Προς το περιεχόμενο

OpenSUSE-based custom distro


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ,  μιας και ερχεται χειμωνας και με κατι πρεπει να ασχοληθουμε ειπα να ασχοληθω λιγο με το openSUSE.

 

Μιλωντας για openSUSE , ο μονος λογος που αξιζει να ασχοληθει κανεις μαζι του ειναι για το Tumbleweed branch που ειναι rolling .

 

Και μιας και βαρεμαι καθε φορα που δοκιμαζω μια διανομη να περναω ενα σωρο πακετα ειτε γιατι τα χρειαζομαι ειτε απο περιεργεια να δω αν υπαρχουν ανακαλυψα κατι που υπαρχει εδω και καιρο και διαβαζω οτι η openSUSE το χει ψιλοπαρατησει στην μοιρα του.

Το Suse Studio !! https://susestudio.com/

 

Μια πλατφορμα που παιρνεις μια ετοιμη βαση opensuse διανομης και προσθαφαιρεις πακετα , scripts , backgrounds κλπ κλπ και φτιαχνεις μια κομμενη και ραμενη στα μετρα σου.

Επισης μπορεις να παρεις καποιες απο τις ετοιμες που υπαρχουν εκει και εχουν φτιαξει αλλοι χρηστες και να την πειραξεις.

Kαι ακομα μπορεις να τεσταρεις σε online virtual machine την διανομη ...

 

Εφτιαξα και γω λοιπον μια openSUSE Tumbleeweed based διανομη με προεγκατεστημενα τα πακετακια που μου αρεσουν/χρησιμευουν.

 

Το λινκ ειναι το : https://susestudio.com/a/xN6PnF/easydesktop-opensuse-tumbleweed-kde-5-desktop

 

Καποιες πληροφοριες για την διανομη (αν και τα περισσοτερα αναγραφονται στο λινκ) :

 

1.Ειναι live cd/dvd/iso : Μπορειτε απλα να το boot-αρετε και να δειτε τι παιζει.

2.Αν θελετε να το εγκαταστησετε , πρεπει να πατε στο yast2 και να τρεξετε το "live installer" κατω κατω στην κατηγορια Miscellaneous.

3.Τα default accounts ειναι root/root και user/user (με τον user/user να κανει autologin)

4.Το δικτυο δουλευει με dhcp.

5.Eιναι 64bit (sorry αλλα δεν υπηρχε επιλογη για 32bit)

6.Eιναι kde-based.

 

Πακετα :

 

1.Chrome  + Firefox + Thunderbird (απεφυγα να βαλω το chrome repo για λογους που θα αναλυσω παρακατω)

2.Wps office - Την καλυτερη συμβατοτητα με το ms office την εχει το wps office.Ισως το libreoffice να χει καποια πραγματακια παραπανω οπως π.χ. database αλλα στο θεμα συμβατοτητας με το ms office ειναι απλα τραγικο.Απλα το wps office δεν εχει repo.Σε περιπτωση νεας εκδοσης , την κατεβαζετε απο το σαιτ και την εγκαθιστατε μεσω του package manager..θα αναλαβει αυτος να κανει το update.

3. Gimp + inkscape + krita - δεν πρεπει να λειπουν.

4. Dropbox + filezilla + ktorrent - απαραιτητα

5. htop + dfc - καρα-απαραιτητα :)

6. Vlc + dragon player + smplayer

7. Wine

8. Πολλα firmwares , υποπρογραμματα του KDE   και network tools.

 

Known bugs/παραλειψεις :

 

1.Στην αρχικη login οθονη , ο χρηστης δεν κανει login στο default session.Δεν γνωριζω γιατι.

Αν επιλεξετε (κατω αριστερα) σαν session το Plasma 5 , τοτε ολα δουλευουν ρολοι.

2.Θεωρητικα το δικτυο εχει θεμα :) Μπορει να δουλεψει , μπορει και οχι.

Και για αυτο φταιει το "wicked" που μπλεκεται με το NetworkManager (που εχω ορισει να διαχειριζεται το δικτυο)..Αν αφαιρεσετε τελειως το "wicked" ή απλα απενεργοποιησετε ο,τι σχετικο service υπαρχει με αυτον τον διαολο , τοτε το δικτυο δουλευει ρολοι.Noμιζα οτι το ειχα αφαιρεσει αλλα μαλλον οχι.

Ετοιμαζω νεα εκδοση οπου το εχω αφαιρεσει τελειως.

3.Ετρεξα το live iso σε vmware .Δουλεψε μια χαρα τοσο σαν live environment οσο και σαν εγκατεστημενο.

Αν και μου εκανε κατι νερα μεχρι να boot-αρει το εγκατεστημενο συστημα (boot-αρε αλλα καπου κολαγε...στο τελος μπηκε σε γραφικο κανονικα) , δεν ξερω πως συμπεριφερεται σε virtualbox (εχω περασει τα guest tools στην διανομη) ή σε κανονικο φυσικο συστημα.

 

Σιγουρα θα υπαρχουν παραλειψεις ή ελλειψεις ρυθμισεων (για παραδειγμα δεν εχει hostname η διανομη..πρεπει καποιος να βαλει μονος του).

Αν καποιος ψηθει να ασχοληθει να το δοκιμασει/εγκαταστησει και εχει κατι να προτεινει να μπει/αφαιρεθει/αλλαξει ή οτιδηποτε ρε παιδι μου κουβεντα να γινεται..ειναι ευπροσδεκτος να το κανει.

 

**Λογοι που δεν μπηκαν εξτρα repos**

 

Δυστυχως το συστημα στο suse studio με τα repos εχει ως εξης.

Αν δημιουργησω εγω ενα repo για την διανομη που φτιαχνω..αυτο γινεται share με ολους.

Αρα αν βαλω repo που υπαρχει ηδη παιρνει εκεινο και το προσθετει σε μενα.

Αρα αν ειναι καποιο παλιο που δεν δουλευει..δεν το ελεγχει , απλα το βαζει στα repos μου και απλα..δεν δουλευει.

Δεν σε αφηνει να το παρακαμψεις..να πεις οτι κυριε..δεν θελω το ρεπο που υπαρχει αλλα θελω να βαλω εγω το δικο μου..ανεξαρτητα απο αυτο..οχι..δεν σε αφηνει.

Οποτε σε μια φαση εβαζα ρεπος που ηθελα..υπηρχαν ομως..αλλα δουλευαν αλλα οχι..αλλα ηταν για αλλες εκδοσεις..και δεν μπορουσα να τα παρακαμψω..και γινοταν της πουτανας..

Οποτε απεφυγα να βαλω τελειως 3rd party repos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός... +1 απο εμένα, αν και συνήθως "πλακωνόμαστε" στα thread...

 

offtopic  ελά πες αλήθεια το έκανες για να "ταίσεις τον ελιτισμό σου;"  -δικά σου λόγια- :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζετε οτι δεν γουσταρω το λινουξ...αλλα δεν ειναι ετσι...αν δεν ειχα hybrid γραφικα στο φορητο θα ειχα γυρισει σε λινουξ προ πολλου.

Αυτο δεν σημαινει οτι νομιζω οτι το λινουξ ειναι το τελειο λειτουργικο...δεν υπαρχει αλλο..να του φτιαξουμε βωμο να του θυσιασουμε παρθενες...

Εχει υπερ εχει και κατα..και οφειλουμε να τα λεμε.

 

Το εκανα γιατι ηθελα να ταισω το "σαρακι του παραμετροποιω" ..που εχουν ολοι που ασχολουνται με το λινουξ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραια δουλεια αν ειναι η πρωτη σου φορα μιας και εχω ασχοληθει με μερικες based custom διανομες ubuntu, fedora, arch, slackware για προσωπικες μου χρησεις αλλα επειδη με opensuse δεν ετυχε να ασχοληθω καθολου και δεν το κατεχω καθολου το αθλημα με μια απλη αναζητηση που εκανα χρησιμοποιει επεκτασεις rpm πακετων σχεδιασμενο απο την red hat μιας και αναφερεις για προβληματα με τα repos του επειδη χρησιμοποιει διαχειριστη πακετων το Libzypp και zypper η ιδεα μου αν γινεται κι'ολλας να ενσωματωσεις το yum διαχειριστη πακετων και τα repos της fedora που εχουν σχεδον μηδαμινα προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@μπουρτζοβλαχος

 

Redhat & opensuse χρησιμοποιουν rpm πακετα αλλα δεν νομιζω να ειναι συμβατα μεταξυ τους.

Ασε που τετοια εγχειρηματα ειναι επιφοβα.

Προσθεσα και το yum αν και πιστευω οτι το zypper καλυπτει μια χαρα τις αναγκες ενος package manager.

Aν καποιος βολευεται με το yum , ας χρησιμοποιησει αυτον.

 

Το opensuse tumbleweed branch εχει συγκεκριμενα repos..δεν μπορουν να αλλαχτουν..το πολυ πολυ να προστεθουν καποια εξτρα για καποια προγραμματα π.χ. vlc/google chrome/virtualbox/wine κλπ ωστε να υπαρχουν οι τελευταιες εκδοσεις αυτων.

Προσωπικα θεωρω πως αν αυτες οι εφαρμογες υπαρχουν ηδη στα επισημα repos μικρο το κερδος να βαλω τα δικα τους repos.

 

Θα δω στην πορεια τι θα κανω με τα 3rd party repos.

 

 

**Σε περιπτωση νεου build θα βαζω νεο λινκ**

 

Για 1-2 αλλαγες δεν φτιαχνω νεο build..θελει πανω απο 2ωρο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...