/51wetyms7ithrmt/mt_pw_free_x_64bit.zip?dl=0

 

και τραβα ενα σκρινσοτ να δουμε με περισσοτερες λεπτομερειες τι ειναι τα partitions.

 

Δεν θελει install το προγραμμα , αποσυμπιεση και εκτελεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1ο το 500αρι το κρατας , ειναι για να boot-αρουν τα windows.

Τα αλλα που λενε recovery προφανως το κρατας.

Το τελευταιο ειναι το c:\ , τα windows..το κρατας.

 

Τα υπολοιπα λογικα εχουν σχεση με το λινουξ , τι ειναι τι ομως μυρισα τα νυχια μου και δεν μου ειπαν κατι.

 

Τρεξε αυτο -> https://www.dropbox.com/s/51wetyms7ithrmt/mt_pw_free_x_64bit.zip?dl=0

 

και τραβα ενα σκρινσοτ να δουμε με περισσοτερες λεπτομερειες τι ειναι τα partitions.

 

Δεν θελει install το προγραμμα , αποσυμπιεση και εκτελεση.

Ευχαριστω για την απαντηση τωρα οντως εβγαλα μια ακρη

partitions_photo1.png

Το ESP δεν εχω ιδεα τι ειναι το DIAGS λογικα θα ειναι καποια διαγνωστηκα που ειχα τρεξει με ενα προγραμμα της dell λογικα αμα  σβησω δεν θα υπαρχει προβλημα .Το pbr image υποτευομαι οτι ειναι ενας εικονικος σκληρος για μια εικονικη μηχανη που ειχα δημηουργησει αν και το ειχα σβησει δεν ξερω γιατι υπαρχει, οτι εχει να κανει με το linux ενταξει ειναι δυο partition και 316 gb ειναι τα windows τα υπολοιπα  δεν ξερω τι ειναι

 

update: διαβασα τι ειναι το esp , καταλαβα τι ειναι(εντωμεταξυ μου ειπες τι ειναι αλλα δεν το προσεξα <_< ), το pbr image εχει τα recovery της dell που παει μαζι με το winretools ,απο τι καταλβα, το 3 partition δεν μπορω να καταλβω τι ειναι και το DIAGS να το σβησω ;

Ευχαριστω πολυ παντως εβγαλα ακρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου  , οτιδηποτε λεει recovery το κρατας.

Οτιδηποτε λεει diags το κρατας.

Οτιδηποτε λεει winretools , το κρατας.

Οτιδηποτε λεει στο status "active & boot" και "system" το κρατας.

 

Τα ext4/linux swap ειναι τα σχετικα με το λινουξ.

 

Το 3ο δεν καταλαβαινω τι ειναι ακριβως αλλα πρεπει να χει σχεση με τα windows.

 

Απο οσο καταλαβαινω αυτος ειναι ο δισκος με τον οποιον ηρθε το φορητο και για αυτο εχει τα partitions για recovery/diagnostics/tools κλπ.

Καλυτερα να μην τα πειραξεις αν ποτε θελησεις να το σπρωξεις το φορητο να τα επαναφερεις ολα οπως ηταν απο εργοστασιο.

Παρε εναν 2ο δισκο , εναν ssd και αλλαξε του τα φωτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου  , οτιδηποτε λεει recovery το κρατας.

Οτιδηποτε λεει diags το κρατας.

Οτιδηποτε λεει winretools , το κρατας.

Οτιδηποτε λεει στο status "active & boot" και "system" το κρατας.

 

Τα ext4/linux swap ειναι τα σχετικα με το λινουξ.

 

Το 3ο δεν καταλαβαινω τι ειναι ακριβως αλλα πρεπει να χει σχεση με τα windows.

 

Απο οσο καταλαβαινω αυτος ειναι ο δισκος με τον οποιον ηρθε το φορητο και για αυτο εχει τα partitions για recovery/diagnostics/tools κλπ.

Καλυτερα να μην τα πειραξεις αν ποτε θελησεις να το σπρωξεις το φορητο να τα επαναφερεις ολα οπως ηταν απο εργοστασιο.

Παρε εναν 2ο δισκο , εναν ssd και αλλαξε του τα φωτα.

Ναι εχεις δικιο και τωρα που το σκεφτομαι το DIAGS παιζει να ειναι το προγραμμα που ανεφερα πριν με τα διαγνωστικα γιατι το τρεχεις απο το boot menu τα υπολοιπα δεν τα πειραζω το 3 ειναι κατι των windows αρα ουτε αυτο πειραζω μονο  το swap  linux και τα ιδιο το linux θα σβησω γιατι θελω να φτιαξω καινουρια και να τα ξαναεγκαταστησω 

Παντως σε ευχαριστω πολυ με διαφωτησες  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...