Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση (προβληματική βάση) Accelero IV


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κάποιες μέρες βρήκα στις αγγελίες μια Accelero Extreme ΙV και επειδή η stock ψύξη της 290 μου (VTX3D 290 X-Edition v2) βγήκε λίγο μάπα (το καλοκαίρι ψηνόταν η κάρτα με αρκετό throttling και έψηνε και το κουτί), αποφάσισα να την πάρω.

 

Έστειλα mail στην Arctic σχετικά με συμβατότητα (για κάθε ενδεχόμενο), μου απάντησαν μέσα σε 12 ώρες ότι είναι συμβατή, την πήρα...και τώρα (χτες βράδυ, συγκεκριμένα) που έκατσα να τη στήσω...

 

Έπεσα σε προβληματικό bracket!

 

Συγκεκριμένα, η μία από τις 4 τρούπες για τις βίδες που πιάνουν το όλο σύστημα πάνω στο PCB (αυτές γύρω από τη GPU), είναι προβληματική και δεν βιδώνει με κανένα τρόπο (πιστέψτε με, τους δοκίμασα όλους, ακόμα και να βάλω τη βίδα ανάποδα για να ανοίξει λίγο τις βόλτες!).

 

Η ψύκτρα αγοράστηκε μεταχειρισμένη, αλλά σαν καινούρια (τα πάντα ήταν απάνω με τις ζελατίνες τους).

 

Έχει μήνα από την αρχική αγορά της από το μαγαζί (Πάτρα, όπως βλέπω στην απόδειξη).

 

Τί κάνω?

 

Οι 3 από τις 4 βίδες, θεωρώ πως δεν επαρκούν (αν και με τα συμπληρωματικά συστήματα σταθεροποίησης, ίσως και να πιάσει).

 

Από το eworld είναι η αγορά. Να μιλήσω με αυτούς? Θα καλύψουν την εγγύηση από 2ο χέρι?

 

Να στείλω στην Arctic να μου στείλουν απλά το bracket (αφαιρούμενο είναι) και να τελειώνουμε (χάνοντας προφανώς το όποιο κέρδος από την αγορά μου)?

 

Έχω ένα σιδηρουργείο στη γειτονιά μου, μεγάλο, σοβαρό, σύγχρονο (έχω την εντύπωση ότι δουλεύει και με CAD/CAM).

 

Να πάω μια βόλτα μήπως και μπορούν να μου κάνουν τη δουλειά (να έχουν δλδ τέτοιο βιδολόγο)?

 

Στανιό μου...

 

Υγ: Το έβαλα κι εδώ το θέμα, σαν πιο σχετικό sub-forum. Ελπίζω να μην υπάρχει ζήτημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνώμη μου είναι να επικοινωνήσεις πρώτα με τον πωλητή, μήπως και μπορεί να σου δώσει την απόδειξη αγοράς, να πας στο e-world. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, μετά επικοινωνείς με e-world, και ανάλογα την απάντηση πράττεις. Αν τελικά δεν βγάλεις άκρη με κανέναν από τους 2, ρωτάς την Arctic. Και αν τελικά δεν βγάλεις άκρη με κανέναν, προχωράς σε diy λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιλα με eworld αλλά στείλε και arxtic έχουν πολύ καλό support, πολύ πιθανό αν τους εξηγήσεις ότι σου ήρθε προβληματική να σου στείλουν το κομμάτι που θέλεις και δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενοχλεί ακόμα και να το χρεωθώ σε κάτι λογικό (πραγματικά, πάνω απο 1€ αναλογικά με το υπόλοιπο δεν παίζει να κοστίζει, +τα μεταφορικά φυσικά).

 

Την καλύτερη λύση από λόγο κόστους/χρόνου ψάχνω (πχ να στείλω όλη την γκουμούτσα Πάτρα, να ελέγξουν, να βεβαιώσουν πως δεν φταίω εγώ -που σε τέτοια "ζημιά" άκρη αντικειμενικά δεν βγαίνει-, να πάει RMA, να εγκριθεί, να ξαναστείλουν με δικά μου πάλι μεταφορικά...).

 

Ευχαριστώ για όλες τις υποδείξεις και συμβουλές.

 

Θα ενημερώσω.

 

εδιτ: Από eworld, άκυρο.

 

Ειλικρινά μου μίλησαν, φυσιολογικά, μου ξεκαθάρισαν πως 1+ μήνα μετά την πώληση δεν μπορούν να το περάσουν σαν ελάττωμα κατασκευαστικό ή σαν "αστοχία" (ανεμιστήρας κάηκε, πχ).

 

Σειρά παίρνει επικοινωνία με την Arctic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη απάντηση από Arctic, θετική...γενικά.

 

"Βεβαίως να σας στείλουμε το ανταλλακτικό, πείτε μας μόνο τη διεύθυνσή σας και ποιό από τα παρακάτω είναι"

 

Στα συνημμένα, τα "επίσημα" ανταλλακτικά από το site, όπου νόμιζαν πως είχαν πετύχει τα σωστά...αλλά φευ.

 

Το κομμάτι που ψάχνω, δεν περιλαμβάνεται σε αυτά.

 

Τους απάντησα, στέλνοντας και μία φωτό με το προβληματικό και περιμένω νεότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή επικοινωνία, μετά από 2 ημέρες σιγής:

 

"We have the mounting plate available. Please provide us your postal address."

 

Xωρίς άλλες φανφάρες κλπ.

 

Ούτε για χρέωση αναφέρουν κάτι ούτε τίποτα.

 

Θα δείξει.

 

Happy Customer.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού άκρη βγάλαμε, να την εξομολογηθώ την αμαρτία μου.

 

Η βάση πήγε σε μηχανουργείο Τετάρτη, Πέμπτη την παρέλαβα με καινούριο σπείρωμα, η κάρτα τοποθετήθηκε από τότε και λειτουργεί αθόρυβα, απρόσκοπτα και σε full χωρίς κανένα θέμα με throttling κλπ.

 

Ενδεικτικά, κάπου 25-28ο κάτω στο Witcher (καρφωτά 100% η κάρτα, πριν έπεφτε η συχνότητά της συνέχεια) με max 75% ανεμιστήρες από ΑΒ (100% πάντα, πριν), τα ίδια και Heaven/Valley.

 

20+ο κάτω στο Furmark, πάντα με 100% χρήση και σταθερές συχνότητες, μετά από 10'.

 

post-50176-0-75359800-1476044563_thumb.gif

 

Με την κανονική ψύξη, στα 2' το πολύ είχαμε πιάσει 95ο και ξεκινούσε ο "χορός".

 

post-50176-0-75315500-1476044542_thumb.png

 

Αυτά, με την δική της "παστούλα" (η οποία υποθέτω πως είναι αρκετά καλή, αλλά σε τεράστια ποσότητα).

 

Όταν με το καλό έρθουν τα ανταλλακτικά, μπορεί και να κάτσω να τα βάλω, για να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια.

 

Bonus content, η προετοιμασία της κάρτας.

 

 

 

post-50176-0-11918000-1476044957_thumb.jpg

Η μπροστινή όψη, μετά την αφαίρεση της ψύκτρας.

 

post-50176-0-63015800-1476045005_thumb.jpg

Η γκρι μλκία είναι το μόνο υλικό που ένωνε το board με την backplate στην κάρτα, αρχικά,  για να διώξει λίξη θερμότητα από εκεί. Την κράτησα, επειδή όσο προσπάθησα να την ξεκολλήσω, άφηνε πολύ πράγμα πάνω και δεν είχε νόημα.

 

post-50176-0-23372300-1476045068_thumb.jpg

Εδώ η κάρτα (πίσω όψη, πάντα) αφού έβαλα και τα αντίστοιχα της Arctic.

 

post-50176-0-87994200-1476045083_thumb.jpg

Εδώ, η αρχική βάση με την χαλασμένη τρούπα (αυτή που είναι κενή).

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη δουλεια και εκανες το ενδεδειγμενο απο την στιγμη που θα σου στειλουν αλλη βαση.

αλλα να σου πω την ''μπηχτη'' μου?

με την ΜΚ26 οι θερμοκρασιες ειναι καλυτερες καμια 10 βαθμους αλλα και 50 Mhz κατω ο πυρηνας και καμια 20 κατω τα vrm. :P :P :P :P :P :P 

ψαξε για ψυχτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσθε προκλητικός, κύριε!

 

Σίγουρα δεν έχει κάτσει τέλεια η γκουμούτσα, 1η φορά που την εγκατέστησα. Επίσης, τόση πάστα σίγουρα δημιουργεί και αυτή θέμα.

 

Είσαι στα 950 με stock τάση? Εγώ έχω δώσει +6mV, για να σταθεροποιηθεί.

 

Γενικά, η συγκεκριμένη έχει βγει ελαφρά φόλα...το καλοκαίρι το σύστημα πραγματικά δεινοπαθούσε με την εκλυόμενη θερμότητα (είναι και το 800D ειδικά σψεδιασμένο για να μην έχει airflow).

 

Επίσης, με τί προφίλ στους ανεμιστήρες έχεις αυτά τα νούμερα?

 

Στα VRMs πάντως, όντως περίμενα (πολύ) καλύτερη εικόνα, εκτός κι αν έχω κάνει εγώ πατάτα στην τοποθέτηση.

 

Υποθέτω πως είναι εκεί που υπάρχει η μαμίσια αλουμινένια ψύκτρα που φαίνεται στην 1η εικόνα, εκεί όπου στην πίσω όψη είναι η γκρι τσίχλα.

 

Θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η παραπάνω thermal δεν θα σου κάνει πρόβλημα σε αρκετά μεγάλα κανάλια στο YouTube έχουν κάνει δοκιμές (και από προσωπική εμπειρία) η λιγότερη δημιουργεί πρόβλημα ή παραπάνω το μόνο πρόβλημα είναι ο χαμός που γίνεται στα γύρω εξαρτήματα ειδικά στην GPu αντε να τα καθαρίσεις μετά, και εννοείται αν βάλεις κάποια ηλεκτρικά αγωγιμη πολύ πιθανό να πάρεις και την κάρτα στα χέρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...