Προς το περιεχόμενο

Samsung Nx1000 vs Canon Powershot SX610 HS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.
Θελω να παρω μια φωτογραφικη για την κοπελα μου για τα γενεθλια της ,που ειναι σε 2 βδομαδες, γιατι της αρεσει να ασχολειται παρα πολυ με την φωτογραφια, αλλα το budget μου ειναι μεχρι τα 200.
Εχω βρει την Canon Powershot SX610 HS στα 170ευρω η οποια φαινεται πολυ καλη για την τιμη της, 
αλλα ταυτοχρονα βρηκα και την Samsung Nx1000 στα 200ευρω μεταχειρισμενη σε παρα πολυ καλη κατασταση.
Εχω ακουσει οτι οι canon ειναι εγγυηση, αλλα για τις samsung δεν ξερω κατι.

Επισης διαβασα οτι η NX1000 εχει δυσκολια να κανει focus στα video.

Υ.Γ. η NX1000 ειναι μοντελο του 2012 αν θυμαμαι σωστα και η SX610 HS του 2015.
Δεν ειμαι καθολου γνωστης του θεματος γυρω απο φωτογραφικες γι αυτο θα ηθελα μια βοηθεια οσο πιο γρηγορα γινεται, μιας και τα γενεθλια πλησιαζουν.  :rolleyes:

Επεξ/σία από MegaAssassino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Canon ειναι μια απλη μετρια compact και η Samsung μια αρκετα καλή mirrorless. Η Canon ειναι πχ επιπέδου VW Polo και η Samsung επιπεδου BMW σειρα 5 πενταετίας! Είναι μέρα με την νύχτα. Κλάσεις ανωτερη η NX.

 

Το προβλημα ειναι οτι η NX μαζι με τον φακό δεν ειναι και πολυ μαζεμένη ως καθημερινή μηχανη και προβλεπω να την χρησιμοποιει ελαχιστα ενω την Canon ως compact ειναι πιο πιθανό να την χρησιμοποιησει πολυ περισσοτερο. Εαν παλι ασχολειται οντως με την φωτογραφια τοτε η Canon της ειναι απλα αχρηστη.

 

Εαν δεν αχολειται με την φωτογραφια δεν θα εκτιμησει την NX και σιγουρα δεν θα εκμεταλευτει τις δυνατοτητές της. Βεβαια ειναι πολυ πιθανο ουτε την Canon να χρησιμοποιησει μιας και ειδικα οι γυναικες βολευονται σιγουρα περισσοτερο με τα κινητα. Εαν εχει και κινητο με καλη καμερα παιζει να βγαζει και καλύτερες ή ιδιες φωτογραφιες με την Canon ουτως ή αλλως. Αντιστροφως. Η Samsung θα την καλυψει για πολυ καιρο στο θεμα φωτογραφιας.

 

Για άτομο που ασχολειται ή θελει να ασχοληθει σοβαρα με την φωτογραφια θα επελεγες με κλειστα τα ματια την NX.

 

---

 

Η Samsung να ξερεις οτι αν και ειχε φοβερους αισθητηρες, καλους φακους και καμερες, παρατησε πια το τμημα των φωτογραφικων. Το εκλεισε. DEAD. Μονο οτι υπαρχει σε στοκ και μεταχειρισμενο. Δυστυχως γιατι ηταν καλή εταιρεια σε αυτα. Οποτε τιθεται θεμα φακων που θα βρεις μονο μεταχειρισμενους ή στοκ οταν χρειαστεις.

 

---

 

Σε compact format πολυ καλη επιλογη ειναι αυτη. Κλασεις καλυτερη απο την Canon και με πολλες δυνατοτητες (η ΝΧ ειναι ομως καλυτερη):

Panasonic LX7

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/724895-panasonic-lx7/

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κινητο της δεν εχει και τοσο καλη καμερα.
Επειδη την εχω ψαρεψει και γενικα την ξερω σαν ατομο , το μεγεθος δεν την νοιαζει, απο χρωμα προτιμαει μαυρο.
Τωρα απο θεμα τεχνικων χαρακτηριστικων καταλαβα απο αυτα που μου ειπες οτι η NX ειναι καλυτερη και επειδη το σκεφτεται να ασχοληθει, οχι μονο για απλες φωτογραφιες, αλλα λιγο πιο βαθια , θελω να ειναι κατι καλο.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι η ηλικια της , δηλαδη ο φακος της κυριως, γιατι εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ευαλωτοι στον χρονο, γενικα οι φακοι φωτογραφικων , οχι μονο της συγκεκριμενης.

Ισχυει κατι τετοιο?

Το αλλο θεμα ειναι που θα βρω μπαταρια , αν η συγκεκριμενη τα εχει φτυσει.

Επεξ/σία από MegaAssassino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρεις και μαμα αλλα και aftermarket μπαταρια. Οχι δεν υπαρχει τετοιο θεμα με τους φακούς. Αλλα οτι βρεις απο φακους και αξεσουαρ ειναι οτι υπαρχει σημερα σε στοκ και οτι θα βρεις μεταχειρισμένο πια. Η Samsung τα παρατησε προς το παρον αν και συζητιεται η πωληση του τμηματος οποτε παιζει καποιος αλλος να συνεχισει την παραγωγη και υποστηριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλη μια εναλλακτικη αντιστοιχη της Samsung

 

Sony NEX 3N:

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/741260-sony-nex-3n-kit-θυκηtempered-glass-στην-οθονη/

 

Επισης εαν εισαι Αθηνα μπορεις να δεις την Nikon 2 S2 καινουργια στο Πλαισιο με μολις 130€ (αλλα μονο απο το stockhouse στην Μεταμορφωση). Μικρη και βολικη και σε διαφορα χρωματακια αν και με αρκετα μικροτερο αισθητηρα απο τις NX & NEX

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω θα ελεγα να προτιμησεις καποια απο sony/nikon/canon εαν βρεις στα χρηματα σου.

Η nx1000 αν δεν κανω λαθος την αγοραζες καινουργια με 220.

Τελος εαν ειναι με τον 20-50 δεν εχει is(σταθεροποιηση).

Τελος ειναι νεκρο (κυριολεκτω αυτη την φορα senninha :-) συστημα.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...