Προς το περιεχόμενο

Προφυλαξη οθονης με images απο τις Εικονες


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ορισει ως προφυλαξη οθονης να βλεπω φωτος απ το σχετικο φακελο. Τις δειχνει κατα αλφαβητικη σειρα. Υπαρχει τροπος να τις δειχνει κατα ημερομηνια τροποποιησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τυχαία σειρά μπορείς να επιλέξεις. Η μόνη λύση που βλέπω είναι να κάνεις μετονομασία στις φωτογραφίες για να βγαίνουν με την σειρά που θέλεις. Έχει πολλά προγράμματα, εγώ χρησιμοποιώ το δωρεάν renamer. Φορτώνεις τις φωτογραφίες και πατάς Add στο Rules. Στο insert πατάς στο Insert Meta Tag και επιλέγεις EXIF_Date. Βάζεις και ένα κενό μετά το tag που θα σου βάλει στο πεδίο insert για να μη κολλάει με το όνομα του αρχείου και πατάς Save rule.

Ελέγχεις αν τα ονόματα στη στήλη New Name είναι σωστά και πατάς rename.

Μπορείς να προσθέσεις και άλλες τροποποιήσεις αν θέλεις, πειραματίσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τυχαία σειρά μπορείς να επιλέξεις.

 

Μηπως μιλας για αλλα win? (εγω 7)

Χωρις να επιλεξω τιποτα μου βγαινουν κατ αλφαβητικη σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 10άρα είμαι και στις ρυθμίσεις προφύλαξης οθόνης μου έχει επιλογή για τυχαία σειρά. Δεν ξέρω στα 7 πως είναι γιατί δεν έχω 7άρια αυτή τη στιγμή.

Πάντως και τυχαία σειρά να είναι πάλι δε σε βολεύει φαντάζομαι

 

Υπάρχουν και προγράμματα που μπορείς να κάνεις compile ένα δικό σου screen saver π.χ. το δωρεάν irfan view ή το επι πληρωμή screensaver producer ή ακόμα να κάνεις μια παρουσίαση στο power point και να εξάγεις τα slides σε εικόνες και μετά να ορίσεις αυτόν τον φάκελο για προφύλαξη με εικόνες. Αυτά όμως δε βολεύουν για δυναμικές προφυλάξεις όπου θα προσθέτεις συνέχεια εικόνες γιατί θα πρέπει να ανανεώνεις κάθε φορά την παρουσίαση.

Πιστεύω η καλύτερη λύση είναι η μετονομασία βάση ημερομηνίας λήψης όπως είπα στο προηγούμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...