Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για ζωγραφιά/απεικόνιση σε τοίχο


Faeton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στο ενα χόλ εναν άδειο τοίχο χωρίς τιποτα κτλ και επειδή δεν έχω τι να κάνω λέω να τον ζωγραφίσω κάτι για να "γεμίσει" λίγο...

 

Δεν έχω αποφασίσει τι ακριβώς θα ειναι αυτό το κάτι...

 

Το κυρίως πρόβλημα δεν ειναι αυτά άλλα το ότι δεν ειμαι ζωγράφος... πιάνουν τα χέρια μου όμως και δεν ειμαι τελείως ατάλαντος... απλά δεν ασχολούμαι. 

 

 

Γιαυτό θα ήθελα να μου προτείνετε κολπάκια για τοιχογραφίες και τρόπους να μπορώ να βγάλω ενα ωραίο αποτέλεσμα με κόπο και χρόνο χωρίς να ειμαι καλλιτέχνης 

 

πχ βρήκα στο internet να λένε για ενα σύστημα με προτζέκτορα που ουσιαστικά προβάλεις αυτό που θες να ζωγραφίσεις και "πατάς" πάνω στην προβολή 

 

εύκολο σχετικά αλλα εκτός του ότι δεν έχω προτζέκτορα δεν υπάρχει και η απόσταση στο χολ μου για να τον στήσω στον τοίχο και η προβολή να πιάσει όλη την επιφάνεια που θέλω να ζωγραφιστεί... 

 

 

Επίσης αν έχετε και ιδέες για κάποιο θέμα καλοδεχούμενος και αυτές.. δεν θέλω κατ ανάγκη να ζωγραφιστεί όλος ο τοίχος... μπορεί πχ μόνο μια λωρίδα στην μέση κτλ...

 

σίγουρα δεν θέλω να κάνω κάτι τύπου γκράφιτι τουλάχιστον όχι σαν αυτά τα κλασικά που έχουμε στο μυαλό μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε το σχέδιο σε χαρτί μεγέθους όσο θέλεις να είναι στον τοίχο(1:1), αγόρασε φύλλα καρμπόν τόσα ώστε να καλύπτουν όλη την επιφάνεια του χαρτιού και ξεπατήκωσε το σχέδιο στο τοίχο, χρωμάτισέ το και είσαι κομπλέ.

 

Για θέμα θα 'λεγε το κομμάτι μιας πόλης που έχει ευθείες γραμμές και είναι εύκολο στην αντιγραφή, σε κλίμακα του γκρί που είναι και στη μόδα. (αν θέλεις χρωματίζεις και μια λεπτομέρεια με κόκκινο ας πούμε για τσαχπινιά)

 

Πχ. https://www.google.gr/search?site=webhp&tbm=isch&source=hp&ei=JPwDWMOXF4qxa4yXu9gP&q=london+wallpaper&oq=London+wall&gs_l=mobile-gws-hp.1.0.0l5.5691.13993.0.16646.12.8.0.4.4.0.223.1431.0j6j2.8.0....0...1c.1j4.64.mobile-gws-hp..0.12.1522.3..41j0i10k1.3dBcrBY5gQM#tbm=isch&q=london++wallprint+in+greyscale

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί όχ αφίσες , και φτηνές και εύκολα βάζεις άλλες

επίσης δες και για Acrylic 3D Geometric Hexagon , υπάρχουν και άλλα σχήματα και σχέδια όρεξη για ψάξιμο να εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δε θελει και πολλη δεξιοτεχνια.

 

tromaktiko.jpg

 

Παντως γιατί δεν ψαχνεσαι για κανενα αυτοκόλλητο τοιχου, αφου ετσι κι αλλιως τη ζημια θα την κάνεις;

 

https://www.sticky.gr

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοκολλητα τοιχου πιο σωστα.Γιατι η ταπετσαρια καλυπτει τουλαχιστον ενα σεβαστο ποσοστο του τοιχου.Μετα μπορει να ριξει και πανελ διακοσμητικα,πανελ ξυλου, ψευτικης πετρας κλπ .Αλλα παει αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να κάνεις κάτι μόνος σου, κάνε στενσιλ.

Εύκολο και σχετικά γρήγορο. Τουλάχιστον αυτό έχω κάνει σε κάτι τοίχους μου.

Να και μια σοβαρή απάντηση....  ευχαριστώ.

 

Επειδή δεν ειμαι ζωγράφος δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι αξιοπρεπές με υποβοήθηση πχ με την μέθοδο του προτζεκτορα για παράδειγμα σίγουρα μπορώ να κάνω πολλά ωραία πράματα στον τοίχο μου απο αναπαραστάσεις αρχαίων αγγείων έως και διάφορα έργα τέχνης (φυσικά χωρίς να πλησιάζω το πραγματικό σε κάποιες περιπτώσεις αλλά πάραυτα αρκετά καλά για να κάθετε όμορφα στο μάτι ως τοιχογραφία)  αλλά όπως προείπα και δεν έχω προτζέκτορα και αν είχα ο χώρος δεν επιτρέπει την χρήση του λόγω διαστάσεων του χολ. 

 

Αυτό με τα στένσιλ το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν ξέρω που να βρω μεγάλα και τι ακριβώς μπορώ να βρω πως να τα ψάξω δηλαδή. 

Υπάρχουν και έτοιμες ταπετσαρίες

Ναι αλλα θέλω να το ζωγραφίσω κάτι εγώ για να λειτουργήσει και σαν conversation piece όταν θα φέρνω τα γκομενάκια :P

^ Ναι αλλά την τεχνοτροπία στο φόντο πώς θα την κάνει; :P

 

Αυτό ειναι εύκολο το έχω ξανακάνει μια μέθοδος ειναι να κολλήσεις τσαλακωμένες σακούλες στον φρεσκοβαμμένο τοίχο να περιμένεις να στεγνώσει η μπογιά λιγάκι και να αρχίσεις να τις τραβάς αφήνουν κάτι τέτοιο πίσω τους. 

 

-------------------------------------------------------------

Edit: Συγγνώμη ξεκίνησα να διαβάζω απο την μέση προς τα κάτω και υπέθεσα ότι και τα άλλα θα ήταν τρολλιές τελικά και άλλοι απαντήσατε σοβαρά ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και μια σοβαρή απάντηση....  ευχαριστώ.

 

 

Edit: Συγγνώμη ξεκίνησα να διαβάζω απο την μέση προς τα κάτω και υπέθεσα ότι και τα άλλα θα ήταν τρολλιές τελικά και άλλοι απαντήσατε σοβαρά ευχαριστώ. 

Εχεις δικιο.Ηταν πολλες απαντησεις και δεν προλαβαινες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να δανείσω τέτοιο!!!! :o

 

(το λέω με ύφος επειδή είναι πανάρχαιο εργαλείο και εδώ και πολλάαααα χρόνια θεωρείται απίστευτα ντεμοντέ!)

 

 

Παρεπιπτόντως, αντικαθιστούσε το ντράβαλο της ταπετσαρίας. Μιλάμε για μόδα των '70s και στην εικόνα λείπει το "κουβαδάκι" που προσαρτούταν στο κάτω μέρος και είχε το χρώμα που έπαιρνε ο κόκκινος κύλινδρος για να το δώσει στον ανάγλυφο!

(...)Ναι αλλα θέλω να το ζωγραφίσω κάτι εγώ για να λειτουργήσει και σαν conversation piece όταν θα φέρνω τα γκομενάκια :P

 

 

Αυτό ειναι εύκολο το έχω ξανακάνει μια μέθοδος ειναι να κολλήσεις τσαλακωμένες σακούλες στον φρεσκοβαμμένο τοίχο να περιμένεις να στεγνώσει η μπογιά λιγάκι και να αρχίσεις να τις τραβάς αφήνουν κάτι τέτοιο πίσω τους.(...)

Ωραίιιος ;) (και για τα δυο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα στένσιλ το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν ξέρω που να βρω μεγάλα και τι ακριβώς μπορώ να βρω πως να τα ψάξω δηλαδή. 

 

 

Δεν είναι δύσκολο. δοκίμασέ το έστω για πλάκα σε μικρή κλιμακα. Στένσιλ μπορείς να φτιάξεις μόνος σου ή να πάρεις έτοιμο απο το google. 

Αν θες να φτιάξεις μόνος σου, δεν θα χρειαστείς παρα μόνο μια εικόνα και ένα (ακόμα και δωρεάν) πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας. Σε πολύ γενικές γραμμές παίζεις με το μαύρο-άσπρο και έτοιμο.

 

Πχ μερικά στένσιλ σε τοίχο: 

post-107278-0-19849100-1476734300_thumb.jpg

 

 

post-107278-0-77516500-1476733788_thumb.jpg

 

 

Και ένα σε καμβα:

 post-107278-0-37897100-1476734030_thumb.jpg

 

 

(Εντιτ: δεν ξέρω γιατι οι δύοπ πρώτες βγήκαν πλαγιαστές, αλλά δεν μπορώ να τις διορθώσω γιατι πλέον είμαι απ το κινητό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...