Προς το περιεχόμενο

Νέος Υπολογιστής Για Gaming


nemesis743

Προτεινόμενες αναρτήσεις

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 1000-1200 ευρώ μόνο για πύργο  


 


ii) Tη χρήση του υπολογιστή: Gaming, μερικοί τίτλοι GTA V, Diablo 3 , Witchers 3 αλλά γενικά τα πάντα.


 


iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:Autocad πολύ λόγω σχολής, ίσως λίγο photoshop 


 


iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Ναι


Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει μια LG 22 ιντσών, πολυ παλιό μοντέλο είχε αγοραστεί το 2011


 


v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι


 


vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?  Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα , περιοχή : Αθήνα


 


vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν γνωρίζω πως να το συναρμολογίσω αλλά θα με βοηθήσει ένα φιλαράκι


 


viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? Όχι υπάρχουν Windows 10 Home


 


ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)?


Ναι θα ήθελα να μπορώ να αναβαθμίσω το σύστημα μελλοντικά.


Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με συστημάτα με διπλές κάρτες γραφικών και δεν γνωρίζω τι πλεονεκτήματα έχουν αλλά γιατί όχι μελλοντικά , αν μπορούν να προσφέρουν το κάτι παραπάνω στο συστημά μου.


 


 


x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) 


Ναι θα γίνει. Μεσαίο της ταξης των 0,4- 0,5 GHz


 


xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage?


Ισως ανέβουν λίγο οι συχνότητες με stock voltage αλλα γενικά δεν κλείνω προς τα εκεί.


 


xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: Υπάρχει ενας WD Caviar Blue 500gb που θα ήθελα να μπει στο σύστημα έστω και σαν τρίτος αν υπάρχει ανάγκη για άλλον πιο καινούριο hdd.


 


Καλησπέρα, παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ. Ο λόγος που γράφω όπως ανέφερα ήδη είναι επειδή ήρθε ο καιρός να φτιάξω και εγώ ένα καινούριο σύστημα και θα ήθελα τη βοηθειά σας. 


Φιλαράκι που ασχολείται μου έχει προτείνει ήδη την παρακάτω σύνθεση. Την θεωρείται εντάξει? Θα ήθελα να μπορώ να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου μελλοντικά, υπάρχει η συγκεκριμένη δυνατότητα σε αυτό το σύστημα?


Θα προτιμούσα σύστημα με socket 2011/ 2011-3 , θεωρώντας πως έχει περισσότερο potential για μελλοντική αναβάθμιση αλλά είναι πανάκριβα...


Επίσης το κουτί δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει τα σχεδόν 75 ευρώ του, μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο καλύτερο στα ίδια χρήματα?


Η 16αρα ραμ μήπως είναι υπερβολή για gaming σύστημα αυτήν την στιγμή?


Να κινηθώ προς το παρών σε αγορά 8αρας (1 x 8192 / 2 x 4096 ) και τα περίπου 50 ευρώ που εξοικονομούνται να πάνε κάπου αλλού στο σύστημα? 

post-418301-0-33789800-1478128110_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

550w ειναι αρκετα.Κουτι μπορεις να ψαξεις κατι που να σου αρεσει και σενα. CM mastercase 5 / Fractal Design Define S / NZXT S340 ( τα 2 τελευταια ειναι πιο ακριβα )
ram/ssd αυτα που προτεινε πιο πανω ο spiros.
Για την μητρικη δες και αυτη http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=48461&cat=3
Ολα τ'αλλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Θεωρείται πως αργότερα αν τελικά τοποθετήσω δευτερη καρτα γραφικών στο σύστημα θα είμαι καλυμμένος με 550w?

Για το κουτί κλείνω προς Fractal Design Define S αν και η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη.

Ram και ssd βάζω τις προτεινόμενες corsair vengeance 16gb 2666Mhz και ocz triton 240gb. Πιο καλές ταχύτητες , ελάχιστη διαφορά στις τιμές οπότε αξίζει.

Για την μητρική αν και μαρέσει περισσότερο αυτη που πρότεινε ο Valorinos δεν ξέρω αν αξίζει τα +30 ευρώ.Mάλλον θα την πάρω...

Επίσης στο σύστημα θα ήθελα και ενα CD/DVD Reader γνωρίζετε κάποιο να μου προτείνεται?


post-418301-0-25799700-1478134374_thumb.png

 

Για την κάρτα γραφικών τι προτείνετε? Μήπως να πάω σε αυτήν?

http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=52919&cat=5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα πας σε 480 ή xfx gtr απ τις καλυτερες υλοποιησεις. https://www.youtube.com/watch?v=zWASNajSdpg (μην σε τρομαζει ο τιτλος :P )

Καλυτερα βαλε 650w τροφοδοτικο αν σκοπευεις να βαλεις 2η καρτα αργοτερα  (7ευρω παραπανω εχει το rm650x  νομιζω )

Για cd/dvd http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=53604&cat=9 

H mobo σε καλυπτει και για sli kai gia crossfire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Θεωρείται πως αργότερα αν τελικά τοποθετήσω δευτερη καρτα γραφικών στο σύστημα θα είμαι καλυμμένος με 550w?

Για το κουτί κλείνω προς Fractal Design Define S αν και η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη.

Ram και ssd βάζω τις προτεινόμενες corsair vengeance 16gb 2666Mhz και ocz triton 240gb. Πιο καλές ταχύτητες , ελάχιστη διαφορά στις τιμές οπότε αξίζει.

Για την μητρική αν και μαρέσει περισσότερο αυτη που πρότεινε ο Valorinos δεν ξέρω αν αξίζει τα +30 ευρώ.Mάλλον θα την πάρω...

Επίσης στο σύστημα θα ήθελα και ενα CD/DVD Reader γνωρίζετε κάποιο να μου προτείνεται?

attachicon.gifbdg.png

 

Για την κάρτα γραφικών τι προτείνετε? Μήπως να πάω σε αυτήν?

http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=52919&cat=5 

Αν βαλεις δευτερη καρτα γραφικων (η GTX1060 ετσι κι αλλιως δεν υποστηριζει SLI οποτε μιλαμε υποθετικα παντα) τα 550W δεν φτανουν αλλα δευτερη καρτα γραφικων δεν αξιζει να βαλεις παρα μονο οταν εχεις ηδη εξαντλησει τα περιθωρια αναβαθμισης με μια καρτα. Με δυο λογια θα εχεις καλυτερες επιδοσεις με χαμηλοτερο κοστος αν αντι για δευτερη ιδια καρτα πουλησεις αυτην που εχεις και πας στο πιο πανω μοντελο.

Οποτε με βαση το τι σε συμφερει να κανεις, τα 550W ειναι παραπανω απο αρκετα.

 

Το Define S ειναι απο τα αγαπημενα μου κουτια αλλα αν θες να βαλεις DVD, δεν εχει θεση οποτε αν σου ειναι απαραιτητο, πας σε εξωτερικο με USB https://www.skroutz.gr/s/5760836/LG-GP57EB40.html

 

Η GTX 1060 6GB ειναι πιο δυνατη απο την 480. Την επιλογη να την κανεις με βαση την οθονη που εχεις η που θες να αγορασεις συντομα.

Αν πας σε GTX1060 θα πρεπει να παρεις καποιο μονιτορ με 120Hz η 144Hz αν πας σε 1080p ενω οριακα σηκωνει και 1440p μονιτορ με καλα fps (σε αυτην την περιπτωση δεν σε πολυνοιαζει ο ρυθμος ανανεωσης γιατι ετσι κι αλλιως σε αυτην την αναλυση δεν θα βγαζεις πολλα fps)

Aν πας σε RX 480 και 1080p αναλυση, θα πρεπει να κοιταξεις να την συνδυασεις με καποιο freesync μονιτορ που ιδανικα θα ειναι και στα 120 η 144Hz. 

Kαι αυτη σηκωνει οριακα τα 1440p και ισχυουν τα ιδια με την GTX1060. Eπειδη ομως το freesync δεν κοστιζει παραπανω φροντιζεις στην περιπτωση που παρεις AMD καρτα το μονιτορ να εχει Freesync.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...