Προς το περιεχόμενο

Κυρίαρχο το Android και στο 88% των συσκευών της παγκόσμιας αγοράς


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1ον η Samsung βγάζει 200 συσκευές τον χρόνο και 2ον το iPhone που αγοράζεις με 280€ δεν το αγοράζεις από το κατάστημα γιατί δεν πουλιέται άλλο εφόσον έχουν βγει 2 γενιές κινητών για να πέσει σε τέτοια τιμή. Έχεις λοιπόν την εντύπωση ότι ο μέσος καταναλωτής θα ασχοληθεί να πάρει 2-3 χρονών iPhone το οποίο θα πρέπει να ψάχνει στο ίντερνετ; και ποιος λογικός άνθρωπος θα αγοράσει 3 χρονών κινητό; Άμα δεν έχει παραπάνω σαφώς και θα στραφεί σε κάποια Android συσκευή.

Τι σημασια εχει ρε πουλακι μου ποσες συσκευες βγαζει το χρονο? Δηλαδη οσο περισσοτερες βγαλει τοσο περισσοτερες θα πουλησει? Τοτε γιατι δεν βγαζει εναν απειρο αριθμο συσκευων να χεστει στο ταλιρο? Heck, γιατι δεν το κανουν ολοι? Η apple γιατι δεν βγαζει 200 συσκευες και αυτη να γινει χαμος? Γιατι προφανως, δεν εχει απολυτως καμια σημασια!! Ισα ισα, που συνεχως ολοι κραζουμε την samsung που βγαζει τοσες συσκευες, και τωρα μου λες οτι ειναι ο λογος που πουλαει? Φασκεται και αντιφασκεται...

 

Προφανως και πουλιεται. Η apple τα τελευταια 2 χρονια βγαζει ειδικες εκδοσεις των κινητων της 2 γενων πισω. Για παραδειγμα εβγαλε με την ελευση του 5s ή του 6 εβγαλε το iPhone 4 8gb στα 300 ευρω και αντιστοιχα εκανε και με το 5 αργοτερα. Τωρα συμφωνω, κανιες λογικος δεν θα αγορασει τετοια πατατα. Οποτε τελικα ποιο ειναι το επιχειρημα σου, οτι ναι μεν η apple εχει φτηνες συσκευες, αλλα επειδη ειναι πατατες και δεν πουλανε να μην τις βαλουμε στη συγκριση? XD

Πως φαίνεται ο Hater... αντί να κρίνεις αντικειμενικά πέφτεις στο επίπεδο του Taurus. Με την ίδια λογική η Samsung η Sony η Huawei η Google απευθύνονται σε .... που πουλάνε ναυαρχίδες στα 700+ ευρώ.

Aπανταω παντα στο ιδιο υφος που απανταει και ο συνομιλητης μου. Αμα την εχει δει υπεροπτης και οτι ειναι η αφροκρεμα, τον βαζω στην ιδια θεση με αυτη που ειναι και ο τυπος που πουλησε τα νεφρα του. Και οχι, οι υπολοιπες εταιριες δεν απευθυνονται σε .... γιατι πολυ απλα, κανεις απτους πελατες των εταιριων αυτων δεν εχω ακουσει να λενε οτι ειναι η αφροκρεμα και premium τσεπη. Μονο απο appleαδες ακουσες τετοιες παπατζες. 

 

Για να ακουσουμε και σενα που θεωρεις οτι εισαι αντικειμενικος, πως αποκαλεις καποιον που αγοραζει μια συσκευη μαζικης παραγωγης η οποια ειναι φτιαγμενη απο τα ιδια ευτελη υλικα που φτιαχνονται τα περισσοτερα κινητα και νομιζει οτι ειναι η αφροκρεμα και premium καταναλωτης? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασια εχει ρε πουλακι μου ποσες συσκευες βγαζει το χρονο? Δηλαδη οσο περισσοτερες βγαλει τοσο περισσοτερες θα πουλησει? Τοτε γιατι δεν βγαζει εναν απειρο αριθμο συσκευων να χεστει στο ταλιρο? Heck, γιατι δεν το κανουν ολοι? Η apple γιατι δεν βγαζει 200 συσκευες και αυτη να γινει χαμος? Γιατι προφανως, δεν εχει απολυτως καμια σημασια!! Ισα ισα, που συνεχως ολοι κραζουμε την samsung που βγαζει τοσες συσκευες, και τωρα μου λες οτι ειναι ο λογος που πουλαει? Φασκεται και αντιφασκεται...

 

Προφανως και πουλιεται. Η apple τα τελευταια 2 χρονια βγαζει ειδικες εκδοσεις των κινητων της 2 γενων πισω. Για παραδειγμα εβγαλε με την ελευση του 5s ή του 6 εβγαλε το iPhone 4 8gb στα 300 ευρω και αντιστοιχα εκανε και με το 5 αργοτερα. Τωρα συμφωνω, κανιες λογικος δεν θα αγορασει τετοια πατατα. Οποτε τελικα ποιο ειναι το επιχειρημα σου, οτι ναι μεν η apple εχει φτηνες συσκευες, αλλα επειδη ειναι πατατες και δεν πουλανε να μην τις 

Η πίτα αναφαίρετε στο λειτουργικό σύστημα και όχι στις πωλήσεις. Αναφαιρόμενος λοιπόν το ότι η Samsung βγάζει εκατοντάδες συσκευές και μάλιστα στα 120€ και υπάρχουν και από κινέζικες μέχρι και με 50€ είναι λογικό να υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό στην αγορά. Το θέμα είναι όμως πόσα από αυτά τα κινητά τρέχουν την τελευταία έκδοση του λειτουργικού γιατί είναι σαν να λέμε το Android κυριαρχεί στην αγορά με το μεγαλύτερο ποσοστό να τρέχει 3 χρονών και βάλε έκδοση του λειτουργικού συστήματος και τι να πει αυτό; Ότι η Apple έκανε πατάτες με τα 8άρια στο παρελθόν ναι έκανε. Μιλάω όμως και για το παρόν. Υπάρχει απλά μεγαλύτερη γκάμα συσκευών Android ενεργοποιημένες γιαυτό και υπάρχουν τα ποσοστά. Να βάλω και εγώ μία ακόμη πίτα να το αναλύσουμε σε βάθος..

 

android_distribution_numbers_14738352684

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό τρέχει ακόμα Lollipop και Kitkat Η δε Nougat δεν είναι ούτε καν στην λίστα! Εκεί θέλω να καταλήξω. Ενώ την ίδια στιγμή..

screen-shot-2016-10-11-at-10-15-28-am.pn

Και η τελευταία συσκευή που πήρε iOS 10 είναι το iPhone 5 του 2012. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα ο κοσμος ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να δινει λεφτα στην Apple.. εχω iphone 4 θυμαμαι οταν το αγορασα ειχα δωσει τον μισθο μου ολον και τωρα πλεον δεν κατεβαζει τπτ απο εφαρμογες... δεν υποστηρίζει τπτ... να πανε να χεστουν... Android και παλι Android!!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος επιλέγει βάση τις τιμές, ο μέσος καταναλωτής δίχως γνώσεις τεχνολογίας θα κοιτάξει το φθηνότερο στην αγορά γιατί "όλα είναι κινητά" γιατί να πληρώσει παραπάνω από 100€. Μην μου λες λοιπόν ότι τα κινητά των 50 και των 100€ είναι ενημερωμένα και τρέχουν ομαλά ότι και να τους βάλεις πάνω. Εδώ βγαίνουν ακόμα συσκευές στην αγορά που τρέχουν 2 χρονών Android.

 

Επιμένω!

Η πληθώρα του κόσμου χρησιμοποιεί εκείνο το κινητό που του καλύπτει τις ανάγκες. Κανείς δεν μένει με μία δυσλειτουργική συσκευή, έτσι γιατί...

Άλλωστε κινητό Android των 150 ευρώ, πλέον φτάνει στο 80% της "εμπειρίας χρήσης" ενός κινητού των 800+ ευρώ.

 

 

Το πόσο "καινούργιο" είναι το λειτουργικό, είναι επίσης ένα διαφημιστικό κατασκεύασμα. Παλαιότερα είχε νόημα, αλλά σήμερα και οι δύο πλατφόρμες είναι λειτουργικές και καλύπτουν κάθε ανάγκη.

Οι τεχνικές λεπτομέρειες δεν αγγίζουν, παρά μόνο ένα μικρό ποσοστό.

(Πόσοι κάτοχοι μίας S-Class γνωρίζουν τις τεχνικές λεπτομέρειες του κορυφαίου αυτοκινήτου τους; )

 

 

Δυστυχώς η Apple πέφτει μέσα, στην διαφημιστική παγίδα που ίδια δημιούργησε.

Και ξαναλέω ότι τα κέρδη δεν έχουν σημασία, αλλά μία κρίσιμη μάζα, κάτω από την οποία απλά κλείνεις και αυτό έχει αποδειχτεί στην αγορά των κινητών.

 

 

Όταν λοιπόν τα ποσοστά μειώνονται, θα έπρεπε να προβληματίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω!

Η πληθώρα του κόσμου χρησιμοποιεί εκείνο το κινητό που του καλύπτει τις ανάγκες. Κανείς δεν μένει με μία δυσλειτουργική συσκευή, έτσι γιατί...

Άλλωστε κινητό Android των 150 ευρώ, πλέον φτάνει στο 80% της "εμπειρίας χρήσης" ενός κινητού των 800+ ευρώ.

 

 

Το πόσο "καινούργιο" είναι το λειτουργικό, είναι επίσης ένα διαφημιστικό κατασκεύασμα. Παλαιότερα είχε νόημα, αλλά σήμερα και οι δύο πλατφόρμες είναι λειτουργικές και καλύπτουν κάθε ανάγκη.

Οι τεχνικές λεπτομέρειες δεν αγγίζουν, παρά μόνο ένα μικρό ποσοστό.

(Πόσοι κάτοχοι μίας S-Class γνωρίζουν τις τεχνικές λεπτομέρειες του κορυφαίου αυτοκινήτου τους; )

 

 

Δυστυχώς η Apple πέφτει μέσα, στην διαφημιστική παγίδα που ίδια δημιούργησε.

Και ξαναλέω ότι τα κέρδη δεν έχουν σημασία, αλλά μία κρίσιμη μάζα, κάτω από την οποία απλά κλείνεις και αυτό έχει αποδειχτεί στην αγορά των κινητών.

 

 

Όταν λοιπόν τα ποσοστά μειώνονται, θα έπρεπε να προβληματίζονται.

Διαφημιστικό κατασκεύασμα οι ενημερώσεις ασφαλείας, γιαυτό και είναι τρύπιο από παντού το Android επειδή είναι διαφημιστικό παρασκεύασμα να δίνει ο κατασκευαστής του λειτουργικού ενημερώσεις ασφαλείας για μία συσκευή που έχεις όλα τα ευαίσθητα δεδομένα σου πάνω όπως τραπεζικούς λογαριασμους, σκαναρίσματα εγγράφων, φωτογραφίες, βίντεο, κωδικούς κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υπάρχει τουλάχιστον δυνατότητα να δίνονται τα security patches να μην είναι εκτεθειμένη η συσκευή σου σε κινδύνους και ας μην παίρνεις νεότερη έκδοση

 

Εμένα δε με νοιάζει που έχω 6.0 και όχι 7.0 σε συσκευή ανω της διετίας όσο έχω σχετικά καινούριο security patch (του αυγουστου αν και θα ήθελα και ακόμα πιο καινούριο) αφού λίγο πολύ κάνω όλα αυτά που θέλω, αλλά η περισσότερη ασφάλεια είναι το ζητούμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υπάρχει τουλάχιστον δυνατότητα να δίνονται τα security patches να μην είναι εκτεθειμένη η συσκευή σου σε κινδύνους και ας μην παίρνεις νεότερη έκδοση

 

Εμένα δε με νοιάζει που έχω 6.0 και όχι 7.0 σε συσκευή ανω της διετίας όσο έχω σχετικά καινούριο security patch (του αυγουστου αν και θα ήθελα και ακόμα πιο καινούριο) αφού λίγο πολύ κάνω όλα αυτά που θέλω, αλλά η περισσότερη ασφάλεια είναι το ζητούμενο

Δεν αντιλέγω, Το θέμα είναι από ολόκληρη την πίτα ζήτημα να δίνουν 3-4 κατασκευαστές ενημερώσεις ασφαλείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ακούσαμε και  αυτό...premium τσέπη να έχεις 700€ για να πάρεις κινητό...

 

πέρα από το τρολ/μέτοχο πάντως , το ότι το 88% των smartphone έχει android δείχνει την επιτυχία της Google. 

είναι εντυπωσιακό το νούμερο και δεν δείχνει και σημάδια ότι θα σταματήσει εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω, Το θέμα είναι από ολόκληρη την πίτα ζήτημα να δίνουν 3-4 κατασκευαστές ενημερώσεις ασφαλείας.

Και δίνουν όταν γίνει κάτι τραγικό που παίζει σε όλα τα φόρουμ, τουλάχιστον η lg που έχω εγώ

 

Δε δίνει μήνα μήνα, αλλά δίνει αυτά που λύνουν πολυκροτα προβλήματα και όχι και άμεσα βέβαια..

 

Βέβαια για συσκευή του '14 και δεδομένου του android έστω και αυτό καλό μου ακούγεται, αλλά θα έπρεπε να προβλέπεται να δίνονται μήνα μήνα αυτά τα patch σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφημιστικό κατασκεύασμα οι ενημερώσεις ασφαλείας, γιαυτό και είναι τρύπιο από παντού το Android επειδή είναι διαφημιστικό παρασκεύασμα να δίνει ο κατασκευαστής του λειτουργικού ενημερώσεις ασφαλείας για μία συσκευή που έχεις όλα τα ευαίσθητα δεδομένα σου πάνω όπως τραπεζικούς λογαριασμους, σκαναρίσματα εγγράφων, φωτογραφίες, βίντεο, κωδικούς κλπ.

 

Τρύπια είναι και τα windows.

Παρατήρησες μήπως, μαζική μετακίνηση προς το ασφαλέστερο Linux;

ή μήπως τα τρύπια windows ΔΕΝ χρησιμοποιούνται σε τραπεζικές συναλλαγές, για προσωπικά έγγραφα ή μήπως για χρηματοοικονομικές δραστηριότητες εκατομμυρίων;

 

 

Αυτά που γράφεις, ΔΕΝ είναι επιχειρήματα, που αφορούν την μεγαλύτερη μερίδα του κόσμου.

Είδαμε άλλωστε πόσο ασφαλές ήταν και το iOS με την ιστορία με το FBI.

 

 

Η μείωση των ποσοστών της Apple αποδεικνύουν το προφανές:

Αυτό που πουλάει και ο τρόπος με τον οποίο το πουλάει, ΔΕΝ αρέσει πλέον.

 

Και τι κάνει η Apple για αυτό; Αφαιρεί θύρες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

για εμενα ο κοσμος ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να δινει λεφτα στην Apple.. εχω iphone 4 θυμαμαι οταν το αγορασα ειχα δωσει τον μισθο μου ολον και τωρα πλεον δεν κατεβαζει τπτ απο εφαρμογες... δεν υποστηρίζει τπτ... να πανε να χεστουν... Android και παλι Android!!!  

 

Σοβαρά τώρα? :P

 

Και γω έχω το πρώτο Samsung Tab του 2011, θες να σου πω τι μπορεί να "τρέξει" τώρα ή το πως συμπεριφέρεται με κάποια από τις custom roms που κυκλοφορούν???  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως κακά τα ψέματα, η Apple κοιτάει τελευταία μόνο την τσέπη της, η άνοδος στις τιμές των προϊόντων σε σύγκριση με προηγούμενες χρονιές είναι τραγική. Ένα χαρακτηριστικό βίντεο με τον Steve Jobs ίσως δείχνει ότι η ιστορία θα επαναληφθεί αν συνεχίσουν έτσι..

 

“they cared about making a lot of money… they got very greedy and instead of following the original trajectory of the original vision which was to make this thing an appliance and get this out there to as many people as possible, they went for profits, and they made outlandish profits for about 4 years, one of the most profitable companies in America for 4 years, and what that cost them was their future, because what they should have been doing was making rational profits…”

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλα εντάξει και σε θεωρούσα σοβαρό.

 

Ρίξε μια ματιά σχετικά με το τι περιλαμβάνει η λίστα των συσκευών που τρέχουν android και μετά το ξανα συζητάμε! :) Είναι μέσα ακόμη κι αυτές που δεν έχουν καν original play store (και αυτές είναι πάααααααρα πολλές) κλπ κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google από τη μία έχει συμβάλλει τα μέγιστα στην εξέλιξη της τεχνολογίας και της διάδοσης της σε όλο τον κόσμο. Αρκεί να δει κανείς από πού ξεκίνησε και που έχει φτάσει. Μία λιτή σελίδα, με ένα πεδίο αναζήτησης που πετυχαίνει καλύτερα αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε το internet - να διευκολύνει το χρήστη να φθάσει στην πληροφορία που αναζητά. Οπότε δεν μεγαλούργησε από το internet, αλλά το εξέλιξε και εν τέλει, δικαίως το κατέκτησε .

 

Το "φθηνό κινητό" ,που τόσο έχει κατηγορηθεί , έχει βάλει και αυτό το λιθαράκι του στην διάδοση της τεχνολογίας. Είναι μια "εισαγωγή" για κάποιον που θέλει να δει εάν του είναι απαραίτητο, εάν είναι να γίνει μέρος της καθημερινότητας του. Αυτό γίνεται μέσω ενός αξιοπρεπέστατου λειτουργικού που προσφέρει απεριόριστες λύσεις και συμβατότητες.

 

Σύγκριση μεταξύ Apple και Google δεν υφίσταται. Η πρώτη είναι ένα μαντρί κλειστό με εξειδίκευση στο marketing. Τα περί καινοτομίας, συμβατότητας, υποστήριξης, ποιότητας, ασφάλειας είναι παραμυθάκια της χαλιμάς. Τα πιο αστεία επιχειρήματα που ακούγονται, είναι αυτά οτι την αντιγράφουν κυρίως στο design, που είναι 99% ίδιο σε όλα τα smartphones. Μια ταμπλέτα είναι και αλλάζουν λίγο οι γωνίες της και ελάχιστα το πάχος της. Σε ένα πράμα την παραδέχομαι, σε αυτό που κάνει καλύτερα απ'όλες τις άλλες εταιρείες, να πουλάει παπά και φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

Το ότι το android αποκτά όλο και περισσότερο μερίδιο της αγοράς είναι λογικό επόμενο, διότι καλύπτει πρωτίστως τις βασικές ανάγκες της πλειοψηφίας των καταναλωτών χωρίς περιορισμούς και με απεριόριστες επιλογές για κάθε γούστο και βαλάντιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...