Προς το περιεχόμενο

Ιγκουάνα - Ερωτήσεις από αρχάριο


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στην κατοχή μου ένα μικρό ιγκουάνα από προχθές γιατί είχα την ευκαιρία να το υιοθετήσω, και το έκανα.

Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι δεν έχω ακόμα εξοπλισμό (ο οποίος θα αγοραστεί σύντομα) και προσωρινά το έχω σε ένα μικρό ενυδρειάκι πλαστικό για ψαράκια, το οποίο έχω σκεπάσει με ηλεκτρική κουβέρτα για να παράγει ζέστη.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Τι μεγέθους τεράριο να πάρω για αρχή;

2. Τι λάμπες ακριβώς χρειάζονται τα ιγκουάνα για να είναι εντάξει;

3. Αυτήν την περίοδο κάθεται πολλές φορές ακούνητο και αμίλητο, δεν τρώει κατά την παρουσία μου, αλλά το έχω πετύχει να γυρνοβολάει στο ενυδρειάκι και να τρώει όσο λείπω από τον χώρο. Είναι φυσιολογικό αυτό;

4. Τι θερμοκρασίες θα πρέπει να παράγουν οι λάμπες;

 

Αυτές είναι οι ερωτήσεις μου για αρχή. Θέλω να μάθω τι σπιτάκι να του πάρω για να νιώθει "άνετα" και να μη μου πάθει και τίποτα εννοείται τώρα που χειμωνιάζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέγεθος του τεραριου καλό είναι να αυξάνει μαζί με το μέγεθος του ζώου. Γενικά θέλει ζέστη, όμως χρειάζεται και μια πιο ψυχρή-δροσερή γωνία, ώστε να αλλάζει η θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Το πετυχαίνεις με λαμπτήρες και επιδαπέδια θέρμανση, εξαρτάται από το τεράριο πως θα το διαμορφώσεις. Είναι σε περίοδο προσαρμογής. Επίσης προσοχή στη διατροφή και στο φρέσκο νερό.

 

Ψάξε στο διαδίκτυο, υπάρχουν αναλυτικοί οδηγοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Αλήθεια πως το βρήκες;

 

Όταν λες το υιοθέτησες να υποθέσω οτι το βρήκες κάπου μόνο του έξω;

Τώρα θυμήθηκα αυτό το thread. Τότε ήμασταν σε πανικό και ψαχνόμασταν για το τι να πάρουμε και τι να κάνουμε.

Σόρρυ.

Το πήρε η κοπέλα μου από κάποιον που τα έδινε γιατί ήταν μωρά.

 

Λοιπόν τον μικρούλη τον πήραμε έτσι

GpjLTy4.jpg

 

Στα μισά του χρόνου είχε γίνει έτσι

qHJ2pK3.jpg

 

Και σήμερα είναι έτσι

4dpssPo.jpg

 

Του παραγγείλαμε ένα έπιπλο 180 Χ 120 Χ 70 και περιμένουμε τον μαραγκό να μας το φτιάξει.

Μεταμορφώνεται σιγά σιγά σε κροκοδειλάκι, και εκεί μέσα θα γίνει γρήγορα.

Το τωρινό του τεράρριουμ είναι μικρό και δεν χωράει να κάνει βόλτες.

 

Αυτά που πήραμε μέχρι τώρα ήταν κεραμεικές λάμπες για το βράδυ, 43W λάμπα με καθρέπτη για ζέστη & basking, UVA/UVB λάμπες εννοείται, και από αξεσουάρ ψηφιακό θερμόμετρο / υγρασιόμετρο.

 

Στο καινούριο θα του βάλουμε καλώδιο θέρμανσης στις γωνίες του επίπλου, το οποίο θα καλύψουμε με ειδική σιλικόνη ώστε να μην το σκαλίσει, το εσωτερικό του επίπλου θα είναι με κόντρα πλακέ θαλάσσης, πάνω θα κάνουμε κατάσταση με τις λάμπες, και σκέφτομαι να του βάλω κι άλλες λάμπες πιο κάτω ώστε να μη χρειάζεται να ανεβαίνει συνέχεια τόσο ψηλά για να κάνει basking, αυτό θα το δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο μαγκας, περαν του να εχει σταθερη τροπικη θερμοκρασια και υγρασια, φροντισε να τρεφεται και καταλληλα. Χρειαζεται και ζωικη πρωτεινη περαν των φρουτων και των λαχανικων, πχ προνυμφες εντομων. Υπαρχουν πολλες εξειδικευμενες κοινοτητες, οπως στο facebook για περαιτερω συμβουλες και ιδεες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο μαγκας, περαν του να εχει σταθερη τροπικη θερμοκρασια και υγρασια, φροντισε να τρεφεται και καταλληλα. Χρειαζεται και ζωικη πρωτεινη περαν των φρουτων και των λαχανικων, πχ προνυμφες εντομων. Υπαρχουν πολλες εξειδικευμενες κοινοτητες, οπως στο facebook για περαιτερω συμβουλες και ιδεες.

Ευχαριστώ για την απάντηση μαν. Μέχρι στιγμής διαβάζουμε κυρίως ξένες. Εχεις υπόψιν κάποια Ελληνική κοινότητα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση μαν. Μέχρι στιγμής διαβάζουμε κυρίως ξένες. Εχεις υπόψιν κάποια Ελληνική κοινότητα ;

Βεβαιως, δες αυτη εδω πχ

https://www.facebook.com/groups/reptilegreecegroup/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...