Προς το περιεχόμενο

A Series of Unfortunate Events


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας διαβάσει όλα τα βιβλία και απογοητεύτει από την μεταφορά στην ταινία ελπίζω μιας και είναι Netflix.

 

 

http://www.imdb.com/title/tt4834206/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά στη ταινία είχαν ενσωματώσει τα 3 πρώτα βιβλία, οπότε ήταν too much για μια μόνο ταινία. Στη σειρά φαντάζομαι θα το απλώσουν κάπως. Να δούμε και πόσο επιτυχημένα θα κάνει τον Olaf, ο Neil Patrick Harris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Πρόλαβα να δω το πρώτο, τα υπόλοιπα μέσα στη βδομάδα.

 

Φαίνεται ενδιαφέρον και είναι αρκετά πιστό στα βιβλία, απ'όσο τα θυμάμαι (ακόμα και τα σκηνικά έχουν αποδοθεί σύμφωνα με τις περιγραφές από τα βιβλία). Ο NPH, αλλά και ο narrator είναι πολύ καλοί. Σε ορισμένες σκηνές βέβαια είναι σαν να βλέπεις τον Barney από το HIMYM, το οποίο προσωπικά δεν με ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το πρώτο και τα υπόλοιπα αύριο/μεθαύριο.

 

Προφανώς είναι κλάσεις ανώτερο από την ταινία και πολύ(? check spoiler) πιστό στα βιβλία τόσο στα γεγονότα όσο και στις λεπτομέρειες.

 

Επίσης βλέπω στο imdb οτί το season πάει μέχρι το 4ο βιβλίο οπότε έχουμε πολύ πράγμα να δουμε και πάνω από όλα λεπτομερές και όχι πχ 3 βιβλία σε 1μιση ώρα(βλ ταινια).

 

Τρια πράγματα με ξένισαν αλλά για το ένα δεν είμαι σίγουρος για την μεταφορά από τα βιβλία γιατί έχουν περάσει και πολλά χρόνια:

 

1) Ο Poe στο βιβλίο παρουσιάζεται ως παχουλός και αδέξιος κάτι που δεν είδα. Το ξέρω λεπτομέρεια αλλά οκ.
2) Εκτός και αν δεν θυμάμαι ΚΑΘΟΛΟΥ τα βιβλία οι γονείς δεν ζούσαν σε καμία στιγμή όπως αφήνει να εννοηθεί στο πρώτο επεισόδιο.
3) Το βιβλίο που δείχνει στην βιβλιοθήκη της Strauss δεν υπάρχει στα βιβλία.

 

 

Επαναλαμβάνω δεν τα θυμάμαι καλά και αν θυμάται κάποιος καλύτερα τα βιβλία ας μου απάντησει στα του spoiler.

 

All in all, πολύ καλό ειδικά αν συνεχίσει έτσι απλά δεν ξέρω αν θα τραβήξει πολύ κόσμο μιας και όλο το στυλ είναι λίγο ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και τα οκτώ επεισόδια και οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές! Αποφάσισα να δω την σειρά κυρίως από περιέργεια, χωρίς ιδιαίτερες προσδοκίες, έχοντας και εγώ διαβάσει τα βιβλία πριν πολύ καιρό. Έχουμε και λέμε:

1) Πολύ πιο ενδιαφέρουσα μεταφορά από την ταινία του 2004. Καλύτερο casting, σκηνοθεσία και χειρισμός της ιστορίας κατά τη γνώμη μου.

2) O Νeil Patrick Harris απλά τέλειος ως Count Olaf. Γελούσα μόνος μου σε κάποια σημεία με Stephano και Shirley!

3) 2 επεισόδια για κάθε βιβλίο είναι ό,τι πρέπει, ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο

4) Η αφήγηση του Lemony Snicket, απλά καταπληκτική. Κατάφεραν να αποδώσουν τέλεια το ύφος των βιβλίων.

5) Σε κάποια σημεία, τα CG περιβάλλοντα χτυπούσαν λίγο στο μάτι. Κυρίως όταν είχαν εν μέρει ή τελείως CG την Σάνι, δηλαδή αρκετά συχνά.

6) Ο Poe εντελώς σπαστικός και ηλίθιος όπως έπρεπε να είναι! (όπως και οι περισσότεροι ενήλικες σ'αυτήν την ιστορία)

7) Είναι επίσης ωραίο που έχουν βάλει και κάποια extra storylines, που δεν υπάρχουν στα βιβλία για να εξηγήσουν κάποια πράγματα. Ένα μεγάλο παράπονο που είχα από τα βιβλία ήταν ότι δεν εξηγούσε πάρα πολλά πράγματα και το τελευταίο βιβλίο με είχε απογοητεύσει πολύ. Ο David Handler είπε πάντως ότι στην σειρά θα δοθούν απαντήσεις σε πολλά αναπάντητα ερωτήματα.

 

Επίσης, στα θετικά είναι ότι ξέρουμε το πλάνο για την σειρά. Σύμφωνα με την Wikipedia, o 2ος κύκλος θα έχει 10 επεισόδια και θα καλύψει τα βιβλία 5-9, ενώ ο 3ος τα υπόλοιπα τέσσερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...