Προς το περιεχόμενο

Γειτονας με νοητικη υστερηση


otinanai321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρώτησα τη μητέρα μου η οποία έχει τελειώσει νομική (δεν άσκησε ποτέ το επάγγελμα) και μου είπε ότι μπορείς να καλέσεις την αστυνομία και ότι αν προχωρήσει το πράγμα μπορεί να τον κλείσουν σε ίδρυμα. Αν μπορείς να ζήσεις με αυτό, τότε προχώρα το. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mισό λεπτό. Δηλαδή ισχύει πως αν ένας άνθρωπος κλαίει ή φωνάζει λογω διάφορων αιτιών, συνεχόμενα μεσα στο σπίτι του, μπορει να παρέμβει τόσο δραστικά η πολιτεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ τον απο κάτω μου (ακριβώς απο κάτω δωμάτιο) που φώναζε κάμποσους μήνες απο τον πόνο. Επειδή καταλάβαινα πως είναι παροδικό (σύντομα θα "έφευγε"), το αποδέχθηκα και δεν με ενοχλούσε.

 

Είχα αλλάξει σπίτι και στο απέναντι σπίτι στον φωταγωγό είχαμε μια με ψυχολογικά (είχε πεθάνει άντρας, γιος και σκύλος) όπου απο τις 06.00 μέχρι τη 1 το βράδυ είχε τέρμα τη μουσική. Της έκανε παρατήρηση όλη η γειτονιά συνεχόμενα επι χρόνια. Μιλάμε για απίθανη φασαρία στο υπνοδωμάτιο. Απο τότε μου δημιούργησε απίστευτα ψυχολογικά με τους θορύβους. Με ενοχλούν πλέον τα πάντα όταν κοιμάμαι, που παλιότερα μπορούσα να κοιμάμαι ακόμα και κάτω απο καμπάνα. Ευτυχώς μια μέρα πέθανε και την βρήκαν μετά απο 2 μήνες απο τη βρωμιά!

 

Στην προκείμενη περίπτωση η ακολουθία είναι η εξής:

  • Μάλλον είναι παροδικό. Το λες όμως στη μάνα με καλό τρόπο ώστε να καταλάβει πως υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να αρχίσει την αγωγή του ξανά. Δίνεις λίγο καιρό ώστε να δεις τι γίνεται.
  • Αν δεν αλλάξει τίποτα, μετακομίζεις.

Δεν υπάρχουν άλλες εναλλακτικές για την περίπτωση σου. Ευτυχώς που είσαι σε ενοίκιο. Αλίμονο όσοι είναι ιδιοκτήτες και έχουν τέτοια προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Δυστυχως, δεν μπορω να παρεμβω δομικα στο σπιτι καθως το νοικιαζω και δεν προκειται να μεινω και για παντα.

 

Απ οσο το εχω συζητησει φαινεται οτι δεν θα ωφελησει σε κατι (πρακτικα) η αστυνομια, μονο συστασεις μπορουν να κανουν οι οποιες μπορει και να ριξουν και λαδι στη φωτια. Στην ουσια, η κατασταση θα παραμεινει ιδια.

 

Υπαρχει μια υποψια οτι ενδεχεται να μην ακολουθει την αγωγη του, και γι αυτο το λογο να εχει ενταθει η κατασταση τωρα τελευταια. Αλλα αυτο ειναι κατι που δεν μπορει να ελεγξει κανεις τριτος.

 

Θα επενδυσω στις κερινες ωτοασπιδες οπως ειπαμε και αν καποιος εχει να προτεινει κατι, καλοδεχουμενο.

 

Μηπως να εκανες μια κουβεντα με τον ιδιοκτητη; Διοτι αν το προβλημα ειναι μονιμο (εστω και με παροδικες διακοπες). λογιοκα ο ιδιοκτητης θα χανει συνεχεια τουςε ενοικιαστεςς του. Οποτε μια κουβεντα με αυτον να εβαζε αυτος μια μονωση η οποια θα τρου εβγαινε σε οφελος για το μελλον, θα ηταν μια καλη ιδεα. Η αλλη ειναι, οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω, να αλλαξεις (αν εχει ξεχωριστο δωματιο για σαλονι, ή αν υπαρχει αλλο δωματιο), τη θεσδη του υπνοδωματιου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...