Προς το περιεχόμενο

καφετιερα


mariaal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια....μια ερωτηση εχω... θελω να παρω μια καφετιερα απλη στη χρηση ..εννοω για να φτιαχνω καφε πριν φυγω για δουλεια το πρωι..ειτε εσπρεσο ειτε γαλλικο... τι εχετε να προτεινετε ?? κατι οικονομικο εννοειτε.. 

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο οικονομικh λυση ειναι μια μηχανη φιλτρου, μπορεις να βρεις και με 20-30e. Τωρα αν σε ενδιαφερει espresso θα σου προτεινα μια μηχανη με καψουλες (Krups). Μια μηχανη espresso χωρις καψουλες θα σου παει τουλαχιστον 100e .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια....μια ερωτηση εχω... θελω να παρω μια καφετιερα απλη στη χρηση ..εννοω για να φτιαχνω καφε πριν φυγω για δουλεια το πρωι..ειτε εσπρεσο ειτε γαλλικο... τι εχετε να προτεινετε ?? κατι οικονομικο εννοειτε.. 

ευχαριστω!!

Π.χ. μπορείς να πάρεις για εσπρέσο αυτήν εδώ που έχω κι εγώ [με κάψουλες λειτουργεί, και υπάρχει μεγάλη ποικιλία από ροφήματα να διαλέξεις πέρα από εσπρέσο!], γαλλικό δεν κάνει όμως.

486x420_vivy_en.jpg

Εξαρτάται λοιπόν τί θες να πίνεις πιο πολύ! [εγώ πήρα και καφετιέρα για γαλλικό, εξάλλου είναι πολύ φθηνές]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιάχνεις σωστό και καλο espresso χρειάζεσαι μύλο και μια espressιερα που έχει απο 300€. Ότι άλλο πάρεις, θα πίνεις κάτι που θα το λες espresso και δεν θα είναι όμως (και φυσικά δεν θα έχει καμία απολύτως σχέση με τους καφέδες που πίνεις σε μαγαζίά αφου θα είναι κλάσεις χειρότερος).

 

Οπότε καλό θα ήταν ή να πάρεις κάτι σε μηχανή με κάψουλες (εγώ θα πρότεινα την dolce gusto) γιατί έχει και αρκετές γευσεις και σχετικά καλή τιμή. Σε κάθε περίπτωση οι κάψουλες είναι ένα υπολογίσιμο κόστος σε επίπεδο μήνα και προφανώς δεν είναι για πολλούς καφέδες.

 

Η πιο οικονομική λύση σίγουρα είναι ο γαλλικός καφές πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιάχνεις σωστό και καλο espresso χρειάζεσαι μύλο και μια espressιερα που έχει απο 300€. Ότι άλλο πάρεις, θα πίνεις κάτι που θα το λες espresso και δεν θα είναι όμως (και φυσικά δεν θα έχει καμία απολύτως σχέση με τους καφέδες που πίνεις σε μαγαζίά αφου θα είναι κλάσεις χειρότερος).

 

Οπότε καλό θα ήταν ή να πάρεις κάτι σε μηχανή με κάψουλες (εγώ θα πρότεινα την dolce gusto) γιατί έχει και αρκετές γευσεις και σχετικά καλή τιμή. Σε κάθε περίπτωση οι κάψουλες είναι ένα υπολογίσιμο κόστος σε επίπεδο μήνα και προφανώς δεν είναι για πολλούς καφέδες.

 

Η πιο οικονομική λύση σίγουρα είναι ο γαλλικός καφές πάντως.

για γαλλικο εχεις να μου προτεινεις κατι??να κοιταξω δλδ κατι συγκεκριμενο στην καφετιερα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο οικονομικός καφές είναι ο ελληνικός.Αν θες εσπρέσο και καλό θα πρέπει να δώσεις κάμποσα λεφτά,γνώμη μου.Οι κάψουλες και τα τασσιμο είναι αηδία από θέμα ποιοτητας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικά καταλήξεις σε καφετιέρα γαλλικού καφέ, προτίμησε κάποια με δοχείο καφέ με θερμός, δηλαδή μεταλλικό και όχι τις πλαστικές διαφανείς.

 

Οι καφετιέρες που έχουν απλό δοχείο πλαστικό, έχουν πλάκα μεταλλική από κάτω που θερμαίνει τον καφέ για να μένει ζεστός μέσα στο δοχείο, πράγμα που πολλές φορές καίει τον καφέ και χαλάει τη γεύση. Εκείνες με θερμός δεν έχουν, οπότε δεν υπάρχει θερμαντική πλάκα από κάτω και ο καφές παραμένει ζεστός για πολλή ώρα χωρίς να ψήνεται συνέχεια.

Σημείωση: Το αναφέρω αυτό γιατί προσωπικά έχω θέμα με μια Delonghi με απλή πλαστική διάφανη κανάτα. Όση ώρα περιμένεις να γίνει όλος ο καφές, (δηλαδή όχι πάνω από 10 λεπτά), ο καφές έχει ήδη καεί λόγω της μεταλλικής πλάκας από κάτω. Αυτό δεν συμβαίνει στις άλλες με κανάτα-θερμός. Αν το άφηνα καμιά ώρα με αναμμένη την καφετιέρα, να το καταλάβω να αλλοιώνει τη γεύση του καφέ. Αλλά εδώ μιλάμε δεν προλαβαίνει να γίνει όλος ο καφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Γυάλινη είναι η κανάτα αδερφέ. Όσο για τις καφετιέρες με κανάτα-θερμός είχα μια grundig και πάντα έπινα χλιαρό καφέ, και μετά από λίγα λεπτά πάγωνε τελείως, το γύρισα σε καφετιέρα με γυάλινη κανάτα και όλα καλά. Γενικά έχω παρατηρήσει  ότι αν υπάρχει μικρή ποσότητα καφέ στην κανάτα και μείνει πολύ ώρα πάνω στο 'μάτι' 'βαραίνει' στην γεύση ο καφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μούφα γυαλί είναι πάντως. Σαν πλαστικό, αλλά όντως πρέπει να είναι γυαλί.

Ένα ακόμα μειονέκτημα είναι ότι είναι εξαιρετικά εύκολο να σπάσει.

 

Πάντως αν διαβάσεις κριτικές σε καφετιέρες στο ίντερνετ, σε αυτές με τις γυάλινες και την πλάκα οι περισσότεροι παραπονιούνται ότι καίγεται ο καφές. Αν το θερμός είναι καλής ποιότητας κρατιέται ζεστός για ώρες ολόκληρες ο καφές χωρίς να δουλεύει η καφετιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω για μηχανή εσπρέσο(όχι με κάψουλες).

Μπορείτε να μου προτείνετε μερικές;

Και αν αξίζει να πάρω μύλο...(γτ απο κατω απο το σπιτι μου εχω καφεκοπτειο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω για μηχανή εσπρέσο(όχι με κάψουλες).

Μπορείτε να μου προτείνετε μερικές;

Και αν αξίζει να πάρω μύλο...(γτ απο κατω απο το σπιτι μου εχω καφεκοπτειο.

 

Ευχαριστώ

Ναι, το πρώτο πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις μύλο. Ο φρέσκοκομμένος καφές έχει διάρκεια 20 λεπτών. Μετά αρχίζει και χάνει τα αρώματα του. Επίσης ο κάθε καφές θέλει διαφορετικό κόψιμο το οποίο απαιτεί απο εσένα δοκιμές με το μύλο σου.

 

Φθηνός μύλος είναι ο Ascaso i-mini i2. Στην Ελλάδα ξεκινάει απο 230€ και στο εξωτερικό απο 190€. Είναι ηλεκτρικός

 

Αν είναι πολλά, τότε για αρχή μπορείς να πάρεις χειροκίνητο απο coffee island (έχουν κάποιους ιαπωνικούς Hario Ceramic Coffee Mill Skerton) οι οποίοι είναι τίμιοι για τα χρήματα τους

 

Για μηχανές δυστυχώς για να φτιάξεις σωστό espresso πρέπει να πάρεις μια σωστή μηχανή. Αυτές ξεκινούν απο 300€. Σε αυτά τα χρήματα ξεκινάς με Lelit

 

Στο http://www.maxicoffee.com οι τιμές είναι αρκετά καλύτερες απο Ελλάδα. Βέβαια αν αποφασίσεις να πάρεις απο Ελλάδα, σου βγαίνει τα ίδια σχεδόν αν πάρεις μηχανή + μύλο απο το www.barista.gr γιατί στη συνολική τιμή σου κάνει έκπτωση 10% για αγορά περιφερειακών (που ούτως ή αλλως αγοράζεις)

 

Δυστυχώς οι φθηνές μηχανές τύπου 100€ ουσιαστικά είναι χρήση έτοιμου καφέ απο σουπερ μάρκετ και η τελική ποιότητα δεν έχει καμία σχέση με το espresso που παιρνεις απο καφετέριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...