Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι η Apple ενδέχεται να εγκαταλείψει τα chips της Intel σε μελλοντικούς υπολογιστές Mac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Λίγοι είναι που ακούνε από κινητό γιατί θέλεις MB Internet + που τρώει μπαταρία

2) Δεν είναι το μοναδικό το ξέρω αλλά η Apple δεν θα έπρεπε να έχει κάτι τέτοιο

3) Τακτική είναι να έχεις κάρτα ήχου DAC με 24bit/192KHz + το jack για να συνδέσεις ότι ακουστικά θέλεις

4) Μην εμπιστεύεσαι πάντα το Internet για backup και για ποιο λόγο να αναγκάζεσαι να έχεις Internet για να τα κάνεις όλα αυτά ?

5) Μην πεις τώρα ότι αυτό δεν είναι Stereo - Βάλτε ακουστικά δείτε το !!

1)Εχω ολοκληρες λιστες που μπορω να ακουω offline οποτε ειτε εχω νετ ειτε οχι απολαμβανω τη μουσικη που θελω

2)Εγω ειμαι της αποψης οτι αμα προσεχεις τα πραγματα σου δεν εχεις θεμα.

3)Εγω ουτως ή αλλως εχω ασυρματα ακουστικα. Ενα καλο DAC δεν θα με χαλαγε αλλα δε μ λειπει κιολας.

4)Δεν το εμπιστευομαι αλλα αλλο τοσο δεν εμπιστευομαι τις SD που οπως και να εχει ειναι ενα αποθηκευτικο μεσο που μπορει να χαλασει

5) Και σου ξαναλεω, για να ηχογραφησεις στερεοφωνικο ηχο θες δυο μικροφωνα σε διαφορετικες θεσεις. Μονο ετσι εχεις πραγματικο στερεοφωνικο ηχο!!! Ολα αυτα στα κινητα ειναι κολπα με το software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1)Εχω ολοκληρες λιστες που μπορω να ακουω offline οποτε ειτε εχω νετ ειτε οχι απολαμβανω τη μουσικη που θελω

2)Εγω ειμαι της αποψης οτι αμα προσεχεις τα πραγματα σου δεν εχεις θεμα.

3)Εγω ουτως ή αλλως εχω ασυρματα ακουστικα. Ενα καλο DAC δεν θα με χαλαγε αλλα δε μ λειπει κιολας.

4)Δεν το εμπιστευομαι αλλα αλλο τοσο δεν εμπιστευομαι τις SD που οπως και να εχει ειναι ενα αποθηκευτικο μεσο που μπορει να χαλασει

5) Και σου ξαναλεω, για να ηχογραφησεις στερεοφωνικο ηχο θες δυο μικροφωνα σε διαφορετικες θεσεις. Μονο ετσι εχεις πραγματικο στερεοφωνικο ηχο!!! Ολα αυτα στα κινητα ειναι κολπα με το software

 

1) οκ όπως βολεύει του καθενός

2) Ναι αλλά δεν σημαίνει ότι άμα πέσει σε μικρή απόσταση ότι θα πρέπει να είναι και εύθραυστο

3) Απλά είναι κακό το να αναγκάζεσαι να έχεις ασύρματα ακουστικά

4) Ναι μπορεί να χαλάσει απλά μπορείς να την βγάλεις αν πάθει κάτι η συσκευή

5) Μα ήδη τα Android έχουν δύο μικρόφωνα (τι άλλο δηλ να αποδείξω πως από το 2012 έχουμε ήδη 2 μικρόφωνα ?) (Aν θέλεις κάνω εγγραφή βίντεο με το Xperia P + να δείξω που είναι τα μικρόφωνα + με το που θα φυσήξω στο ένα μικροφώνο και το software θα δειξει την κυματομορφή σε ποιο κανάλι βγάζει τα dB) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) οκ όπως βολεύει του καθενός

2) Ναι αλλά δεν σημαίνει ότι άμα πέσει σε μικρή απόσταση ότι θα πρέπει να είναι και εύθραυστο

3) Απλά είναι κακό το να αναγκάζεσαι να έχεις ασύρματα ακουστικά

4) Ναι μπορεί να χαλάσει απλά μπορείς να την βγάλεις αν πάθει κάτι η συσκευή

5) Μα ήδη τα Android έχουν δύο μικρόφωνα (τι άλλο δηλ να αποδείξω πως από το 2012 έχουμε ήδη 2 μικρόφωνα ?) (Aν θέλεις κάνω εγγραφή βίντεο με το Xperia P + να δείξω που είναι τα μικρόφωνα + με το που θα φυσήξω στο ένα μικροφώνο και το software θα δειξει την κυματομορφή σε ποιο κανάλι βγάζει τα dB)

Επειδη βγαινουμε εντελως οφ τοπικ θα πω αυτο και θα κλεισω. 

 

Για να ηχογραφισεις πραγματικο στερεoφωνικο ηχο θες δυο (ή και παραπανω) μικροφωνα σε διαφορετικες θεσεις. Τα μικροφωνα που εχει το κινητο σου ειναι ουσιαστικα στο ιδιο σημειο. Αυτο σημαινει οτι ναι μεν λαμβανει πληφορια και απο τα δυο αλλα η πληφορια ειναι η ιδια. 

 

Το κυριο χαρακτηριστικο του στερεοφωνικου ηχου ειναι οτι η πληροφορια που λαμβανεται απο τα τα δυο μικροφωνα που ηχογραφουν, λογω της διαφορετικης θεσης σε σχεση με την πηγη του ηχου, δεν ειναι ιδια. Υπαρχουν διαφορες στο time of arrival και sound pressure level information. Αυτες οι διαφορες ΔΕΝ ειναι δυνατο να υπαρξουν οταν η ηχογραφηση γινεται απο ενα κινητο ΟΣΑ μικροφωνα και αν εχει. Αυτες οι διαφορες εξομοιωνονται μεσω λογισμικου!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βγαινουμε εντελως οφ τοπικ θα πω αυτο και θα κλεισω. 

 

Για να ηχογραφισεις πραγματικο στερεoφωνικο ηχο θες δυο (ή και παραπανω) μικροφωνα σε διαφορετικες θεσεις. Τα μικροφωνα που εχει το κινητο σου ειναι ουσιαστικα στο ιδιο σημειο. Αυτο σημαινει οτι ναι μεν λαμβανει πληφορια και απο τα δυο αλλα η πληφορια ειναι η ιδια. 

 

Το κυριο χαρακτηριστικο του στερεοφωνικου ηχου ειναι οτι η πληροφορια που λαμβανεται απο τα τα δυο μικροφωνα που ηχογραφουν, λογω της διαφορετικης θεσης σε σχεση με την πηγη του ηχου, δεν ειναι ιδια. Υπαρχουν διαφορες στο time of arrival και sound pressure level information. Αυτες οι διαφορες ΔΕΝ ειναι δυνατο να υπαρξουν οταν η ηχογραφηση γινεται απο ενα κινητο ΟΣΑ μικροφωνα και αν εχει. Αυτες οι διαφορες εξομοιωνονται μεσω λογισμικου!!! 

 

Απόδειξη με το Galaxy S3 κινητό του 2012 που γράφει Stereo και είναι true Stereo και έχει 2 μικρόφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Πραγματικά τι IQ έχει η Apple ?? 

Κάπως μεγαλύτερο από της samsung? :P

 

Είναι τελικά πολύ απλο, προσπαθει να αυτοκτονησει και ψαχνει τροπο.

Διάβασε κανείς σωστά την είδηση/φημη? Μπα... 

 

Το θέμα είναι ότι κανονικά δεν κάνει καλά γιατί κοστολογούν πάρα πολύ ακριβά τα πάντα, κανονικά είναι κλεψιά και το iPhone δεν θα έπρεπε να κοστίζει 800€ γιατί τα υλικά του κάνουν 300€ ενώ τα υπόλοιπα τα 500€ απλά κλέβουν.

 

Δεν φέρεται έξυπνα γιατί εγκαταλείπει την Intel και ο κόσμος θα παραπονεθεί που δεν θα φοράει ένα Macbook Intel επεξεργαστή γιατί αυτοί οι επεξεργαστές είναι πάρα πολλοί γρήγοροι και επίσης πολύ γνωστή σαν μάρκα και σαν επιδόσεις.

 

Το πιο σωστό είναι μια εταιρία να σέβεται και τον καταναλωτή και όχι να τον κοροϊδεύει και να πουλάει τόσο ακριβά πράγματα ενώ στην πραγματικότητα το κόστος είναι μικρότερο.

Ο καταναλωτής που εμπιστεύεται την Apple και της δίνει τα λεφτά του για χρόνια, δεν θα ασχοληθεί καθόλου με τη cpu που θα έχει το μηχάνημα. Θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του καλυτερα. Αν την κάνω με κάτι διαφορετικό από την intel καλύτερα, τότε θα χαρώ αφάνταστα και δεν θα με απασχολεί αν τη νεα cpu την κάνει η arm, η samsung ή η AMD!

 

Το κόστος των προϊόντων της apple, μου επιστρέφει πολλαπλάσιο σαν κέρδος από τη δουλειά μου. Οπότε θα ήμουν χαζός αν το έβλεπα αρνητικά πριν καν το δοκιμάσω! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόδειξη με το Galaxy S3 κινητό του 2012 που γράφει Stereo και είναι true Stereo και έχει 2 μικρόφωνα

Εχω την εντυπωση πως δεν διαβαζεις αυτα που λεω. Αυτο το βιντεο δεν αποδεικνυει τπτ. Απο που συμπερανες οτι ειναι true stereo κιολας?

 

Διαβασε ξανα την απαντηση μου. Δεν προκειται να κατσω να σου αναλυσω βραδιατικα ακριβως τι παιζει με τον στερεοφωνικο ηχο, τη στερεογραφικη προβολη κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είπε και κάποιος ´αλλος παραπάνω εαν η απόδοση είναι καλή γιατί όχι?? Απο εκεί και πέρα το να βγαίνει ο καθένας και να κάνει και κοστολόγηση και να λέει πόσο πρέπει να πουλάει η apple και η κάθε apple είναι για γέλια..... Οσο για το βύσμα του ήχου.. πάμε ένα στοίχημα πως σε κανα χρόνο από τώρα η πλειοψηφία των νέων συσκευών θα το έχει καταργήσει...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να το κάνει σε όλους τους υπολογιστές. Χρόνια ύφεσης τα αποκατέστησε σε αύξηση πωλήσεων (πάντα μιλώντας για υπολογιστές κι όχι κινητά / τάμπλετ) όταν άλλαξε την κύρια δομή της πλατφόρμας της: Intel + Unix. Θα μπορούσε ίσως σε μικρά laptop με λειτουργικό osx arm μπασταρδεμένο με iOS (κατά τις τακτικές Google και MS). Αλλά ο μουσικός / γραφίστας / Video editor etc δεν παίζει να δουλέψουν σε τέτοια μηχανάκια. Απλά ίσως με τέτοια μικρά laptops θελήσει να "κερδίσει" όσους έχουν iPhone και κάνουν απλή χρήση σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάται κανείς κάποτε που η Apple είχε χεσμένες τις intel και AMD και παρουσίαζε συστήματα που δεν είχαν επαφή με τα υπόλοιπα; Όλο αυτό σε μία εποχή που δεν ζητούσε μερίδιο από τους gamers και που η αγορά ήταν πολύ πιο κλειστή λόγω έλλειψης κατάρτισης του τελικού χρήστη και, φυσικά, απουσίας του internet.

Τι εννοώ: H apple πέταξε τους moto και έβαλε ΙΒΜ για συγκεκριμένους λόγους. Για αντίστοιχους λόγους πέρασε από τους ΙΒΜ στους intel. Τώρα πάλι σκέφτεται να περάσει σε arm. Είναι παλιά η ιστορία αυτή και οι λόγοι είναι γνωστοί κατά κύριο λόγο στους μαρκετάδες, τους μηχανικούς και τους devs της εταιρείας.

Τώρα όποιος πιστεύει ότι η Apple πάει για κατηφόρα, ας δώσει ένα πειστικό τεκμήριο για κάτι που ακόμα δεν έχει παρουσιαστεί.

Ένα είναι το σίγουρο: Ένα καλό μερίδιο της αγοράς είναι χρήστες OS. Οι εταιρείες που φτιάχνουν προγράμματα για OS θα ακολουθήσουν για να φάνε και αυτοί ένα κομμάτι της πίτας.

Όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες και αερολογίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόδειξη με το Galaxy S3 κινητό του 2012 που γράφει Stereo και είναι true Stereo και έχει 2 μικρόφωνα

Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει με τις ηχογραφήσεις κλπ αλλά και τα iphone από το 4 και μετά δύο μικρόφωνα έχουν. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά σαν παρατήρηση το γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάται κανείς κάποτε που η Apple είχε χεσμένες τις intel και AMD και παρουσίαζε συστήματα που δεν είχαν επαφή με τα υπόλοιπα; Όλο αυτό σε μία εποχή που δεν ζητούσε μερίδιο από τους gamers και που η αγορά ήταν πολύ πιο κλειστή λόγω έλλειψης κατάρτισης του τελικού χρήστη και, φυσικά, απουσίας του internet.

Τι εννοώ: H apple πέταξε τους moto και έβαλε ΙΒΜ για συγκεκριμένους λόγους. Για αντίστοιχους λόγους πέρασε από τους ΙΒΜ στους intel. Τώρα πάλι σκέφτεται να περάσει σε arm. Είναι παλιά η ιστορία αυτή και οι λόγοι είναι γνωστοί κατά κύριο λόγο στους μαρκετάδες, τους μηχανικούς και τους devs της εταιρείας.

Τώρα όποιος πιστεύει ότι η Apple πάει για κατηφόρα, ας δώσει ένα πειστικό τεκμήριο για κάτι που ακόμα δεν έχει παρουσιαστεί.

Ένα είναι το σίγουρο: Ένα καλό μερίδιο της αγοράς είναι χρήστες OS. Οι εταιρείες που φτιάχνουν προγράμματα για OS θα ακολουθήσουν για να φάνε και αυτοί ένα κομμάτι της πίτας.

Όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες και αερολογίες.

 

Θα σου πω εγώ έναν λόγο που είναι ταυτόχρονα το μέλλον και η ταφόπλακα της apple μαζί -ανάλογα με το τι θα υπερισχύσει...-.

 

Λέγεται λογισμικό και είναι ο λόγος που κανείς λογικός πάροχος OS δεν αλλάζει αρχιτεκτονικές για πλάκα. Η M$ όταν προσπάθησε να σπάσει την πλατοφόρμα της σε Arm based & x86 το μετάνιωσε πικρά και γύρισε στα γνώριμα νερά της. Η Apple από την άλλη όταν το έκανε πετώντας τα ppc είχε μόνο κέρδη να λάβει -ήταν βλέπεις η εποχή του ανοίγματος στον κόσμο των pc-... 

 

Σήμερα το ζητούμενο είναι το όσο περισσότερο κλειστό οικοσύστημα. Να τα παίρνουμε από παντού και κυρίως από το store. Εφαρμογές λοιπόν ΜΟΝΟ από το store κλειδωμένες και αποστειρωμένες... because εκεί είναι τα φράγκα... 

 

και για αυτούς που αναρωτιούνται τι θα γίνει με τα Pro συστήματα, το ερώτημα είναι βλακώδες... ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Pro συστήματα. Και δεν θα υπάρχουν γιατί απλά αν κάνει τέτοιο βήμα η Apple θα έχει κρίνει ότι δεν την συμφέρουν... 

 

Τα φανμποϋς μπορούν να αρχίσουν το χειροκρότημα... Η μεταστροφή ολοκληρώνεται... Οι υπόλοιποι ελπίζουμε ότι η λογική θα πρυτανεύσει... αν και γενικά στο σημερινό κόσμο η λογική σπανίζει... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει με τις ηχογραφήσεις κλπ αλλά και τα iphone από το 4 και μετά δύο μικρόφωνα έχουν. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά σαν παρατήρηση το γράφω.

 

Έχει 2 μικρόφωνα αλλά το πρόβλημα είναι ότι η Apple ακόμη δεν κάνει stereo ηχογράφηση,είναι κλειδωμένο από το λειτουργικό και δυστυχώς μείνανε στην Mono ηχογράφηση.

 

Να δεις που αν θα κάνει Stereo ηχογράφηση το iPhone 8 θα το παρουσιάσουν σαν καινούργιο λες και άλλα κινητά δεν γράφουν Stereo. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ άργησαν το περίμενα  από το 2012 να γυρίσουν σε arm και από τότε που έφυγαν για λόγους marketing από την IBM. Δυστυχώς τότε οι άσχετοι αγόραζαν με Mhz (και τώρα με πυρήνες).

Πατάνε τους Intel σε απόδοση κοντά μία δεκαετία. (εδώ κάποιοι θα διαβάσουν επίδοση: Περαστικά τους)

 

Απόδειξη με το Galaxy S3 κινητό του 2012 που γράφει Stereo και είναι true Stereo και έχει 2 μικρόφωνα

Και έχουν τα μικρόφωνα απόσταση 20-30 εκατοστά ε; Με κλίση 45 μοίρες; Δεν έχεις ιδέα τί σημαίνει στερεοφωνικός ήχος. Φαντάζομαι αν βλέπεις δύο κανάλια νομίζεις πως έχεις στερεοφωνικό ήχο.

Κάπως έτσι τα βλέπουμε εμείς «στερεοφωνικά» με αυτά που διαβάζουμε.

Τα δύο μικρόφωνα (στα iphone) είναι για noise cancelation όχι για "stereo" ηχογράφηση με απόκλιση 180 μοίρες! Με abandonware της Samsung δεν ασχολούμαι, αν είναι λογικοί άνθρωποι το ίδιο θα έκαναν.

 

Πάρε 3 μικρόφωνα (iPhone 5 2012)

http://www.phonearena.com/news/Apple-iPhone-5-has-three-microphones-and-HD-voice-support-whats-in-it-for-you_id34486

Και παίζει iOS-10, δεν ειναι abandonware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έχουν τα μικρόφωνα απόσταση 20-30 εκατοστά ε; Με κλίση 45 μοίρες; Δεν έχεις ιδέα τί σημαίνει στερεοφωνικός ήχος. Φαντάζομαι αν βλέπεις δύο κανάλια νομίζεις πως έχεις στερεοφωνικό ήχο.

 
Κάπως έτσι τα βλέπουμε εμείς «στερεοφωνικά» με αυτά που διαβάζουμε.
 
Τα δύο μικρόφωνα (στα iphone) είναι για noise cancelation όχι για "stereo" ηχογράφηση με απόκλιση 180 μοίρες! Με abandonware της Samsung δεν ασχολούμαι, αν είναι λογικοί άνθρωποι το ίδιο θα έκαναν.
 
Πάρε 3 μικρόφωνα (iPhone 5 2012)
 
Και παίζει iOS-10, δεν ειναι abandonware.

 

Και πάλι ακόμη και 20εκ απόσταση υπάρχει διαφορά όμως στον ήχο και η διαφορά είναι ότι δεν ακούς τα πάντα στο κέντρο

 

Δεν είναι τελείως αριστερά και δεξιά αλλά σίγουρα αν βγάζω βίντεο και ο άλλος μιλάει δεξιά μου τότε δεξιά θα ακουστεί στην ηχογράφηση

 

Eδώ τα επαγγελματικά Recorders είναι δύο μικρόφωνα στη μέση όπως αυτό εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...