Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση (προβληματική βάση) Accelero IV


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από καιρό, γύρω στα 30 διαφορετικά BIOS και δοκιμές επί δοκιμών...τρίχες, ουσιαστικά.

 

Το μόνο που λειτουργεί, κάπως, είναι να ρίξω λίγο τη μνήμη και να κατεβάσω την τάση του πυρήνα.

 

Τώρα είμαι στις δοκιμές με 1075/1150/-25mV/0%power και προσπαθώ.

 

Πετάει κάποια ελάχιστα off/on, σχεδόν κανένα signal loss, αλλά σταθερή δεν είναι.

 

Θα συνεχίσω πάντως να κατεβάζω τάση στον πυρήνα (η μνήμη πιο κάτω κόβει αρκετά).

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Less in more...καλά λένε.

 

1075/1150/-39mV/0%power και η κάρτα είναι σταθερότατη!

 

Κοπήκανε τα on/off/signal loss, κοπήκανε τα πάντα.

 

Αυτός που σχεδίασε το κύκλωμα τροφοδοσίας της και αυτός που έγραψε το BIOS, μάλλον ήταν τσακωμένοι για την ίδια γκόμενα και δεν μιλούσαν καθόλου μεταξύ τους...δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Θα φτάσω όσο χαμηλά πάει την τάση και θα δω μετά αν χρειάζεται και τι για να ανέβει η μνήμη (αν φτάσει 1200-1300 θα είναι μια χαρά).

 

Αν δε, τσιμπήσει και λίγο ακόμα από πυρήνα...γίναμε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-44mV/1075/1175/0%p...

 

Δεν πάνε καθόλου καλά.

 

Η κάρτα έβγαλε 45' BF1 έτσι και δεν έβγαλε κιχ...Με πυρήνα στα 1075 θα έπρεπε να έχω θέμα κάθε 3' περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω βρήκα πάτο!

-44mV/1075/1175/0%p με -44mV/1080/1225/0%p έχουν ίδιο score σε Ηeaven (και ελάχιστα χαμηλότερο μάλιστα οι παραπάνω χρονισμοί σε διαδοχικά runs) και παρακολουθώντας από GPU-Z φαίνεται ότι η κάρτα δεν κρατάει max core αλλά ανεβοκατεβαίνει.

Θέμα θερμοκρασίας δεν είναι, ούτε στους 63ο δεν φτάνει ο πυρήνας.

Την παραπείνασα από ότι φαίνεται, αν και ακόμα δεν μου έχει λιποθυμίσει (ολοκληρώνει κανονικά αρκετά διαδοχικά περάσματα, χωρίς error ή οτιδήποτε), ούτε σκοτοδίνες έχει (off/on κλπ).

Θα αρχίσω να δίνω ελάχιστο φαγάκι και θα θα δω πάλι που θα ταβανιάσει/πατώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πως "περνάτε" και ρίχνετε μια ματιά, θα καθιερώσω nightly updates. :P

 

-37mV/1085/1300/0%p και σταθερότατη (κοίτα δικαιολογία που βρήκα για να παίζω BF1).

 

Θα κοιτάξω αν πηγαίνει έτσι μέχρι 1100/1350 και μετά θα αρχίσω να ταΐζω λιγάκι, να δω αν ανεβάζει score στο μόνιμο πια Heaven με σταθερά ρολόγια γιατί είμαι λιγάκι κάτω σε σχέση με ότι θα "πρέπει" να έβγαζα (έχω κρατήσει κάπου 20 μετρήσεις τότε που δοκίμαζα να την κάψω -τάση έως και +100 μπας και σταθεροποιηθεί- αλλά είναι με άλλους οδηγούς οπότε σίγουρα παίζει κι αυτό το ρόλο του).

 

Μόλις βρω το όριο όπου αρχίζουν οι γνωστές-αγαπημένες ομορφιές, 2-3 βήματα πίσω σε τάση ("αυτόματα" είναι τα σκαλοπάτια/βήματα στο MSI AB που χρησιμοποιώ) και όπου ταβανιάσω.

 

Ok, είχαν αναφέρει αρκετοί το undervolt+overclock για τις AMD, αλλά αυτό το πράμα είναι γελοίο!

 

Το πιο "χαμηλό" custom BIOS που βρήκα να κυκλοφορεί ήταν με -25mV για 1000/1250 (και ελάχιστοι το χρησιμοποιούσαν γιατί ήταν ασταθής η κάρτα εκεί "χαμηλά").

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω δει κι εδώ στο Insomnia να αναφέρεται, κυρίως για τις 480, αλλά και παλιότερα που χρησιμοποιούσαν κάποιες κυρίως για mining.

 

Κάπου το πήρε το μάτι μου και σποραδικά "έξω" αλλά δεν είχα δώσει σημασία.

 

Εκ των πραγμάτων, δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

 

Η δική μου περίπτωση παραείναι περιπτωσάρα, νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ax αυτή η μνήμη σου...Hynix κιόλα!

 

Αυτή δείχνει να δημιουργεί θεματάκια.

 

Στα -37mV/1085/1300/0%p όλα καλά όπως είπα. Στα -37mV/1085/1350/0%p "κλώτσησε" ακριαία μόλις πάτησα apply@MSI AB (παράσιτα, γραμμές, τραιμόπαιγμα οθόνης σε 2δ).

 

Στα -31mV το ίδιο (αλλά σταθερή σε -31 με 1320 μνήμη), τελικά έφτασα στα -25mV για να πάει 1100 πυρήνας κ' 1350 η μνήμη, να βγάλει άνετα-χωρίς θέματα 3χHeaven, αλλά στο BF1 πέταξε 3 on/off σε 25' (ok, νέο Patch σήμερα που μπορεί να τα ρήμαξε όλα, αλλά δεν πιστεύω).

 

Κατέβηκα -31mV/1110/1300/0%p, έβγαλα τα "απαραίτητα" Heaven αλλά BF δεν έχω κουράγιο τέτοια ώρα.

 

Φαίνεται να "ζητάει" πολλή τάση αναλογικά με την αύξηση σε επιδόσεις (κι αυτή μάλλον σε Bench μόνο...με 512δίαυλο σιγά που τη χρειάζεται την παραπάνω συχνότητα), οπότε θα συνεχίσω να πειράζω πυρήνα (πρέπει κι εδώ να πλησιάζω όρια).

 

Να είναι θέμα ελαττωματικής ψύξης? Έχουν αλουμινοπλακάκια πάνω τα αρθρώματα της μνήμης (http://www.insomnia.gr/topic/623228-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-accelero-iv/?do=findComment&comment=55185409) οπότε αν κάποιο/κάποια δεν πατάνε καλά μάλλον πρόβλημα δημιουργούν παρά προσφέρουν καλύτερη απαγωγή θερμότητας.

 

Κάποια στιγμή ίσως την "ξεκοιλιάσω" πάλι, να προσπαθήσω να τα ξεκολλήσω (νυστέρι, λογικά) και να τα ξαναβάλω με θερμοαγώγιμη ή να βάλω τα pads που έχουν μείνει από τη συσκευασία της Accelero, ή να την πουλήσω και να δω τί λέει το Vega ή καληνύχτα, πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπορεις πολυ απλα να μην δοκιμασεις να ανεβασεις την μνημη.μονο προβληματα δημιουργει οπως καταλαβες.ασε την στα 1300 που την ειχες και παιξε με τον πυρηνα.

σιγα την αυξηση που θα παρεις ετσι και αλλιως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο αυτήν την περίοδο.

 

1125 σήμερα ο πυρήνας και δείχνει μια χαρά στα -31.

 

Αν φτάσω/περάσω τα 1150 με μέχρι -25, θα είναι αρκετά καλή φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ταβάνιασα...

 

-31/1150/1300/0%, δεν αντέχει ο πυρήνας σε BF1 (3 φορές, μέσα σε 10' ουσιαστικά, κόλλησε και με πέταξε), πετάει σφάλμα (βγάζει όμως 2-3 συνεχόμενα Heaven χωρίς πρόβλημα).

 

-25/1150/1300/0%, αντέχει μάλλον, αλλά ξεκίνησε τα άναψε-σβήσε. Όχι πολύ συχνά, αλλά δεν υπάρχει λόγος.

 

-31/1130/1300/0% αντέχει σίγουρα, και μάλλον δεν κάνει και κόλπα.

 

Από αύριο θα δω λίγο με μνήμη σε 1310/1330 τί γίνεται, αν είναι σταθερό κλπ.

 

Δεν ξέρω αν με μνήμη 1250 πάει ο πυρήνας 1150+ και πόσο (άμα είναι να πάει 1200, να την κάνω τη θυσία).

 

Αν αρχίσω να παίζω και με extra power (10-20%), ξαναμπλέκω...εχει το ενδιαφέρον του, όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, ήθελε και λίγο πιο χαμηλά.

 

-31/1120-15/1300/0% δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί.

 

Με μνήμη stock δεν έχω ακόμα ασχοληθεί (και ίσως και να μην), ούτε με power limits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...