Προς το περιεχόμενο

Μαυρη οθονη στην εκκινησηη


noobogadgetakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερς σε ολους..ήθελα να ρωτησω κατι.οταν ανοιγει ο υπολογιστης δεν πρεπει το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικων να δουλευει κι αυτο;εγω οταν ανοιγω το πσ πρωτον δεν μ κανει μπιπ οπως κανει παντα στην εκκινηση του υπολογιστή και δευτερον δεν ανοιγει το πσ.ολα αυτα εγιναν μολις αλλαξα επεξεργαστη.εβγαλα τον e6300 που ειχε πανω και εβαλα εναν xeon e5440.βεβαια αυτο δεν φταιει σιγουρα γτ κατα καιρος που ειχα καποια προβληματακια λογω τροφοδοτικου μ το ειχε ξανα κανει αυτο η καρτα γραφικων..το θεμα ειναι οτι οταν ανοιγω τον υπολογιστη ξεκινουν ολα εκτος απο την καρτα γραφικων...και δεν εχω και αλλη να δοκιμασω να δω τι φταιει..δοκιμασα με αλλη οθονη με συνδεση hdmi και δεν εβλεπα τπτ παλι.αρα αυτο σημαινει οτι φταει η καρτα ετσι;;;

Επεξ/σία από noobogadgetakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψε ολο σου το συστημα (ολο ομως και με λεπτομερειες).
Εισαι σιγουρος οτι η μητρικη σου υποστηριζει τον Xeon?

 

 

 

Επεσα τυχαια πανω σε αλλο νημα που εχεις γραψει και αναφερεις εκει το συστημα σου.
Ελπιζω να μην πηρες 750ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα μ ειναι

Mb asus p5b-e socket 775

Cpu xeon e 5440 2.83 ghz

Ram 2 gb 667mhz

Psu 40 watt

Gpu gforce 9600gt

Οσον αφορα τον επεξεργαστη εκανα κανονικα το moded update που χρειαζεται το bios για να τον δει.

Την καρτα οχι δεν την πηρα ακομα γτ σκευτομαι να παω για μητρικη επεξεργαστη καινουριο μαζι με ραμ σαν σετακι.και να αφησω το παλιο στην ακρη.δεν ξερω...το θεμα ειναι οτι δεν ποσταρει ο υπολογιστης καθολου.

Μολις εβαλα τον παλιο επεξργαστη επανω και ο υπολογιστης ποσταρισε κανονικά.αρα επιστρςφουμε στο γεγονος οτι δεν βλεπει τον επεξεργαστη...και τι κανω τωρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι εχεις κανει λαθος η καποιο προβλημα εχει ο επεξεργαστης που πηρες. Μπορει ομως να ειναι και καποια ασυμβατοτητα καπου αλλου (πχ μνημες) με τον νεο επεξεργαστη. Δυστυχως δεν εχω μεγαλη εμπειρια με το 775 και τους 771 Xeon.
Αν παρεις μητρικη επεξεργαστη και μνημη ξερεις τι θα παρεις? η θα παρεις κατι που θα το μετανοιωσεις μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ξερω τι θα πάρω πλέον.επίσης σκευτομαι ότι ίσως οι μνήμες κάνουν οβερκλοκ μονές τους επειδή ο επεξεργαστής έτρεχε στα 1066 και τώρα επειδή είναι στα 1333ισως γίνεται αυτό..αν βάλω την μια μνήμη επάνω με τον παλιό επεξεργαστή και χαμηλωσω την ταχύτητα της μνήμης τελείως λες να ξεκινήσει μετά με τον καινούριο;;

Βασικά το μόνο που έχω απορια είναι αν πρέπει να πάω σε amd set η σε Intel ξανά..αυτό που κάνω εγώ είναι μόνο surfing στο ίντερνετ autocad και από παιχνίδια μόνο lol call of duty black ops 2 και μπορει αργότερα αν μ το επιτρέπουν οι συνθήκες του συστήματος μ κανα ποιο καινούριο..αλλα δεν ια έλεγα ότι και gamer.σιγά τα λάχανα.παίζω έτσι λίγο μα ξελαμπικαρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν γνωριζω τα τερτιπια στο συγκεκριμενο συνδυασμο σοκετ/επεξεργαστη/μνημες και δεν ξερω να σου απαντησω αλλα για την χρηση που κανεις θες μητρικη/επεξεργαστη/μνημη/τροφοδοτικο 

Τι μπατζετ διαθετεις? AMD αυτη τη στιγμη απλα με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάτζετ είναι σχετικό.ΑΠΛΑ έλεγα ότι με μια μητρική 1151 socket ddr4 και έναν επεξεργαστή i3 θα ήμουν καλυμενος...για τα παιχνίδια που παίζω πιστεύω και μια onboard κάρτα γραφικών θα είναι σίγουρα πολύ καλύτερη από την 9600gt που έχω τωρα.μ έχουν γίνει ήδη πολύ καλές προτάσεις και σκευτομαι να τις ακολουθήσω...οποιαδήποτε όμως γνώμη δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1151/i3/ddr4 ειναι η σωστη επιλογη. Η ενσωματωμενη HD530 εχει τις ιδιες επιδοσεις με την 9600GT που εχεις τωρα. 
Για την χρηση που κανεις θα εισαι ΟΚ αλλα μια καρτα γραφικων τυπου RX 460/GTX 1050/1050 ti (αφου ομως αλλαξεις πρωτα και τροφοδοτικο) θα βοηθησει.
Αφου ζητησες την γνωμη μου θα στην δωσω αλλα λογω ελλειψης σαφους προυπολογισμου θα στην κανω με εναλλακτικες.
Μητρικη https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=7397741%2C8101045%2C8104857

Επεξεργαστης https://www.skroutz.gr/s/7546182/Intel-Core-i3-6100-Box.html

Μνημη https://www.skroutz.gr/s/6760871/Kingston-ValueRAM-8GB-DDR4-2133MHz-KVR21N15D8-8.html

Τροφοδοτικο https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=4306951%2C9777439%2C9637354%2C417911%2C314937

 

Καρτα γραφικων επιλεγεις την φτηνοτερη υλοποιηση απο αυτες που σου ανεφερα.
Δλδ την φτηνοτερη RX 460 2GB αν το μπατζετ σου ειναι μεχρι 130 ευρω το πολυ.
Την φτηνοτερη GTX 1050 2GB αν το μπατζετ σου ειναι μεχρι 150 ευρω (καπου εκει θα κατασταλαξει η τιμη της σε λιγο καιρο)

η την φτηνοτερη GTX 1050ti 4GB αν το μπατζετ σου ειναι μεχρι 170 ευρω (οταν θα πεσει σε αυτην την τιμη φυσικα).

H RX 460 στην εκδοση με τα 4GB δεν αξιζει εκτος αν την βρεις μεχρι 130-135 ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...