Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για repeater.


geo0084

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω για το repeater κάποια πράγματα διότι δεν ξέρω.
Στο χωρίο μου έχουν βάλει internet δωρεάν,στο σπίτι στο μπαλκόνι με το κινητό και με το laptop έχω σήμα 1-2 γραμμές. Μέσα στο σπίτι δεν έχω καθόλου, θα μπορούσα να το φτάσω μέσα repeater μέσα στο σπίτι το σήμα? Ρώτησα και μου είπαν ότι πρέπει να πατήσω το κουμπί στο repeater και στο modem από όπου θα πάρω σήμα για να μπορέσω να συνδέσω το repeater.Το Internet είναι ελεύθερο. Υπάρχει κάποιος τρόπος ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά! :-)

Επεξ/σία από geo0084
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις αγοράσει συσκευή που να έχει λειτουργεία repeater? (αν και θα ηταν καλύτερα station)

Όχι δεν έχω πάρει κάποια συσκευή. Έλεγα να παρω μια απλή συσκευή repeater που μπαινει στην πρίζα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο θα ηταν να επαιρνες ενα access point το οποιο μπαινει εξω για να μην εχεις διακοπες/μεγαλο latency.Ειδικα αν λες οτι πρεπει να βγεις εξω με το κινητο για να ποιασεις 2 γραμμες,με το repeater ΜΕΣΑ θα εχεις το ιδιο.Τι budget εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο θα ηταν να επαιρνες ενα access point το οποιο μπαινει εξω για να μην εχεις διακοπες/μεγαλο latency.Ειδικα αν λες οτι πρεπει να βγεις εξω με το κινητο για να ποιασεις 2 γραμμες,με το repeater ΜΕΣΑ θα εχεις το ιδιο.Τι budget εχεις?

ΔΕ θα ήθελα να δώσω πάνω απο30ευρω και επειδή θα το αποσυνδεω όταν φεύγω έλεγα μηπως γλιτωνα τις ρυθμισεις κάθε φοράλλο. (Δε ξερω αν χρειάζεται το access point κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα tp link repeater με 20€ http://www.skroutz.gr/s/2750956/TP-LINK-TL-WA850RE.html . Θα το τοποθετήσεις εκεί που πιάνεις ήδη με το κινητό σου και θα είσαι κομπλε. Είναι λίγο περίεργο το set up του εάν είσαι νέος σε αυτά αλλά μέσα σε 5 λεπτά γίνεται.. αν δεν βρεις άκρη ρωτάς εδώ.

Εάν δεν θες να πληρώσεις μεταφορικά στα σκρουτζομαγαζα να ξέρεις πως στην ίδια τιμή το δίνουν και τα γνωστά πολυκαταστήματα εάν δεν κάνω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω το συγκεκριμενο θελει να εχεις ηδη ιντερνετ για να μοιρασει.Ο φιλος απο πανω δεν θελει απλο repeater.Θελει ap+repeater 

Το πιο φθηνο που μπορω να σου πω ειναι αυτο http://www.tp-link.com/en/download/TL-WA701ND.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα tp link repeater με 20€ http://www.skroutz.gr/s/2750956/TP-LINK-TL-WA850RE.html . Θα το τοποθετήσεις εκεί που πιάνεις ήδη με το κινητό σου και θα είσαι κομπλε. Είναι λίγο περίεργο το set up του εάν είσαι νέος σε αυτά αλλά μέσα σε 5 λεπτά γίνεται.. αν δεν βρεις άκρη ρωτάς εδώ.

Εάν δεν θες να πληρώσεις μεταφορικά στα σκρουτζομαγαζα να ξέρεις πως στην ίδια τιμή το δίνουν και τα γνωστά πολυκαταστήματα εάν δεν κάνω λαθος.

Ναι αυτό είχα υπόψιν μου!στα γνωστά μαγαζιά που το βρηκα ειχε2ευρω πανω22€ δλδ.Άμα καταλήξω σε αυτό κ δε βγάλω άκρη θα ξαναγράψω.

Σευχαριστω πολυ!

νομιζω το συγκεκριμενο θελει να εχεις ηδη ιντερνετ για να μοιρασει.Ο φιλος απο πανω δεν θελει απλο repeater.Θελει ap+repeater

Το πιο φθηνο που μπορω να σου πω ειναι αυτο http://www.tp-link.com/en/download/TL-WA701ND.html

Τι πρέπει να κατεβάσω από αυτό το site;(συγνώμη για την ερώτηση αν κάτι δε βλέπω αλλά δεν είμαι σχετικός με αυτό το θεμα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω το συγκεκριμενο θελει να εχεις ηδη ιντερνετ για να μοιρασει.Ο φιλος απο πανω δεν θελει απλο repeater.Θελει ap+repeater

Το πιο φθηνο που μπορω να σου πω ειναι αυτο http://www.tp-link.com/en/download/TL-WA701ND.html

Όχι, το συγκεκριμένο παίρνει ασύρματο και δίνει ασύρματο και έχει και υποδοχή από το κάτω μέρος να δώσει και με καλώδιο. Τώρα εάν δεν τον καλύπτει αυτο(που νομίζω είναι το ιδανικο) ας κοιτάξει το tlwa801nd v2/v3 (για κανένα λόγο το 701 που προτάθηκε πριν εκτός του ότι έχει μόνο μια κεραία έχω την εντύπωση πως λειτουργεί μόνο ως ap)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το συγκεκριμένο παίρνει ασύρματο και δίνει ασύρματο και έχει και υποδοχή από το κάτω μέρος να δώσει και με καλώδιο. Τώρα εάν δεν τον καλύπτει αυτο(που νομίζω είναι το ιδανικο) ας κοιτάξει το tlwa801nd v2/v3 (για κανένα λόγο το 701 που προτάθηκε πριν εκτός του ότι έχει μόνο μια κεραία έχω την εντύπωση πως λειτουργεί μόνο ως ap)

Σευχαριστω πολυ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για την ιστορία!Δουλεύει άψογα το συγκεκριμένο!το πήρα το δοκίμασα και είναι μια χαρά!

Ευχαριστω πολυ!

Πολύ ωραία χαίρομαι που σε βοηθήσαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...