Προς το περιεχόμενο

Γυαλια ορασεως, τι να προσεξω?


buuren

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα

επειδη μεγαλωσα ολιγον τι, θα πρεπει να αγορασω τα πρωτα μου γυαλια πρεσβυωπιας!

Πριν 5 μερες πηγα σε εναν οφθαλμιατρο και μου εδωσε συνταγη οποτε πρεπει να παρω αμμεσα γυαλια γιατι ειμαι το τελευταιο διαστημα με γυαλια απο τη μητερα μου για να δω το κινητο η καποιο εγγραφο κτλ.. Το τελευταιο χρονο και ιδιως εξαμηνο η οραση μου δεν παει καλα...χειροτερευει μερα με τη μερα.

 

Λοιπον παιδες τι να προσεξω στην αγορα γιατι δεν εχω ιδεα απο γυαλια. Υπαρχουν ποιοτητες φακων, φιλτρα κτλ. Επισης εχετε κατι να προτεινετε, μην δωσω και ενα καρο χρηματα και να μην με κοροιδεψουν επισης.

 

Thanks guys

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και κάνα ζάχαρο καλού κακού, στο λέω γιατί στη δουλειά μία είχε μέρες που δεν έβλεπε καλά, έκανε εξετάσεις και είχε ανεβασμένη γλυκοζυλιωμένη που σημαίνει οτι ανεβαζε ζαχαρο. Μετα απο λίγο έφτιαξε η όραση.

 

Για τα γυαλιά τώρα που λες, το μόνο φίλτρο που ξέρω είναι για UV αλλά δεν ξέρω αν αξίζει σε γυαλιά πρεσβυωπίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καλύτεροι κ ακριβότεροι κρύσταλλοι (τζαμάκια) στήν αγορά τών οπτικών  ειναι οι nikon

νά πάς σέ επώνυμο - γνωστό κατάστημα κ αν πάρεις nikon νά απαιτήσεις νά σού δώσουν γραπτή βεβαίωση

οτι σού εβαλαν γνήσια nikon

(μέ τά μάτια δέν παίζουμε ουτε κάνουμε τσιγγουνιές)

υπολόγιζε καλό σκελετό + κρύσταλλα  nikon ,περίπου 150 euro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα χρονια πολλα σε ολους και συγνωμη που χαθηκα μετα το ανοιγμα του θεματος αλλα τυχαν κατι αναποδιες...

 

Οσον αφορα το ζαχαρο που αναφερει ο silverage, ναι ισχυει γιατι με ρωτησε και ο γιατρος αλλα στην περιπτωση μου δεν ξερω γιατι εχω να κανω χρονια εξετασεις!  Οσον αφορα τα κρυσταλλα που αναφερετε βλεπω οτι ειναι πολυ διαδεδομενα οποτε λεω να τα προτιμησω αλλα δεν νομιζω να καθαρισω με ~150 ευρα (τζαμακια και σκελετος). Ενας φθηνος επωνυμος σκελετος ειναι στα 70-80 και μετα τα κρυσταλλα (Hoya) τα πρωτα ειναι στα 60 περιπου και μετα στα 130 περιπου. Το ιδιο ισχυει και για τα Nicon απ οτι ειδα στο νετ μεχρι τωρα.

Δεν ξερω τι να κανω...Θα παω αυριο σε καταστηματα να τα δω απο κοντα σε πρωτη φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα σημερα παραγγελια τα γυαλια.

Εβαλα ενα μεταλλικο σκελετο Tommy και  φακους πολυεστιακους γραφειου Hoya με μπλε φιλτρο. Ολα μαζι στα 280 ευρω. Πως το ακουτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...