Προς το περιεχόμενο

Ταξιδάκι στη Ρόδο - χειμώνα


kanesaxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες...

 

Προγραμματίζω ένα 3ημεράκι Ρόδο καπου στο Δεκέμβρη. Χειμώνας για μας, κει βέβαια μπορει να χει και 20 βαθμούς...

 

Επειδή (ισως ειμαι απ'τους ελάχιστους) δεν εχω επισκεφθεί ποτέ το νησι, θα ήθελα ινφο.

 

Που να μείνουμε; απο άποψη περιοχής.

Συγκοινωνίες, όντως "χειμώνας" θα'ναι περιορισμένες;

Θα χρειαστώ οπωσδήποτε αυτοκίνητο;

Τι πρεπει να επισκεφθώ;

 

Εννοείται οτι για μπανιο δε παίζει το σενάριο, το ταξιδι θα'ναι αμιγώς φωτογραφικό, τουριστικό, κοιλιοδουλιτστικό.

 

Θενκς για οποιες απαντήσεις.

 

Υ.Γ. κλαμπ,μαμπ, νταμπ με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θές σίγουρα αμάξι. το νησί είναι μεγάλο . συγκοινωνία έχει γενικά καλή. σίγουρα να γυρισεις την παλιά πολη (θαναι ολα κλειστα βεβαια) , να δεις το μεσαιωνικο κάστρο, το παλατι του μεγαλου μαγειστρου, την ακρόπολη, το ενυδρείο, την κάμειρο και την φιλέρημο, τη λίνδο και την ακρόπολη, τις πεταλουδες.

 

τώρα επειδη ειναι χειμώνας δε ξερω τι θαναι απαυτα ανοιχτα. οποτε παιρνεις κανα τηλεφωνακι πριν πας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειπε ολα ο Ανδρεας απλα θα μεινεις μεσα στην πολη για να εχεις προσβαση παντου.Να πας οπωσδηποτε Λινδο(μπορει να μην θελεις να πας σε ολα) και να γυρισεις την παλια πολη με τα ποδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι. παιζει να σου βγει και φτηνοτερο απο το να κατεβασεις αμαξι με καράβι για 3 μερες. σχεδόν σιγουρα βασικα.

σιγουρα.στα υψη οι τιμες για αμαξι με το πλοιο εκτος αν πετυχεις καμια προσφορα.και ακομα πιο φτηνα να νοικιασεις μηχανακι η κανα atv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες με αεροπλάνο θα παω απο θεσνικη. Συνεπως πρεπει να νοικιάσω αυτ/το για να γυρίσω λιγο το νησι, απ'οτι κατάλαβα.

 

Μεσα στη παλιά πολη επιτρέπονται τ'αυτοκινητα; χωράνε; ή ειναι τύπου Χανιά που δε χωράει τιποτα;

 

Ξενοδοχείο, εφόσον νοικιάσουμε αυ/το που να κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφο νησί, αξίζει χειμώνα καλοκαίρι.

Αμάξι οπωσδήποτε είναι πολύ μεγάλες οι αποστάσεις.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ δυστυχώς τρέχουν σαν τρελοί όπως στα περισσότερα νησιά.

Τιμές για εκτός σεζον μπορείς να βρεις πιστεύω και από 20 ευρώ τη μέρα, ψάξε και κλείσε έγκαιρα. Στην παλιά πόλη δε παίζει αυτοκίνητο αλλά έχει μεγάλα παρκινγκ που μπορείς να το αφήσεις.

Καλύτερα να μείνεις στη πόλη να τα έχεις όλα στα πόδια σου ακόμα και τη παραλία! Το νησί εξυπηρετεί δεκάδες χιλιάδες κόσμου το καλοκαίρι οπότε μην ανησυχείς θα τα βρεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα μεσα στην πολη γιατι ειναι ωραιο να περπατησεις σε καποια μερη.

Σε καποια σημεια μπαινει το αυτοκινητο μεσα στην παλαια πολη...υπαρχει και μουσειο.

Μην φανταστεις οτι το κεντρο ειναι κατι τεραστιο.Ειναι ωραιο να περπατησεις ολη την ευθεια απο εκει που εχουν γυριστει παλαιες ελληνικες ταινιες ..ταχυδρομειο...λιμεναρχειο...μαντρακι και φτανεις στο καστρο απο την πλευρα του λιμανιου.

 

http://www.rhodes.gr/el/ipolimas/enimerwtikoiodigoi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσθένα στην κρεμαστη για σουβλακια μπομπα (ήταν καποτε τελοςπαντων)

και εχει άλλο ενα υπεροχο ιταλικο στην κρεμαστη χωμένο σε ενα στενό για σουπερ πιτσα (δε παιζει να θυμηθω ονομα και το streetview δεν εχει μπει σε εκεινο το στενο για να το βρω)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες, έκλεισα αεροπορικά, ξενοδοχείο.

 

Παω να κλείσω αυτ/το (και ναι ειναι η 1η φορά που νοικιάζω αυτ/το) και βλέπω κατι κουφά...

 

Αν λεει ΔΕ πληρώσω ένα έξτρα νταβατζηλίκι της τάξης των 16ε την ημέρα (πρόσθετη ασφάλεια) λεει πως πρεπει να μου δεσμεύσουν 800ε ο ένας, 950ε ο άλλος ως εγγύηση.

Και διαβάζω στους όρους, πως αν το κάνεις τροπέτο πληρώνεις την απαλλαγή. Δεκτόν...

Εάν το κλέψουν τα ίδια. Δηλ θα κλέψουν το αυτ/το το νοικιάρικο και θα πληρώσω κι εγώ;;;

 

Τι διάολο, παντού έτσι γίνεται;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες, έκλεισα αεροπορικά, ξενοδοχείο.

 

Παω να κλείσω αυτ/το (και ναι ειναι η 1η φορά που νοικιάζω αυτ/το) και βλέπω κατι κουφά...

 

Αν λεει ΔΕ πληρώσω ένα έξτρα νταβατζηλίκι της τάξης των 16ε την ημέρα (πρόσθετη ασφάλεια) λεει πως πρεπει να μου δεσμεύσουν 800ε ο ένας, 950ε ο άλλος ως εγγύηση.

Και διαβάζω στους όρους, πως αν το κάνεις τροπέτο πληρώνεις την απαλλαγή. Δεκτόν...

Εάν το κλέψουν τα ίδια. Δηλ θα κλέψουν το αυτ/το το νοικιάρικο και θα πληρώσω κι εγώ;;;

 

Τι διάολο, παντού έτσι γίνεται;;;

Επίσημα έτσι είναι ναι, αλλά επειδή είναι τέλος σεζόν μπορείς να πας επιτόπου και να κλείσεις ένα αμάξι χωρίς όλα αυτά. (Όχι σίγουρο αλλά πιθανό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοίκιασε απο ενα μικρό τοπικό μαγαζάκι. Αυτές τις λαλακιες μου τις έκαναν και εμένα πριν ενα χρονο και κατι απο μεγαλη εταιρεία. Δεν ξανανοίκιασα απο δαύτους και παω σε μικρούς πλέον (και νοικιάζω μια φορα το μηνα τουλαχιςτον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι θα κάνω. απλά ηθελα να γλυτώσω τη ταλαιπωρία του ψάχνειν εκει πέριξ του ξενοδοχείου. 

 

Σίγουρα οι μεγάλες εταιρείες, θα εχουν εντός αεροδρομίου. Ισως και κάνας ντόπιος "μεγάλος". Ιδωμεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι θα κάνω. απλά ηθελα να γλυτώσω τη ταλαιπωρία του ψάχνειν εκει πέριξ του ξενοδοχείου. 

 

Σίγουρα οι μεγάλες εταιρείες, θα εχουν εντός αεροδρομίου. Ισως και κάνας ντόπιος "μεγάλος". Ιδωμεν. 

Σίγουρα θα έχει να σου προτείνει και το ξενοδοχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...