Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για παλμικο τριβειο κ σεγα


Love Mac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους :D

Θέλω να πάρω ένα παλμικο τριβειο κ μια σεγα!

Έχω δει διάφορα μοντέλα αλλά έχω μπερδευτεί!

Κοιταω κάποια γύρω στα 50-60 €

Τα τριβεια σε αυτή την τιμή είναι από 200-240watt κ οι σεγες στα 500 -530 !!!

Κάνουν αυτά για ερασιτέχνικη χρήση? ?

Σας ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους :D

Θέλω να πάρω ένα παλμικο τριβειο κ μια σεγα!

Έχω δει διάφορα μοντέλα αλλά έχω μπερδευτεί!

Κοιταω κάποια γύρω στα 50-60 €

Τα τριβεια σε αυτή την τιμή είναι από 200-240watt κ οι σεγες στα 500 -530 !!!

Κάνουν αυτά για ερασιτέχνικη χρήση? ?

Σας ευχαριστώ :)

σεγα φανταζομαι θελεις την μικρη για γενική χρήση τώρα το τριβείο ανάλογα για τi το θες έχει πιο στενά και πιο μεγάλα ανάλογα την χρήση. bosch πράσινα είναι φτηνά και καλά πολλά εργαλεία τα χρησιμοποιώ  επαγελματικά αλλά λόγω ότι πολλές φορές πέφτουν από ύψος περνω τα πράσινα δηλαδή μικρές σεγες μικρούς τροχούς τριβεία κτλ. ένας τροχός μετά από χρόνια και αρκετές πτώσεις  μου έχει σπάσει κάτι μέσα στο μοτέρ μετά από πολύωρη χρήση σε μαγάλα σίδερα και ένα τριβείο μου έχει κολησει καλοκαίρι και αυτό που έτριβα ολόκληρο σπίτι. το τριβείο μου είχαν πει κανα 20άρη  για να το φτιάξω το ειχα παρει μαλλον 50 και τα 2 δούλευαν για αρκετά χρόνια. σεγα την έχω χρόνια την είχα πάρει 35 η 40  έχει βγάλει καμία 15 σκεπές  + ότι άλλο και μου έχει πέσει μια φορά από 2 όροφο + μια φορά από το αυτοκίνητο στον δρόμο μόνο το κλιπ που έχει για το τρυπάνι χάλασε κόστος 10. ελπίζω να βοήθησα να πάρεις μια ιδέα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για την μικρή σεγα μιλάω! !

Από watt τι να προσέξω?

 

Δε κάνουν τα watt το καλό εργαλείο, πάρε όποιο θέλεις. Ακόμα και επαγγελματικά (πανάκριβα) εργαλεία είναι πολύ κοντά σε ισχύ με τα "φτηνά" τις περισσότερες φορές. Αλλού κερδίζουν (κυρίως ακρίβεια & στιβαρότητα).

 

Σε αυτή την κατηγορία τιμής που κοιτάς πρόσεξε περισσότερο τα συνοδευτικά - παρελκόμενα, την εγγύηση και το κατά πόσο είναι συμβατό το μηχάνημα με την αγορά (μην έχει π.χ. ειδικές πριονόλαμες που κοστίζουν πολύ - να παίρνει τις "στάνταρ" που αγοράζει ο κόσμος).

 

EDIT - 

 

Εγώ προσωπικά από Bosch "πράσινα" είμαι απογοητευμένος. Δεν θεωρώ ότι αξίζουν τα λεφτά τους. Τα κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με τα Einhell, που είναι πολύ φτηνότερα. Τα Bosch "μπλε" από την άλλη, καρα-αξίζουν, αλλά είναι 2-3 φορές πάνω στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα black n decker? ?

 

Τίμια! Στα "φτηνούλικα" κατατάσσονται κι αυτά, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερο vfm από τα Bosch τα πράσινα.

 

Εγώ έχω χρόνια τώρα την B&D KS800-SLE10 (με 12 λάμες σετ). Την είχα πάρει γύρω στα 45-50 ευρώ. Δεν έχω παράπονο, αλλά δε μπορώ να εκφέρω πλήρη γνώμη, δεν έχει δουλέψει πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Einhell είχα πάρει ένα φαλτσοπρίονο με δίσκο σταθερό ένα δωμάτιο παρκέ έβγαλε και μετά κάθε φορά πουπάταγα κουμπί να εκινήσει πέταγε σπίθες έντονα. black n decker  ένα τρυπάνι 20+ χρόνια και δουλευει ακόμα κανονικά όπως και μικρό τροχό πήρα   black n decker στον λίγο καιρό που τον έχω δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι απλά μου φενετε όχι τόσο καλή κατασκευή όσο ο bosch που είχα, πέρα από αυτά τα  εργαλεία είναι και λαχεία αλλά είναι και πως τους συμπεριφέρεσε εγώ δεν μπορώ να πω ότι τα προσέχω και είναι σε σκόνες και νερά τρώνε και κανένα χτύπημα και παράπονο δεν έχω αλλά έχω δει και σε άλλους να περνουν <<κινέζικα>> και πάλι να λένε ότι όλα οκ. προσωπικά και μακίτα πήρα και χάλασε στον μήνα  και το κατάστημα μου έκανε τον κινεζo και αλυσοπρίονο μακίτα πήρα και πάλι δεν είναι  από της αγορές που 

περηφανευομαι, την αξία του την πλήρωσα στα καυσιμα πήγαινε έλα στο κατάστημα που το αγόρασα  κάθε φορά μου το έφτιαχναν και καθεφορα χάλαγε μπουζί έκανε διακοπές και έκαιγε τα κέρατα του σε καυσιμο λαχείο???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η σεγα ειναι για να κοβεις ξυλο σε ευθειες,καλυτερα παρε τροχακι.κοβει πολυ πιο ωραια το ξυλο,χωρις να το καταστρεφει οσο η σεγα.αν επιμενεις για σεγα,μην παρεις b & d  με κεφαλή που γυρναει.χαλαει η ασφαλεια και αρχιζει να γυρναει και βγαινουν κατι ευθειες ,κατσε καλα.ασε που παιρνει δικες της λαμες ,ακριβουτσικες.απο τα πιο αχρηστα εργαλεια που εχω παρει.το πιο αχρηστο βεβαια μακραν,ενας ατμοκαθαριστης και καλα.

για τριβειο.κοιτα να εχει τρυπες και αναροφηση..ολα τα αλλα ειναι ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πάρεις του Lidl, μην πετάξεις λεφτά σε λαμάκια. Είδα πουλάνε και τέτοια. Πάρε μόνο τη σέγα. Ενώ τα εργαλεία του Lidl είναι καλά για τα λεφτά τους (συνήθως), τα αναλώσιμά τους όποτε κι αν πήρα είναι για τον κάδο.

 

Btw και η B&D που έγραψα παραπάνω (στα <50€) είναι συμβατή με U, Τ λαμάκια (τα πιο κοινά). Δες του Lidl τι παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα την σεγα απ τα lidl η οποία όπως φαίνεται από τα χαρακτηριστικά της βάζει κάτω πολλές επώνυμες κ ακριβες :)

 

Τριβειο ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιο!

Ποια η διαφορά το παλμικο από το εκκεντρο? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...