Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση υπολογιστή λόγο προβλήματος της μητρικής


manolol20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : 300-350 (αν χρειαστεί και λίγο παραπάνω )

 

Χρήση υπολογιστή :καθημερινή χρήση(αρκετές ωρες), διάφορα παιχνίδια (lol, hearthstone, vs,fifa)

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε ελαφρά Photoshop

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Οχι

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Ε παραγγελία -κουριερ

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν υπάρχει θέμα

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Μόνος μου

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Όχι.

 

Καλησπέρα σε όλους, Τ σύστημα μου έχει θέμα με τη μητρική η οποία είναι η gigabyte p67a. Ο επεξεργαστής είναι o Intel 2500k, 4x2 ddr3 ram, κάρτα γραφικών η 6950 της ατι, τροφοδοτικό coolermaster gx 750 watt. Προτιμώ να δώσω βάση στη μητρική και εφόσον δεν βρούμε κατάλληλο για τον επεξεργαστή να πάμε σε καινούριο, μνημες επίσης θα ήθελα κάτι καινούριο. Κάρτα γραφικών θα ήθελα να μείνω με αυτή αρχικά και αργότερα να πάω σε κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με 55 ευρω παιρνεις μια μητρικη και κανεις την δουλεια σου μια χαρα https://www.skroutz.gr/s/2388412/Asrock-H61M-DGS.html

Δυστυχως καλυτερες μητρικες για αυτο το σοκετ δεν υπαρχουν πλεον καινουριες (καποιες ακριβοτερες που υπαρχουν ειναι για σερβερ)

 

Με 300-350 ευρω θα παρεις καινουρια πραγματα αλλα δεν θα δεις καμια τεραστια διαφορα σε επιδοσεις (μπορει να μην δεις και καθολου) μια που ο 2500Κ ειναι αξιοπρεπεστατος ακομα και σημερα.
Με την Η61 των 55ευρω βεβαια δεν θα μπορεις να κανεις extreme overclock αλλα δεν θα εχεις προβλημα να κλοκαρεις σε λογικα πλαισια αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής για τη χρήση που κάνεις (εφόσον όντως έχει θέμα η μητρική) στέκεται καλά και η φθηνή λύση είναι μια μεταχειρισμένη εδώ στις αγγελίες, ή μία απο αυτές  https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/544151/1155.html?keyphrase=%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE&price_min=&price_max=60

Άλλη μια λύση είναι αυτή με 4slots http://www.e-shop.gr/show_used.phtml?id=PER.528594&oem=17M0XD010669 αλλα με 6 μήνες εγγύηση.

Ποιές ακριβώς μνήμες έχεις;

Σκληρό δίσκο έχεις μηχανικό ή ssd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά ssd εχω. Τις μνήμες λέω να τις αντικαταστήσω. Ποια μητρική είναι καλύτερη επιλογή?

 

Edit: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα πάω στην asrock στα 55 ευρώ. Είναι εύκολο να βρούμε και 2 μνήμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πάρεις και μνήμες και μητρική τότε πούλα τον επεξεγαστή και τις μνήμες και πάνε σε καινούργια πλατφόρμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεις νωρίτερα 4x2GB και αυτές είναι 3x2GB

Άν είναι να πάρεις και μνήμες αδερφέ πούλα και τον επεξεργαστή και πήγαινε σε άλλο socket.

Στα 1333 είναι σίγουρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικό μου λάθος. Οι μνήμες είναι στα 2000 MHz απ Ότι λένε πάνω. Συγγνώμη για τη λάθος πληροφορία απλά έχω θέμα με την Τεχνολογία τελευταία. Τι είναι προτιμότερο λοιπον; απλά σκέφτομαι αν πάμε σε μητρική με 2 μνήμες νομίζω Θέλω νέες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ότι σου είπε ο από πάνω ή μετά ψάχνεσαι στα μεταχειρισμένα,προσωπικά αυτή εδώ https://www.skroutz.gr/s/3718783/Asrock-H61M-VG4.html δεν είναι επιλογή για μένα(για το setup σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...