Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω πουλάω το rift απο έλλειψη χρόνου ,δεν καίγομαι κιολας δηλαδη να το δοσω..Αν το δοσω ομως θα παω στην δευτερη γενιά οταν βγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε 2 λογια ρε παιδια. Εστω οτι εχει κανεις δυνατο PC, απο εξοπλισμο VR τι παιρνει και ποιες ειναι οι δυνατοτηες; Μπορεις να παινεις οποιο παιχνιδι και να δεις καθε ταινια η μονο οτι ειναι vr-capable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, therock είπε

Για πειτε 2 λογια ρε παιδια. Εστω οτι εχει κανεις δυνατο PC, απο εξοπλισμο VR τι παιρνει και ποιες ειναι οι δυνατοτηες; Μπορεις να παινεις οποιο παιχνιδι και να δεις καθε ταινια η μονο οτι ειναι vr-capable

Εξοπλισμό, δε χρειάζεσαι κάτι πέρα από τα προφανή. Το Rift και τα Touch. Άντε ίσως και κανέναν αισθητήρα ακόμη, αν τον σηκώνει ο χώρος σου.

Σχετικά με το διαθέσιμο υλικό, όχι, δε μπορείς να παίζεις όποιο παιχνίδι θέλεις, αλλά μόνο αυτά που δημιουργήθηκαν για το μέσο. Αυτό που μπορείς να κάνεις (και θεωρώ ότι  αυτό είναι τελικά που ρωτάς), είναι να τα "προβάλεις" σε μεγάλη οθόνη, φυσικά όμως όχι 3D. Θα είναι σαν να παίζεις σε σινεμά, για παράδειγμα. Το ίδιο ισχύει και για τις ταινίες.

Edit: Υπάρχει βέβαια και το vorpX, το οποίο κάνει αυτό που ζητάς, αλλά δεν έχω αποκομίσει και τις καλύτερες εντυπώσεις από τα σχόλια που έχω διαβάσει για το κατά πόσο ικανοποιητικό είναι.

Στη θέση σου, εφόσον ενδιαφέρεσαι, θα έκανα υπομονή για τη νέα γενιά.

Επεξ/σία από giorgos147
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, therock είπε

Για πειτε 2 λογια ρε παιδια. Εστω οτι εχει κανεις δυνατο PC, απο εξοπλισμο VR τι παιρνει και ποιες ειναι οι δυνατοτηες; Μπορεις να παινεις οποιο παιχνιδι και να δεις καθε ταινια η μονο οτι ειναι vr-capable

Ταινία μπορείς να δεις όποια θέλεις απο μια μικρή οθόνη μέχρι ένα τεράστιο σινεμά. Παιχνίδι μπορείς να παίξεις μόνο ότι είναι vr capable εκτός αν θέλεις να παίξεις κάποιο non vr σε μεγάλη οθόνη. Αν και γενικώς υπάρχει πολύ περιεχόμενο πλεόν σε vr games. Απο εξοπλισμό οι περισσότεροι εδω μέσα έχουμε το oculus rift. Είναι αρκετά καλό με καλή ποιότητα κατασκευής, άνετο στην χρήση, ενσωματωμένα ηχεία και πολύ καλά χειριστήρια, γύρω στα 470Ε από αμαζον. Για χώρους μέχρι 3χ3μ. Ο χώρος μεγαλώνει με επιπλέον αισθητήρα περίπου 90Ε. 

Άλλη περίπτωση είναι το htc vive που είναι πιο ακριβό για Ελλάδα, γύρω στα 620Ε από caseking.de. Λιγότερο άνετο λόγω των λουριών του αντί σταθερού "λουριού", πιο καλό για τεράστιους χώρους μέχρι 5χ5 μέτρα και παραπάνω, χωρίς ενσωματωμένα ακουστικά και με χειρότερα χειριστήρια. Σταθερό λουρί με ενσωματωμένα ακουστικά +120Ε. 

Windows mixed reality διάφορα headsets με διαφορα επίπεδα ποιότητας κατασκευής από 310Ε με΄χρι 600+. Τα φτηνά δεν έχουν ούτε ακουστικά ούτε μικρόφωνο, κάποια παιχνίδια έχουν θέματα συμβατότητας με τα headsets ή τα χειριστήριά τους.

Υπάρχουν 2 stores, το steam και το oculus store. Το ριφτ τα παίζει όλα τα παιχνίδια επίσημα, το vive Και τα Mixed reality παιζουν του στεαμ κανονικά και του oculus με hack διαφορετικής επιτυχίας ανάλογα με το παιχνίδι. 

Προσωπικά έχοντας το rift 2 χρόνια δεν θεωρώ ότι χάνω κάτι σε σχέση εμ άλλα headsets, αντίθετα βλέπω αυξημένη αξία. Kaino;yria headsets δεν αναμένονται σύντομα στην πράξη. Το κινέζικο Pimax που έχει κάποιες προτωπορίες δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει σε μαζική παραγωγή για αρκετούςμήνες ακόμα και δεν ξέρουμε τι προβλήματα μπορεί να έχει. Η oculus δεν θα βγάλει καινούριο πριν το τέλος του 2019 με αρχές του 2020 και η htc έχει ένα λίγο πιο βελτιωμένο μοντέλο αλλά αρκετά πιο ακριβό, στα 1400Ε κομπλέ. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mastixas είπε

Γιατί πουλάτε βρε παιδιά, έχουν βγει νέα μοντέλα; Θα μείνετε χωρίς vr..

ελα μου ντε.. προσωπικα μπορει να μην  εχω χρονο να παιξω , αλλα δεν μπορω να παιξω σε μονιτορ με τπτ πια..

βαριεμαι απιστευτα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές είχα τον γιό μου στο γραφείο και του έβαλα να δει το half life 2. Με την ευκαιρία το είδα και εγώ πάλι. Τα γραφικά παλιά μεν αλλά ικανοποιητικά. Το στήσιμο ακόμα πιο ωραίο. Αλλά για άλλη μια φορά επιβεβαιώνω πόσο άσχημα μου χτυπάει πλέον το "συμβατικό" gaming. Όλα φαίνονταν τόσο μα τόσο μικρά. Το ποντίκι για όπλο μου φαινόταν εντελώς αστείο, και με αυτό να σημαδεύω ένα sprite μερικά χιλιοστά ύψος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Μαγειρας είπε

Έχει παίξει κανείς το kona vr;

οχι, αλλα ειχα αγορασει το vanishing of ethan carter και ηταν πολυ καλο. δεν μπροεσα να το παιξω κ πολυ, αλλα σιγουρα θα κοιταξω να το τελειωσω αν βρω χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οχι και με τοσα παιχνιδια που εχουν βγει, δεν ειναι καν στη λιστα μου.

ω στοσο αν καποιος το εχειδ ει, ας δωσει εντυπωσεις. 

επισης, to creed rise to glory, το χει καποιος?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, demmian είπε

εγω οχι και με τοσα παιχνιδια που εχουν βγει, δεν ειναι καν στη λιστα μου.

ω στοσο αν καποιος το εχειδ ει, ας δωσει εντυπωσεις. 

επισης, to creed rise to glory, το χει καποιος?"

Το blind δεν το έχω παίξει. Το creed το δοκίμασα λίγο. Καλό είναι αλλά πολύ γυμναστική. Ο ιδρώτας ποτάμι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Oculus ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το hmd με τις προεκτάσεις. Είχα δύο καλώδια των 1.8μ (HDMI, usb 3.0) κ όλα δουλευαν καλά. Ευτυχώς είχα ένα usb active των 5 μέτρων που το έβαλα στην θέση του μικρότερου usb κ ξανά δούλεψε. Πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω. 

 

Επεξ/σία από mastixas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...