Προς το περιεχόμενο

Βάσεις Δεδομένων - SQL - Πληροφορίες κτλ.


JohnTehGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

 

Βρίσκομαι λίγο σε κρίση ως προς τι να επιλέξω να ακολουθήσω στον ΙΤ,

 

Αυτήν την στιγμή μπαλατζάρω στα 2 μεγάλα κομμάτια του ΙΤ, Networking και Προγραμματισμό.

 

Τώρα όμως άρχισα να ψάχνω για Database, βλέπω ότι έχει αρκετά μεγάλη ζήτηση και θυμάμαι και τα λόγια του καθηγητή μου όταν πήγαινα στο Λύκειο που μας είχε πει ότι είναι λίγοι όσοι ασχολούνται με βάσεις δεδομένων και πληρώνονται καλά.

 

Οπότε έχω αρχίσει να ψάχνω πληροφορίες και θέλω μερικές διευκρινήσεις.

 

Σκέφτομαι να κυνηγήσω το SQL της Microsoft για πρώτο πιστοποιητικό μόνος μου χωρίς σεμινάρια κτλ. (άνεργος είμαι, σε σχολή δεν πέρασα οπότε έχω αμέτρητο ελεύθερο χρόνο).

 

Χρειάζομαι γνώσεις προγραμματισμού για να πάρω το συγκεκριμένο Cert;

 

Επίσης με εντατικό μάθημα σε πόσο καιρό λέτε να είμαι έτοιμος; 

 

Από εκεί και πέρα θα μπορούσατε να μου πείτε ποια είναι τα βασικά και καλά πιστοποιητικά Βάσεων Δεδομένων που να έχουν αξία στην αγορά εργασίας;

 

Και τέλος πιστεύεται έχει κάποιος μη κάτοχος Πτυχίου Πανεπιστημίου ελπίδες σε αυτόν τον τομέα;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι, χρειάζεσαι γνώσεις TSQL και, αν και υπάρχουν πολλά πιστοποιητικά, γνώσεις διαχείρισης βάσεων.

2. Δε μπορώ να γνωρίζω πόσο θα σου χρειαστεί, αλλά δεν είναι κάτι που μαθαίνεις σε 1 εβδομάδα. Μπορεί να σου πάρει μήνες. Τα πιστοποιητικά της Microsoft, θέλουν και γενικές και ειδικές γνώσεις, αλλά και καλή γνώση στα εργαλεία της

3. Από τα ισχυρότερα και πιό διαδεδομένα: http://www.opengroup.org/certifications

4. Ναι, αλλά θα δυσκολευτείς, ειδικά να σε πάρει κάποιος στην αρχή, αλλά και στην πορεία να εξελιχθείς. Θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν 45 ετών προγραμματιστές και 30 ετών team leaders/managers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι, χρειάζεσαι γνώσεις TSQL και, αν και υπάρχουν πολλά πιστοποιητικά, γνώσεις διαχείρισης βάσεων.

2. Δε μπορώ να γνωρίζω πόσο θα σου χρειαστεί, αλλά δεν είναι κάτι που μαθαίνεις σε 1 εβδομάδα. Μπορεί να σου πάρει μήνες. Τα πιστοποιητικά της Microsoft, θέλουν και γενικές και ειδικές γνώσεις, αλλά και καλή γνώση στα εργαλεία της

3. Από τα ισχυρότερα και πιό διαδεδομένα: http://www.opengroup.org/certifications

4. Ναι, αλλά θα δυσκολευτείς, ειδικά να σε πάρει κάποιος στην αρχή, αλλά και στην πορεία να εξελιχθείς. Θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν 45 ετών προγραμματιστές και 30 ετών team leaders/managers.

Η TSQL είναι μια γλώσσα όπως όλες οι άλλες; Δηλαδή είναι σαν την Python παράδειγμα ή απλά έχει μερικά πραγματακια που χρειάζονται για την SQL; Το δεύτερο υποθέτω από το όνομα;

 

Κοίτα δεν έχω απαίτηση για 1 εβδομάδα, απλά μην πάρει πάνω από χρόνο θα με ενδιέφερε γιατί θα ήθελα να μαζέψω όσα περισσότερα πιστοποιητικά τώρα που είμαι ακόμα πολύ νέος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή μιλάμε για ελλαδα έχε το νου σού ότι συνήθως καθαρή θέση εργασίας για db admin δεν θα βρεις. Συνήθως εδώ τέτοιες θέσεις καλύπτουν οι system admin οπότε παίζει και το κομμάτι των server μέσα. Αυτές οι θέσεις έξω όντως πληρώνουν πολύ καλα

 

Για πιστοποιητικά κοιτά αυτά τις microsoft και της oracle.

(τα παραπάνω με μία μικρή επιφύλαξη πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο ξέχασα να το αναφέρω,

 

Δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για εργασία στην Ελλάδα.

 

Ένας από τους λόγους που θέλω να πάρω γρήγορα τα πιστοποιητικά είναι για να φύγω έξω μια ώρα νωρίτερα.

 

Οπότε από την στιγμή που έξω πάει καλά ο συγκεκριμένος τομέας των Βάσεων είμαι ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η TSQL είναι μια γλώσσα όπως όλες οι άλλες; Δηλαδή είναι σαν την Python παράδειγμα ή απλά έχει μερικά πραγματακια που χρειάζονται για την SQL; Το δεύτερο υποθέτω από το όνομα;

 

Κοίτα δεν έχω απαίτηση για 1 εβδομάδα, απλά μην πάρει πάνω από χρόνο θα με ενδιέφερε γιατί θα ήθελα να μαζέψω όσα περισσότερα πιστοποιητικά τώρα που είμαι ακόμα πολύ νέος.

TSQL είναι Transact-SQL, η γλώσσα που γράφεις για επικοινωνία με βάσεις δεδομένων. Το 90% των μεγάλων βάσεων την υποστηρίζει, αλλά θα βρεις μικροδιαφορές μεταξύ Oracle & MS SQL πχ. Με την Python που ανέφερες, μοιάζει στο γεγονός ότι είναι πιό κοντά σε scripting παρά σε structured γλώσσες.

 

Αν θέλεις για εξωτερικό, οπωσδήποτε πιστοποίηση, αλλιώς πολύ δύσκολα θα βρεις δουλειιά κι επίσης, δες για τη χώρα που ενδιαφέρεσαι, να υπάρχουν κάποια με μεγαλύτερη βαρύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς Oracle μεριά και όχι Microsoft SQL Server.

 

Αν στην αγορά υπάρχουν 10 MS SQL Server dbas, στην Oracle υπάρχει ένας.

 

Έχει αρκετή ζήτηση, ειδικά εξωτερικό.

 

Επίσης ρίξε μια κλεφτή ματιά προς Teradata.

 

Είναι το μέλλον στα Big Data.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολησου με κατι σοβαρο και οχι μικροσοφτ.

ξεκινα με mongodb , mariadb , nodejs 

Καλησπέρα ,

 

Βρίσκομαι λίγο σε κρίση ως προς τι να επιλέξω να ακολουθήσω στον ΙΤ,

 

Αυτήν την στιγμή μπαλατζάρω στα 2 μεγάλα κομμάτια του ΙΤ, Networking και Προγραμματισμό.

 

Τώρα όμως άρχισα να ψάχνω για Database, βλέπω ότι έχει αρκετά μεγάλη ζήτηση και θυμάμαι και τα λόγια του καθηγητή μου όταν πήγαινα στο Λύκειο που μας είχε πει ότι είναι λίγοι όσοι ασχολούνται με βάσεις δεδομένων και πληρώνονται καλά.

 

Οπότε έχω αρχίσει να ψάχνω πληροφορίες και θέλω μερικές διευκρινήσεις.

 

Σκέφτομαι να κυνηγήσω το SQL της Microsoft για πρώτο πιστοποιητικό μόνος μου χωρίς σεμινάρια κτλ. (άνεργος είμαι, σε σχολή δεν πέρασα οπότε έχω αμέτρητο ελεύθερο χρόνο).

 

Χρειάζομαι γνώσεις προγραμματισμού για να πάρω το συγκεκριμένο Cert;

 

Επίσης με εντατικό μάθημα σε πόσο καιρό λέτε να είμαι έτοιμος; 

 

Από εκεί και πέρα θα μπορούσατε να μου πείτε ποια είναι τα βασικά και καλά πιστοποιητικά Βάσεων Δεδομένων που να έχουν αξία στην αγορά εργασίας;

 

Και τέλος πιστεύεται έχει κάποιος μη κάτοχος Πτυχίου Πανεπιστημίου ελπίδες σε αυτόν τον τομέα;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολησου με κατι σοβαρο και οχι μικροσοφτ.

ξεκινα με mongodb , mariadb , nodejs 

Ε?

Τι σχέση έχει η MongoDB και το Node.JS με τον SQL;

Που κολλάει η σοβαρότητα με τη Microsoft;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TSQL είναι Transact-SQL, η γλώσσα που γράφεις για επικοινωνία με βάσεις δεδομένων. Το 90% των μεγάλων βάσεων την υποστηρίζει, αλλά θα βρεις μικροδιαφορές μεταξύ Oracle & MS SQL

Just for clarity μάλλον εννοεις την SQL και όχι την Transact-SQL

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να πω ένα ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε στο να με βοηθήσετε.

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή, ποιο πιστεύεται είναι το καλύτερο πιστοποιητικό για έναν αρχάριο στο data base για να μπει σε αυτόν τον "κόσμο".

 

Από αυτά που είπατε για αρχή κρατάω SQL και Oracle.

 

Επίσης όταν ρώταγα για προγραμματισμό ήθελα να πω αν είναι ανάγκη να γνωρίζω κάποια από τις βασικές γλώσσες προγραμματισμού (Python, C++ κτλ.);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...