Προς το περιεχόμενο

ποια η διαφορά στις 3000 G.Skill ;


Athanasios2104

Προτεινόμενες αναρτήσεις

G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 Non ECC CL15 3000MHz

G.Skill Trident Z 16GB DDR4 Non ECC CL15 3000MHz

G.Skill Ripjaws 4 16GB DDR4 Non ECC CL15 3000MHz

 

εκτός από το όνομα και την ψύχτρα, υπάρχει καμιά άλλη διαφορά; γιατί από το επίσημο site, βλέπω ακριβώς ίδια timings και γενικά τα tech specs είναι πανομοιότυπα ​​​​​​​

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οσο ξερω, μονο οι ψυκτρα και το overclock εχουν διαφορα. Πρωτη θεωρητικα στην καταταξη ειναι η trident αλλα μου καηκε ripjaws v στους 2 μηνες χωρις καθολου overclock. Γενικα δεν προτιμαω g.skill εκτος και αν ειναι ακριβες και καλη υλοποιηση οπως οι trident. Αν κανω λαθος διορθωστε με!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιες συγκεκριμένα;

 

υπάρχουν οι vengeance, dominator κτλ

 

τα συνηθισμένα timings στα 3000 στις corsair είναι συνήθως 15-17-17-35, έναντι 15-16-16-35 στις G.Skill, δεν ξέρω αν κάνει δραματική διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ποια είναι η μητρική; Ποιο το budget;

Επίσης έχεις αέρα ή νερό για ψύξη επεξεργαστή; Γιατι θα επηρεάσει στην πρώτη περίπτωση η επιλογή του heatsink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον η MSI Krait X3, το pc το έχω custom watercooled (heatkiller cpu block), οπότε δεν τίθεται θέμα να εμποδίζει η μνήμη

https://pcpartpicker.com/b/8GsJ7P

Δες το σχόλιο του συμφορουμίτη albilosha για την συγκεκριμένη.

Θα πρότεινα στα ίδια χρήματα την asus z170-a εφόσον δεν έχεις αγοράσει ακόμη.

Στο θέμα μας κάθε άλλο παρά δραματική διαφορά θα δείς ανάμεσα στις μνήμες που συγκρίνεις. Η καλύτερη συμβατή επιλογή για την krait πάντως  είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/7730107/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C15D-16GTZB.html

Δες πρώτα ποια μητρική θα επιλέξεις και ύστερα κοιτάς για μνήμες γιατι υπάρχουν προβλήματα με ασυμβατότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για το heads up, δεν είχα προσέξει ότι είναι μικρότερη (πρώτη φορά το βλέπω...) και δεν βιδώνει στην μια πλευρά

 

από άλλα μοντέλα είχα δει όντως και τις:

  • Asus Z170-A 
  • Asus Z170 Pro
  • MSI Z170A Gaming Pro Carbon

και βέβαια πιο ακριβά μοντέλα (που τα θεώρώ όμως overkill, αφού δεν σκοπεύω σοβαρό OC ή SLI) όπως:

  • Asus Maximus VIII Hero
  • MSI Z170A MPower Titanium 

ως τώρα είχα Asus μητρικές, άλλα μου αρέσουν κάποιες λεπτομέρειες στις MSI, όπως οι ενισχυμένες PCI και το απομονωμένα ram lanes. Κατά τ'άλλα το "look" για μένα είναι δευτερεύον έως αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 150 την θεωρώ καλύτερη επιλογή ανεξαρτήτως εταιρίας και σωστά το σκέφτεσαι για τις ακριβότερες. Άν με ενδιέφερε η εμφάνιση θα με κέρδιζε η msi pro carbon. Διαφορετικά σου είπα τη γνώμη μου. Οι https://www.skroutz.gr/s/7730107/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C15D-16GTZB.html είναι συμβατές για όλες όσες έβαλες στο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks radiohead, θα τσιμπήσω τις Trident αν είναι, γιατί η τιμή είναι σχεδόν ίδια :)

 

τι εννοείς με το "Στα 150 την θεωρώ καλύτερη επιλογή ανεξαρτήτως εταιρίας και σωστά το σκέφτεσαι για τις ακριβότερες" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...