Προς το περιεχόμενο

‘Πανελ’ πολλαπλης ταυτοχρονης ενημερωσης


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, το θεμα μου ειναι κατα το ημισυ hardware και κατα το ήμισυ software, ετσι πιστευω.
Ωστοσο, θεωρω οτι μαλλον πρεπει να εξεταστει καλυτερα στην κατηγορια των tablets.
Παμε λοιπον να σας πω, τι θελω να κανω, και να δουμε μαζι αν και πως μπορω να το κανω.

Θελω να μπορω να βλεπω, σε μια οθονη, με ενα βλεμμα κυριολεκτικα, μια επικαιροποιημενη ‘εικονα’ απο περιπου 20(+/-) παράθυρα/tabs επιλεγμένων sites.
Με καταλληλα σεταρισματα, διαφορες εναλλακτικες επιλογες μπορουν να προταθουν.
Ωστοσο, θελω κατι οικονομικο, ευχρηστο, και οντως να κανει τη δουλεια.

Μια αρχικη μου συλληψη, για να εχω και το πλεονεκτημα της φορητοτητας, ειναι ενα tablet πχ τουλαχιστον 10αρι(?) με καλη/μεγαλη αναλυση οθονης.
Και αυτο ομως, θελω προτασεις, πως μπορει να ειναι συνεχως ανοικτα, 20 παραθυρα/tabs ταυτοχρονα σε παραθεση, ωστε να τα βλεπω με μια ματια.
Μπορει να γινει με καποια δυνατοτητα ενος web browser? Χρειαζεται ισως καποια ειδικη εφαρμογη;
Θα ειναι ορατα με νορμαλ…ματια, ή θα ειναι τοσο μικρα τα γραμματα που δεν θα βλεπω τιποτε?
Αν δε, γινονταν ετσι οπως το θελω, θα ηθελα να ορισω και αυτοματο refresh καθε λιγα λεπτα, ωστε να μην χρειαζεται καν να κανω χειροκινητες ανανεωσεις.
Φανταστειτε την ολη ιδεα σαν ενα ‘πανελ’ για ταχυτητα ενημερωσης, σαν ενα εικονικο workspace, απαιτωντας απο τον χρηστη μηδαμινο χειρισμο, και μονο ενα βλεμμα.

Δεν ειμαι σιγουρος πως μπορει να υλοποιηθει επιτυχως αυτο. Αν μπορει να γινει με tablet, αν βολευει laptop, ή αν θελει…32αρα τηλεοραση!
Και επισης, δεν ξερω με ποιον browser ή εφαρμογη μπορω να κανω αυτο που θελω.
Θα προτιμουσα βεβαια καποια λυση προσανατολισμενη σε tablet για λογους οικονομιας και φορητοτητας, γι’αυτο και ανοιξα το θεμα εδω, αλλα αυτο που προεχει στο τελος, ειναι να βρεθει και να προταθει μια καλη λυση υλοποιησης σε οποιαδηποτε πλατφορμα σε hardware/software.

Ελπιζω να με βοηθησετε να βρω μια αξιολογη λυση.

Επεξ/σία από mentoras99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 20 tabs εγώ νομίζω ότι θέλεις αρκετές οθόνες, 10άρι τάμπλετ τι να κάνει;! Και δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λες με την αυτόματη ανανέωση, κάποια sites το κάνουν μόνα τους αλλά αν δεν το κάνουν δεν ξέρω αν μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον chrome υπαρχουν extensions που μπορουν να κανουν auto refresh σελιδες καθε χ δευτερολεπτα.20 tabs για να διαβαζονται θα χρειαστεις οθονες και οχι ενα tablet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανοιγεις και βάζεις addon autoupdater του chrome. αν εχεις win10 τα στοιβαζει αυτόματα με δεξι κλικ στη μπαρα γραμμων εργαλειών και Εμφανιση παραθύρων σε παραθεση... παντως σε 24 2κ panel δεν φαινονται μεγαλα τα tabs. Επίσης να υπολογίζεις την ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως καταλαβαινω, πιο ευκολα βαζεις να παρακολουθεις 20 τηλεοπτικα καναλια ταυτοχρονα,

παρα 20 sites....

To δυσκολο δεν ειναι να παρακολουθεις τα 20 sites, το δυσκολο ειναι οτι θελεις σε μια οθονη 10" να χωρεσεις 20 παραθυρα(τι ειναι site, τι ειναι τηλεοπτικα καναλια).

 

20 sites δεν χωρανε καλα-καλα σε 24" οθονη υψηλης αναλυσης, ποσο μαλλον σε 10αρι ταμπλετ.

 

Γενικοτερα, ψαξε για τη λειτουργια tab overview που ειχε παλια ο chrome ή το tab groups  του firefox.

 

Παραδείγματα:

https://www.google.gr/search?q=tab+overview+chrome&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjJx7nB_vLPAhWhDsAKHVtMAiYQ_AUICCgB&biw=1180&bih=616#q=tab+overview+chrome&safe=off&tbm=isch&tbs=isz:l&imgrc=mW9yxzJIj0pXqM%3A

tab-overview-chrome.jpg

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως καταλαβαινω, πιο ευκολα βαζεις να παρακολουθεις 20 τηλεοπτικα καναλια ταυτοχρονα,

παρα 20 sites....

εγω απο οοοοσο σκαμπαζω, μπορει να κανω και λαθος, και χωρις να ειμαι ειδικος, δεν νομιζω οτι μπορεις να το κανεις, οχι τοσο λογω Software, αλλα πρακτικα, λογω Hardware..!

 

για να παρακολουθεις -ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ- 20 tabs, χρειαζεσαι καποιο χωρο για να τα βαλεις, αυτα τα 20 tabs.  

για μετρα μονος σου, σε μια οθονη 1920χ1080 (ειτε 10", ειτε 40"), ποσο χωρο θα "πιασει" καθε tab..!  

ασε που για να διαβαζεις κιολας, πρεπει να εχει ενα ελαχιστο μεγεθος, ικανο ωστε το ματι να μπορει να δει..!!

 

αυτο που λες, ΠΡΑΚΤΙΚΑ το επαναλαμβανω, το βλεπω δυσκολο ακομα και σε 65" 4Κ αναλυσης οθονη....!!!! νομιζω οτι θα χρειαστεις .....αρκετα  εκατομμυρια πιξελς, για να τα χωρεσεις αυτα, αλλα και να μπορεις και να διαβασεις..!!         

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...οκ, αν ειναι ετσι, το τοπικ μαλλον δεν εχει θεση εδω....και ζητουμενο ειναι αν καποια υλοποιηση θα εκανε την δουλεια.

Πχ, ξερει κανεις, αν μια 40αρα TV τελευταιας γενιας, με συνδεση στο net, εχει τετοιες δυνατοτητες;

Οπως πχ δειχνουν πολλα καναλια σε παραθυρα σε παραθεση,

να μπορει να δειχνει ιστοσελιδες σε παραθεση;

Αλλα ακομη και αν το εκανε καποια tv αυτο, και παλι, δεν νομιζω να εκανε αυτοματη ανανεωση καθε λιγα λεπτα οπως το θελω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...οκ, αν ειναι ετσι, το τοπικ μαλλον δεν εχει θεση εδω....και ζητουμενο ειναι αν καποια υλοποιηση θα εκανε την δουλεια.

Πχ, ξερει κανεις, αν μια 40αρα TV τελευταιας γενιας, με συνδεση στο net, εχει τετοιες δυνατοτητες;

Οπως πχ δειχνουν πολλα καναλια σε παραθυρα σε παραθεση,

να μπορει να δειχνει ιστοσελιδες σε παραθεση;

Αλλα ακομη και αν το εκανε καποια tv αυτο, και παλι, δεν νομιζω να εκανε αυτοματη ανανεωση καθε λιγα λεπτα οπως το θελω...

Μπορείς να συνδέσεις υπολογιστή ή tablet στην τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...οκ, αν ειναι ετσι, το τοπικ μαλλον δεν εχει θεση εδω....και ζητουμενο ειναι αν καποια υλοποιηση θα εκανε την δουλεια.

Πχ, ξερει κανεις, αν μια 40αρα TV τελευταιας γενιας, με συνδεση στο net, εχει τετοιες δυνατοτητες;

Οπως πχ δειχνουν πολλα καναλια σε παραθυρα σε παραθεση,

να μπορει να δειχνει ιστοσελιδες σε παραθεση;

Αλλα ακομη και αν το εκανε καποια tv αυτο, και παλι, δεν νομιζω να εκανε αυτοματη ανανεωση καθε λιγα λεπτα οπως το θελω...

θεωρω πως για να κανεις αυτο που λες, δεν αρκει ο browser της τηλεορασης..!   σιγουρα θα χρειαστεις πισι για να σε καλυψει και οσον αφορα καποιες τεχνολογιες του Ιντερνετ, που ισως ο browser της τηλεορασης δεν μπορει να "παιξει" (flash, java, κλπ).

 

αλλα οσον αφορα την ταυτοχρονη απεικονιση πολλων Tabs, αλλα και σε μεγεθος που να μπορεις να διαβασεις, χωρις την χρηση μεγενθυντικου φακου, μαλλον θα χρειαστεις  2 τηλεορασεις 40-43"  με 4Κ αναλυση.....!!!!!!!     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...