Προς το περιεχόμενο

Iδέες για project


kostas.xatzigeorgiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκαθαρίζω ότ είμαι νέος προγραμματιστής με λίγη επαγγελματική εμπειρία και θέλω να φτιάξω ένα μικρό portfolio για να το δείχνω μαζί με τις πιστοποιήσεις OCA/OCP σε εταιρίες στο εξωτερικό για να βρώ δουλειά junior.

 

Ένα απο τα πολλά projectακια που θέλω να φτιάξω είναι κάτι που να δείχνει ότι είμαι άνετος με JDBC, Hibernate, JPA και Maven και θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας.

 

Προς το παρόν ασχολούμαι με MEAN framework για άλλο projectακι.

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαρίζω ότ είμαι νέος προγραμματιστής με λίγη επαγγελματική εμπειρία και θέλω να φτιάξω ένα μικρό portfolio για να το δείχνω μαζί με τις πιστοποιήσεις OCA/OCP σε εταιρίες στο εξωτερικό για να βρώ δουλειά junior.

 

Ένα απο τα πολλά projectακια που θέλω να φτιάξω είναι κάτι που να δείχνει ότι είμαι άνετος με JDBC, Hibernate, JPA και Maven και θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας.

 

Προς το παρόν ασχολούμαι με MEAN framework για άλλο projectακι.

 

Ευχαριστώ

 

To OCP καλύπτει JDBC. Aρα δεν νώθεις καλυμμένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To OCP καλύπτει JDBC. Aρα δεν νώθεις καλυμμένος?

 

Το JDBC στο OCP είναι απλή αναφορά γιατί η πιστοποίηση ασχολείται με Java Core.. υπάρχει ξεχωριστή πιστοποίηση για JPA.. εγώ θέλω να φτιάξω κάτι προχωρημένο για το επιπεδο μου που να δείχνει ξεκάθαρα ότι είμαι άνετος με JDBC, ORM, XML κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα ή εφαρμογή κράτησης εισιτηρίων ή δωματίων για ξενοδοχείο.

Εκεί μπορείς να δείξεις αυτά που θες... Και θα  είναι και καλή άσκηση για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα ή εφαρμογή κράτησης εισιτηρίων ή δωματίων για ξενοδοχείο.

Εκεί μπορείς να δείξεις αυτά που θες... Και θα  είναι και καλή άσκηση για σένα.

 

Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό αλλά δέν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει γιατί όπως είπα είμαι νέος προαγραμματιστής και θα πρέπει να αφιερώσω αρκετό καιρό στη θεωρία και τη κατανόηση της.. Εδώ έλεγα θα μάθω MEAN framework σε 2 μήνες και θα πάμε για 5 έτσι όπως τα βλέπω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνεις για δουλεια σαν junior σε java αλλα τωρα 'τρεχεις' mean stack.... Δυο κοσμοι αντιθετοι...

 

Για portfolio πιασε μεγαλα sites ή ιδεες απο νεες start ups και φτιαξε κλωνους σε private repositories.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό αλλά δέν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει γιατί όπως είπα είμαι νέος προαγραμματιστής και θα πρέπει να αφιερώσω αρκετό καιρό στη θεωρία και τη κατανόηση της.. Εδώ έλεγα θα μάθω MEAN framework σε 2 μήνες και θα πάμε για 5 έτσι όπως τα βλέπω!

 

αν ακούγεται ενδιαφέρον τότε πίασε και κάντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ακούγεται ενδιαφέρον τότε πίασε και κάντο.

 

Εγώ βασικά θέλω να φτιάξω αυτό που θα ήθελε να του δείξω μιά μεγάλη εταιρία πληροφορικής για να πειστεί ότι είμαι ταλέντο και να ξεχωρίσω από το πλήθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βασικά θέλω να φτιάξω αυτό που θα ήθελε να του δείξω μιά μεγάλη εταιρία πληροφορικής για να πειστεί ότι είμαι ταλέντο και να ξεχωρίσω από το πλήθος..

Άμα το βρεις στείλε ένα pm.

 

Δεν υπάρχουν κάνε α,β και μπαμ σε πήρε η Google. Δες τι υλοποιείται με τις τεχνολογίες που ξέρεις και προσπάθησε να φτιάξεις κάτι με όλες αυτές. Ακόμα και χαζό να είναι αρκεί να δείχνει ότι ξέρεις να κινείσαι και οτί δεν λες μπαρούφες στο βιογραφικό.

My 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαρίζω ότ είμαι νέος προγραμματιστής με λίγη επαγγελματική εμπειρία και θέλω να φτιάξω ένα μικρό portfolio για να το δείχνω μαζί με τις πιστοποιήσεις OCA/OCP σε εταιρίες στο εξωτερικό για να βρώ δουλειά junior.

....

 

Ε βασικά κάνε μια Μικρή*ERP εφαρμογή όπου θα δείχνεις:

  • Ότι έχεις πιάσει την έννοια του OOP
  • Γνωρίζεις από Databases (ακόμα καλύτερα αν το έκανε με έτοιμες τεχνολογίες. Πχ EntityFramework αντί Hardcore SQL, έτσι δείχνεις κάτι...)

 

* Μόνο βασικές λειτουργίες και όχι "εφετζίδικα" πράγματα. Αλλιώς θα χαθείς και δεν αξίζει για ένα Portfolio να φτιάξεις το επόμενο SoftOne (δεν διαφημίζω, απλά αυτή μ ήρθε τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν ακόμα διαβάζω θεωρία, κάνω ασκησούλες και βλέπω εκπαιδευτικά βίντεο.. πρότζεκτ σε κανα μήνα θα ξεκινήσω και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...