Προς το περιεχόμενο

Ποιό απο τα 2 build και γιατί


Rpanagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω μητρικη,τροφοδοτικο και ραμ

Εχω βρει ενα ετοιμο build (1) και ενα δικο μου (2) 
εχοντας ως βαση να ειναι vfm

1.1)Ποιο απο τα 2 ειναι ποιο "σωστο".
2.1)Στο ετοιμο βλεπω εχει βαλει ram μεγαλυτερης συχνοτητας απο αυτη που παιρνει max,για ποιο λογο να κανω κατι τετοιο?Παιζει να γινει OC στην ram αν βαλω μεγαλυτερης συχνοτητας?


1)     https://www.skroutz.gr/s/9187185/Asus-H110M-A-M-2.html
        https://www.skroutz.gr/s/8391146/Be-Quiet-System-Power-B8-550W-80plus.html
        https://www.skroutz.gr/s/7299964/HyperX-Fury-8GB-DDR4-2400MHz-HX424C15FB-8.html


2)     https://www.skroutz.gr/s/8314713/MSI-H110M-Pro-D.html#specs
        https://www.skroutz.gr/s/2189436/Approx-550W-Power-Supply.html
        https://www.skroutz.gr/s/6760871/Kingston-ValueRAM-8GB-DDR4-2133MHz-KVR21N15D8-8.html#reviews


ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ HDMI ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο λογο τροφοδοτικο και ραμ...βεβαια αν δεν πεις και χρηση που θες κ τ αλλο εχεις δεν πολυβγαζουμε ακρη...η μητρικες δεν υποστηριζουν ετσι κ αλλιως παραπανω συνχοντητα στις ραμ για να κανεις OC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε καλυτερο εννοουμε την εταιρια?

Γιατι αλλη διαφορα δεν βλεπω...


Και ενας ι3 θα μπει,6ης γενιας(δεν νομιζω να εχει τοσο σημασια)


η μητρικες δεν υποστηριζουν ετσι κ αλλιως παραπανω συνχοντητα στις ραμ για να κανεις OC!

Αυτο που λες με την συχνοτητα το ειπα επειδη στο build που βρηκα εχει βαλει παραπανω και λεω μηπως ηταν καλυτερα,οποτε στο 1) build να βαγαλω την ram και να βαλω μια 2133 συμβατη με την μητρικη?(θα γλιτωσω λιγα χρηματα ετσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε καλυτερο εννοουμε την εταιρια?

Αν μιλας για το τροφοδοτικο θα στο πω απλα.

Το ενα ειναι απο σοβαρη εταιρια (Βe Quiet) με επωνυμους OEM κατασκευαστες στα τροφοδοτικα της (FSP κυριως αν και το συγκεκριμενο πρεπει να ειναι HEC) Και το αλλο ειναι η απολυτη Κινεζια αγνωστου κατασκευαστη, προδιαγραφων και επιδοσεων. Επισης το Be Quiet ειναι 80+ ενω το αλλο ειναι ο'τι ναναι.

Οι μητρικες και οι δυο στο ιδιο καζανι βραζουν αλλα σε γενικες γραμμες οι φτηνες MSI ειναι συνηθως πιο πισω απο ολες τις αλλες επωνυμες.

Η καλυτερες επιλογες στην οικονομικη κατηγορια ειναι οι μητρικες της Asrock που εχουν τουλαχιστον ψυξη στα VRM και συνηθως υπερτερουν και σε εξοπλισμο εκτος απο τιμη. 

 

Τελος αν το 2) ηταν οι δικες σου επιλογες τοτε καλυτερα ανοιξε ενα καινουριο νημα συμπληρωσε την Link.png Site: φορμα και ασε να σου προτεινουμε κομματια που να ειναι οντως value for money γιατι αν καταφερες να φτιαξεις συστημα που να ειναι χειροτερο απο ετοιμο τοτε σιγουρα κατι δεν κανεις καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλας για το τροφοδοτικο θα στο πω απλα.

Το ενα ειναι απο σοβαρη εταιρια (Βe Quiet) με επωνυμους OEM κατασκευαστες στα τροφοδοτικα της (FSP κυριως αν και το συγκεκριμενο πρεπει να ειναι HEC) Και το αλλο ειναι η απολυτη Κινεζια αγνωστου κατασκευαστη, προδιαγραφων και επιδοσεων. Επισης το Be Quiet ειναι 80+ ενω το αλλο ειναι ο'τι ναναι.

Οι μητρικες και οι δυο στο ιδιο καζανι βραζουν αλλα σε γενικες γραμμες οι φτηνες MSI ειναι συνηθως πιο πισω απο ολες τις αλλες επωνυμες.

Η καλυτερες επιλογες στην οικονομικη κατηγορια ειναι οι μητρικες της Asrock που εχουν τουλαχιστον ψυξη στα VRM και συνηθως υπερτερουν και σε εξοπλισμο εκτος απο τιμη. 

 

Τελος αν το 2) ηταν οι δικες σου επιλογες τοτε καλυτερα ανοιξε ενα καινουριο νημα συμπληρωσε την Link.png Site: φορμα και ασε να σου προτεινουμε κομματια που να ειναι οντως value for money γιατι αν καταφερες να φτιαξεις συστημα που να ειναι χειροτερο απο ετοιμο τοτε σιγουρα κατι δεν κανεις καλα.

Μαλιστα,

για την ram που εβαλα τι γνωμη εχεις σε σχεση με το πρωτο build

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα,

για την ram που εβαλα τι γνωμη εχεις σε σχεση με το πρωτο build

Ειμαι βεβαιος οτι την εβαλες στην τυχη οποτε ποιο το νοημα να σου πω την γνωμη μου?

Εχεις καποιο λογο που την επελεξες? Ξερεις κατι γι αυτην? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι βεβαιος οτι την εβαλες στην τυχη οποτε ποιο το νοημα να σου πω την γνωμη μου?

Εχεις καποιο λογο που την επελεξες? Ξερεις κατι γι αυτην? 

Υποθετικα,με αυτα που γραφει στα χαρακτηριστικα ειναι ιδια με την fury.Δεν ξερω.Γιαυτο ρωταω εδω,αλλιως δεν θα ρωταγα πιστευω.

 

Γιατι να μην μου πεις την γνωμη σου,κρυφο ειναι?

 

Επισης κατι αλλο που θελω να μαθω ειναι γιατι στο build 1 η ραμ εχει περισσοτερη συχνοτητα απο οτι δεχεται η μητρικη.

 

Φιλικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γνωμη μου στην ειπα πιο πανω αλλα την προσπερασες.

 

"Τελος αν το 2) ηταν οι δικες σου επιλογες τοτε καλυτερα ανοιξε ενα καινουριο νημα συμπληρωσε την Link.png Site: φορμα και ασε να σου προτεινουμε κομματια που να ειναι οντως value for money γιατι αν καταφερες να φτιαξεις συστημα που να ειναι χειροτερο απο ετοιμο τοτε σιγουρα κατι δεν κανεις καλα."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην μου πεις την γνωμη σου,κρυφο ειναι?

 

Επισης κατι αλλο που θελω να μαθω ειναι γιατι στο build 1 η ραμ εχει περισσοτερη συχνοτητα απο οτι δεχεται η μητρικη.

 

Φιλικα :)

Ο λογος που δεν σου ειπα περισσοτερα ειναι γιατι εχεις ερθει αδιαβαστος και περιμενεις να παρεις απαντησεις στο πιατο χωρις να κοπιασεις.

Οσον αφορα το build 1 η RAM εχει περισσοτερη συχνοτητα απο αυτην που δεχεται η μητρικη γιατι αυτην ειχαν περισευμα στο καταστημα που εφτιαξε τον υπολογιστη και αφου δουλεψε την εβαλαν.

Τελος τα κομματια δεν τα επιλεγουμε στην τυχη ουτε με βαση τα χαρακτηριστικα που νομιζουμε οτι εχουν σημασια εκτος αν πραγματικα ξερουμε τοσα ωστε να μην χρειαζεται να ρωτησουμε εδω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που δεν σου ειπα περισσοτερα ειναι γιατι εχεις ερθει αδιαβαστος και περιμενεις να παρεις απαντησεις στο πιατο χωρις να κοπιασεις.

Οσον αφορα το build 1 η RAM εχει περισσοτερη συχνοτητα απο αυτην που δεχεται η μητρικη γιατι αυτην ειχαν περισευμα στο καταστημα που εφτιαξε τον υπολογιστη και αφου δουλεψε την εβαλαν.

Τελος τα κομματια δεν τα επιλεγουμε στην τυχη ουτε με βαση τα χαρακτηριστικα που νομιζουμε οτι εχουν σημασια εκτος αν πραγματικα ξερουμε τοσα ωστε να μην χρειαζεται να ρωτησουμε εδω.

 

Εχεις ενα δικιο για αυτο που λες  οτι δεν το εχω ψαξει αρκετα,

απο οτι ειδα και εγω στο google σε σχεση με την αλλη παω για την fury .

 

Μιας και η μητρικη λεει 2133 συχνοτητα,να βαλω αυτη?

 

https://www.skroutz.gr/s/6290832/HyperX-Fury-8GB-DDR4-2133MHz-HX421C14FB-8.html#specs

 

Με αυτην που ειχαν βαλει στο build με τα 2400 βλεπω εχει μια διαφορα στο cas η μια εχει 15 και αυτη που εβαλα παο πανω εχει 14.

 

Απο οτι ειδα οσο λιγοτερο τοσο καλυτρα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ενα δικιο για αυτο που λες  οτι δεν το εχω ψαξει αρκετα,

απο οτι ειδα και εγω στο google σε σχεση με την αλλη παω για την fury .

 

Μιας και η μητρικη λεει 2133 συχνοτητα,να βαλω αυτη?

 

https://www.skroutz.gr/s/6290832/HyperX-Fury-8GB-DDR4-2133MHz-HX421C14FB-8.html#specs

 

Με αυτην που ειχαν βαλει στο build με τα 2400 βλεπω εχει μια διαφορα στο cas η μια εχει 15 και αυτη που εβαλα παο πανω εχει 14.

 

Απο οτι ειδα οσο λιγοτερο τοσο καλυτρα ετσι?

Γιατι δεν συμπληρωνεις την φορμα να σου κανουμε ολοκληρωμενες προτασεις? Το ξερεις οτι οι περισοτερες "συνθεσεις" που γινονται στην τυχη και μας τις παραθετουν εδω διαφοροι επιδοξοι αρχαριοι "builders" εχουν ειτε σοβαρα προβληματα συμβατοτητας ειτε πολυ κακο λογο τιμης προς αποδοση?

Η Kingston που εβαλες εσυ για παραδειγμα αν συνδυαστει με οποιαδηποτε Asrock μητρικη σηκωνει overclock μεχρι 2800Μhz χαρη στο DDR4 NonZ OC της Asrock το οποιο ομως λειτουργει μονο με τις συγκεκριμενες μνημες.

Και αυτο ειναι μονο ενα μικρο παραδειγμα απο το τι επιλογες υπαρχουν εκει εξω που ειμαι σιγουρος οτι τις αγνοεις παντελως αλλα παρ ολα αυτα θες να φτιαξεις μονος σου συστημα που μαλιστα να ειναι και Value for money... χλωμοτερο και απο το χλωμο αν θες τη γνωμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο build που λεω τοση ωρα ειναι συνθεση απο γνωστο σιτε και το εχει στην κατηγορια των 400 ευρω.
Απλα εγω ψαχνω για να το φτιαξω σιγα σιγα και οχι να τα παρω ολα με την μια.

Τωρα.τα χρηματα ειναι τοσα οσα το νουμερο 1 στο build που ρωτησα.τοσα μπορω να διαθεσω περιπου για μητρικη ραμ και τροφοδοτικο.

Επισης θελω τον ι3 6ης γενιας πανω.


Ειχα ξαναγραψει πριν λιγο καιρο εδω για το τι χρηση θελω το pc κλπ κλπ και μου προτειναν ενα pc απο ebay με ι5 αρχαιο.δηλαδη ελεος,ισως να ηταν το καλυτερο αλλα δεν θελω απο ebay.

Τα χρηματα ειναι περιορισμενα γιατι θα πρεπει να παρω και οθονη και μια καρτα γραφικων αγοτερα,αυτα.

Τωρα αν μου πεις και εσυ ebay η αν μου φιαξεις συνθεση με μονο την μητρικη στα 100 τοτε αστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τοσο δυσκολο να συμπληρωσεις τη φορμα ωστε να εχουμε ολες τις πληροφοριες μαζεμενες? Η θα συνεχισεις κανοντας υποθεσεις?


Ειχα ξαναγραψει πριν λιγο καιρο εδω για το τι χρηση θελω το pc κλπ κλπ και μου προτειναν ενα pc απο ebay με ι5 αρχαιο.δηλαδη ελεος,ισως να ηταν το καλυτερο αλλα δεν θελω απο ebay.

Τωρα αν μου πεις και εσυ ebay η αν μου φιαξεις συνθεση με μονο την μητρικη στα 100 τοτε αστο

Το βρηκα το προηγουμενο νημα. Ζηταγες πληροφοριες για να αγορασεις ενα μεταχειρισμενο PC με εξ ισου αρχαιο i3 πλην ομως χειροτερο απο τον i5 που σου προταθηκε αργοτερα οποτε το "ελεος" ολο δικο σου.

 

Εχω βρει ενα desktop μεταχειρισμενο με 160ευρω.

Intel i3 – 3240 @ 3,4GHz (2 Cores / 4 Threads – socket 1155)
8GB RAM DDR3 (1X8GB Kingston)
DVD recorder SATA
HDD WD 640GB 100% Health sata
VGA port, DVI port, gigabit lan, card reader
Original Windows 8 Pro upgraded to Windows 10 Pro



Η ερωτηση μου ειναι η εξης.
Μπορω να τρεξω σε αυτο τα σχετικα καινουργια games τουλαχιστον σε medium γραφικα?

Βλεπω το socket ειναι λιγο παλιο..
Αξιζει η αγορα του η να φτιαξω κατι κομματι κομματι με ποιο καινουργιο socket?

Επισης και σε εκεινο το νημα μας ειχες βγαλει την παναγια μεχρι να συμπληρωσεις τη φορμα (στο #20ο ποστ που και οταν την συμπληρωσες την συμπληρωσες λειψη) και που φυσικα τοτε δεν απεκλειες το ενδεχομενο αγορας μεταχειρισμενου οποτε το "ελεος" ξανα δικο σου.

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε:   300 εαν γινετε και με λιγοτερα καλυτερα,οπως επισης και με λιγο παραπανω αν αξιζει τοσο πολυ(με αγορες     σταδιακα)

ii) Tη χρήση του υπολογιστή     Gaming ολα τα games αλλα οχι παραρετητα στα ultra,για την σουiτα της adobe

iv) οχι οθονη

v) οχι πληκτρολογιο ποντικι

vi) αν αξιζει η αγορα ολα απο ενα καταστημα,αν οχι απο διαφορετικα

vii) αν ειναι ολα απο eshop θα το φτιαξουν εκει,αν οχι εγω

viii) χωρις λειτουργικο

xii) υπαρχει το κουτι,σκληρος δισκος


Φυσικα δεν εχω προβλημα αν βρω κατι μεταχειρ και το βαλω
Αν αξιζει το μεταρειρισμενο παραπανω που ρωτησα απο αυτο που μπορω να φτιαξω τοτε παμε για το μεταχειρ.

 


Εχω δει σε αλλες μητρικες τα specs και λενε για max ram.τωρα αν εχει να κανει με τον επεξεργαστη που μπορουν να φορεσουν τοτε αλλαζει ο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...