Προς το περιεχόμενο

Δουλεύει το Freesync με κάρτες Nvidia;


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.....και ερχόμαστε στην τρίτη κρίσιμη ερώτηση. Ποιο είναι το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα κατά κύριο λόγο αλλά και επίδοση στο παιχνίδι. 4Κ και <60 fps ή 2Κ και τουλάχιστον 75 Hz (overclocked οθόνη) ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δίλημμα είναι 4Κ οθόνη και περίπου ή λιγότερα από 60 fps ή 2Κ οθόνη και τουλάχιστον 75 Hz.Ποιο αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο οπτικά τουλάχιστον; Δεν συζητώ πλέον για competitive gaming; Άλλωστε πουλάω την 144hz που έχω τώρα και θέλω να πάω σε μεγαλύτερες αναλύσεις χωρίς όμως να αφήσω το gaming.

edit: Για να βοηθήσω την κουβέντα οι επιλογές μου είναι δυο.

α) Crossover NEW 27VV IPS QHD  (Δεν γνωρίζω τι παίζει με τελωνείο)

β) iiyama G-MASTER Gold Phoenix (Ξέρω έχει TN panel,αλλά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι γωνίες θέασης και θα κάνω μια θυσία όσον αφορά τη μικρή όπως διαβάζω σε reviews διαφορά χρωμάτων σε σχέση με IPS panel που έχει η συγκεκριμένη,με αποζημίωση το 1ms απόκριση για τα παιχνίδια.

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 1070 απο μονη της δεν ειναι αρκετη για 4κ gaming.Προφανως και 4κ gaming(για μενα 4κ ultrawide ακομα καλυτερα)ειναι καλυτερα απο 2κ δεν χρειαζεται καν ερωτηση σε αυτο,αλλα οι απαιτησεις ειναι πολυ υψηλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η 1070 στο BF1 δεν θα μου τα βγάλει τα 60 fps στο 4Κ; (έκανα edit στο προηγούμενο μου post ποιες οθόνες χαλβαδιάζω και θέλω γνώμες).Δεδομένου ότι έκανα την αναβάθμιση της κάρτας τώρα συν τα έξοδα για οθόνη,δεν το συζητάω για την αγορά άλλης κάρτας για sli για τα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστον.Οπότε.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια να ξεκαθαρισουμε 2πραγματα. Για μενα και οι δυο οθονες που κοιταζεις ειναι κακιστες επιλογες.

 

Η πρωτη για το σχεδον ανυπαρκτο after sales support

 

Η δευτερη επειδη φοραει tn panel και δεν ειναι καλες οι ιντσες της για 4κ.Οταν το ιδανικο για 1440p ειναι οι 27ιντσες,καταλαβαινει καποιος σε τι ιντσες μιλαμε για 4κ(πανω απο 30). Κοινως δεν ειναι τυχαιο οτι κοστιζει φθηνοτερα απο μια απλη 1440p 60hz οθονη με Ips panel.

 

Επισης οταν μιλαμε για 4κ οθονη,το θεωρω και λιγοτερο παραλογο η καρτα γραφικων να κοστιζει ακριβοτερα απο την οθονη αυτη καθαυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια να ξεκαθαρισουμε 2πραγματα. Για μενα και οι δυο οθονες που κοιταζεις ειναι κακιστες επιλογες.

 

Η πρωτη για το σχεδον ανυπαρκτο after sales support

 

Η δευτερη επειδη φοραει tn panel και δεν ειναι καλες οι ιντσες της για 4κ.Οταν το ιδανικο για 1440p ειναι οι 27ιντσες,καταλαβαινει καποιος σε τι ιντσες μιλαμε για 4κ(πανω απο 30). Κοινως δεν ειναι τυχαιο οτι κοστιζει φθηνοτερα απο μια απλη 1440p 60hz οθονη με Ips panel.

 

Επισης οταν μιλαμε για 4κ οθονη,το θεωρω και λιγοτερο παραλογο η καρτα γραφικων να κοστιζει ακριβοτερα απο την οθονη αυτη καθαυτη.

Ωραία αρχίζουμε να βρίσκουμε μια άκρη  :-) .Τώρα κάποια πρόταση 27" ως 350 ταβάνι 370 ευρώ;(Δεν με χαλάνε και οι 24")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω έχει TN panel,αλλά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι γωνίες θέασης και θα κάνω μια θυσία όσον αφορά τη μικρή όπως διαβάζω σε reviews διαφορά χρωμάτων σε σχέση με IPS panel που έχει η συγκεκριμένη,με αποζημίωση το 1ms απόκριση για τα παιχνίδια.

Κοιτάς να πάρεις οθόνη με 1ms απόκριση (αν θα είναι και πραγματικό), ενώ πέφτοντας από τα 144fps στα 60fps, χάνεις ~ 10ms...

Δεν είναι άτοπο;

Χώρια που πηγαίνοντας σε μία 4Κ, θα ζορίσεις την κάρτα σου σε πολλά παιχνίδια, που σε ένα χρόνο μπορεί να μη δίνει ούτε τα 60 που ζητάς τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/5183964/Asus-PB278QR.html

https://www.skroutz.gr/s/5793633/BenQ-GW2765HT.html

 

Αυτες ειναι οι φθηνοτερες με Ips panel που βρηκα απο Ελλαδα.Απο Ευρωπη δεν γνωριζω γιατι προσωπικα δεν με ενδιαφερει(για να εχω ψαξει εννοω) λογω rma.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...